Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
boo45

dzierzawa na czas okreslony

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
boo45    2

Mam taki mały problem. Otoz mam mozliwosc wziecia w dzierzawe kilka ha na co najmniej 10 lat. Problem polega na tym, iż dotychczasowemu dzierzawcy umowa wygasa w listopadzie. Jezeli zdecydowalbym sie na dzierzawe, to wlasciciel chce z gory naleznosc. Tylko co bedzie jak obecny dzierzawca do listopada zasieje? Kto sieje ten zbiera? +wzialby doplaty,a ja zostałbym na minusie. Czy moglbym to w marcu zaorac. Najwyzej zaplacilbym koszta rozpraw? Bo co innego w tej sytuacji mi pozostaje zrobic. Obecny dzierzawca z wlascicielem sa na stopie wojennej[dzierzawca nie zaplacil podatku rolnego], a w umowie miedzy nimi nic nie jest wspomniane o mozliwosci zerwania umowy. Z ustnych ustalen miedzy nimi wynikalo, ze ma sprzatnac tylko obecne zbiory. Jednakze w umowie jest czas na 6 lat , ktory wygasa w listopadzie.

Bogdan-BP    0

w tym przypadku to chyba tylko radca prawny, jest to troche skomplikowane no i ten spor. Poszukaj w najblizszej okolicy radcy oni maja dyzury i udziela porady nieodplatnie

Nikita_Bennet    127

notariusz, sprawdzenie kiedy kończy się obecna dzierżawa bo chyba papier na dzierżawę jest a nie na gębę i albo rozwiązanie umowy albo czekanie do zakończenia a potem zawarcie nowej umowy dzierżawy w formie aktu notarialnego, płatność z góry może być ale warunkiem jest wydanie gruntu Tobie do dnia np 25 września czy tam 30 listopada. Jak właściciel nie wyda gruntu to mu nie zapłacisz.

Sprawa wbrew pozorom prosta o ile właściciel chce Tobie to wydzierżawić.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Wiadomość z agroFakt.pl

boo45    2

wojenka to mało powiedziane....a poszło o pieniądze[dzierżawca nie płacił podatku rolnego]+ nie zapłacił za dzierżawy za ten rok[płatność miał też z góry do 30 sierpnia]. Przy zerwaniu można się powołać na art 703.....ale wtedy trzeba dodatkowo dzierzawcy dac 3 miesiace na uregulowanie. Właściciel chce ze mną podpisać umowę dzierżawy[mam nawet spisaną wstępną umowę]. Zgodnie z ustaleniami zgłosiłem te działki na młodego rolnika. Wszystko byłoby super....ale przy weryfikacji mojego wniosku wyszło że obecny dzierzawca do maja 2015 ma wzieta modernizację na te grunty. Mój wniosek na mr przeszedł, w agencji doradzili mi aby właściciel zerwał umowę z obecnym dzierżawcą, lub podpisywać umowę po wygaśnięciu tamtej tj w listopadzie[180 dni mam na podpisanie umowy od decyzji]. Problem będzie wtedy gdy obecny dzierżawca zasieje w październiku, zgłosi się po dopłaty, a mój mr[biznesplan] będzie leżałi kwiczał a ja nic na to nie poradzę, chyba że w listopadzie dokonam zniszczenia jego zasiewów i będę chodził po sądach w wyniku tego. Ewentualnie wejdę jako pirat 1 września i zasieję jako pierwszy. Smaczku dodaje fakt, że agencja musi obecnego dzierżawcę poinformować, że ja zgłosiłem te działki na mr, więc lekko się nie zapowiada.

Nikita_Bennet    127

1. idziesz do notariusza z właścicielem i pytacie jak to zrobić. Między właścicielem a łobuziakiem jest jakaś umowa pisemna?

2. wg mnie właściciel zrywa umowę ale czy czekać do listopada? Ja bym dał termin zerwania umowy: "do zebrania roślin w 2014 roku ale nie dłużej niż 15 września 2014". Właściciel pewnie chce robić zgodnie z podanym art bo liczy że dostanie kasę lub że wygra w sądzie. Niech o tym zapomni. Pożegna się z kasą ot co.

3. jak nie patrzył, po zerwaniu umowy podpisujecie nową z datą wydania gruntu Tobie taką jaka wyjdzie po rozwiązaniu z tamtym gościem a Ty z chwilą jak łobuziak zbierze to obsiewasz to przy minimalnych kosztach (zero nawożenia, zero orki itp). Rok przecierpisz a obsiejesz to jako "pirat" przez pierwsze miesiące.

4. umowę zawieracie chyba na min 10 lat, wypowiedzenie roczne do zebrania roślin/plonu z danego roku ale nie dłużej niż do np 15 września. Notariusz wyjaśni.

5. jak masz mu płacić z góry to niech będzie w akcie jak mu płacisz i do kiedy (najlepiej wpisać nr konta oraz datę do aktu notarialnego a ty do tego dnia robisz mu przelew). Chodzi o to że zostaje ślad że mu zapłaciłeś w systemie banku.

PS: właściciel wydzierżawia całość za rentę czy jak?

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

boo45    2

między nimi jest umowa spisana na piśmie tj przedmiot dzierżawy, wysokość czynszu oraz że do 30 sierpnia ma płacić rok z góry. Płatność ustaliłem z nim do 10 września[rok z góry]. Płatność gotówką[każde przekazanie gotówki będzie spisywane i podpisywane]. Właściciel da mi w dzierżawę całość ziemii[poza 0,6ha domu sadu], nie jest jeszcze na emeryturze, pracuje w zakładzie i czeka na wiek emerytalny aby mieć 2 emerytury[krus i zus].

Nikita_Bennet    127

dostanie 2 emerytury? A to ciekawe.

Czyli nakaz płatniczy będzie przychodził i tak na niego?

To rozwiązanie z płaceniem to ok - pisemne potwierdzenie otrzymania gotówki będącej zapłatą czynszu dzierżawnego za dany rok.

Resztę to tak naprawdę z notariuszem pogadajcie dobrze a najlepiej to weź kopię ich umowy i sam pogadaj z notariuszem - więcej Ci powie ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

boo45    2

Wielkie dzięki :)

dokładnie nakaz płatniczy będzie nadal na niego[mimo ze zgłoszę dzierżawę w starostwie], gdyby miał wiek emerytalny wtedy nakaz byłby na mnie. Co do 2 emerytur nie wnikam w to dokładniej, ale jest taka możliwość [odpowiedni staż w zusie i lata składkowe krus]

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez robigal
      Witam,
      przeszukałem forum i nie znalazłem konkretnych odpowiedzi.
      Posiadam MF 3090 i w nim jest świeca płomieniowa.
      Jak długo należy podgrzewać, na desce nie ma żadnej kontrolki która by wskazywała że świeca jest już wystarczająco podgrzana.

Jak ewentualnie sprawdzić świece?
    • Przez wagner
      Witam wszystkich forumowiczów,
      Mam działkę rolno-budowlaną do której przylega mały kawałek ziemi Agencji Nieruchomości Rolnej o powierzchni 400m2, który jest w mapach ewidencyjnych oznaczony jako działka rolna. Początkowo chciałem ja dzierżawić, jednak udzielono mi informacji, że takie małe kawałki są tylko na sprzedaż. Zgłosiłem się do procesu przetargowego, jednak w międzyczasie dowiedziałem się, że będą próbować ją przekształcić na budowlaną. Sprawa jasna - chcą za to większą kasę. Rozmawiałem o tym z sołtysem, zasugerował mi, żebym napisał jeszcze raz pismo do nich o tym, że się wycofuję z przetargu kupna i chcę, tak jak początkowo, dzierżawić ten mały kawałek ziemi. Dodał, że nie mogą odmawiać dzierżaw, tym bardziej, że ten kawałek jest zaniedbany i zagraża życiu tym, którzy się po nim ewentualnie będą poruszać a jeśli będą nadal mi odmawiać to mam pisać Krajowej Rady Notarialnej i Agencji Nieruchomości Rolnej w Warszawie.
      Chciałbym poznać Wasze zdanie, czy ktoś może miał podobną sytuację i czy też byście wysłali informację do ANR o wycofaniu z przetargu. Nie chce przepłacać za te parę metrów, tym bardziej, że tam nic nie będzie budowane. Chcę tą ziemię taką, jaka teraz jest.
    • Przez dawidursus323
      Witam. Chcę wydzierżawić działkę na której tylko część to pole które chcę wydzierżawić, a na reszcie stoi dom. Jak wpisać to do umowy dzierżawy żeby nie było potem problemów jeśli będę chciał pobierać dotacje? 
      I jeszcze jedna sprawa. Aby wydzierżawić działkę z anr trzeba spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest to że trzeba posiadać co najmniej 1 ha gruntów. Mam ten 1 ha ale wydzierżawione. Czy wystarczy mi zwykła umowa dzierżawy czy musi to być zrobione u notariusza?  Pozdrawiam.
    • Przez cinas16
      Rok temu podpisałem umowę dzierżawy z Urzędem gminy. Ziemia 6 klasa, w umowie napisane, że muszę użytkować rolniczo, w planie zagospodarowania użytki kopalne. Czynsz-równoważność  2q żyta, świadczenia publiczne po mojej stronie. W tym roku dostałem nakaz podatkowy na kwotę 1200zł/ha (naliczone jak od kopalin). 300 m dalej posiadam swoje pole podatek 0,00zł (6 klasa ziemi). I tu moje pytanie skoro ziemie mam użytkować rolniczo, czy maja prawo naliczać mi podatek jak do kopaliny? Zainwestowałem trochę w tą ziemię, pole było zaperzone, nawożenie itd. i szkoda rozwiązywać umowę, ale na taki podatek mnie nie stać.
    • Przez tatiati
      Witam! Niedługo mam podpisać umowę dzierżawy. Mój tata chce przejść na emeryturę, więc chce mi oddać ziemię w dzierżawę. Umowę wypisywała matka, ziemia jest na tatę to ona zajmuje się 'papierologią' w domu. Byliśmy już w KRUS ale brakowało nam jednego dokumentu, więc jeszcze nie oddaliśmy wniosku. W międzyczasie wynikła inna sprawa. W umowie wykluczona jest działka, na której stoi dom. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale pani w KRUSie była baaaaardzo zdziwiona, że ta jedna działka jest wykluczona. Zasiało to we mnie ziarno niepewności, zwłaszcza że specjalnie musieliśmy się wracać do gminy, żeby znów wyliczyli przeliczeniowe bo w takim wypadku się zmieniło. Tata ciągle zapewnia mnie, że to ja będę tam mieszkał i zajmował się wszystkim ale wiem, że matka nie jest temu przychylna i bardziej widziałaby tam moją siostrę. Chciałbym wiedzieć czym skutkuje wykluczenie tej jednej działki, bo domyślam się że matka nie odpisała jej bez powodu ale nie chce mi powiedzieć jaki jest ten powód, twierdząc że to tata to wymyślił, tymczasem ojciec nic o tym nie wie. Nie chcę być związany umową jeśli potem to siostra miałaby się wszystkim zajmować (w takim wypadku niech wydzierżawią ziemię siostrze a nie mnie). Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.