Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
boo45

dzierzawa na czas okreslony

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

boo45    2

Mam taki mały problem. Otoz mam mozliwosc wziecia w dzierzawe kilka ha na co najmniej 10 lat. Problem polega na tym, iż dotychczasowemu dzierzawcy umowa wygasa w listopadzie. Jezeli zdecydowalbym sie na dzierzawe, to wlasciciel chce z gory naleznosc. Tylko co bedzie jak obecny dzierzawca do listopada zasieje? Kto sieje ten zbiera? +wzialby doplaty,a ja zostałbym na minusie. Czy moglbym to w marcu zaorac. Najwyzej zaplacilbym koszta rozpraw? Bo co innego w tej sytuacji mi pozostaje zrobic. Obecny dzierzawca z wlascicielem sa na stopie wojennej[dzierzawca nie zaplacil podatku rolnego], a w umowie miedzy nimi nic nie jest wspomniane o mozliwosci zerwania umowy. Z ustnych ustalen miedzy nimi wynikalo, ze ma sprzatnac tylko obecne zbiory. Jednakze w umowie jest czas na 6 lat , ktory wygasa w listopadzie.

Bogdan-BP    0

w tym przypadku to chyba tylko radca prawny, jest to troche skomplikowane no i ten spor. Poszukaj w najblizszej okolicy radcy oni maja dyzury i udziela porady nieodplatnie

Nikita_Bennet    100

notariusz, sprawdzenie kiedy kończy się obecna dzierżawa bo chyba papier na dzierżawę jest a nie na gębę i albo rozwiązanie umowy albo czekanie do zakończenia a potem zawarcie nowej umowy dzierżawy w formie aktu notarialnego, płatność z góry może być ale warunkiem jest wydanie gruntu Tobie do dnia np 25 września czy tam 30 listopada. Jak właściciel nie wyda gruntu to mu nie zapłacisz.

Sprawa wbrew pozorom prosta o ile właściciel chce Tobie to wydzierżawić.

Wiadomość z agroFakt.pl

boo45    2

wojenka to mało powiedziane....a poszło o pieniądze[dzierżawca nie płacił podatku rolnego]+ nie zapłacił za dzierżawy za ten rok[płatność miał też z góry do 30 sierpnia]. Przy zerwaniu można się powołać na art 703.....ale wtedy trzeba dodatkowo dzierzawcy dac 3 miesiace na uregulowanie. Właściciel chce ze mną podpisać umowę dzierżawy[mam nawet spisaną wstępną umowę]. Zgodnie z ustaleniami zgłosiłem te działki na młodego rolnika. Wszystko byłoby super....ale przy weryfikacji mojego wniosku wyszło że obecny dzierzawca do maja 2015 ma wzieta modernizację na te grunty. Mój wniosek na mr przeszedł, w agencji doradzili mi aby właściciel zerwał umowę z obecnym dzierżawcą, lub podpisywać umowę po wygaśnięciu tamtej tj w listopadzie[180 dni mam na podpisanie umowy od decyzji]. Problem będzie wtedy gdy obecny dzierżawca zasieje w październiku, zgłosi się po dopłaty, a mój mr[biznesplan] będzie leżałi kwiczał a ja nic na to nie poradzę, chyba że w listopadzie dokonam zniszczenia jego zasiewów i będę chodził po sądach w wyniku tego. Ewentualnie wejdę jako pirat 1 września i zasieję jako pierwszy. Smaczku dodaje fakt, że agencja musi obecnego dzierżawcę poinformować, że ja zgłosiłem te działki na mr, więc lekko się nie zapowiada.

Nikita_Bennet    100

1. idziesz do notariusza z właścicielem i pytacie jak to zrobić. Między właścicielem a łobuziakiem jest jakaś umowa pisemna?

2. wg mnie właściciel zrywa umowę ale czy czekać do listopada? Ja bym dał termin zerwania umowy: "do zebrania roślin w 2014 roku ale nie dłużej niż 15 września 2014". Właściciel pewnie chce robić zgodnie z podanym art bo liczy że dostanie kasę lub że wygra w sądzie. Niech o tym zapomni. Pożegna się z kasą ot co.

3. jak nie patrzył, po zerwaniu umowy podpisujecie nową z datą wydania gruntu Tobie taką jaka wyjdzie po rozwiązaniu z tamtym gościem a Ty z chwilą jak łobuziak zbierze to obsiewasz to przy minimalnych kosztach (zero nawożenia, zero orki itp). Rok przecierpisz a obsiejesz to jako "pirat" przez pierwsze miesiące.

4. umowę zawieracie chyba na min 10 lat, wypowiedzenie roczne do zebrania roślin/plonu z danego roku ale nie dłużej niż do np 15 września. Notariusz wyjaśni.

5. jak masz mu płacić z góry to niech będzie w akcie jak mu płacisz i do kiedy (najlepiej wpisać nr konta oraz datę do aktu notarialnego a ty do tego dnia robisz mu przelew). Chodzi o to że zostaje ślad że mu zapłaciłeś w systemie banku.

PS: właściciel wydzierżawia całość za rentę czy jak?

boo45    2

między nimi jest umowa spisana na piśmie tj przedmiot dzierżawy, wysokość czynszu oraz że do 30 sierpnia ma płacić rok z góry. Płatność ustaliłem z nim do 10 września[rok z góry]. Płatność gotówką[każde przekazanie gotówki będzie spisywane i podpisywane]. Właściciel da mi w dzierżawę całość ziemii[poza 0,6ha domu sadu], nie jest jeszcze na emeryturze, pracuje w zakładzie i czeka na wiek emerytalny aby mieć 2 emerytury[krus i zus].

Nikita_Bennet    100

dostanie 2 emerytury? A to ciekawe.

Czyli nakaz płatniczy będzie przychodził i tak na niego?

To rozwiązanie z płaceniem to ok - pisemne potwierdzenie otrzymania gotówki będącej zapłatą czynszu dzierżawnego za dany rok.

Resztę to tak naprawdę z notariuszem pogadajcie dobrze a najlepiej to weź kopię ich umowy i sam pogadaj z notariuszem - więcej Ci powie ;)

boo45    2

Wielkie dzięki :)

dokładnie nakaz płatniczy będzie nadal na niego[mimo ze zgłoszę dzierżawę w starostwie], gdyby miał wiek emerytalny wtedy nakaz byłby na mnie. Co do 2 emerytur nie wnikam w to dokładniej, ale jest taka możliwość [odpowiedni staż w zusie i lata składkowe krus]

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez patrykt25
      Witam .

Mam takie pytanko, a raczej pytania mianowicie :

Chcę kupić 1ha ziemi od ANR , napisałem podanie w sprawie kupna tego kawałka . Po jakimś tygodniu dostałem powiadomienie ,że na mój wniosek wszczęto postępowanie o sprzedaż . Czekałem około 5 miesięcy i nic się nie pojawiło , więc zadzwoniłem i dowiedziałem się że teraz mają jakieś kłopoty , bo przerzucają ich oddział gdzieś indziej . Poczekałem około 3 miesięcy i zadzwoniłem, a Pani powiedziała że tą działką przygotowują pod dzierżawę i żebym zadzwonił we wrześniu .

Teraz moje pytania , czy mój wniosek o kupno został odrzucony, że robią przetarg na dzierżawę ?

Ile może kosztować 1 ha ziemi klasy V ?

Jeżeli bym wygrał przetarg na dzierżawę np. na 5 lat to czy ANR może zerwać tą umowę ?

Czy w czasie dzierżawy (jeżeli bym wygrał ) ANR może sprzedać tą ziemię innemu rolnikowi , a ja wtedy będę dzierżawił tą ziemię nie od ANR tylko od innego właściciela , czy ANR może takie coś zrobić ?

Jeżeli ANR mogłaby takie coś zrobić ,to co się dzieje wtedy z moim pierwszeństwem kupna ?

Czy po 3 latach dzierżawy mam pierwszeństwo kupna i jeżeli złożę wniosek o kupno tego co bym dzierżawił 3 lata , to czy ANR musi mi to wtedy sprzedać , czy może odrzucić moje podanie i nadal dzierżawić ?

Sorry za taką dużą ilość pytań

Z góry dziękuję wszystkim .
    • Przez przemoxx90
      Witam,
      Dzierżawię, 2ha pola od Tadeusza S. Umowa skończyła się 03.03.2015 czyli dwa tygodnie temu. Dzierżawa była na okres 10 lat gdyż Tadeusz S przeszedł na rentę strukturalną (umowa opieczętowana pieczątkami agencji, urzędu gminy itd.). Dziś Kamil K (osoba która podobno kupiła) przyjeżdża do mnie i mówi że kupiła ten grunt.... Kuźwa ja też bym kupił ale ewidentnie Tadeusz S poleciał w kulki. Bo wspominał coś o sprzedaży ale tylko między wierszami i że sprzeda to za 35tys zł. Ja mówię że 35tys nie dam ale jak zejdzie z ceny to kupie. On na to że ma kupca na 35 tys. (grunt klasa VI). A tu dziś Kamil K mówi że kupił ten grunt za 24tys zł. Tadeusz S specjalnie powiedział mi tą cenę abym tego nie kupił. I tu moje pytanie: nie zostałem powiadomiony o sprzedaży a należało mi się prawo pierwokupu czy idzie jakoś to "wyrwać" (te ziemię) i obalić akt notarialny podobno dziś to przepisali. Wiem, że to nieetyczne i chamskie z mojej strony (właściciel powinien mieć prawo sprzedać komu chce) ale chłop nie przyjdzie szczerze nie powie o co mu chodzi rok temu było dogadane że sprzedaje mi a od kilku miesięcy zaczęło mu ewidentnie coś nie pasować tu się nie odzywał tu miał problemy o jakieś pierdoły itp. Jak postąpić najlepiej w tej sytuacji nawet jeżeli byłoby to niestosowne ale zgodne z prawem...
    • Przez Justyna85
      Jest to mój pierwszy post więc witam się z Wami serdecznie.

Ja w prawdzie rolnikiem nie jestem, ale będę wdzięczna za poradę.

Mianowicie w 2012 roku odziedziczyłam dom z sadem i ziemią rolną. Na decyzji płatniczej za podatek widnieje informacja, że tereny rolne (bez sadów) zajmują łącznie 0,5697 ha - gatunek ziem ornych to:  IIIa - 0,1197 ha, IIIb - 0,1900 ha, IVa - 0,2600;

Do tej pory ziemia była dzierżawiona przez sąsiadów, którzy rocznie w zamian przekazywali 350 kg ziemniaków. Umowa dzierżawy zakończyła się w 2014 roku, w związku z czym chciałabym przygotować i podpisać z nimi nową umowę. Pomysł z ziemniakami się sprawdzał, ale do pewnego czasu. W tym momencie mieszkamy z mężem sami, mówiąc kolokwialnie - nie przejemy takiej ilości.

Chciałabym przygotować nową umowę i zawrzeć w niej sumę pieniędzy, jaką biorący w dzierżawę będzie nam przekazywał rocznie. Nie mam jednak pojęcia, jaka to powinna być kwota? Nie chcę nikogo wyzyskiwać, ale również sama nie chcę być wyzyskiwana.

Poszperałam trochę w Internecie, natknęłam się kilkakrotnie na informację, że biorący w dzierżawę przekazuje właścicielowi ziemi: dopłaty + czynsz + opłaca podatek. Nie miałam nawet pojęcia, że mogłabym upomnieć się przynajmniej o część dopłat. Jak to jest?

Państwo na pewno znacznie lepiej się orientujecie, jak wygląda czynsz za dzierżawę, jaką stawkę mogłabym zaproponować?

• Przez freestep
      Witam.

Mam dzis do niektórych z Was pytanie.... Chce wynając obore od człowieka który wydzierrzawia mi juz cała swoją ziemie... W oborze nic nie trzyma juz 15 lat, obora 12x28 przejazdowa, w srodku jest wszystko do zrobienia np woda, prad wylanie korytarza bo jest ziemia i poprzerabianie klatek... Ile płaci sie za wynajęcie takiej obory  ? Pytanie kieruje do osób które dzierżawią lub wiedzą kto dzierżawi. Powstrzymajcie sie Ci którzy chcą nabic sobie posty przez dodanie jakiegos głupiego zdania.. Pozdrawiam
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam. sprawa wygląda tak. obok mego pole jest działka rolna koło 1ha ktora jest własnością gminy. Gmina wydzierzawia te pole na 3lata. od jakiegos czasu jest jeden własciciel. 3 lata temu zgłosiłem sie na przetarg podbiłem do tys zł.i odpusciłem. za tydzien jest przetarg tej ziemi. i chce tez iśc. dzierzawca nie płacił na czas a za ostatni rok wog nie zapłacił. I moje pytanie jest takie czy osoba ktora dzierzawiła te ziemie moze startowac w przetargu na kolejna dzierzawe skoro nie zapłaciła za poprzedni rok? prosz o szybką odpowiedz