kapec22

Rzepak - uprawa kilka pytań

Polecane posty

kapec22    37

Witam, mam kilka pytań odnośnie uprawy rzepaku być może są banalne.... ale proszę o wyrozumiałość...

 

1. Jaki siewnik możliwie najtaniej kupić aby posiać rzepak? 2 lub 2.5m do c 330

2. Rzepak nie sieje się ze zebranego ziarna tylko kupuje nasiona ?

3. Jaka cena za 1kg rzepaku ?

4. Czy IV klasa ziemi jest odpowiednia do uprawy rzepaku ?

5. Jakie opryski, nawozy i w jakich terminach ?

6. W jakim miesiącu kosi się rzepak ?

7. Jaki jest średni zbiór z 1ha?

8. Jaka dawka wysiewu na 1ha? czytałem że około 3.5-5kg ?

9. Do zbioru rzepaku potrzebny jest jakiś lepszy kombajn czy wystarczy np bizon z056 bo u mnie przeważnie tylko bizony koszą

10. Czy po pszenicy dobrze rośnie rzepak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

1.ludzie sieją zwykłymi poznaniakami, tylko zamiast kół wysiewajacych zbożowych trzeba sie postarac o takie specjalne do rzepaku.

Wówczas sieje sie co druga redlice i bez problemu da sie osiągnac dawki rzedu 3kg/ha przy zmniejszonym wysiewie.

Poznaniaka 2.7m da rade kupic w całkiem dobrym sanie juz za 1500, a ciapek sobie z nim daje rade dosc dobrze.

 

2/3. ziarno nalezy kupić. Cena zaczynaja sie gdzies od 40zł/kg za odmiany populacyjne (tez dobre, szczególnie na początek swojej przygody z rzepakiem).

Wysiac należy ze 3-3,5kg, wiec minimalny koszt, to gdzies 150zł/ha

 

4. IV klasa jest jak najbardziej ok.

Ja sieję na mieszance IV i V, i w dobrych latach przekraczam plon 4t/ha, a w nieco suchszych i mniej sprzyjajacych jest koło 3-3,5.

 

5. oo panie, o tym to mozna ksiażki pisac.

po krótce

 

opryski

-zaraz po siewie (ewentualnie po wschodach, zalezy jaki oprysk) cos na chwasty oraz później ewentualnie na samosiewy zbóż.

-przed zima na grzyba tebu

 

potem wiosna minimum raz, a najlepiej 2 razy na grzyba i kilka razy na robaki (najpierw chowacze, potem słodyszki i łuszczynowe)

 

nawozy

przedsiewnie jakis wieloskładnikowy, np lubofos pod rzepak (z pół tony na ha), ewentualnie polodap+sól

wiosną z ruzeniem wegetacji 250kg saletrosanu, potem jeszcze 2x saletre też gdzieś po 150-200kg.

 

6. siejesz w końcówce sierpnia, kosisz nieco rzed żytem, a wiec koło 20-25 lipca (przynajmniej takie sa terminy w moich okolicach- kuj-pom), wiec rzepak jest na polu niemal 11 miesiecy.

 

7-8 patrz wyzej

9, bizon jak najbardziej ok, tylko wypadałoby, zeby miał przystawke (tzw stół do rzepaku), albo chociaz tylko dodatkową kose boczną, bo w innym wypadku gubi sie dużo ziarna- rzepak łątwo sie osypuje- wystarczy, zę trąci go motowidło i juz łuszczynka wysypana.

onadto bez kosy bocznej lubi sie owijac na motowidła i ciągnac/drzec... nic przyjemnego takie koszenie.

 

10.bardzo dobrze.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nasiona nie koniecznie trzeba kupować z centrali można kupić do rolnika, sąsiada i też dadzą plon. Ale mieszańców raczej nieda się wysiać innych jak z centrali, to samo jest z kukurydzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj