Skocz do zawartości
News
Zaloguj się, aby obserwować  
ema

Prowadzenie Gospodarstwa. Wchodźcie, piszcie ważne!!!

Polecane posty

ema    0

Witam, posiadam wykształcenie rolnicze. W tym momencie nie posiadam gospodarstwa, pracuję w handlu tak się po prostu złożyło z czegoś trzeba żyć. W domu posiadaliśmy parę lat temu małe gospodarstwo 2ha klasa ziemi 3, aktualnie w dzierżawie. Od dziecka interesowałem się wszystkim związanym z rolnictwem, pomagałem wujowi powadzić gospodarstwo 12 hektarowe, klasa ziemi 5-6 . Otóż teraz pojawiła się szansa przejęcia tego gospodarstwa przeze mnie. Problem polega na tym że przez ostatnie parę lat gospodarstwo pod*padło, nie prowadzona jest żadna produkcja zwierzęca wyłącznie zboża. Chce zaryzykować i rozpocząć gospodarzenie. Chciał bym hodować tuczniki oraz bydło mięsne dodatkowo jakaś produkcja roślinna. Wiadomo w wizji jest powiększenie areału. Z maszyn to oczywiście c-330 oraz podstawowe maszyny. Jest ogrom pracy do zrobienia ale myślę że w przyszłości by się to opłaciło. Piszę tutaj ponieważ chcę poznać wasze opinie drodzy forumowicze. Będą mi bardzo pomocne. Mam mieszane podejście do tego z jednej strony mam pewien stały zarobek w handlu z drugiej chciałbym też jakoś spróbować chociaż zadziałać rolnictwie. Pozdrawiam wszystkich i czekam na wyczerpujące odpowiedzi.

nunu85    84

gdyby to nie była 5-6klasa a przynajmniej 3-4, to możnaby sie pokusić, ale tak, to co ty tam bedziesz uprawiał?

żyto chyba tylko.

jak dotychczasowa praca daje ci przyzwoite wynagrodzenie i cie zbytnio nie meczy, to ja bym sobie odpuścił.

jeśłi jednak Cie kusi, to próbuj- do odważnych świat należy.

Ale osiągnąć sukces bedzie bardzo trudno

pedro2    553

Czy aby nie kusi Cię nabór na MR bardziej niż rolnictwo?? Kolejny klient na "setkę" z MR, a nie żaden pasjonat :lol:

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

Wiadomość z agroFakt.pl

MKrajes    27

Nie chce nikogo oceniać ale nastawienie się na jakieś straszne zyski z gospodarstwa o powierzchni 2 ha to raczej abstrakcja i jedynie okazja do skorzystania z programów unijnych. Gdzie taka postawa jest dla mnie wrecz bezczelna bo te pieniądze mogłyby się przydać komuś innemu dużo bardziej i mógłby je spożytkować o wiele lepiej

Brounter    18

Czytanie ze zrozumieniem sie kłania - nie są to 2 ha a jak pisze autor 12 wujka + 2 swoje więc troszke więcej. Takie same szanse jak i u innych

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam mamy w zamiarze kupić prase do naszej sześćdziesiątki i tu moje pytanie jaką prase wybrać żeby się nie zamęczyć ciągnika, na co zwracać uwagę przy kupnie prasy?
      Zastanawialiśmy się nad Krone KR 125 lub 130 czy to dobry wybór?(Jeśli by mógł ktoś napisać coś o tej prasie jak z awariami i częściami).
      Fundusze na to przeznaczone są niewielkie max. 15 tyś.
      Prosze o podpowiedzi pozdrawiam Czazal ^^
    • Przez mrc1005
      Witam,

Jak wygląda sytuacja z rejestracją podmiotów prowadzących produkcję pierwotną w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kto z was jest zarejestrowany ? Kontrole i inne ważne rzeczy, które trzeba wiedzieć?

"Podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią oraz podmioty prowadzące produkcję pierwotną obowiązane są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r. Nr 136 poz. 914 ze zm.)."

Pozdrawiam
      Marcin
    • Przez Geronimo
      Witam.
      Koledzy i koleżanki szukam pomocy może jakiejś dobrej rady. Poniżej nasza historia,
      4 lata temu rodzice żony przekazali nam gospodarstwo hodowali krowy mleczne w ilości maksymalnie 6 sztuk. My z żoną pracowaliśmy poza granicami kraju za zarobione pieniądze robiliśmy inwestycje jak zakup ziemi ciągnika czy innych maszyn. Niestety teściowie zatrzymali się z postępem w latach 90. gospodarstwo nie jest za duże bo tylko 14ha. Po kilku latach wróciliśmy żeby zacząć wykorzystywać to w co zainwestowaliśmy. Ale cichliśmy zmienić produkcje ponieważ z 6 krów rodziny nie da się utrzymać. Żona w tej chwili siedzi w domu ja mam całkiem niezłą pracę i w związku z tym chcieliśmy sprzedać bydło i zostać tylko przy produkcji roślinnej dodatkowo trochę warzyw, ziemniaki, ogórki itp na lokalny rynek. robie to tak czy inaczej ale zawsze można to pogodzić z pracą. Ale jak była mowa o sprzedaży bydła zaczęły się problemy. Nie pozwalają nam nic robić twierdząc że nie mamy o niczym pojęcia że tylko z tych 6 krów można się utrzymać chodzą sami przy tym pomimo że oddali gospodarstwo. A teraz są na rencie i emeryturze. W żaden sposób nie można im nic wytłumaczyć dodatkowo teściowa nęka moją żonę jak jestem w pracy robiąc jej awantury o to że nie pomagamy i takie tam.
      Stąd pytanie do was jak można ich odsunąc od tego czy mogę sądownie zakaz wstepu do budynków skoro oddali gospodarstwo czy może nasłać kontrole z KRUSU ponieważ emeryt i rencistka pracują w gospodarstwie. Proszę o pomoc, może ktoś miał taki problem i jakoś udało mu się go rozwiązać.
    • Przez Galileusz
      Pisałem wcześniej w innych tematach, ale bez oddzewu.
      Szukam ciagnika do mojego gospodarstwa, ktore liczy 23ha.
      Ma to byc ciagnik nowy, zapewniajacy komfort uzytkowania w cenie 150-160tys brutto.
      Mam dodatkowa prace i zalezy mi na czasie spedzonym w polu, i nie piszcie ze na tyle ziemi to C360. To ja kupuje, a Was prosze o pomoc w wyborze.
      Wiec tak, interesuja mnie marki Case, Claas, Zetor i znalazłem także w tej cenie Kubote.
      Modele Case Farmall C75, Kubota M7060, Zetor Proxima, Claas Axos CX.

Zalezy mi aby na wyposazeniu byl rewers (najlepiej elektrohydrauliczny), klimatyzacja.
      Będzie słuzył do wszystkich prac, siania, orania (3 obrotowa), agregat 2,7m oraz praca z turem.
      Claas będzie droższy i pytanie czy warto dopłacać do niego ? Zaś jeśli chodzi o Zetora to która wersje proximy polecacie ?
      Dzięki.
    • Przez RaBro53
      Witam.

Proszę Was koledzy o poradę w sprawie rozwoju gospodarstwa. Mam 23 lata dobrą pracę ( zarobki ok 3tys. - 6 tys. zł) lecz czasem muszę wyjeżdzać w delegacje zagraniczne. Tata prowadził małe gospodarstwo, dwa lata temu postanowiłem z bratem trochę je rozwinąć, kupiliśmy większy traktor, kilka maszyn i dobraliśmy troche pola w dzierżawę. Mamy około 11ha na wszystkim na razie uprawiam kukurydzę, dlatego że nie trzeba jej dużo czasu poświęcać a z powodu wyjazdów często mnie nie ma. Rozbieramy stary dom z myślą budowy garażu. Mieszkam na podkarpaciu ciężko jest dobrać pole czy kupić czasem udaję się dobrać jakiś kawałek, może za rok dwa 20 ha bym miał. Brat starał się o dotację dla młodego rolnika lecz niestety nie wyszło. Na razie zainwestowaliśmy w zasianie i kupno maszyn około 50 tys. zł. Cały czas dokładam i dokładam i końca nie widać, czase się zastanawiam czy nie lepiej to zostawić wybudować dom i żyć sobie spokojnie lecz z drugiej strony lubię rolnictwo i chciałbym to robić, obecna moja praca nie będzie na całe życie też, poniewaz mam pomału dosyć tych wyjazdów ( dziewczyna, za dwa lata ślub, rodzina) no i zdrowie harata ( praca w szkodliwych warunkach ) dlatego chciałbym na razie pracować i inwestować mądrze pieniądze żeby za kilka lat móc zwolnić się i pracować na swoim, myślałem też o innych źródłach dochodu ( laweta, koparka, jakieś usługi) no i pole Proszę was koledzy o porady jak i w co inwestować, co siać, ogólnie w jakim kierunku się pchać żeby za kilka lat móc w miarę godnie żyć z tego. Z góry dziękuję

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.