mikad

Obowiązek zgłoszenia gospodarstwa w sanepidzie.

Polecane posty

mikad    1124

W związku z nasiloną akcją kontrolną Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypominam że każdy kto prowadzi gospodarstwo rolne i zajmuję się produkcją żywności podstawowej (pierwotnej) jest zobowiązany złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wniosek składa się w powiatowej jednostce tzw sanepidu.

Produkty pierwotne (podstawowe):

- pochodzenia roślinnego - zboża, owoce, warzywa,, zioła, grzyby

- pochodzenia zwierzęcego - jaja, mleko, miód, produkty rybołówstwa

- produkty zbierane w naturalnym środowisku czyli grzyby, jagody, ślimaki.

Za brak wpisu kara do 5 kzł jednak nie mniej niż 1 kzł :(

Z nieoficjalnych wiadomości wiem że na pierwszy ogień pójdą warunki przechowywania produktów oraz warunki sanitarne w miejscu produkcji (kible, umywalki itp)


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Czyli jeżeli zwykły Kowalski gospodarujący na średniej krajowej sprzedaje okolicznym konsumentom ziemniaki i jaja od kur wolnowybiegowych to musi złożyć wniosek do sanepidu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Każdy kto produkuje cokolwiek na sprzedaż czyli praktycznie wszystkie gospodarstwa. Nie ma znaczenia czy sprzedajesz na targowisku w swojej wsi ziemniaki albo jajka czy zawozisz zboże do skupu. Zwolnione są tylko te które produkują na własne potrzeby czyli konsumują swoją produkcję.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam224360    35

Jakieś źródło? A co w wypadku jeśli w domu nie ma kibla, ani umywalki a cały "węzeł sanitarny" miesci się w drewnianej budce na obrzeżu działki z serduszkiem w drzwiach? Jeszcze wiele takich domów jest ,zwłaszcza w biedniejszych rejonach Polski.

Edytowano przez Adam224360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli produkuję mleko i sprzedaję do mleczarni to sanepid ma za przeproszeniem g**no do tego, co najwyżej weterynaria może się bulwersoeać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, art.61, 62, 63, 64. Z tym "węzłem sanitarnym" w drewnianej budce nie przesadzaj mamy w końcu 21 wiek, nie wyobrażam sobie żeby sr** na dworze albo żeby nie było bieżącej wody. Poza tym jeżeli ktoś faktycznie ma takie warunki to raczej nie powinien brać się za produkcję żywności bo chyba nie chciał byś kupować od niego np truskawki.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Przetrzepią każdego bo wykaz biorą z ARiMR.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Zgodnie z art. 63 ust.2 ustawy zatwierdzenie nie jest wymagane jedynie w odniesieniu do:

  • działalności w zakresie dostaw bezpośrednich (np. rolnicy sprzedający swoje nieprzetworzone płody rolne w małych ilościach konsumentowi finalnemu lub lokalnym zakładom detalicznym bezpośrednio zaopatrującym konsumenta końcowego),

to jeden z pu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    3

A jak ja na przykład nie sprzedaje zboża tylko karmie nim świnki które potem wędrują do ubojni to też mam jakieś papiery składać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

 

 

Witaj Kolego,

 

Czy taki wpis do rejestru wiąże się (pewnie tak) z kontrolami? Ile w roku takich kontroli można się spodziewać?

 

Dziś dosyć duży odbiorca zapytał mnie czy mam załatwiony sanepid bo sami mają kontrole i się pytają czy dostawca ziemniaków jest zgłoszony do sanepidu. Byłem w oddziale, wziąłem wniosek i niebawem go złożę. Zastanawiam się tylko z czym taki wpis się wiąże. Czego przy takiej kontroli mogą się przyczepić? Pewnie warunki przechowywania ziemniaków pod względem gryzoni. Czy ja jako producent muszę mieć aktualną książeczkę zdrowia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Jeżeli odbiorca Cię wydał to leć czym prędzej z wnioskiem do sanepidu powiedz że nie wiedziłaeś o tym i pewnie nic Ci nie zrobią, ale zrób to zanim oni przyjdą do Ciebie bo wtedy to pozamiatane. Jak ja się rejestrowałem to pani inspektor powiedziała że napewno będą sprawdzać warunki przechowywania i sanitarne ale nie podała dokładnych wytycznych.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy Sanepid dokonuje jakiegoś odbioru bądź kontroli? jak znam życie to zaplecze magazynowe poza zmywalnymi (terakota) ścianami i posadzkami musi posiadać zaplecze socjalne i sanitarne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qamil    0

według mnie to kolejny skok na kase polskiego rolnika, bo  wszyscy producenci mają się zgłosić, a nie wiadomo jakie warunki trzeba spełniać , co będzie kontrolowane,   ale kary to już z góry są wymyślone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

wskażcie mi proszę czy Sanepid dokonuje jakiegoś odbioru bądź kontroli? jak znam życie to zaplecze magazynowe poza zmywalnymi (terakota) ścianami i posadzkami musi posiadać zaplecze socjalne i sanitarne

Ja nie mialem rzadnego odbioru

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Tylko warzywka do sanepidu, reszta jest pod weterynarią tak ku ścisłości.

Info z pierwszej ręki - mam żonę w sanepidzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Mikruss niestety nie masz racji; tak jak pisali poprzednicy wszystko co sprzedajesz i jest z tego produkowana zywność jest zaliczane. Dziś sprzedawałem pszenice i na młynie się dowiedziałem ze wogóle cos takiego trzeba, taki to u nas przepływ informacji;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Przepraszam xźle troche napisałem.

Moze jaśniej będzie tak

Wszystko co jest od zwierząt i ze zwierząt czyli mleko jaja miód i cała reszta należy do wet.

Wszystko co związane z produkcją zbóż warzyw innych roślin itp. należy do sanepidu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wszystkie produkty roślinne? Czy tylko do bezpośredniego spożycia?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proal    0

A jak mam 0,5 ha ziemniaków i 6 ha zboża oraz 30 szt bydła to w przypadku jak powiem, że ziemniaki i zboże to pasza dla tego bydła bo nigdzie nie sprzedaje to i tak muszę zgłosić to w sanepidzie i będą mnie kontrolować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumek19    5

Każdy kto produkuje żywność. Ale nie będą ciebie kontrolować. Nadadzą ci numer. Lepiej to zrobić bo mogą wlepić karę za brak rejestracji. Tak samo w weterynari.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proal    0

Każdy kto produkuje żywność. Ale nie będą ciebie kontrolować. Nadadzą ci numer. Lepiej to zrobić bo mogą wlepić karę za brak rejestracji. Tak samo w weterynari.

 

Czyli sanepid kontroluje tylko rolników którzy sprzedają płody rolne, a jak zużywają w gospodarstwie to nie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumek19    5

To że zużywa w gospodarstwie to mało istotne. Ważne że produkuje. A kontrolować mogą wszystkich ale tego nie robią jak nie ma potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez CyfrowyTomek
      Witam,
      Chciałbym w niedalekiej przyszłości kupić ziemie rolną (powyżej 0.3ha) lub gotowe gospodarstwo (pow 0.5ha), interesuje mnie np. hodowla / szkolenie koni połączona np. z agroturystyką
      W myśl nowej ustawy potrzebuje być "rolnikiem indywidualnym", ale mogę też wystąpić o pozwolenie do ANR o zakup ziemi rolnej, pod warunkiem, że mam kwalifikacje rolnicze, zobowiąże się zamieszkać w danej gminie przez 5 lat, oraz będzie należycie prowadzić gospodarstwo rolnę przez 10 lat (ustaw mówi o rękojmi).
      Jaki kurs kwalifikacyjny formalnie będzie rozumiany jako "kwalifikacje" rolnicze? 
      Co to znaczy "uprawiać" ziemie w myśl tej ustawy?
      Znalazłem listę kwalifikacji, czy wszystkie z nich to kwalifikacje rolnicze?
       
      Czy mogę wybrać dowolne z powyższych? Podobają mi się: R20 lub R13 lub R14
    • Przez jarekvip99
      W ciagu tygodnia bede mial przepisane gospodarstwo jakie urzedy musze odwiedzic po notariuszu?? Na pewno Krus ale co jeszcze aby wszystkie formalnosci z rozpoczecie dzialalnosci rolniczej byly spelnione?
    • Przez renatkam8
      WITAM wszystkich zakupuje gospodarstwo z działką o powierzchni o,60 ary w czym działka z budynkiem ma 0,17 ary a reszta to użytki rolne czyli 0,73 ary i mam takie pytanie. Jezeli zakupuję działkę z własnych srodków to czy mogę ubiegać sie o dofinansowanie po zakupie ?
    • Przez tomeq
      Witam!
      Czy może ktoś polecić program/stronę podobną do vitalfields do obsługi gospodarstwa? Najlepiej bezpłatny.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj