Polecane posty

DK94    192

Witajcie, czy dla instalacji łączącej dom z garażem na długości kabla 60m dla silnika 11kw wystarczy 4mm2? Kabel będzie biegł po ścianie i w ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A jak to obliczyłeś? Minimum to 6mm2 (będzie to na granicy dopuszczalnego prądu), a optymalnie to 10mm2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

nie obliczałem, ale wiem co mam.

od licznika z domu do stodoły mam koło 90-100 metrów. 6 czy 7 lat temu była kładziona nowa instalacja i wykwalifikowany elektryk z wszystkimi możłiwymi uprawnieniami położył mi tam miedziany kabel 4x4. Zasilany z tego jest m.in śrutownik 11kW, czasami pracuje łącznie z innymi odbiornikami, tak, ze łacznie wychodzi koło 15KW i nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

To będzie chodzić ale zawsze lepiej jest dać większy przekrój.


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

Jakie są parametry napięcia w zasilanym obiekcie? Zgodne z normami? Jeżeli tak to ok, miałeś rację, ale jeżeli choć jeden parametr odbiega od normy to instalacja wykonana jest źle. I nie mają tu nic do rzeczy uprawnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DK94    192

Zdecyduję się chyba jednak na 6mm2, silnik będzie zasilał kompresor no i nie wiadomo jak z startem przy obciążeniu. Po za tym jeszcze jakieś dodatkowe odbiorniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

nie obliczałem, ale wiem co mam.

od licznika z domu do stodoły mam koło 90-100 metrów. 6 czy 7 lat temu była kładziona nowa instalacja i wykwalifikowany elektryk z wszystkimi możłiwymi uprawnieniami położył mi tam miedziany kabel 4x4. Zasilany z tego jest m.in śrutownik 11kW, czasami pracuje łącznie z innymi odbiornikami, tak, ze łacznie wychodzi koło 15KW i nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

 

 

A kto płaci za straty wydzielone na tym przewodzie przy obciążeniu 15 kW ?

 

Kolego @DK94 myślisz o miedzi czy aluminium ?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

a jakież to straty wydziela ten przewód, skoro sie nie grzeje?

 

tak z ciekawości pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

A pewny jesteś że się nie nagrzewa minimalnie ?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

nie obliczałem, ale wiem co mam.

od licznika z domu do stodoły mam koło 90-100 metrów. 6 czy 7 lat temu była kładziona nowa instalacja i wykwalifikowany elektryk z wszystkimi możłiwymi uprawnieniami położył mi tam miedziany kabel 4x4. Zasilany z tego jest m.in śrutownik 11kW, czasami pracuje łącznie z innymi odbiornikami, tak, ze łacznie wychodzi koło 15KW i nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

 

Chyba kiepski ten elektryk albo przepisów nie zna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DK94    192

Kolego @DK94 myślisz o miedzi czy aluminium ?

Raczej miedź, ale ostatecznie jutro się dowiem jaka jest cena tego a tego. Wiem, że wszystko ma plusy i minusy ale co będzie lepsze miedź czy alu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Kolego ja bym ci radził brać 5x10 kabel nawet do 7,5kw silnika na takiej odległości i podstawa to miedziany. A 5x6 to minimum jaki możesz dać jak niemasz kasy by dołożyć te pare groszy. Ale wiesz chytry traci dwa razy. Większa odległość daje spadni napięć a zapas przekroju biedy nie prosi, tym bardziej, że może kiedyś dalej poprowadzisz siłę. Kupujesz raz i masz na dwa pokolenia. Tylko na ścianę dajesz biały a do ziemi czarny pamiętaj i na głębokości 70-80cm. i kładziesz go luźnym szlaczkiem w ziemi. Dobrze jak dasz na np. 30-40cm niebieską folię sygnalizującą, że niżej leci kabel w razie kopania za x lat. Przekrój jaki podałeś nie nadaje się nawet na przedłużacz do silnika 7,5kw na tej odległości.

Edytowano przez Risto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Ostatnio się spotkałem z kolegami to na większe odległości zakładają 16 mm2 w aluminium, wychodzi dużo korzystniej cenowo niż miedz a też jak jest dobrze zrobiony to jest na lata.

 

ZE aktualnie wszystkie przyłącza wykonują w aluminium.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak, bo powyżej 16mm2 można stosować przewody aluminiowe.

Kolego ja bym ci radził brać 5x10 kabel nawet do 7,5kw silnika na takiej odległości i podstawa to miedziany. A 5x6 to minimum jaki możesz dać jak niemasz kasy by dołożyć te pare groszy. Ale wiesz chytry traci dwa razy. Większa odległość daje spadni napięć

To właśnie napisałem w swoim pierwszym poście. Podane przeze mnie przekroje są obliczone pod kątem dopuszczalnych spadków napięć.

Zdecyduję się chyba jednak na 6mm2, silnik będzie zasilał kompresor no i nie wiadomo jak z startem przy obciążeniu. Po za tym jeszcze jakieś dodatkowe odbiorniki.

Kolego, 6mm2 to minimum dla silnika 11kW i o żadnych dodatkowych odbiornikach nie może być mowy. Jak chcesz podłączyć coś jeszcze, to musisz zastosować minimum 10mm2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Trochę stary ale się przyda, 6mm2 to za mało, wystąpi duży spadek napięcia na takiej długości przy kablu 6mm2. Będzie to w granicach 3-4% gdzie dopuszczalne spadki dla tego typu odbiorników to 5-6%. W dodatku dłuższa praca na takiej średnicy może skończyć się stopieniem przewodu. Jeśli mamy jeszcze do tego coś podłączać to 10mm2 jest wartością optylmalną pomiędzy kosztami a "jakością" połączenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

Zwróć uwagę z czego masz wykonaną instalację w domu co byś nie łączył aluminium z miedzą bezpośrednio, tylko przez specjalne złącza. Przewody aluminiowe musisz dać o większym przekroju niż miedź. Kabelek 6mm2 możesz dać od gniazda do silnika jako linka na krótkim odcinku. A na Twoje potrzeby to w drucie np. YKY 4x16 i wtedy na lata spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rok temu zakładaliśmy zasilanie do mieszalni pasz  daliśmy 10 mm 2   a pracuje na nim nie mało 6 x 2,2 kw , 4 kw ,2 x 1,5 kw i rozdrabniacz  11 kw  oczywiście wszystko w miedzi ale z zasilaniem nie ma problemu nic się nie grzeje a oryginalny kabel co dała firma w rozdrabniaczu jak się robi non -stop kilka godzin trochę się nagrzewa a dali 6 mm 2  . Na twoim miejscu bym nie oszczędzał na przewodzie  i założył 10 mm 2 w miedzi  wtedy zasilanie służy lata  :)

 

 

Ostrzeżenie, pkt.1.15.

Edytowano przez Elektrotechnik

Pomogłem wciśnij strzałkę obok   :rolleyes:

Mój kanał na YT

www.youtube.com/Rolniczy Team z Podlasia

Oglądaj Komentuj Subskrybuj aby być na bieżąco   B) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szop01
      Witam wszystkich forumowiczów.
      Posiadam ciągnik Renault Ares 630 125 km i ostatnio pojawił się problem.
      Po odpaleniu ciągnika z odmy olejowej i korka wlewu oleju leci coś takiego jak para wodna i jest to bezwonne.
      Jaka może być tego przyczyna?
    • Przez kamil000
      witam, potrzebuje pilnej pomocy w sprawie zetora 7211, moim problemem jest wysokie ciśnienie oleju bo wynosi ono 6,5bar na zimnym czy ciepłym silniku/przy wysokich/niskich obrotach nie ma znaczenia, ciśnienie jest cały czas w tej granicy czyli stałe. Zakładałem dwa  zegary na każdym jest to samo, zakładałem nowy zawór ten przy pompie pod misko olejową to się zmniejszyło właśnie na 6,5bar z 7bar(na starym zaworze). Wiem jednak że takie ciśnienie to na zdrowie mu nie idzie, dlatego moje pytanie co może być nie tak? dodam że takie ciśnienie w silniku mam po kapitalnym remoncie.
    • Przez Blusik
      Witam 
      Mam pytania jaka podkładka ma znajdować się pod korkiem zlewu oleju w silniku 1hc102 chodzi mi o średnice.
      Jak również o gwint jaki jest w pompie pz63a ponieważ musze odkręcić wąż.
       
      Pozdrawiam 
    • Przez Manio221
      Mam pytanie znalazłem silnik do MF 2620 od kombajnu class senator typ silnika Perkins A6. 354,4 czy będzie pasował? Proszę o pomoc. Niby takie same typy silników  😉
    • Przez Darek43
      Witam mam problem z ciśnieniem oleju po remoncie zapala się kontrolka od oleju A przed nie paliła się czy to może być wina pompy  olejowej.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj