Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
rys88

2,7 ha dotacje, uprawa, dzierża

Polecane posty

rys88    0

Dzień dobry,

Przepraszam jeśli temat wrzuciłem do nie odpowiedniego działu.

Mój temat dotyczy 2,7 ha mojego dziadka. Dziadek prowadził przez kilkanaście lat gospodarkę ( świnię, krowy i kilka hektarów ). Obecnie zostało mu 2,7 ha przy domu i około 0,6 ha łąki zalesionej Olszyną.

Dziadek nie prowadzi gosp. przez ok. 25 lat. Nie jest w temacie, dotacji unijnych itp. Jest obecnie na emeryturze strukturalnej z KRUSU, która kończy się z tym rokiem, dlatego pomysł, aby jakoś zagospodarować ten kawałek ziemi.

Z tym właśnie wiążę się moje pytanie jakie dotacje unijne można brać, czy trzeba uprawiać pole ? Być może bardziej opłaca się wydzierżawić, czy wtedy można wziąć jakieś dotacje ?

Jakie kwoty rocznie można uzyskać z dzierżawy ? Pole to głównie 4 i 5 klasa, w 2 kawałkach przedzielone jedynie drogą dojazdową. Teren płaski.

Dziadek nie ma już żadnego sprzętu rolnego. Dlatego w razie uprawy jesteśmy zdani obce osoby.

Życzliwe osoby proszę o wytłumaczenie tego laikowi.

Pozdrawiam

Szymi40    482

Trochę namieszałeś albo bajki piszesz - z jakiej racji ma emeryturę strukturalną ? co do tej pory działo się z tą ziemią ?

Dokładnie kolego namieszałeś w tym poście. Po pierwsze ile dziadziuś ma lat po drugie jeśli jest na rencie strukturalnej to musiał tą ziemię komuś odpisać po trzecie z krusu to mógł dostać jedynie świadczenie przedemerytalne a nie "emeryturę strukturalną" bo nie ma czegoś takiego w krus po czwarte jak może dziadek mieć tą "rentę" jak piszesz że już 25 lat nie prowadzi gospodarstwa. Kolego tu jedno drugie wyklucza weź ogarnij trochę te wszystkie informacje i sklej w coś sensownego. A co do samego pola rozejrzyj się za tematem wierzby energetycznej jak nie chcesz nabijać dużych kosztów.

Wiadomość z agroFakt.pl

rys88    0
Napisano (edytowany)

Dziadek nie prowadzi gosp. 25 lat. Po gosp.prowadził firmę.

Dzierżawa pola kończy się z tym rokiem - musiał komuś wydzierżawić, aby dostać rentę.

Ma 69 lat.

Prawdopodobnie pomyliłem emeryturę z rentą.

Renta strukturalna kończy mu się w 2015 roku, dlatego aby mieć dodatkowe pieniądze chce coś zrobić z ziemią.

Wszystkie błędy są spowodowane tym, że nie mam za dużo wiedzy na ten temat, a chcę dziadkowi pomóc.

Dziękuje za wskazanie błędów i odpowiedź w temacie.

Edytowano przez rys88

Szymi40    482

Dziadek na pewno nie ma strukturalnej [ jak 25 lat nie ma gospodarstwa] jak ma 69 lat to ma emeryturę. A ziemię nie może dzierżawić ten co dotychczas i dzielić się dopłatami [dużo tego nie będzie ale lepiej niż wynajmować do obróbki. ]

rys88    0

Przez cały ten czas opłacał KRUS.

Nie piszę, że dziadek nie ma gosp. 25 lat tylko go nie prowadził od tylu lat. Tak zawsze pole było dzierżawione.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Diwad890
      mogę skladac wniosek o dopłaty do łaki której nie kosze ? nie kosze z powodu gdyż nie mam bydła a nikt jej nie chce jej sobie zbierać bo jest tzw szuwara itp
    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost

• Przez Rolnikleśny
      Jestem po kontroli rolnośrodowiskowej. Pakiet 2 Ochrona gleb i wód. 2.1 Międzyplony oraz Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie protokołu jeszcze nie mam ale wiem jakie uchybienia były możecie mi powiedzieć jakie mogę mieć ewentualne sankcje co do tego. Jestem w tym pierwszy rok. A więc:
      Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie   całość zobowiązania 10 ha    całość ok

Pakiet 2 Ochrona gleb i wód. 2.1 Międzyplony  całość zobowiązania 15,05 ha   rośliny rzodkiew oleista, facelia, gorczyca
      1. Na jednej działce o pow. 1,19 ha wogule nic nie wyrosło w terminie się wyrobiłem z siewem (13.09.2018r.) termin ostateczny 15.09.18 lecz słaba bonitacja gleby VI klasa, susza itd. to spowodowały więc to będę miał wykluczone
      2. Na dwóch działkach o powierzchni łącznie 2,68 stwierdzono tylko jeden gatunek - rzodkiew oleista a powinny być trzy. Powierzchnia zasiania stwierdzona ok tylko ten jeden gatunek. Siane było dużo wcześniej około lipca i rzodkiew oleista, która ma teraz około 1 metra zdążyła stłumić przy niekorzystnych warunkach facelię oraz gorczycę.
      3. Reszta działek o pow.11,18 ha wszystko ok

Reasumując Stwierdzona powierzchnia posiania  13,86 ha  w tym tylko na 2,68 ha jeden gatunek na reszcie ok.
      powierzchnia 1,19 ha nie stwierdzone.

Jakie mogę mieć sankcje ewentualne?
      I jak się mogę ewentualnie odwołać dodam, że faktury na poplony posiadam, na całej gminie stwierdzona susza oraz posiadam zdjęcia i świadków.
      Pozdrawiam

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.