garu

Poplon po Jęczmieniu Ozimym

Polecane posty

garu    6

Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.

Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
student2012    0

Siejemy miedzyplony nie tylko po to aby mieć zielony nawoz . Głównym aspektem miedzyplonow jest zabezpieczenie przed erozja ogólnie pojętą ale również ograniczamy " ucieczkę " składników pokarmowych . Moim zdaniem smialo można zostawić to na zimę zresztą powinno się tak robić . Do groszku będzie jeszcze troszke czasu więc napewno jeszcze wszystko odrosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

A gdyby zasiać seradele apotem to we wrześniu gorczyce po prze talerzowaniu gorczyce czy to niema sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Wsiej seradele -aż tak szybko nie rośnie do zimy spokojnie zaczeka na pług -chociaż masy narośnie ,azotu nazbiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56
Napisano (edytowany)

Ja na poplon po jęczmieniu ozimy mam zamiar zasiac bobik i do września niech stoi, a jak urośnie ładny a przeważnie tak jest to mam zasiać pszenice ozimą.

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

A jeżeli będę siał dopiero na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

A może Soja?

Koszt ten sam co innych poplonow a jak przyfarci to koniec października albo listopad jeszcze zbierzesz, na pewno szaleństwa nie bedzie ale jesli dobre stanowisko to 1 tona powinna byc mysle ze to pozwolilo by zwrocic koszta uprawy, badz jesli zobaczysz w trakcie ze nie dostygnie to przedyskowac i bedzie swietny poplon.

 

Ja mysle za rok tak zrobic jak bedzie wlasnie po jeczmieniu ozimym stanowisko ponieważ w tym roku takiego nie posiałem a soje juz 2gi rok siejemy i jedno pole w tym roku z roznmych przyczyn dopiero w tym tygodniu obsiane i jestem dobrej mysli ze zebrac się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15353

Ja teraz posieję łubin, za 2.5 miesiąca do 20 września zakwitnie i talerzówka, orka i pszenica ozima pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja będę po raz pierwszy po jęczmieniu będe siał łubin gorzki, myślę że w połowie października orka i na wiosnę pszenica jara po 5 latach przerwy. Zwykle siałem mieszankę na kiszonkę ale jest dość trawy i nie trzeba :)

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sickle123    0

witam. mam takie pytanie. może głupie, ale nie pozostaje mi nic innego. czy jeżeli po wymłóceniu jęczmeinia ozimego jako poplon zasieje znowu jeczmień ozimy to coś urośnie? chodzi mi o zielonkę, kórą jesienią możnaby bylo zrobić w sianokiszonkę.dodam że nie mam w tej chwili zbóż jarych a i z ich nabyciem jest problem w mojej okolicy. a poplon chciałbym zasiac jak najszybciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A nie lepiej zasiać coś co choćby trochę poprawi stanowisko? Może owies z wyką jarą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sickle123    0

z owsem mam problemy. bo moj rośnie na polu, a i od kogo nie ma nabyć. wyka. no cóż, nie wiem, musiałbym sie zastanowić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Mam pytanie, czy po jęczmieniu jeżeli posieję goryczce, to czy do września urośnie już odpowiednio duża, abym mógł ją przyorać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

@sickle nie siej jęczmienia ozimego teraz w poplon tylko jęczmień jary bo jęczmień ozimy nie wyrośnie będzie tylko dobrze rozkrzewiony do zimy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Jak nie siejesz rzepaku to proponowalbym gorczyce rok temu sasiad zasial koncem czerwca to na jesien mogl ja kombajnem kosic ale przyoral i pszenice posial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zrezygnowałem z siewu polonów pod ozime bo za bardzo wysuszają glebę.

Gorczyca posiana w warunkach długiego dnia bardzo szybko zakwita wytwarzając bardzo małą ilość zielonej masy. Zdarzyło mi się że gorczyca zasiana w lipcu miała 15cm wysokości i już kwitła. Od tamtej pory sieję po 15 - 20 sierpnia wtedy jest sporo liści do przyorania, do zimowej orki ładnie wyrasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Na wczesne siewy polecam raczej rzepak lub perko, gdyż rosną silnie i nie kwitną, ale azot musi być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

Zboża ozime nie wyrastają wysoko przed zimą a jare rosną normalnie mają krótszy okres wegetacji a zimowe aby rosły muszą przejść jarowizacje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie najlepszym rozwiazaniem jest łubin co prawda to kosztowna sprawa ale sa po nim efekty zadowalajace i według mnie to najlepsze rozwiazanie ,ewentualnie facelia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EdwardC360    34

Witam. mam taki problem. zasiałem jako poplon po jęczmieniu ozimym owies i pięknie zeszedł, a potem stanął w miejscu z rośnięciem. minął już miesiąc od zasiania a owies, jaki był taki jest i nic nie rośnie. za to chwasty rosną jak najbardziej niestety... co mogło być przyczyną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15353

A mój łubin po jęczmieniu zaczyna już kwitnąć. Akurat do połowy września będzie kwitł a potem pług i pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

I wschody słabe bo łubin wyciągnie wodę. Do tego ciężka orka. Pod ozime nie daje się poplonów!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MARTINUS
      Jakie macie poplony? Siejecie rośliny motylkowe? Co najczęściej, oprócz gorczycy? Moim zdaniem poplony, pomijając nawet kwestię programu rolno środowiskowego, mają same zalety! 
    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez Jaskun
      Witam! Chcialbym zapytac jaki poplon jest najlepiej zasiac i co konkretnie daje glebie? Pozdrawiam!
    • Przez kubatedi
      Cześć ma do was pytanie zarazem prośbę o pomoc :)
       
      W tym roku na powierzchni 1.15h posiałem żyto ozime populacyjne odmiana Dańkowskie Diament i niestety pojawił się problem.

      Mianowicie żyto bardzo ładnie wzeszło siane było 19 września natomiast 30 września zostało opryskane środkiem Boxer 800ec w dawce 2,5l/h i przedplonem było pszenżyto ozime a przedsiewnie pod żyto została zastosowana Polifoska 6 w ilości 200kg/h I niestety po intensywnych opadach z początku października na plantacji pojawiły się żółte przebarwienia/plamy  nie jest to na całym polu ale na znacznej jego powierzchni i stąd moje pytanie co może być przyczyną tego problemu  co trzeba zastosować wiosną żeby łan zrobił się znowu ładny i zielony czy to już są efekty nieodwracalne ? Poprosił bym o poradę z zakresu nawozu doglebowego dowolnej firmy a także o zastosowanie dokarmienia dolistnego oraz podanie dawek danych produktów
    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj