Zaloguj się, aby obserwować  
jacek507716

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW

Polecane posty

jacek507716    0

Witam. Mam pytanie dotyczące młodego rolnika. Otóż rodzice są w trakcie PROW 2007-14. Jeden projekt kończy się za rok(ciągnik,belarka i troszkę sprzętu) a drugi za 4 lata(Ciągnik, agregat).

Moje pytanie brzmi następująco czy mogą mi przepisać gospodarstwo ? I czy mogę się starać o młodego rolnika i jakie mam szanse na to że dostanę dotacje? :P Potrzebuje waszej pomocy mam chrapkę na 100tyś ale rodzice podchodzą do tego nieco sceptycznie :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Jeżeli we wniosku na PROW była uwzględniona ziemia którą chciałbyś przepisać to póki trwa program, nie dostaniesz MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chyba że pojedziesz do ARiMR z aneksem który wyłączy z zobowiązań rodziców działki które chciał byś przejąć. Oczywiście pod warunkiem że rodzice mają trochę więcej pola niż to co wymagane do konkretnej maszyny. Jeśli pola mają na styk, to z takiej sytuacji ostatnim wyjściem będzie wskazanie innych działek (może być dzierżawionych) na okres minimum taki jak długo trwać będzie jeszcze zobowiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

a ja mam takie pytanie bo kolega prowadzi gospodarstwo po rodzicach chyba koło 4lat jest przepisane na niego... czy on bedzię mógł wziąć 100tysi za MR??? czy to już mu przepadło, ma dobre 25ha pola ale uprawia to jedynie c-360 :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Prowadzi to jedna kwestia, ważne na kogo jest to gospodarstwo. Jeżeli posiada więcej niż 1 ha od więcej niż 12 miesięcy to przepadło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek507716    0

Włąsnie chciałbym dokładnie się zorientować w tej sprawie.Rodzice mają 25ha i podali wszystko na PROW. Ale chciałbym przejąć i bardziej rozwinąć gospodarstwo koncentrując się na hodowli bydła miesnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DevilDriver    0

Włąsnie chciałbym dokładnie się zorientować w tej sprawie.Rodzice mają 25ha i podali wszystko na PROW. Ale chciałbym przejąć i bardziej rozwinąć gospodarstwo koncentrując się na hodowli bydła miesnego :)

 

Skoro na uzupełnienie powierzchni jest 3lata, to z tego programu co Ci się kończy za rok mógłbyś przejąć ziemie. Napisałbyś biznesplan na te grunty, które są uwzględnione w tym programie o ile oczywiście masz wystarczającą ilość ziemi. podajesz termin przejęcia, bo wiesz kiedy się kończy program. a i weź pod uwage, że to się liczy od chwili przyznania decyzji. więc tak naprawdę masz 3lata plus ten okres 150dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DevilDriver    0

Zadeklarowane gruny musi przejac w ciagu 180 dni.

 

Gdzie jest napisane, że musi w przeciągu 180dni. Skąd ta informacja? Nie ma tam czasem słowa powinien?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek507716    0

Mniejsza z tym. A jaką produkcje proponujecie na gospodarstwie 25ha w tym 19 to grunty orne i 6ha tuz. Obecnie mam 4 krowy 7 jałówek 6 byczków , do tego 3 lochy i 20 tuczników. Ta produkcja mnie dobija chciałbym się ukierunkować dokupić trochę gruntów i zacząć konkretnie się rozwijać. Co proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190
Napisano (edytowany)

Prowadzi to jedna kwestia, ważne na kogo jest to gospodarstwo. Jeżeli posiada więcej niż 1 ha od więcej niż 12 miesięcy to przepadło.

 

gospodarstwo jest na niego i z tego chyba wychodzi że przepadło bo prowadzi je ponad 12-mc.

A jakieś inne premie dodatki o których może on nie widzieć oprócz tych normalnych dopłat do pola no i przepadłego MR :(

 

a jeszcze coś kiedyś czytałem że gość miał też taką sytuacje że mu MR przepadł i po ślubie miał to przepisać żonie i wtedy ona mogła by dostać tego MR i inne dotacje??

Edytowano przez BomV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jestem pewien czy rozdzielność majątkowa tu wystarczy.

12-cy tyczy się za równo beneficjenta jak i małżonka beneficjenta. W każdym bądź razie jeśli są małżeństwem np. 3 lata, a 2 lata temu przejęli gospodarstwo też przepadło. Jeżeli On przejął gospodarstwo 3 lata temu a małżeństwem są od dwóch także przepadło ponieważ żona jego jest rolniczką od dwóch lat.

 

Wydaje mi się że rozdzielność majątkowa w odpowiednim czasie mogłaby być jakimś wyjściem, ale musiałby to ktoś potwierdzić, bo coś słyszałem że ARiMR nie zgodnie z PL prawem nie respektuje rozdzielności majątkowych.

 

Innym programem który za pewne w 2015 roku ruszy będzie rozwój małych gospodarstw, mowa była o 60 tys zł które mają dawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

a jeszcze jest taka kwestia, bo jeśli by gospodarstwo przepisał na swojego syna nieletniego (4lata) a on dalej by sobie tam pomalu pyrkał i po 12mc przepisał to spowrotem na siebie lub na swoją żonę to przeszło by to czy musiałby komuś dalszemu z rodziny czy powiedzmy na to 'sąsiadowi' przepisać żeby potem zakwalifikować się na MR???

 

I druga sprawe mam co jeśli by on zakupił nowe gospodarstwo w innej wsi albo dajmy na to u sąsiada czy jakiegoś dziadka to co wtedy kwalifikuje się na MR??? Bo tak jak mi się wydaje to musiałby on odczekać dalej te 12mc wtedy kupic gospodarstwo jakieś inne i dopiero wtedy mógłby sie zakwalifikować??? Jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli już był rolnikiem dłużej niż 12 m-cy przepadło. Przepisywanie nic tu nie pomoże, że teraz nim nie będzie nic nie zmieni. Kiedyś był więcej niż 12 m-cy i to zamyka drogę.

 

Od kiedy są małżeństwem oraz od kiedy jest rolnikiem i czy mają rozdzielność majątkową. Jeśli dasz odp te pytania łatwiej będzie mi pomyśleć czy jest jakieś wyjście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190
Napisano (edytowany)

małzeństwem sa od 4 lat rolnikiem coś dłużej a o rozdzielność jeszcze zapytam.

 

rolnikiem jest on od koło 6 lat a rozdzielności majatkowej nie mają.

Edytowano przez BomV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

Witam, ojciec posiada gospodarstwo 35 ha i przepisuje ja po połowie na mnie i brata. Ja będę prowadził produkcję zwierzęcą, a on roślinną. Kilka pytań co do PGR:

1. W jaki sposób mogą sprawdzić moje ESU? Brat założył sobie 0,2 ha pietruszki w 2020 żeby "nadciągnąć" ESU i wyszło mu 4,05. Czy w takim wypadku w 2020 musi posiać tą pietruszkę czy może zmienić na inną roślinę z zastrzeżeniem, że zmieści się w 30%-owym odchyleniu?

2. Przejmuję od ojca jedynie grunty bez budynków. Budynki będą na umowę użyczenia. Zwierząt w 1 roku brak, w kolejnym kupię zwierzęta. Jeżeli nie przejmuję zwierząt razem z gospodarstwem to nie muszę wypełniać Tabeli 3.1. rok 2014 oraz Tabel 3.4. i 3.6.?

3. Zwierzęta będą kupowane z moich środków, nie muszę ich nabywać z premii prawda? Chodzi o to, że zaczynam bez zwierząt i później je kupują, czy nie będą na kontroli się tego czepiać (myślę, że nie powinni bo nic ich to nie obchodzi).

4. Czy rozliczam kwotę netto czy brutto jeżeli będę VAT-owcem? Pani w Agencji powiedziała, że netto, a w instrukcji pisze, że kwotami brutto.

5. Czy umowę użyczenia mogę mieć także z bratem, który wnioskuje o premię?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj