jamakazi

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza

Polecane posty

jamakazi    0
Napisano (edytowany)

Witam

Jako że już podrosłem i biorę gospodarkę powoli w swoje ręce chciałem zmienić sposób uprawy na bezorkowy.

analizując ceny sprzętów uznałem że lepiej będzie jak sobie sam coś wystrugam.

Mając do dyspozycji kultywator zakupiłem gesiostopki.

niestety pomysł wypalił tylko w połowie ponieważ w ziemi poruszonej idzie nawet nawet ale na odpoczywającym kawałku nie zbyt się spisał.

sprężysty ząb pod oporem odchylał się do tyłu powodując coraz mocniejsze odchylenie i stawiał coraz większy opór.

wymyśliłem wykonanie zębów sztywnych z zabezpieczeniem zrywalnym.

mianowicie pozostałyby gęsiostopki a na korpus chciałem zastosować płaskownik 40x30

Zębów jest aktualnie 7 ale 9 też by się założyło

 

Wyglądałoby to tak:

4bd7160abcf50ab5m.jpg

 

ząb by miał jakieś 0,5m .

 

Głębosz 3-zębny miałby podobną konstrukcję tylko płaskownik grubszy i masywniejsze mocowanie.

 

 

Jutro podam wymiar profila z którego zbudowany jest kultywator

Edytowano przez jamakazi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrekNHts    15

wszystko ładnie tylko te zabezpieczenie nie za bardzo by ci się spisało przynajmniej mi się tak wydaje bo płaskownik jest zaraz pod ramą to w razie zerwania zabezpieczenia nie będzie dużo miejsca aby ząb się odchylił i czy nie lepiej by było gdybyś te zęby zrobił tak w gruberze że ząb jest prosty i podwinięty do przodu na samym dole bo tak jak teraz to on będzie robił na takiej zasadzie jak głębosz czyli tylko rył i nic więcej nie będzie podrzucał ziemi do góry i jej mieszał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0

niby tak

ale żeby go tak wyprofilować to trzeba go giąć na gorąco ewentualnie ciąć i spawać , w ręku go nie wygnę.

 

co do odchylania to nie będzie z tym problemu. to tylko szkic.

zapewne w gotowym produkcie ząb będzie bardziej odsunięty od ramy i będzie miał pole do manewru.

 

tylko zastanawiam się czy kąt 45o w stosunku do ramy nie jest zbyt ostry.

Na razie to tylko projekt więc wszystko idzie zmienić.

 

Chyba że ktoś ma dojście żeby taniej kupić takie słupice bo w słomczynie chcą 130zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Widziałem po 105 za sztukę 75cm długości. W tym układzie co narysowałeś, to nie ma prawa działać. Kąt natarcia nie powinien być większy niż 30 stopni od pionu . A u ciebie jest 45. Gruber będzie się zagłębiał po samą ramę. Zęby moim zdaniem powinieneś zrobić pionowo a na końcu dospawać tylko kliny do redliczek, aby miały odpowiedni kąt skrawania. Niestety, wymaga to wykonania z blachy uchwytów i przyspawania ich do ramy. Tak będzie chyba najprościej. Blachę możesz natrasować sam i powycinać nawet kątówką, ważne, żeby wszystkie uchwyty były takie same. Ja wożę do zakładu, gdzie wycinają plazmą.

Jeśli chcesz się bawić, to rób z głową , solidnie i porządnie. Bo narobisz się z prowizorką, a później nie będzie działać i tylko strata czasu i pieniędzy. Pooglądaj fotki fabrycznych gruberów, podjedź do kogoś, pomierz sobie rozstaw redlic (to ważne), zobacz, jakie są śruby mocujące i zabezpieczające.

Na ramie od grudziadzkiego grubera bałbym się zrobić więcej niż 5 łap, może max 7 - jest dość delikatna, chyba, ze ją wzmocnisz.

Pomyśl też nad talerzami w ostatnim rzędzie grubera i wałem. Domyślam się, że przerabiasz fabryczny gruber ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0
Napisano (edytowany)

a co powiecie na wyprostowany resor z ciężarówki?

mocowania to nie problem.

czy gruber nie zaparłby się o wał uprawowy?

a co do talerzy to chyba trochę przy drogie. przy gruberze 2m powinno być minimum 10 a kupić teraz talerze z piastami za 320 za komplet to mija się z celem.

bo za 3200 to kupię sobie fabryczny.

 

co do pytania jahooo to przerabiam taki kultywator.(nie patrzcie na te prowizoryczne bronki z tyłu)

 

 

a0fc45cd237ce4f1m.jpg

38f518540c2e2913m.jpg

 

Z tyłu są widełki że można coś podpiąć. mógłbym spróbować zapiąć talerzówkę którą widać w oddali tylko bez tego betonu.

 

Wypada wziąć pod uwagę że chce to zapiąć do MF255

Edytowano przez jamakazi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Fantazja Cie trochę poniosła,.

Lepiej będzie jak nauczysz się orać i zostaniesz przy tradycyjnej uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0
Napisano (edytowany)

orać już umiem

sugerujecie żebym dał spokój i odłożył na firmowy?

poczekam na opinię innych forumowiczów

 

ok.

skoro gruber musi poczekać to może dałoby radę zrobić do głebosza słupice z dwóch kawałków wyprostowanego resora?

połączyć je, ustawić wzdłuż i zamocować zęby?

 

przy orce też się głęboszuje a moje ziemie mają trochę niestabilny poziom wód

Edytowano przez jamakazi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Widziałem prosty gruber na 5 łap z podcinakami, nowy 1,80m za 3800.

Policz, że jedna łapa z podcinakiem potrzebuje około 10-12KM, czyli 5 łap do 50-60 koni. MF 255 jest troche do tego za lekki i za słaby.

Na twoim miejscu dałbym sobie spokój.

Głębosz z resora (połączone 2 pióra z resora od ciężarówki) na 2 łapy dałoby radę, tylko musiałbyś dorobić redlice. Ale do tego najlepiej zrobić osobną ramę. Słupica powinna mieć ze 3 cm grubości. Ale na głębokie branie MF-em nie licz na 2 łapy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Też się kiedyś w takie rzeczy bawiłem do c-330 i raczej efektu to nie robiło stanowczo odradzam marnowanie czasu i $$$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Do ciągnków poniżej 60KM wszyscy na forum doradzają talerzówkę - mniejsze zapotrzebowanie mocy. Aby robić robotę trzeba by utrzymać jakąś prędkość. Ciąganie MF na 2 to będzie tylko skrobanie rowków, a na 3 chyba nie da rady. Popatrz na YT filmiki - tam z agregatami ludzie zdrowo śmigają aby skruszyć i odwrócić glebę. Popatrz i sam oceń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0

a chociaż 1 łape głebosza mf pociagnie? nie zamierzam wpuszczać głębiej niz 30 cm bo

na moich glebach nie ma to sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0

nawet nawet.

teraz Panowie mam mentlik bo zrobić to nie problem tylko czy warto.

wał zrobiłbym z cepa od warmianki.

dospawam rurek i wał jak się patrzy.

resory na wagę ze złomu a reszta to z hurtowni stali. lemiesze dostanę na giełdzie .

 

przez lato bym to wyrzeźbil.

Teraz to dylemat mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Sąsiad kombinował sam agregat ścierniskowy, 7 łap plus wał z tyłu. Ścierniskowy mu nie wyszedł, bo nie chce się zagłębiać w ściernisko. Ale do wiosennej uprawy gesiostopki są idealne. Jedziesz raz i siejesz. No i do tego nie trzeba aż tak mocnego ciągnika. Jak nie masz jeszcze agregatu, to może pomyśl nad uprawowym, zamiast ścierniskowego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0

moja uprawa dotychczas wyglądała tak:

pługofrezarka

talerzówka (jeśli była potrzeba )

brona

siew

brona.

 

uprawowy chyba niezbyt sprawdzi się w ściernisku lub na odpoczywającym kawałku.

zależało mi na wykluczeniu pługofrezarki, żeby zmniejszyć ilość przejazdów, uprościć proces uprawy, a przedewszystkim zmniejszyć koszt produkcji.

 

jeżeli byłoby na tej ramie 9 gęsiostopek to wydaje mi się że nie powinny stawiać zbyt wielkiego oporu bo tylko jej część będzie pracowała w twardej ziemi.

reszta będzie przewracać spulchnioną już glebę.

 

Jest w tym sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Ja na sciernisko stosuję podorywkę, MF pociągnie spokojnie 3x35, pługofrezarka ma tylko 2 skiby. Na jesieni orka przedsiewna, też 3x35, porem agregat na bronie z wałkami i siew. W siewniku mam grabki, więc juz nie bronuję. Nie bardzo widzę sens upraszczania. Kilka osób w mojej okolicy stosuje tzw. metodę uproszczoną, tzn na jesieni ściernisko agregatem talerzowym i zaraz siew. Fajnie, ale to, co zaoszczędzą na paliwie, wkładają potem w opryski, bo chwasty rosną jak szalone i grzyb atakuje. Jeśli uprawiasz zboże po zbożu, można przeżyć, ale posiej buraki albo posadź ziemniaki - można zginąć. Pole się zachwaszcza, rośnie perz. Oczywiście, nie z roku na rok, ja to obserwuję z 15 lat i takie są efekty.

Ja z uproszczeń zamienię tylko podorywkę na ścierniskowy (mam teraz MTZ), resztę nadal będę robił tak samo. Chemia nie jest taka tania, w dodatku trzeba 2x częściej wapnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0

czytając p uprawie bezpłużnej wywnioskowałem że powoduje powstawanie pruchnicy w warstwie ziemi gdzie rośliny najbardziej jej potrzebują . pługiem próchnicę tą wrzuca się w głąb ziemi.

to tyle o moich przemyśleniach.

 

nie posiadam zwykłego pluga.

mam tylko plugofrezarkę. musiałbym kupic teraz pług a to koszt ok.1000 zł.

chwilowo tyle nie mam.

zorientuje się w kwestii kosztów "produkcji" słupic.

jeśli przewyższy moje aktualne możliwości finansowe to odłoże to na później.

 

powiedz mi kolego czy mf jest w stanie pociągnąć 9 takich waskich gesiostopek jak na focie z początku tematu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riordian    0

jamakazi ja ursusem c385 albo c385A ciągam takie coś http://de.tec24.com/c-40400/m-lemken/t-achat-13/mid-2964623.html i pod górki mają co robić. Uważam że 9 łap do mf255 to zdecydowanie za dużo, ja na twoim miejscu zastanowiłbym się dobrze czy jest sens do niego zapinać grubera. Mf255 jest lekki więc gruber z wałem raczej nie bardzo, przód ciągnika może Ci dźwigać. A co do budowy grubera to uważam że na tej ramie którą pokazałeś nie ma sensu, konstukcja grubera musi być solidna bo jednak spoczywa na niej dosyć kąkretne obciążenie a tym bardziej jeśli trafisz na kamień.

Nie mniej jednak, jeśli potrzeba mogę porobić zdjęcia mojego grubera i wysłać Ci na mail zawsze będziesz miał jakiś punkt odniesienia jak to powinno wyglądać ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamakazi    0

Dzięki za pomoc Panowie.

zrobię sobie głębosz i będę orał dalej.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego jakbyś jednak nadal myślał o budowie grubera to daj spokój. Dla Ciebie nawet 5 łap będzie dużo. Znam kilku właścicieli C360 którzy na siłę chcą gruberować ale nie ma po tym efektów. Tu potrzebna jest prędkość a do tego potrzeba mocy.


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riordian    0

No i przy gruberze wał to podstawa, całkiem inaczej wygląda uprawione ścieżnie. Próbowaliśmy bez wału ale pole wygląda jak pobojowisko ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Robił ktoś samemu głębosza od podstaw ?

Jeśli tak to prosił bym o wymiary profilu na ramę. Głębosz który by mnie interesował, to trój zębny sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

Wiesz co, najlepiej poszukaj w galerii zdjęć i napisz do autorów zdjęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć wszystkim
      Potrzebuję pomocy w wyborze głębosza do ciągnika Claas Ares 657 ATZ 130 km mocy, 6 cylindrów.
      Obecnie mam ofertę na Mandam MGW 3 1800: szerokość robocza 1,8, ilość zębów 3, wał tylny rurowy 540 mm, ciężarek drenażowy z łańcuchem (kret).
      Cena to 10 701 brutto. Co o nim sądzicie?
      Polecacie coś innego? Niższa cena mile widziana
    • Przez keis71
      Sprzedam agregat ścierniskowy 3m.,POM Brodnica z 2011r.Zabezpieczenie kołkowe,7 łap  https://sprzedajemy.pl/agregat-scierniskowy-gruber-brodnica-talerzowka-lodz-2-e30984-nr53774919
    • Przez Majkelo
      Witam. Chodzi mi po głowie Kultywator Podorywkowy ROLMAKO U453.
      -6 zębów
      -szerokość robocza 2,6
      -talerze doprawiajace
      -tylny wał rurowy
      CO O TYM MYŚLICIE ???
      Może macie jakieś ciekawsze propozycje w podobnych pieniądzach...
      Pozdrawiam.
    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuję się kupnem głębosza firmy AgroLift. Jak myślicie dobry wybór? Jaki wał do niego polecacie? Dodam że będzie pracował na 20ha z ciągnikiem Deutz AgroPlus 100. Klasę ziemi jaką posiadam to 3/4 bez glin. Będę głęboszował pola w większości które nie widziały nawet głębosza. Proszę o odpowiedź. Ewentualnie o inny produkt. Pozdrawiam.
       
    • Gość rolnikc1614
      Przez Gość rolnikc1614
      Witam, od pół roku jestem posiadaczem ursusa c330. Po żniwach stwierdziłem, że czas wymienić kilka maszyn bo ursusik lata z kultywatorem 9 zębów... Mam okazję kupić od sąsiada kultywator Unii Grudziądz z 15 zębami. Chwilę gadaliśmy i wyszło, że powinien mieć ich 16 ale się zapychał. Mierząc go wyszło mi 2,1/2,2m szerokości roboczej. Teraz pytanie czy nie jest on za duży do trzydziestki? Pola są płaskie, w niektórych miejsach z lekkimi wzniesienami. Klasy gleby od 4a do 6 z kawałkami gliny. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj