Skocz do zawartości
Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

Michalmeer    366

Własnie ze w całej warstwie ornej nie ma pruchnicy tyle ile po okresie wegetacji jest na wierzchu , pozatym orka na glebach dobrych na głebokośc ponad 23 cm gdzie na dno idzie słoma , to po roku tą słome wyorasz ,bo nie ma odpowiednich warunków do jej rozkładu

Tomek90    195

Po to jest podorywka na 10cm, aby przy orce siewnej na 20cm te resztki pożniwne nie leżały na 20cm, tylko gdzies dalej koło 10. Poza tym, nie każdy pług przy orce odwraca skibę o 180 stopni. Dla pługa UG bardziej następuje pokruszenie i rozsypanie skiby przy dobrej kulturze niż jej pełne odwrocenie. Orkę na zimę robię w ostrą skibę, czyli z mniejszą prędkością, więc nie jest tak odwrócona.

Na uprawę bezorkową nie mogę sobie pozwolić z moim parkiem maszynowym, a pseudobezorkowa to już wielu osobom wyszła bokiem. Ziemia ma byc porządnie uprawiona, niezależnie od tego, w jaki sposób. A niektórzy udają, że "bezorkowo" a potem same problemy.

Wiem jak ma wyglądać uprawa bezorkowa, ale do tego trzeba mieć konkretny ciągnik i sprzęt.

Konkretny sprzęt to jaki? Zwykły gruber wystarczy na poczatek i juz po straczkach badz oleistych mozna siać nawet siewnikiem na redlicach stopkowych.

Orka 18-25cm zaleznie po czym i pod co. 

Edytowano przez Tomek90

jahooo    258

Trzeba ten gruber "zwykły" mieć, tym popularnym UG nie da rady uprawić np. po ściernisku. Trzeba by coś mocniejszego. Kupienie grubera do C-360 w dobrym stanie to sztuka. Takich małych po prostu na rynku nie widać.

Wiadomość z agroFakt.pl

Tomasz78    324

Michał jesli co roku orzesz na tej samej glębokości to gleba jest w miare dobrze odżywiona ,fakt że do rozkładu resztek pożniwnych  lepiej jest tylko wymieszac z gleba ,ale chyba po to ktoś wymyślił podorywkę a do czasu orki większość może sie nie rozłoży ale skruszeje ja co roku pola talerzuję potem orka i nie zdarzyło mi się aby wyorać słomę przez rok

jahooo gruber do 60tki raczej nierealne, za mała moc ,pomyśl o talerzówce najlepiej kompaktowej

jahooo    258

Ja mam MTZ i uważam, że jest ciut przymały do w pełni bezorkowej. Talerzówkę mam, na ściernisko w sam raz. Przydał by się własny głębosz na 3 łapy.

Edytowano przez jahooo

karolr2    180

A jak orać pole na którym jest max 10cm czarnej ziemi na odcinku 200m głebiej żwir w drugim końcu trochę lepiej bo z 30cm. Pole wzięte  w dzierżawę nigdy nie było porządnie zaorane tylko płytka podorywka.

akmaly    185

Czy ten żwir jest czysty, czy z ziemią? Mam pola z białym kamieniem ( wapień ) i nic nie przeszkadza jak na polu biało i tak wszystko rośnie:)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez zimrex
      Witam serdecznie mam do was takie pytanie próby kręconej jak to się oblicza posiadam siewnik saxonia DF500 zdięcia jak to wygląda 
      Z GÓRY DZIĘKUJĘ 

• Przez agro_bamber
      Cześć, mam pewien dylemat może pomożecie go rozwiązać, otóż mam klin jak na obrazku. 
      W roku 2016 wykonałem orkę pługiem obrotowym od jednej strony klina i przy końcu wyszła bruzda taki króciak, który później został zakryty przez dooranie poprzeczniaka bocznego klina. Teraz pytanie brzmi czy w tym roku mam zacząć od tej starej bruzdy krótkiej do ściany bocznej czy po prostu zacząć od wierzchołka klina na przeciwną stronę niż w tamtym roku?, wtedy bruzda wyjdzie w miejscu gdzie odkładałem skibę, zaczynałem orać. 
      Trochę masło maślane, ale to klin więc wiadomo #pdk
      Dzięki za wszystkie sugestie 

• Przez dajmen41
      Mam usluge do wykonania  zaorac ogrodek działkowy byly tam wazywa  20 arow  teraz kobieta da tam obornik i moje pytanie czy to kultywatorowac i orac czy odrazu oraz bez poprzedniej uprawy chwastow tam nie ma tylko troche resztek z roślin.
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
    • Przez domasz
      jakie korzyści daje posiewne wałowanie zboża? czy warto w to się bawić? dziękuję za odpowiedzi