Skocz do zawartości
Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

Kobys    30

w przyszłym roku będzie bezorka bo nie ma potrzeby po strączkach orać

tobago    6

Panowie pytanie z innej beczki. Po co tutaj robiona jest orka na 1m głębokości? Nie ma ryzyka że wyorze martwicę na której nic nie urośnie przez kolejnych kilka lat zanim wytworzy się jakaś próchnica?

https://youtu.be/y8vPmD0zPgs

Michalmeer    366

u mnie dominują ziemie średnie i jest troche lekkich głebokosc orki to około 23cm i pomału wchodzimy w uprawe bez orki

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

Panowie pytanie z innej beczki. Po co tutaj robiona jest orka na 1m głębokości? Nie ma ryzyka że wyorze martwicę na której nic nie urośnie przez kolejnych kilka lat zanim wytworzy się jakaś próchnica?

https://youtu.be/y8vPmD0zPgs

To orka agromelioracyjna i ma zupełnie inne zadania niż tradycyjna orka. Zwróć uwagę że ona dokładnie nie odwraca całego profilu, bowiem poziom próchniczny nadal pozostaje dość płytko. 

hubertuss    483

Ja bym powiedział, że jest odwrotnie.  Pierwszy duży pług zasypuje glebą z pod spodu glebę uprawną, którą wczesnej przewrócił mały drugi pług.

seweryn20    575

Tą orkę stosuje się na glebach które są urodzajne na dużą głębokość. Wyjałowią górną warstwę to chlasną sobie taka orkę i znów maja żyzną ziemię na górze. W Polsce raczej nie spotykany układ geologiczny ziemi.

Edytowano przez seweryn20

saszeta    73

u mnie jest 20 cm czarnej ziemi i dalej żółty piach jak w piaskownicy. Sąsiad nowe zakupione pola zawsze jedzie na 35-40 cm głęboko ale bez całkowitego odwracania skiby. Po prostu ma tylko wymieszane. I zazwyczaj w pierwszym roku zbiera najwięcej

u mnie jest 20 cm czarnej ziemi i dalej żółty piach jak w piaskownicy. Sąsiad nowe zakupione pola zawsze jedzie na 35-40 cm głęboko ale bez całkowitego odwracania skiby. Po prostu ma tylko wymieszane. I zazwyczaj w pierwszym roku zbiera najwięcej. W zeszłym roku jego pracownik przez przypadek zaorał moje 1,5 ha. W tym roku ziemniaki sypią 55 ton/ha na tym kawałku a susza była. U niego pszenżyto jare dawało 7 ton

Edytowano przez saszeta

hubertuss    483

Cos w tym jest. Ma działkę gdzie kopany był rów. Ziemia z rowu rozrzucona na pole. Piasek, żwirek nie wiadomo co. I tam tez rośnie najlepsze zboże.

pawel885    376

U nas gołym okiem widać gdzie zakopana jest drenacja ( lata 80-te) - rośnie dużo lepiej a teoretycznie przy takiej suszy powinno nie być nic.... To samo po wodociągu. 

fireseba    101

Cos w tym jest. Ma działkę gdzie kopany był rów. Ziemia z rowu rozrzucona na pole. Piasek, żwirek nie wiadomo co. I tam tez rośnie najlepsze zboże.

przemiezana ziemia, ziemia torfowa zawiera tyle pruchnicy że jak byś posypłą na pole 3cm to tak jak byś woził trzy lata gnój

pawel885    376

Mam staw i w nim pokład torfu - ciemnobrązowa masa organiczna - sprasowane liście, nasiona itp zero ziemi. Myślę to wykopać i rozwieźć na pole - robił ktoś kiedyś coś takiego? Nie zakwasi ziemi? 

damianzbr    977

Ciekawe to co piszecie. Tez mam w okolicy trochę torfu i ciekawe jak by to ekonomicznie wyszło podliczyć transport i rozsiew a korzyści z tego wynikające.

aro1975    114

Damian ja bym najpierw przebadał próbkę, są dwa rodzaje torfu z tego co pamiętam - niski i wysoki (w zależności w jaki sposób powstał), jeden jest kwaśny drugi nie - bij zabij nie pamiętam który jest jaki

zetores    15

Najlepszym rozwiązaniem było by porównanie rezultatu plonu po orce.
Np. Jeden pas 6 m na glebokosc 20 cm, a drugi obok pas na gleboksc np 30 cm

XTRO    159

ja jak kiedyś zaorałem dla sąsiada na 30cm- bo tak chciał to gdzie niegdzie do dziś nic mu nie rośnie tam bo wyorałem martwicę :D

jahooo    251

Ja na zimę orzę około 30cm, na siew 20cm, a ojciec odpowiednio 22-25 i 15-18. Ja zebrałem z pole 5,5t pszenicy, ojciec 3,5. To, co zaoszczędził na paliwie, stracił kilkakrotnie na plonie.

Michalmeer    366

głebokoś orki na wpływ na plon ? mhm pruchnica jest na głebokości około 15 cm  , orząc na 30 zakopujesz ją w ziemi , teraz własnie problem jak zrobić maszyny i technologie zeby nie zasypywac pruchnicy i ziemia była uprawiana na ok 15 cm i raz na 3 lata głebiej

damianzbr    977

Ewentualne badanie tylko wchodzi w grę bo działki nie są moje tylko bez problemu mógł bym się dogadaż że za przyczepę czeską skrzynia tatry płace np. 10 zł. Próbny siew tez raczej nie możliwy bo tereny zabagnione. W sumie blisko moich 16 ha na odległość 300 - 1500 m ten torf występuje tylko w tym jednym miejscu i tylko mała odległość przemawia za zainteresowanie się tematem. Kopara na długim ramieniu z szeroką gąską akurat znajomy też posiada.

Czyli takiego kwaśnego nie ma sensu rozrzucać, mimo że później mocno by zwapnował?

jahooo    251

Nadmierna głębokość nie, ale wieloletnia orka płycej, niż jest to zalecane i wymagane w końcu skutkuje spadkiem plonu. Na głębokości 15cm jest już taka podeszwa, że bez docisku w pierwszym roku nie mogłem wbić pługa.

rolnik90_01    5

Damian ja bym najpierw przebadał próbkę, są dwa rodzaje torfu z tego co pamiętam - niski i wysoki (w zależności w jaki sposób powstał), jeden jest kwaśny drugi nie - bij zabij nie pamiętam który jest jaki

Wysoki jest kwaśny. 

głebokoś orki na wpływ na plon ? mhm pruchnica jest na głebokości około 15 cm  , orząc na 30 zakopujesz ją w ziemi , teraz własnie problem jak zrobić maszyny i technologie zeby nie zasypywac pruchnicy i ziemia była uprawiana na ok 15 cm i raz na 3 lata głebiej

Wydaje mi się że jak ziemia ma ciągle czarny kolor to jest w niej próchnica. Więc tak długo jak nie wyorujesz piachu to problem braku próchnicy nie wystąpi. Inna kwestia że przyorując materię organiczną(resztki pożniwne) zbyt głęboko to się one zwyczajnie nie rozkładają. 

jahooo    251

Po to jest podorywka na 10cm, aby przy orce siewnej na 20cm te resztki pożniwne nie leżały na 20cm, tylko gdzies dalej koło 10. Poza tym, nie każdy pług przy orce odwraca skibę o 180 stopni. Dla pługa UG bardziej następuje pokruszenie i rozsypanie skiby przy dobrej kulturze niż jej pełne odwrocenie. Orkę na zimę robię w ostrą skibę, czyli z mniejszą prędkością, więc nie jest tak odwrócona.

Na uprawę bezorkową nie mogę sobie pozwolić z moim parkiem maszynowym, a pseudobezorkowa to już wielu osobom wyszła bokiem. Ziemia ma byc porządnie uprawiona, niezależnie od tego, w jaki sposób. A niektórzy udają, że "bezorkowo" a potem same problemy.

Wiem jak ma wyglądać uprawa bezorkowa, ale do tego trzeba mieć konkretny ciągnik i sprzęt.

STIG0013    406

Hmm, w tamtym roku zaorałem pola i pod siew i na zimę na ok 33-34 cm. Nie wyorałem nic piachu w tym roku KWS Ozon średnio 8T/ha

Tomasz78    287

Orka na 20cm  bez przesady ,Panowie, Rolnicy a ktoś słyszał o zerwaniu warstwy płużnej ,piaski to wiadomo trzeba ostrożnie ale na glebach ciężkich to zycze powodzenia przy tak płytkiej orce ,a gdzie podsiąkanie ? 

pawel885    376

Podsiąkanie? Akurat przy obecnej suszy tam gdzie pług nie chciał wejść to pszenica była bajki

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się