Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

lemysz1    97

Tak czytam i czytam i dochodze do wniosku ze mav ma racje. Myśle że im głębsza warstwa urodzajna tym lepiej. A wjaki sposób z martwicy mamy zrobić urodzajna glebe? Na moje oko wymieszac ja z urodzajana warstwa+obornik+nawóz+wapno. Tak samo zapewne nasi dziadkowie kiedyś robili z polami które uprawiacie. Wątpie żeby na glebie która nie była uprawiana, warstwa urodzajnej gleby przekracza 10cm. Jeśli sie myle to wyprowadzcie mnie z błedu.

Mile widziane jakieś konkretne fakty, argumenty, doświadczenia a nie jakieś puste zdania nic nie wnoszące do tematu. Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

U mnie to sie orze na ~25cm Na zimę może troche głębiej...

 

Pzdr. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

U nas jest tak;

Podorywka - 10cm

orka zimowa - okolo 25-30 cm


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Ja tam do orki przywiązuje duza wagę, lubie zaorac tak na ''pokaz'' czasami zeby ustawić pług wyskakuje z ciągnika kilka razy, przy podpinaniu pługa jestem w stanie ustawić go tak ''na oko'' ale w polu i tak po pol gwintu na śrubach go ustawiam, zapraszam do obejrzenia fot w mojej galerii. Moc ciągnika w orce staram sie w pełni wykorzystać, oczywiście bez przesady -tak by to w miarę nie odbiło na spalaniu. Głębokość dla orki pod zboza przymuje Okolo 20cm na zimę Okolo 25cm na glebach jękich a na ciężkich pod burak nawet do 30cm, ostatnio oralem na usłudze pod kukurydze to głębiej jak 20cm nie oralem z uwagi na susze jaka jest. Przyjdą mokre lata to będziemy gębiej troche orac, narazie uważam za wystarczajace :D podorywki staramy sie tez jak najplyciej ale tak by przykryć resztki pozniwne, w więszości brona talerzowa...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@marcin, właśnie orząc na sucho można orać głębiej, bo nie ugniatasz dna bruzdy tak jak na mokro... :D


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@pioter całkowicie się z Tobą zgadzam. Dodam, że gleby zwięzłe, ciężkie itp. dłużej cierpią z powodu mokrej orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysztofJ    0

Doświadczenia dowodzą,że im większa miąższość gleby tym wyższe plony. nie należy orać głęboko za jednym razem , tylko zwiększać głębokość orki zimowej co rok o 1 cm. Co do podeszwy to można ją zerwać za pomocą przykręconego dłuta za korpusem np do strzały, tylko wtedy będzie dużo ciężej orać. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avant98    0

Według mnie po części wszyscy mają rację. Głęboka orka jest dobra, gdyż zwiększa warstwę uprawną gleby, a przec to pojemność wodną i polepsza stosunki dla rośliny w glebie. Tak uczą w szkołach, przykładem może być roślina doniczkowa im wiekszą doniczkę ma kwiatek tym jest ładniejszy i lepiej rośnie. Myśle że to dotyczy i lekkich i cięzkich ziem, raz wyorzę troche żółtego ale z czasem on się uprawi i jakość gleby się poprawi. Druga sprawa że ciągłe takie orki są drogie i nieekonomiczne ze względu na zwiekszone zużycie paliwa i uszkodzenia przez kamienie wiec powiedzial bym ze raz na kilka lat trzeba tak zrobic a następnie można płycej.

 

W tym roku wykonywałem trochę usług i miałem porównanie, moja ziemia po 2 krotnej głębokiej orce była naprawdę jak masełko widac było piękną strukturę i duży profil glebowy. Gdy orałem u kogoś na ziemi podobnej klasy ale od lat płytko oranej to płyciutka warstwa uprawna, głębiej podeszwa, i skamienializna, brak struktury pruchnicznej, mała pojemność wodna i koleś ma problem rok w rok , pole wiecznie mokre, wszystkie uprway wiosenne opuźnione. woda może nie stoi kałużami ale przez długi czas ma pełna pojemność wodna to poprostu gęsta zupa a jak wyschnie to sie skała robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Tak jak u mnie w okolicy ludzie orzą aby przykryc pożnie. Też w tym roku sie zdziwilem jak zajechalem do kolegi orac, to zamiast na normalnym ustawiu pluga jezdzic to trzeba bylo 20cm go zwężac. Kumpel sie dziwil czemu tak jest i czepial sie że pole żólte, potem mu pokazalem. Wzielem szpadla i wykopalem dolek z 80cm i sam zobaczyl co sie dzieje, gdy gleba uprawna wynosila 15cm, a dalej zbita martwica.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Spoko, ale im głębiej orzesz. tym więcej bakterii beztlenowych zabijasz. Zresztą można orać, że podeszwy nie będzie. Wystarczy orać na sucho i co roku inaczej. Z wieloletnich doświadczeń wynika, że głęboko orka nie przynosi jakichś wymiernych efektów prócz wzrostu kosztów. Poza tym nie na każdym rodzaju gleby da się głęboko orać, bo przykładowo poniżej pewnej wartości występuje żółty piasek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Bobek_Farmer ja mam jedno takie pole ze tam moge max 20 cm orac bo jak puszcze głębiej to zaraz piasek sie wyoruje :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baza18    9

orka pod siew do 25 cm w zaleznosci od działki zimowa od 30 - 35 w zaleznosci od działki.


Baza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inginio    0

Podorywkę zawsze robie gruberem maksimum 13-14cm. Orke pod siew około 20-22cm prędkość 10-11km/h orkę zimową 30cm 8-9km/h. Pług overum ażurowy. Ciągnik case 80km daje rade. Kolega od 5lat wykonuje uprawy bezorkowe i wiem że wiele osób mnie wyśmieje ale ani troche niema mniejszych zbiorów czy to zboża czy rzepaku czy czego innego.Główna zaleta to oszczędność czasu i pieniędzy 40-50%. Sam w tym roku rzepak zasiałem w ściernisko. Zobacze co będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

podorywkę trzeba robić jak najpłycej żeby chwasty i pozostałe ziarna mogły zkiełkować i zejść siewna około 12-20 cm a zimowa około 25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Moje zdanie jest takie, ze chociaz raz na cztery lata przydalo by sie zastosowacnaprawde gleboka orke.Chociaz by samo usuniecie warstwy pluznej,po zastosowaniu takiej orki.Ale slyszalem tez, ze co roku powinno sie orac na rozna glebokosc...Czemu?Nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

no wlasnie po to, aby zminimalizowac powstawanie owej podeszwy.

moim zdaniem skuteczniejszym sposobem jest stosowanie poglebiaczy ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Nom poglebiacze to dobra sprawa tylko ze trzeba miec zdrowy ciagnik do takiego pluga z poglebiaczami ;)

Edytowano przez Challenger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KacyK    0

Wszystko zależy od gleby:

4kl. lekka ziemia- ok.20cm

3kl i cięższe- ok.25

Dlatego około, że co roku jest inna głębokość.

Głębosz też jest dobrą sprawą ale tylko na dobrej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

2-4klasa ja na 24-27cm oram

a pozostałe ok 33-35

Edytowano przez Murphys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

W tym roku na zimę orałem jakieś 26-30 cm głębiej jak dla mnie nie ma sensu i u mnie głebiej się nie da, bo na całym polu byłby żółty piasek. Nie wiem jak niektórzy orzą na ponad 30 cm, pewnie tylko na oko, bo miarą tego nie sprawdzali. ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj