Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

tobago    351

Panowie pytanie z innej beczki. Po co tutaj robiona jest orka na 1m głębokości? Nie ma ryzyka że wyorze martwicę na której nic nie urośnie przez kolejnych kilka lat zanim wytworzy się jakaś próchnica?

https://youtu.be/y8vPmD0zPgs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

u mnie dominują ziemie średnie i jest troche lekkich głebokosc orki to około 23cm i pomału wchodzimy w uprawe bez orki


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie pytanie z innej beczki. Po co tutaj robiona jest orka na 1m głębokości? Nie ma ryzyka że wyorze martwicę na której nic nie urośnie przez kolejnych kilka lat zanim wytworzy się jakaś próchnica?

 

https://youtu.be/y8vPmD0zPgs

To orka agromelioracyjna i ma zupełnie inne zadania niż tradycyjna orka. Zwróć uwagę że ona dokładnie nie odwraca całego profilu, bowiem poziom próchniczny nadal pozostaje dość płytko. 


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ja bym powiedział, że jest odwrotnie.  Pierwszy duży pług zasypuje glebą z pod spodu glebę uprawną, którą wczesnej przewrócił mały drugi pług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Tą orkę stosuje się na glebach które są urodzajne na dużą głębokość. Wyjałowią górną warstwę to chlasną sobie taka orkę i znów maja żyzną ziemię na górze. W Polsce raczej nie spotykany układ geologiczny ziemi.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

u mnie jest 20 cm czarnej ziemi i dalej żółty piach jak w piaskownicy. Sąsiad nowe zakupione pola zawsze jedzie na 35-40 cm głęboko ale bez całkowitego odwracania skiby. Po prostu ma tylko wymieszane. I zazwyczaj w pierwszym roku zbiera najwięcej

 

u mnie jest 20 cm czarnej ziemi i dalej żółty piach jak w piaskownicy. Sąsiad nowe zakupione pola zawsze jedzie na 35-40 cm głęboko ale bez całkowitego odwracania skiby. Po prostu ma tylko wymieszane. I zazwyczaj w pierwszym roku zbiera najwięcej. W zeszłym roku jego pracownik przez przypadek zaorał moje 1,5 ha. W tym roku ziemniaki sypią 55 ton/ha na tym kawałku a susza była. U niego pszenżyto jare dawało 7 ton

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Cos w tym jest. Ma działkę gdzie kopany był rów. Ziemia z rowu rozrzucona na pole. Piasek, żwirek nie wiadomo co. I tam tez rośnie najlepsze zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U nas gołym okiem widać gdzie zakopana jest drenacja ( lata 80-te) - rośnie dużo lepiej a teoretycznie przy takiej suszy powinno nie być nic.... To samo po wodociągu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Cos w tym jest. Ma działkę gdzie kopany był rów. Ziemia z rowu rozrzucona na pole. Piasek, żwirek nie wiadomo co. I tam tez rośnie najlepsze zboże.

 

przemiezana ziemia, ziemia torfowa zawiera tyle pruchnicy że jak byś posypłą na pole 3cm to tak jak byś woził trzy lata gnój


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Mam staw i w nim pokład torfu - ciemnobrązowa masa organiczna - sprasowane liście, nasiona itp zero ziemi. Myślę to wykopać i rozwieźć na pole - robił ktoś kiedyś coś takiego? Nie zakwasi ziemi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciekawe to co piszecie. Tez mam w okolicy trochę torfu i ciekawe jak by to ekonomicznie wyszło podliczyć transport i rozsiew a korzyści z tego wynikające.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Damian ja bym najpierw przebadał próbkę, są dwa rodzaje torfu z tego co pamiętam - niski i wysoki (w zależności w jaki sposób powstał), jeden jest kwaśny drugi nie - bij zabij nie pamiętam który jest jaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetores    16

Najlepszym rozwiązaniem było by porównanie rezultatu plonu po orce.
Np. Jeden pas 6 m na glebokosc 20 cm, a drugi obok pas na gleboksc np 30 cm


Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

ja jak kiedyś zaorałem dla sąsiada na 30cm- bo tak chciał to gdzie niegdzie do dziś nic mu nie rośnie tam bo wyorałem martwicę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja na zimę orzę około 30cm, na siew 20cm, a ojciec odpowiednio 22-25 i 15-18. Ja zebrałem z pole 5,5t pszenicy, ojciec 3,5. To, co zaoszczędził na paliwie, stracił kilkakrotnie na plonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

głebokoś orki na wpływ na plon ? mhm pruchnica jest na głebokości około 15 cm  , orząc na 30 zakopujesz ją w ziemi , teraz własnie problem jak zrobić maszyny i technologie zeby nie zasypywac pruchnicy i ziemia była uprawiana na ok 15 cm i raz na 3 lata głebiej


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ewentualne badanie tylko wchodzi w grę bo działki nie są moje tylko bez problemu mógł bym się dogadaż że za przyczepę czeską skrzynia tatry płace np. 10 zł. Próbny siew tez raczej nie możliwy bo tereny zabagnione. W sumie blisko moich 16 ha na odległość 300 - 1500 m ten torf występuje tylko w tym jednym miejscu i tylko mała odległość przemawia za zainteresowanie się tematem. Kopara na długim ramieniu z szeroką gąską akurat znajomy też posiada.

 

Czyli takiego kwaśnego nie ma sensu rozrzucać, mimo że później mocno by zwapnował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nadmierna głębokość nie, ale wieloletnia orka płycej, niż jest to zalecane i wymagane w końcu skutkuje spadkiem plonu. Na głębokości 15cm jest już taka podeszwa, że bez docisku w pierwszym roku nie mogłem wbić pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Damian ja bym najpierw przebadał próbkę, są dwa rodzaje torfu z tego co pamiętam - niski i wysoki (w zależności w jaki sposób powstał), jeden jest kwaśny drugi nie - bij zabij nie pamiętam który jest jaki

 

Wysoki jest kwaśny. 

głebokoś orki na wpływ na plon ? mhm pruchnica jest na głebokości około 15 cm  , orząc na 30 zakopujesz ją w ziemi , teraz własnie problem jak zrobić maszyny i technologie zeby nie zasypywac pruchnicy i ziemia była uprawiana na ok 15 cm i raz na 3 lata głebiej

 

Wydaje mi się że jak ziemia ma ciągle czarny kolor to jest w niej próchnica. Więc tak długo jak nie wyorujesz piachu to problem braku próchnicy nie wystąpi. Inna kwestia że przyorując materię organiczną(resztki pożniwne) zbyt głęboko to się one zwyczajnie nie rozkładają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Po to jest podorywka na 10cm, aby przy orce siewnej na 20cm te resztki pożniwne nie leżały na 20cm, tylko gdzies dalej koło 10. Poza tym, nie każdy pług przy orce odwraca skibę o 180 stopni. Dla pługa UG bardziej następuje pokruszenie i rozsypanie skiby przy dobrej kulturze niż jej pełne odwrocenie. Orkę na zimę robię w ostrą skibę, czyli z mniejszą prędkością, więc nie jest tak odwrócona.

Na uprawę bezorkową nie mogę sobie pozwolić z moim parkiem maszynowym, a pseudobezorkowa to już wielu osobom wyszła bokiem. Ziemia ma byc porządnie uprawiona, niezależnie od tego, w jaki sposób. A niektórzy udają, że "bezorkowo" a potem same problemy.

Wiem jak ma wyglądać uprawa bezorkowa, ale do tego trzeba mieć konkretny ciągnik i sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Hmm, w tamtym roku zaorałem pola i pod siew i na zimę na ok 33-34 cm. Nie wyorałem nic piachu w tym roku KWS Ozon średnio 8T/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Orka na 20cm  bez przesady ,Panowie, Rolnicy a ktoś słyszał o zerwaniu warstwy płużnej ,piaski to wiadomo trzeba ostrożnie ale na glebach ciężkich to zycze powodzenia przy tak płytkiej orce ,a gdzie podsiąkanie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Podsiąkanie? Akurat przy obecnej suszy tam gdzie pług nie chciał wejść to pszenica była bajki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Własnie ze w całej warstwie ornej nie ma pruchnicy tyle ile po okresie wegetacji jest na wierzchu , pozatym orka na glebach dobrych na głebokośc ponad 23 cm gdzie na dno idzie słoma , to po roku tą słome wyorasz ,bo nie ma odpowiednich warunków do jej rozkładu


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj