Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

quercus    7
gratulacje to dobry sposob na fantazje malolatow;zapytac jakim ciagnikiem orza,na jaka glebokosc i jakim plugiem. i po bajkach.ja wczoraj oralem -ciagnik po kapitalce i chcialem go wczesniej dotrzec-3 *35 zagonowa zetor 6245 tak na 10-15 cm i mial ciezko II klasa.a na piasku 30 cm i szedl spoko.jak nie zaorasz na zime na piasku to sie nic nie stanie ale na ciezkich ziemiach to potem jest klopot doprawic

 

Kłopot to mało powiedziane . Jeżeli w zimie przyjdzie duży śnieg i przyjdą roztopy (a na pewno przyjdą) ziemia dostanie bardzo dużych ilości wody w krótkim czasie co zaowocuje błotkiem i dodatkowym zbiciem ziemi . Jeśli tak zostawisz to życzę miłej uprawy :P


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Ja głęboszuję nie częściej co 5 lat, zawsze pod buraki. :P

Dobra ale taką ziemie gdzie pod 30 -40 cm wyorują się te żółte pasy też należy głęboszowa w końcu to bardzo przepuszczalny piaseczek, więc i głęboka orka to chyba tylko strata paliwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

żółte pasy to glina, a nie piasek.. Wam sie wyoruje, a co jak glina jest na głębokości 5cm... to będziecie orać na 5 cm?

 

ja wykonuję to co większość z was nazywa głupotą :P czyli od dość dawna orka średnio 35-37cm i kilka razy ponad 40cm.

 

ba! i bede dalej tą "głupotę" wykonywał. Bo widze w tym sens. A reszta ludzi jakoś robi wszystko z sensem tylko efektów nie widać.

 

I radze wszystkim traktować sposoby indywidualnie a nie ogólnie. Bo wskazówki są tylko punktem odniesienia, a nie wytyczną. Dlatego w każdym przypadku jest inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@mav jakim sprzętem wykonujesz orkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1
@mav jakim sprzętem wykonujesz orkę?

 

JD 7920 + rabewerk półzawieszany ażurowy 5+

 

gdzieś jest na AF, nie chce mi sie szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANIEL    1
żółte pasy to glina, a nie piasek.. Wam sie wyoruje,

 

Możliwe, że u ciebie akurat jest to glina.

U mnie na V klasie pokazuje się żwir, więc nie ma co głęboko pługa zapuszczać z drugiej strony było by to nie ekonomiczne, jak wiadomo każdy cm głębiej na skale całego pola to duży wzrost spalania, a z V klasy cudów się nie uzyska....

co innego na dobrej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
Możliwe, że u ciebie akurat jest to glina.

U mnie na V klasie pokazuje się żwir

 

Dokładnie, bo chyba każdy wie co mu sie wyoruje i u mnie też nie jest to żadna glina... a u innych może być zupełnie inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL0905    2

ja koło 25 cm na wiosne i 30 na zime ale u mojego pługa są długie dłuta i jak by tak liczyć to cza jesscze ze 4cm dodać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

no to u nas tak pod 30 cm no chyba ze kaza glembiej to wtedy ile sie da byle bezpiecznie dla pluga no a jak juz kolo od pluga nie spadnie to uff po rame ale to zazczywacz orzesie tak tak rpzez 2 metry bo ciagnik staje


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
Dokładnie, bo chyba każdy wie co mu sie wyoruje i u mnie też nie jest to żadna glina... a u innych może być zupełnie inaczej.

 

znam ta bajke.... Jak to mówia: PODLASKIE PIASKI :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12
Zetor 8045, 85km...

 

 

W tym roku na nowo zakupionym polu, gdzie utrzymana została kultura głębokiej orki (bardzo gliniaste pole) zmuszony bylem do odkrecenia jednej skiby i oranie 3x35 na ok 30cm(albo i głebiej), U 914 z predkością jakieś 6km/h

 

moj to zagon, ale robocze parametry porównać to troche przesadziłeś, chyba ze to piach ze żwirowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronio82SA    1

U mnie orka prze siewem to gdzies tak na 25 - 30cm a zimowa to tak 35 - 40 :D


Nie ma przyjemniejszej myśli że żniwa 2009 już niedługo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

@Pronio82SA jakim plugiem wykonujesz orke tym pronkiem?Skoro na taka glebokosc to plug raczej nie jest wielki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
podorywka ok. 12cm, zagon(czyli na zime) do 30 cm, pod siew ok. 25cm. Nie jestem pewien czy dobrze zapamietalem ze szkoly.

Ja tak samo jak kolega. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
@Pronio82SA jakim plugiem wykonujesz orke tym pronkiem?Skoro na taka glebokosc to plug raczej nie jest wielki B)

W innym temacie doczytałem że jego pług zabiera 180cm... fiu fiu... B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetortoja    1
U mnie orka prze siewem to gdzies tak na 25 - 30cm a zimowa to tak 35 - 40 B)

40 cm to już naprawdę głęboko i takim zwykłym pługiem chyba nie ma możliwości tak głęboko orać. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

oj po co tak głęboko orać, macie masę niepotrzebnego paliwa i nie szkoda wam sprzętu. orkę siewną max 20 a na rzepak troszkę głębiej a zimowa max 25.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

pisać można - ciekawe ile z waz bierze na pole miarę - Pronio82SA na pewno nie B)


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Orka to wiadomo że nei za płytko i nie za głęboko każdy ma inne warunki ale co z podorywką?

Doszedłem do wniosku że na 15ha ornego po co inwestowa w talerzówki czy agregaty ścierniskowe wystarczy porzadny pług na wysokiej słupicy, zamiast wywalic kupe kazy na powyższe maszyny to dokupic jedną skibe więcej i robicł płyciutko podorywkę i moje pytanko czy taka płyciutko podorywka na 10 -15 cm jest lepsza dla gleby od garegatu ścierniskowego czy talerzówki bo i na takiej głębokości pewnie by pracwały te maszyny moze minimalnie niżej ale za to pole jest czyste i wszystko przykryte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszZduny    1

po plugu jest przykryte tylko ze w podorywce chodzi o to zeby bylo plytko by nasiona chwastow i samosiewow mogly wykielkowac a plog nie daje w 100% takiej mozliwosci. po plugu jest rowniez o wiele wieksze parowanie wody. masz racje ze nie oplaca sie kupowac na 15 ha tylu maszyn. plug wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
po plugu jest przykryte tylko ze w podorywce chodzi o to zeby bylo plytko by nasiona chwastow i samosiewow mogly wykielkowac a plog nie daje w 100% takiej mozliwosci. po plugu jest rowniez o wiele wieksze parowanie wody. masz racje ze nie oplaca sie kupowac na 15 ha tylu maszyn. plug wystarczy

Z tym parowaniem to może i racja ale bez przeasady po talerzówce też nieźle zbełtana ziemia jest a dac za pługiem ciągany wał jakikolwiek i parowania raczej nie będzie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

Tu masz racje nie ma co wywalać kasy niwpotrzebnie. Podorywke jednak lepiej robić kultywatorem, nie chodzi o to żeby pole było czyst tylko o to zeby utworzył sie taki kożuszek który chamuje parowanie. a tworzy sie takie coś przy uprawie kultywatorem( powstaje warstwa lużnej, pszesuszonej, wymieszanej z materią organiczną, izolująca głebsze warstwy). myśle ze zakup jakiejś talerzówki małej to nie jaet taki duży koszt :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj