Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

ahme999    116

w tym roku z racji sprzyjającej wilgotności wszystkie pola orane na 25-30cm, klasy III-V, i to był już definitywnie ostatni rok tak głębokich orek-nigdy więcej, od przyszłego roku 17 cm siewna, 22 zimowa i ani milimetra głębiej!

 

tymi głębokimi orkami w ciągu 3-4 lat spaskudziłem sobie pole- wyciągało się sukcesywnie po trochu zóltego, kwaśnego pytlu bez dostarczania odpowiedniej ilości materii organicznej- efekt-mało próchnicy, silne zakwaszenie, trudno optymalnie zagęścić glebę do siewu i oczywiście większe zużycie paliwa i sprzętu na głębokie orki...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ludzie co wy wypisujecie za bzdety. Pole zaperzyć od orki. To ten perz z wnetrza ziemi wychodzi? Jak ktoś nie ma perzu na polu to i po rame orać może. To samo tyczy się talerzówki. Pozornie można pomyslec, że pomaga ona w rozdrobnieniu perzu. Ale to jakieś ludowe bzdety powtarzane kiedyś. Wprawdzie talerzówka rozdrabnia perz. Ale poprzez rozdrobnienie pędy stają się słabsze. Ponadto wyrzucane są na wierzch gdzie niszczy je słońce, które jest wrogiem perzu. Proponuje poszukać info w necie na ten temat a potem uświadamiac innych. Znam gościa, który chyba od 20 lat jak nie dalej bo nie pamiętam, urzywa talerzówki zaraz po zniwach. I pola utrzymane ma w bardzo dobrej kultórze.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

najważniejsza nie jest głębokość orki tylko kiedy się ją wykonuje, jeśli wszystkie uprawki wykonane są w czasie to nie ma mowy o perzu. ja orkę wykonuję na głębokość 18-20 przed siewną i 22-25 przed zimową. na głębszą szkoda niszczyć sprzętu i topić paliwo i tak bez nawozu nie urośnie! pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Znalazłem takie coś przypadkiem, wiedziałem że germanie to idioci, ale może wie ktoś po co to robią?

 

???? :blink: o co tu chodzi?


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ponieważ tak naprawde rózne rośliny maja rózne wymagania uprawowe. Zboża wyglądają pod tym wzgledem dość podobnie jeśli chodzi o orkę. Ale kto wie co oni będą tam sadzić, siać? Patrząc na tytuły filmików to napewno są niemcy? Nie włosi czy hiszpanie?

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kameleont25    75

Według mnie jest to orka agromelioracyjna, bynajmniej tak wyczytałem z książki. A oto cytata z książki "" orka agromelioracyjna jest to orka bardzo głęboka (45-60cm), wykonywana pługami o specjalnych konstrukcjach w celu poprawienia co najmniej na kilka lat niekorzystnych właściwości gleby""

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja orkę wykonuję zawsze tak głęboko jak to tylko możliwe (zeby tylko się bielica nie wyorywała) dzieki temu dłużej utrzymuje się wilgoć w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Kiedyś stosowano drenowanie krecie

 

Ludzie co wy wypisujecie za bzdety. Pole zaperzyć od orki. To ten perz z wnetrza ziemi wychodzi? Jak ktoś nie ma perzu na polu to i po rame orać może. To samo tyczy się talerzówki. Pozornie można pomyslec, że pomaga ona w rozdrobnieniu perzu. Ale to jakieś ludowe bzdety powtarzane kiedyś. Wprawdzie talerzówka rozdrabnia perz. Ale poprzez rozdrobnienie pędy stają się słabsze. Ponadto wyrzucane są na wierzch gdzie niszczy je słońce, które jest wrogiem perzu. Proponuje poszukać info w necie na ten temat a potem uświadamiac innych. Znam gościa, który chyba od 20 lat jak nie dalej bo nie pamiętam, urzywa talerzówki zaraz po zniwach. I pola utrzymane ma w bardzo dobrej kultórze.

Kolego jesteś w błędzie

Używajac odkładnic kulturalnych łatwo sobie perz wyhodować ;

a odnośnie rozdrobnienia perzu to każdy kawałeczek po małym deszczu wyrośnie ,lepsze wyniki niż talerzowanie daje kultywatorowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Znalazłem takie coś przypadkiem, wiedziałem że germanie to idioci, ale może wie ktoś po co to robią?

http://www.youtube.com/watch?v=-wi5Kud9hV4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=WbB9J0BFgdQ&feature=related

 

???? :blink: o co tu chodzi?

To orka agromelioracyjna. Na af już jest temat o tym ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

To głęboszem nie lepiej? tu widać że dobre ziemie, nic się nie wyoruje, u mnie na 70% pól jak puści się pług na 25cm to jest żółta jałowa glina.... nawet w okolicy ludzie brali tę glinę na piece czy cegły :D ....z resztą kilkanaście km dalej jest ćmielów i fabryka porcelany :D okolice kilku zasłużonych userów AF.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

to nie chodzi aż tak bardzo o melioracje, tylko o wyoranie świeżej "zdrowej" ziemi. Rolnictwo w krajach beneluxu (Belgia. Holandia, Dania) oraz północno zachodnich lanadach Niemiec już wcześniej, powiedzmy lata '50-'60 miało dostęp do nawozów i ŚOR, które stosowano w ilościach przeogromnych bo im się to opłaciło. Nikt nie patrzył albo nie był świadom efektów przedawkowania. W latach '80 wiele chorób ludzi powiązano jednoznacznie ze spożywanymi roslinami skażonymi metalami itd. Naocznym objawem było różowienie lub fioletowienie gleby. Włąśnie z tego powodu orzą głęboko, a warzywa i inne produkty bezpośredniego spożycia ze wschodnich krajów "nieucywilizowanych" w tym z Polski cieszą się tam tak dobra opinią zdowej żywności.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja na 5 klasie pod ziemniaka 20cm a pod zboże góra 15 ( chociaż w tym roku bez orki). Głębiej niż 25 wychodzi piach. A nowy sąsiad co ma z 500ha przyprowadza pole do ładu po "uprawach ekologicznych" i teraz orze na 35 czyli z 10 cm piachu wyciąga na wierzch i nie zwraca na to uwagi. A raczej ma pojęcie o uprawie ziemi bo sporo warzyw robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

moim zdaniem oranie na 35 cm to duzy blad ze wzgledu na to ze mnostwo resztek pozniwnych przejdzie zbyt gleboko aby miec dostep do bakterii tlenowych ktore tworza prochnice;/


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

resztek pożniwnych nie było bo tej wiosny posiali trawy ekologiczne a wcześniej była tarnina z wierzbą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

A ja orki nie wykonuje wcale nawet do przekrycia obornika

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

moim zdaniem oranie na 35 cm to duzy blad ze wzgledu na to ze mnostwo resztek pozniwnych przejdzie zbyt gleboko aby miec dostep do bakterii tlenowych ktore tworza prochnice;/

 

zgadzam się,orka na 35 i głębiej ma sens? urodzajka nie jest na niewiadomo jakiej głębokości,przyorzesz urodzajkę i na wierzchu jałowe glinisko i na tym ma rosnąć?

 

mój ojciec ma takie myślenie że jak orać to jak najgłębiej chociażby do samego piekła np. pod zboża "bo nima trowy"

Edytowano przez esgreg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieniu    1

To tak jak u mnei ja staram się nawet płycej, a na "dobrych" polach też głębiej nie pooram sobie bo są głazy w ziemi i można o przednią szybe się zabić a w najlepszym razie skrzywić cięgło lub urwać lemiesz tongue.gif

 

No u mnie też na siew 20-25 cm zimowa 30 cm bo głębiej kamienie;D w tamtym roku stu kilowy wyorałem i lemiesz urwał aż ;p w tym roku w podorywce w c-330 m urwałem cięgło i śruby zostały mi w moście ;/ i nie moge zrobić... teraz musze orać c-360 i uważać . A mam takie pytanie po kukurydzy to na jaką głębokość orać?

 

Ja tam do orki przywiązuje duza wagę, lubie zaorac tak na ''pokaz'' czasami zeby ustawić pług wyskakuje z ciągnika kilka razy, przy podpinaniu pługa jestem w stanie ustawić go tak ''na oko'' ale w polu i tak po pol gwintu na śrubach go ustawiam, zapraszam do obejrzenia fot w mojej galerii. Moc ciągnika w orce staram sie w pełni wykorzystać, oczywiście bez przesady -tak by to w miarę nie odbiło na spalaniu. Głębokość dla orki pod zboza przymuje Okolo 20cm na zimę Okolo 25cm na glebach jękich a na ciężkich pod burak nawet do 30cm, ostatnio oralem na usłudze pod kukurydze to głębiej jak 20cm nie oralem z uwagi na susze jaka jest. Przyjdą mokre lata to będziemy gębiej troche orac, narazie uważam za wystarczajace biggrin.gif podorywki staramy sie tez jak najplyciej ale tak by przykryć resztki pozniwne, w więszości brona talerzowa...

 

Kolego jutro mam orać pod kuukurydze c-360 3 skibowym pierwszy raz powiedz na jaką głębokość i czy da rade pole było talerzowane już .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

my mamy teraz zamiar pod qq w ogóle nie orac, teraz przejechac mulczerem(?)(to jeszcze zależy czy w tym roku przywiozą go na pokazy) który wszystko dobrze wymiesza, a na wiosne agrisem ( głębosz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kartofelz    3

ja na 5 klasie pod ziemniaka 20cm a pod zboże góra 15 ( chociaż w tym roku bez orki). Głębiej niż 25 wychodzi piach. A nowy sąsiad co ma z 500ha przyprowadza pole do ładu po "uprawach ekologicznych" i teraz orze na 35 czyli z 10 cm piachu wyciąga na wierzch i nie zwraca na to uwagi. A raczej ma pojęcie o uprawie ziemi bo sporo warzyw robi.

 

Masz "rdzawe" ziemnióry odmiany IRGA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie sadzę irgi. Mam 3 ha z rudą żelaza i tam wszystko rdzawe się rodzi ;[ . Tam nie sadzę bo nie idzie nadążyć "samorodków" :lol: z taśmy odrzucać. Ale zawsze najlepiej tam wszystko plonuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kartofelz    3

Pytam się o te rdzawe ziemnióry, bo czasami mam ich wysyp, a czasami wogóle ich nie ma. Z głębokością orki też mają zależność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj