bibi

Świnie - kupno prosiaków, ich rejestracja i dokumenty... kilka pytań

Polecane posty

bibi    2

Witam serdecznie :)

Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych w sprawach dokumentów kolegów oraz koleżanek z forum. Sama próbowałam szukać coś na ten temat... ale mam straszny mętlik w głowie i może ktoś mi pomoże zrozumieć jak to rozegrać :D

Z mężem planujemy zakupić kilka sztuk prosiaków - około 10, w tym jakieś 2 -3 sztuki byłyby na własny użytek (dla nas i mojej mamy), a reszta poszłaby na sprzedaż.

Nie mamy żadnej świni, ale mamy nadany numer gospodarstwa i nadany numer siedziby stada. No i teraz pytanie - jak to zrobić tak, żeby byłoby dobrze?

1) Jeżeli kupimy zarejestrowane prosiaki to wiem, że trzeba zgłosić to do Agencji... ale wtedy czy takiego prosiaka z kolczykiem/tatuażem możemy ubić dla siebie? Czy przypadkiem Insp. Weterynarii nie wymaga, żeby ubój odbywał się w odpowiednim pomieszczeniu i żeby dokonała go osoba z doświadczeniem/rzeźnik? Bo znalazłam takie info...

2) Jeżeli kupimy prosiaki, które nie są zarejestrowane to mogę je jakoś zarejestrować? No bo jednak jeżeli sprzedam je na skupie to chyba muszą być oznakowane... No ale wtedy czy mogę zarejestrować 8, a 2 zjeść? :P

3) Co jeżeli ktoś kto nie ma siedziby stada będzie chciał kupić ode mnie świnię na własny ubój?

 

Naprawdę będę ogromnie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc... gdybym miała jakąś loszkę, to bym wpisała, że się urodziły i potem bym je oznakowała przed sprzedaniem, ale tak nie wiem jak się za to zabrać.

 

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że ktoś pomoże 22letniej, dopiero co startującej rolniczce :D


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartekj1994    141

1. Jeśli kupisz prosiaka zarejestrowanego to wtedy nie można ubić go u siebie w gospodarstwie. Musi być on ubity w ubojni.

2, Jesli kupisz prosięta niezarejestrowane to nie możesz sama ich zarejestrować chyba że masz swoje loszki.

3.Nie może kupić lecz musi być kwitek z ubojni że świnia jest zabita to jest podstawa do wyrejestrowania sztuki.

 

Jedynym sposobem jest kupić sobie jakąś świnkę nie rejestrowaną i wtedy ją ubić lub np jeżeli ma sie znajomego w utylizacji to wtedy taka osoba nam może wystawić papier że np padła nam jedna duża świnia i my z tym papierem idziemy do agencji oni nam zwalniają tę sztukę z naszego konta a tak naprawde to świnia żyje i można ją sobie zabic :) Pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2

Dziękuję serdecznie, czyli jedynym sposobem jest na przykład kupić 8 prosiaków zarejestrowanych i 2 nie zarejestrowane? A w razie kontroli to myślicie, że przejdzie, że dopiero co kupiłam i miałam zamiar zarejestrować czy cokolwiek? Bo w końcu prawie wszyscy rolnicy mają świnie bez kolczyków i bez rejestrowania i zgłaszają urodzenie dopiero przed sprzedażą, albo zgłaszają urodzenie jednej lub dwóch sztuk mniej. Boję się trochę, że w razie kontroli mogą się przyczepić...


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

od końca, można sprzedawać komuś bez nr siedziby stada. Ja ostatnio tak 5 sztuk zrobiłem na kartę do arimr zaznaczam inne przemieszczenie i sam tylko podpisuje, ale w książce stada tej co w domu trzymam wpisuje imię i nazwisko kupującego, tylko jedno ale można tak jedną sztukę- dlatego każda była na inny dzień. Oczywiście jedną sztukę dla jednej osoby (a co ten ktoś ze świniakiem robi to inna sprawa-nie twoja ;) )

 

jak masz puste konto to trudniej będzie , No możesz kupić jedną sztukę rejestrowaną a od niej dać że niby swoje masz prosiaki już

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Uważajcie co piszecie -bo różni ludzie to czytają :ph34r:

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Bo w końcu prawie wszyscy rolnicy mają świnie bez kolczyków i bez rejestrowania i zgłaszają urodzenie dopiero przed sprzedażą

Świnie nie musza mieć kolczyków, mogą mieć tatuaże, robione prosiakom na uszach, lub nabijane "packą" na grzbiecie. Urodzenie zgłaszają przed sprzedażą dlatego, że przepisy dopuszczają tę możliwość - urodzenie należy zgłosić nie później niż przed opuszczeniem przez zwierzę siedziby stada.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2
Napisano (edytowany)

Ale przecież nikt nie napisał, że tak robi, to tylko sugestie :D

seb dobrze wiedzieć, jeżeli ktos będzie chciał ode mnie sobie świnkę kupić :)

 

Hmmm... jeszcze jedno pytanie... gadałam dzisiaj z kolesiem, który ma prosiaki, nie rejestrowane... i on powiedział, że jak kupię od niego to on daje mi swój numer gospodarstwa i ja wypisuję druczek i to zgłaszam i wtedy dostanę numery kolczyków dla tych świń. No i zapewniał mnie, że tak można na pewno ? No ok, ja będę uczciwa, ale on nie boi się, że się przyczepią do niego? :D

 

 

Edit:

lukasz wiem, że może być tatuaż :) po prostu mówiąc "kolczyk" użyłam skrótu myślowego i chodziło o to, że nie są zgłoszone :)

Edytowano przez bibi

Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Kolczyki może tylko on jako właściciel numeru siedziby zamówić. Coś pokrętny jest strasznie. Jeśli on ich nie zgłosił, to jakim cudem Ty masz to zrobić? Jak pisałem wyżej - on jako właściciel u którego się urodziły prosięta musi je zgłosić przed opuszczeniem przez nie siedziby - w tym przypadku przed sprzedażą Tobie. Lepiej unikać w interesach ludzi, którzy nie wiedzą o czym mówią ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197
Panowie mam kilka pytań,ojciec hodowal swinie i wszystko bylo zakolczykowane,teraz ja przejolem to gospodarstwo razem z swiniami,podbno mysze wszystkie swinie potatuowac,pytanie brzmi czy te na sprzedaż wystraczy ta uderzeniowa a warchslki ta na uszy? bo mam dwie siedziby stana w pierwszej sie rodzą a w drugiej rosną do sprzedaży,wiec pierw kolczykuje a potem warchlaka musze. itak na uchu potatuowac..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wystarczy uderzeniowa . Najlepiej pytaj w Agencji , bo to różnie mogą sobie życzyć . Przepisy niby jedne , ale różnie to bywa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peny259    11
U nas np jak kupują prosieta z kolczykiem to na drugie ucho zakładają drugi kolczyk tyle że ze swoim numerem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Ja jak kupowałem to wysyłałem do Agencji karteczkę z przemieszczeniem a jak sprzedałem to zgłaszałem dodatkowe oznakowanie ale to już prawie ok temu było.

Ogólnie jak kupujesz z kolczykami to dopiero na wadze lub na samochodzie dostają tatuownicą uderzeniową po tyłkach i należy tylko zgłosić dodatkowe oznakowanie.


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197
ja mam po ojcu pokolczykowane na jego numer gospodarstwa,teraz bede sprzedawał z moim, kazali mi przenies w agecji swinie na moje stado i świnie potatulowac,tylko jak teraz 140 swin od warchlaka do tucznika sie za to wziąść,a poniedzieli musze 10 sztuk sprzedać. na sprzedaż by szlo ta uderzeniowa ale w razie kontroli te warchaliki musza byc poratulowane chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Nic nie muszą być, Pani w agencji sama mi mówiła że na aucie mogą być tatuowane. Na zdrowy rozsądek po co kłuć zwierzęta skoro na rzeź jeszcze nie pora


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197
nie wiem po co,chyba zeby w razie kontroli mialy na uchu numer siedziby w której obecnie są...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damian123141
      witam. zakupilem prase w tamtym roku unia famarol 2017 rok nową . koledzy czy gdzieś sie smaruje łozyska na walcach ?  nie widzę smarowniczek na łozyskach walcowych 

    • Przez Szydre
      Witam! 
      Nie wiem czy w dobrym dziale piszę to pytanie. Macie jakieś sposoby na przetrzymywanie ugotowanych ziemniaków dla świń? Mam 4 świnie i ugotowałem dla nich parnik ziemniaków, jak je przetrzymywać żeby nie skisły? Zostawiłem je w skrzynce wystudzone w ciemnym, chłodnym garażu. 
    • Przez Theprzemo205
      Witam! A więc mam okazję kupić ciagnik c 355 tylko jest mały problem z dokumentami ponieważ jest tylko tablica rejestracyjna. Ciagnik stoi od kilku nie używany a wczesniej był rejestrowany na strszego pana który już nie żyje. Ciagnik najprawdopodobniej był wyrejesyrowany czy coś takiego oraz od wielu lat nie miał ubezpieczenia. Czy da radę jakoś go zarejestrować?
    • Przez kuba063
      Witam. Stałem się posiadaczem ciągnika C355. Pojazd nie posiada dowodu ani tablicy. Mam do niego zaświadczenie o wycofaniu z ruchu oraz ciągłość umów. W jaki sposób ten pojazd zarejestrować? Pozdrawiam
    • Przez katopo
      Wczoraj ruszyło przyjęcie wniosków na refundację do 75% wydatków poniesionych przez producenta rolnego, który prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie.
      Składał już ktoś? Na co konkretnie można składać faktury? Rozumiem że maty dezynfekcyjne i środki do nich ale czy jak pokaże fakturę na siatkę do zabezpieczenia okien (jako zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych) to czy mi to przyjmą?
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj