erni

migomat

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
asharot    446

115Amper to trochę mało,musisz liczyć 35A na 1mm blachy.

Proponuje kupić coś z 200A,lepiej będziesz się z tego cieszył

i spokojnie zastąpi starą transformatorową spawarkę.

Zasilanie na 400V jest o tyle lepsze że nie obciąża tak jednej fazy.

Jak masz porządnie zrobioną instalacje elektryczną to zakup na 230V wystarczy.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TBhog    14

dziękuję za odpowiedź

 

Wiadomo 200 A byłoby lepsze ale tutaj blokują mnie koszty. Gdybym miał warsztat to tak ale do domu to odpada. Starczy 115 a ze zwykłą moją samoróbką też 230/400 już jestem tak obyty, że w razie ciężkiego spawu skuszę się na elektrody.


Traktor :), Bóg, Honor, Ojczyzna, Górale, Linux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

Co myślicie o migomatach bezbutlowych? Czyli używamy bez butli z gazem. Do spawania migomatem potrzeba jedynie drutu samoosłonowego, który zastępuję otulinę gazową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roltech    11

chyba każdy migomat może byc bezbutlowy - wystarczy założyc drut samoosłonowy ( drogi )

 

 

Teoretycznie tak, trzeba odwrócic biegunowość i niektóre mają taką opcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

To jest taka technologia wykonania,zamiast tradycyjnego transformatora takiego z uzwojeniem

jest dużo mniejszy i dużo lżejszy transformator elektroniczny.

Za taką spawarką przemawiają same plusy:dużo mniejsze gabaryty,większa sprawność,dużo mniejsze zużycie energii .

Jedyny minus to cena,jeśli spawarki elektrodowe są w przystępnej cenie bo taką 200A można kupić już za 800zł

to półautomaty zaczynają się od 2,5tyś.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

kupiłem taką 150A,nie większa od radia na baterie,można na na pasku u spodni zaczepić,przedłużacz i jestem mobilny,2,5 elektroda spaw ciągły,porządny ,bez obaw przegrzeje.do grubszych spraw to transformatorowa 400A.migomatu już praktycznie nie używam,bo to gazu nie ma,a butla do legalizacji(samochodówki nie robię),dla mnie wygodniejsza jest elektroda,inverterem 1,6 elektroda to na prawdę cienkie drobiazgi porobię,a 2,5 to i poważniejsze.za migomat to inverter jest ciekawą alternatywą,a jak odłożę kasy to taki 300A se sprawie.to tyle mego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

To zależy do czego potrzebujesz.

Do blacharki samochodowej ma za dużo Amper na najniższym zakresie.

Jeśli masz już zwykłą spawarkę 300A to dwie maszyny do grubych rzeczy są nie potrzebne.

Przydało by się coś do cienkich blach z zakresem od 40A.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Nie ma sensu szukać innych spawarek Bester będzie najlepszy.

Tak się składa, że ESAB jest liderem w produkcji sprzętu do spajalnictwa i uznany jest za markę premium :o

drut 0,8mm i 10mm blacha hmm a grań się wykształciła chociać? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napewno ESAB ma niezły marketing. Osobiście nie mam do tej marki przekonania z powodu klopotów ze spawarką, które wynikły po zakupie i serwis nie potrafił sobie z tym poradzić przez ponad pół roku i urządzenie zamiast pracować na siebie stało bezuzytecznie.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile dajecie gazu przy spawaniu drutem 1mm?

 

U mnie nikt nie patrzy na ciśnienie, ale to jest tak3/4 obrotu zaworu od butli....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze i najtańsze obrabiarki firmy metalex !

 

Mnie życie nauczyło że najtańsze nigdy nie jest najlepsze panie kolego ;)


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To jest taka technologia wykonania,zamiast tradycyjnego transformatora takiego z uzwojeniem

jest dużo mniejszy i dużo lżejszy transformator elektroniczny.

Za taką spawarką przemawiają same plusy:dużo mniejsze gabaryty,większa sprawność,dużo mniejsze zużycie energii .

Jedyny minus to cena,jeśli spawarki elektrodowe są w przystępnej cenie bo taką 200A można kupić już za 800zł

to półautomaty zaczynają się od 2,5tyś.

 

 

Po pierwsze: nie ma czegoś takiego jak transformator elektroniczny. W tego typu spawarkach jest normalny transformator składający się z rdzenia oraz uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Jedynie dzięki zastosowaniu wysokiej częstotliwości pracy przenosi on większą moc przy znacznie zmniejszonym przekroju rdzenia.

Po drugie: Przetwornica impulsowa nigdy nie będzie miała większej sprawności od transformatora spawalniczego. W transformatorze spawalniczym straty występują jedynie na rezystancji uzwojenia oraz w rdzeniu. Natomiast w przetwornicy imulsowej mamy straty na prostowniku wejściowym, tranzystorach kluczujących, transformatorze, prostowniku wyjściowym i dławiku. Dochodzi jeszcze prąd zasilania elektroniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

ale nie da się ukryć że jest to dużo lepsza spawarka,no i gabaryty i waga jest mniejsza,co jest dużo wygodniejsze.

dla początkujących dużo lepsze rozwiązanie(łatwiej by się nauczył).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Po pierwsze: nie ma czegoś takiego jak transformator elektroniczny.

 

A może są:

http://www.elektromax.sklep.pl/p/pl/213/transformator+elektroniczny+yt+50w+12v.html

Może nie do końca zrozumiałem o tej sprawności lecz moim zdaniem wyższą sprawność spawarki uzyskujemy przy tych elektronicznych.

Tu też piszą o transformatorach elektronicznych

http://electronic.blox.pl/html

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

tu się zgodzę z @elektrotechnik-transformator jest transformatorem(rdzeń,uzwojenie pierwotne-wtórne).

ale można pisać i mówić na całe urządzenie transformator elektroniczny-gdzie transformator jest częścią składową urządzenia.

spawarka inwektorowa działa bodajże na zmianie częstotliwości na wyższą-tak ogólnie.

no i drut na uzwojeniu wtórnym nie musi być taki gruby,co przekłada się na rozmiary transformatora,kable spawalnicze mogą być cieńsze.

w tych spawarkach nie ma takiego amperażu-tam wysoka częstotliwość pozwala na osiągnięcie wysokiej temperatury łuku.

Edytowano przez wiesmag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@zorzyk2 sprwność transformatora wynosi ponad 99%. Natomiast sprawność przetwornic impulsowych zawiera się w przedziale 90-95%. Jedynie przetwornice małej mocy osiągają sprawność nieco ponad 95%, przy częstotliwości przełączania 2 MHz. Możesz wyjaśnić dlaczego Twoim zdaniem przetwornica imulsowa ma wyższą sprawność od transformatora? Schemat spawarki, który jest w zamieszczonym linku jest kompletną bzdurą. Żeby uzyskać moc 500W, o której piszą należy zastosować transformator o takiej mocy. Ta spawarka posiada tylko elektroniczną regulację prądu, i nie jest typowym inwerterem. Poza tym brakuje tak kilku istotnych elementów, bez których to nie zadziała.

 

@wiesmag dobrze to wyjaśniłeś z tym transformatorem elektronicznym. Po drugie: masz rację, w takiej spawarce podnosi się częstotliwość napięcia zasilającego transformator, ponieważ przy wyższej częstotliwości transformator o małym przekroju rdzenia przenosi wyższą moc. Jednak za transformatorem impulsowym prąd i tak jest prostowany za pomocą szybkigo prostownika, więc spawamy prądem stałym. Dlatego częstotliwoć pracy nie ma nic wspólnego z parametrami łuku. Uzwojenie wtórne jak i przewody spawalnicze muszą mieć przekrój dostosowany do przepływającego prądu, tak jak w spawarce transformatorowej. Nie ma tu żadnej cudownej technologii umożliwiającej przepływ prądu np. 150A przez przewód o przekroju powiedzmy 2,5 mm2. To by było tyle, jeżeli chodzi o działanie tego typu sprzętu. Koniec OT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Ten schemat trafił jako część artykułu, co miałem go wyciąć. Mnie też on nie "pasował". O tej sprawności pisząc myślałem bardziej o efektywności porównując spawarki jednofazowe transformatorowe i inwertorowe. Mając do czynienia z obiema konstrukcjami efektywniej spawa się inwertorową nawet mając bezpiecznik 10A da się spawać. Przy tranformatorowej(nawet takiej mocno rozbudowanej) można tylko "posmarkać" na tym samym zabezpieczeniu. Tu akurat mamy przewagę zastosowanej technologii i te 3-5% przewagi sprawności tradycyjnego transformatora nie są istotne. Tak dla ciekawości na elektrodzie rozbierano i analizowano rozwiązania konstrukcyjne inwertorów. Zaskoczeniem było to że spawarka(modelu nie pamiętam) 200 od 160 różniła się tylko dołożoną jedną parą kondesatorów elektrolitycznych.

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

nie jestem elektrotechnikiem a nawet elektrykiem-zrobię w gospodarstwie wszystko-od podłączenia silnika ,przez alternator,prostownik,do podłączenia agregatów chłodniczych.

ja porównuje sprawność-od gniazdka i zużycia prądu po efekt spawu-w inwenterach jest wyższa,a reszta to szczegół dla mnie nie istotny.

zastępuje mi to migomat do cienki spraw-wadą jest szlaka-zaletą :nie muszę jeździć z butlą do wymiany(legalizacja dawno się skończyła)

dla potrzeb w gospodarstwie inwenter poręczniejszy jak migomat,moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dla mnie sprawność jest to stosunek mocy oddawanej przez urządzenie do mocy pobieranej z gniazda. Moc oddawana zawsze będzie niższa. A przytoczone przez Was przykłady (że inwerter ma większą sprawność) wynikają z tego, że transformator jest obciążeniem indukcyjnym i w momencie przyłożenia elektrody do spawanego elementu powstaje impuls prądowy powodujący zadziałanie zabezbieczeń. W spawarce impulsowej prąd jest stabilizowany i impuls ten nie powstaje. Jednak nie da się spawać spawarką impulsową prądem powiedzmy 300A zasilając ją z sieci 230V o zabezpieczeniu 10A. Dodatkowo wszelkiego typu przetwornice impulsowe nawet przy zasilaniu trójfazowym powodują grzanie się przewodów zerowych sieci. Tak więc każde z urządzeń ma swoje wady i zalety. Dlatego wybór będzie zależał od konkretnego zastosowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kakus19
      witam chcialbym kupic klucz udarowy na baterie i mam pytanie do uzytkowników jaka moc musi miec taki klucz zeby odkrecic np. dluta od pluga czy elementy robocze od grubera?
      https://domitech.pl/product-pol-20466-Klucz-udarowy-DeWALT-DCF892P2T.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlZXS05rMhAMVF6hoCR16sgcOEAQYBCABEgK9tvD_BwE
      czy takie cos jest za duze/za male?
    • Przez Ziemas
      Jakie buty ocieplane polecacie do pracy w gospodarstwie. Chodzi mi o buty do pracy w zimie i w oborze. któe wg was są nacieplejsze. mam problem z krążeniem i marzną mi stopy.
    • Przez kingway
      Witam , w racji tego , że mam parę rzeczy pordzewiałych maszyn i wypadało by  je odświeżyć wpadłem na pomysł , żeby je wypiaskować . I tutaj właśnie myślę czy nie zaopatrzyć się właśnie w takie urządzenie albo coś takiego zrobić . Nie  mam o tym pojęcia żadnego także liczę na wasze odpowiedzi . Jedyne co posiadam to sprężarka Van - kompresor i ciekawe czy ciśnienie nie będzie za mało do piaskowania jak coś ? . Widzę , że można kupić sam pistolet do sprężarki , ale czy warto ?  Mam też karchera na zimną wodę , ciśnienie 230 bar. - może dokupić pistolet do tego ?   Dzięki za odpowiedzi .
    • Przez majes
      Witam
      Jak rozebrać lewarek hydrauliczny ze zdjęcia (skamet 16T)? Odkręciłem 6 śrub od odołu ale podstawa nie chce zejść coś ją jeszcze trzyma.


    • Przez Nikkallo
      Jaki polecacie KLUCZ dynamometryczny 1/4" i 1/2"
      do amatorskiego mechanikowania, czasem jakiś rozrząd itp.
      Coś żeby działało i nie zabiło ceną...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj