KlimekPL

Owies w monokulturze

Polecane posty

KlimekPL    792

Witam,

sprawa wygląda następująco - znajomy siał owies kilkanaście lat z rzędu na tym samym kawałku ziemi. Jak mi to powiedział, to początkowo chciałem się za głowę złapać, ale w sumie nie jestem pewien - czy owies można uprawiać w monokulturze? Słyszałem m. in. o życie i kukurydzy, że te można spokojnie uprawiać rok w rok, ale owies? Nie mogłem znaleźć nic na ten temat w sieci, ale wydaje mi się, że ta ziemia jest teraz mocno wyniszczona i nie wiem, czy nadaje się teraz do uprawy czegokolwiek.

 

Był plan, aby znowu posiać owies... ale czy to jest dobry pomysł? Jest to V klasa ziemi, więc pewnie trzeba by wywalić na to ze 40t obornika na hektar, którego również nie ma skąd wziąć w takich ilościach. Teraz co prawda na siew owsa jest już pewnie trochę za późno, ale zawsze można spróbować z czymś na zielony nawóz lub coś w tym rodzaju.

 

Macie jakieś sugestie, co teraz robić? Czy owies można siać rok w rok bez żadnych międzyplonów? Dać tej ziemi odpocząć, ugorować ją, czy można by coś działać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Może wielkiego doświadczenia nie mam ale owies w monokulturze to kiepski pomysł moim zdaniem. Nie ma on czasami problemu z owsem głuchym bo przez taką uprawę może się nasilić występowanie.

A tak na marginesie to czemu znajomy sieje ten owies? Sprzedaje ziarno czy ma jakieś zwierzęta?

Maj to już późna pora na owies. Teraz to jedynie kukurydza ale ona potrzebuje konkretnego nawożenia. Jeśli nie zleży mu za zbiorach w tym roku to może posiać łubin żeby go przyorać lub zrobić kiszonkę jeśli ma bydło. To chyba najlepsze rozwiązanie na przełamanie monokultury moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Siew owsa w monokulturze powoduje duże zniżki plonu. Siew żyta w monokulturze to już całkowite nieporozumienie - choroby podsuszkowe załatwią łodygę, a i inne choroby grzybowe będą dokuczliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

żadna uprawa w monokulturze nie jest wskazana... no chyba , że las lub TUZ ;)


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A tak na marginesie to czemu znajomy sieje ten owies? Sprzedaje ziarno czy ma jakieś zwierzęta?

Miał konie i to dla nich było. Teraz już koni nie ma, ale chciał coś zasiać na sprzedanie. Aktualnie ziemia ta leży odłogiem, przed zimą była opryskana chyba glifosatem i tak zostawili. Chciał zasiać owies, bo posiada ziarno i mógłby oszczędzić na materiale siewnym. Tylko co to za oszczędność, skoro sypnie może z 1 tonę na hektar.

 

żadna uprawa w monokulturze nie jest wskazana... no chyba , że las lub TUZ ;)

No właśnie taki miałem między innymi pomysł, aby zasiać tam trawę, przekształcić te pola w TUZ, kosić co rok i brać dopłaty... Bo grzechem by było rzucić to całkowicie, a może jednak zaorać to i dać ziemi trochę odpocząć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ja bym wsiał jakieś strączkowe-motylkowe zgarnął dodatkowe dopłaty i ziemię doprowadził do kultury ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Czy jeśli teraz zbiorę owies zasieję poplon który zaorze na jesieni to mogę 2gi raz pod rząd zasiac owies? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

I bez tego możesz. Jak dobrze pamiętam, to nawet 3 razy pod rząd - takie są ogólne wymogi unijne (dobra praktyka rolna). W praktyce owies reaguje zniżką plonu i to dość dużą, choć wielkości nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj