Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
jerzystek

Rolnik, bank, klauzule niedozwolone

Polecane posty

jerzystek    1

Witam,

czy ktoś się orientuje czy w umowach zawartych pomiędzy bankiem kredytującym a rolnikem mogę być stosowane klauzule niedozwolone?

daremw    128

jeśli są niedozwolone (jak sama nazwa wskazuje) to zapewne nie można. a jak bank chce zastosować to prawdopodobnie trzeba uciekać od takiego banku :)

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kiedyś się tym interesowałam, więc piszę, co wiem. W moim przypadku zaczęło sie od wygranej klientów z BS w Barlinku, gdzie zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego zależała od uznaniowości zarządu banku. Klienci mBanku też wygrali w podobnej sprawie. Tylko, trzeba pamiętać o tym, że klauzule niedozwolone nie moga być stosowane w umowach z konsumentami. W umowach z przędsiębiorcami prawnicy uważają, że przedsiębiorca ma wystarczająca wiedzę(!), by nie podpisac umowy, która jest dla niego niekorzystna. Tylko, czy rolnik jest konsumentem, gdy bierze kredyt na remont domu mieszkalnego, czy jest takim samym konsumentem, gdy kredyt bierze na produkcje w swoim gospodarstwie?

Banki spółdzielcze stosowaly licznie klauzule niedozwolone, co widać w rejestrze tych klauzul. Jak się znajdzie dobrego prawnika, to pewnie mozna powalczyć.

jerzystek    1

Problem w tym, że chciałbym zaciągnąć kredyt na finansowanie gospodarstwa, tj. budowę budynków gospodarczych, zakup maszyn i nawozów. Złożyłem w banku biznes plan, bank się zgodził na taki kredyt, ale w umowie ponad połowa to klauzule niedozwolone (niedozwolone wg UOKiK w przypadku umów przedsiębiorca-konsument). Podobno rolnik, który zaciąga kredyt na finansowanie działalności rolniczej, a nie prywatnie- to przedsiębiorca. Mogę nie podpisywać, ale to jedyny bank który się zgodził udzielić mi kredytu. NIe wiem co z tym zrobić?! Czy podpisać, czy też nie. Inaczej nie ruszę, a wynika z tego, że prawo działa różnie w różnym kierunku, wobec tej samej osoby. Raz klauzule są niedozwolone, a raz są zgodne z prawem.

Polus0    16

Jak podpiszesz to będziesz sam sobie winien, bo miałeś tego świadomość. Próbowałeś negocjować te warunki?? Drożej wyniesie Ciebie rozbicie kredytu na zadania, ale może to być jedyne pewne rozwiązanie. Dla banku każdy zapis będzie dozwolony, jeżeli klient podpisze. Zapisy jak klauzule niedozwolone są dla UOKIKu i klienta.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować