Skocz do zawartości
tymtus

Nakład na zboże, opłacalność

Polecane posty

tymtus    41

Nie wiem, czy jest taka różnica między materiałem z centrali, a tym od sąsiada, ponieważ on i tak osiąga bardzo wysokie plony, do których mi zostaje jeszcze kilka, albo kilkanaście lat pracy i doświadczenia

emilko    19

Czy może ktoś ma podobne wyliczenia co do opłacalności produkcji zakładając minimalną inwestycję w nawozy i ŚOR. Patrząc na swoje 20 ha, gdzie nakłady na produkcje mam podobne do kolegi i zysk prognozuje porównywalny zastanawiam się czy nie lepiej przejść na system:

pierwszego roku- strączkowe,

drugi rok zboże plus 100kg poli 8, jakiś oprysk na chwasty i raz mikroelementy, słoma zostaje w polu.

trzeci rok zboże , zabiegi jak wyżej plus ze 100kg saletry - koło się zamyka.

Zboże oczywiście z centrali - jak liczyłem w tym roku wychodzi około 40 zł drożej niż bym siał swoje.

Czy warto tak działać - dodam że pracuje na etacie i opryski wiosenne to dla mnie ból głowy.

Wiadomość z agroFakt.pl

tymtus    41

Ogólnie pomysł dobry, mogę Ci to wyliczyć, ale trochę mi to zajmie, jak chcesz to pisz na priv, co i jak konkretnie.

Rok drugi i trzeci jest do poprawy z azotem, ponieważ to jest podstawa, daj drugiego roku 250kg saletry a trzeciego 100kg mocznika i 200 saletry.

emilko    19

Ubiegły rok w moich uprawach dobrze się zaczął a fatalnie skończył. Zboża rosły jak szalone, tam gdzie mogłem zebrać było około 7ton - co jak na moje 4 letnie doświadczeni w uprawach było wynikiem niezłym. Jednak końcówka żniw w moim regionie była mokra i 10ha pszenicy oraz około 1,5ha pszenżyta zostało w polu (do tej pory jeszcze nie mogę tam wjechać). Koszt uprawy 1ha kosztował mnie około 2900 - dużą część tej kwoty stanowią nawozy oraz opryski. Przy cenach pszenżyta 500zł okazało się, że z hektara zostało mi 600zł ( nie licząc mojej pracy i amortyzacji sprzętu).

W tym roku przemyślałem dokładnie temat i zamierzam robić tak:  dziele moje 34 ha przeznaczone pod zboża na pół. Na jednej części sieje strączek na na drugiej pszenżyto z minimalnymi dawkami nawozów  - 100kg Polifoski 8, 100kg saletry w 2 dawkach oraz jakieś witaminy wraz z opryskiem na chwasty. Słomy nie zbieram. Na polu wielkości około 1-1,5ha sieję zboże z centrali aby w następnym  roku mieć zawszę świeże .W przyszły roku na części po zbożu sieję strączki a po strączkach zboże.

Korzyści poza dużo mniejszą kwotą inwestycji, to również czas dla rodziny i mniej oparów ze ŚOR oraz mniej chemii w w zbożach.

Pytanie - czy przy takiej uprawie  - inwestycja około 1100zł nie zarobię takich samych pieniędzy jak przy uprawie intensywnej.

petro11    19

Ja osobiście radzę zrezygnować z uprawy pszenżyta na rzecz pszenicy jakościowej, a to dlatego że cały koszt uprawy przy spodziewanym plonie rzędu 7t\ha będzie zbliżony (nasiona podobnie, koszt paliwa ten sam, zabiegi fungicydowe 2 obowiązkowe, herbicydy te same) różnica to jeden zabieg fungicydowy i troszkę więcej azotu i z 50zł na dolistne, ale cena zupełnie inna. Konsumpcję bez problemu można było sprzedać za minimum 700zł netto i ta cena się trzyma bo eksport jest mocny a w następnym roku jeszcze się zwiększy (zbyt pewny). To już na wstępie wychodzi że za 7 ton różnica po sprzedaży to około 1400zł\ha minus niech te 400zł to zostaje 1000zł na plus. Nie rezygnuj z małych dawek azotu bo ten rok może nie być już tak obfity i konsumpcja może trzymać cenę i kto zaoszczędzi bo będzie tak właśnie przeliczał to może się nieźle przejechać. W rozwojowym gospodarstwie nie ma liczenia amortyzacji czy godzin własnej pracy na złotówki. Tak licząc to trzeba pomyśleć nad sobą co się od życia chce.

a1fe26c2    36

Niezależnie od tego, jakie strączkowe chcesz siać, to uważaj żeby między uprawami była odpowiednia przerwa. Na przykład w uprawie Łubinu powinna być przerwa trzyletnia na tym samym polu. Czy zarobisz więcej, to można sobie policzyć znając relację kosztów do uzyskanego plonu. Uprawa pola i zbiór plonu będą kosztowały tyle samo w obu przypadkach, a dochód ze sprzedaży będzie mniejszy.

emilko    19

W pewnym sensie masz racje, uprawa i zbiór będą kosztowały tyle samo, choć odejdzie mi z 3 przejazdy z opryskiem i 1 z nawozem.  Zbiór może być tańszy gdyż mniej z pola muszę zwieść oraz może kombajnem szybciej pojedzie. Dochodzi też przechowywanie - mam dwa silosy w budowie po 50t i chcąc uprawiać intensywnie musiałbym pewnie kupić kolejny.

Jednak sprawa dotyczy przede wszystkim ŚOR, które  w przeciągu kilku ostatnich lat nie staniał oraz nawozów, które  staniały tylko gdzieś około 10 procent a zboża w tym samym czasie staniały prawie po 50%.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mantas
      Mam na myśli kupowanie młodych byczków, odchowywanie i sprzedawanie, jest to opłacalne czy nie?
      Jak ktoś coś wie to proszę pisać, i proszę o pomoc w rozpoczęciu takiej hodowli
    • Przez Kroolik15
      <p>Od kilku lat na naszym polu rośnie jeden szczególny chwast którego nie idzie się niczym pozbyc a który w dużym stopniu zarasta pszenice, owies jak i pszenżyto w ogromnym stopniu zmniejszając nasze zbiory. Nie wiem co to jest ani czym to pryskać za pomoc wielkie dzięki. </p>

• Przez Theprzemo205
      Witam! Koledzy mam siewnik poznaniak so43/ 5. Siewnik posiada docisk i skrzynie przekładniową typu ABC / 123456. Po zrobienu próby kręconej wychodzi np. 230 kg na ha, a w czasie siewu na polu wychodzi nawet  do około 50 kg więcej na hektarze. Co może być tego przyczyną?
    • Przez karmelowatrawa
      Forumowicze!
      Uprawiam pszenicę i pszenżyto. Niestety jak to bywa na wiosnę chwasty wystrzeliły w górę że aż żal patrzeć na to pole. Zakupiłam polecany oprysk - Lentipur Flo 500 SC. Chciałabym połączyć go z Chwastoxem. I tu moje pytanie. Czy taka mieszanina nie zaszkodzi zbożu a jedynie niechcianym chwastom?
    • Przez atrol123
      Witam Tak jak w temacie . Czy ktos przechowywał zboze w kontenerze morskim ? Czy kontener wytrzymał ? Wady i zalety takiego rozwiazania ? Prosze o szybką odpowiedz