Zaloguj się, aby obserwować  
Łukash

Automatyczne znaczniki w siewniku - silnik hydrauliczny czy elektryczny?

Polecane posty

Łukash    5

Witam. Kupiłem Amazone d8 4m i niestety nie ma w nim żadnego mechanizmu przełączania znaczników. Chcę przerobić je na sterowane z kabiny ciągnika. Jest to stara konstrukcja wygląda tak: http://static.mascus.com/image/product/large/434118ab/amazone-d8-40e-4-m,636185b1.jpg (zdjęcie z neta) i jak widać ciężko założyć tam siłowniki hydrauliczne (dużo przeróbek). Wpadłem na pomysł żeby założyć jakieś dwa silniczki i zębatki z łańcuchami tak żeby łańcuch i zębatki podnosiły i opuszczały znacznik w obydwie strony. No i teraz moje pytanie jaki silniczek tam założyć żeby dał on radę postawić tak duży znacznik do pionu - hydrauliczny czy elektryczny, no i po drugie nie chcę żeby to był jakiś wysoki koszt, najlepiej używane. Proszę o propozycje - najlepiej linki. Silnik musi pracować w obydwie strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Jeśli wykorzystasz mimośród, to wystarczy jeden silnik - podnosi jedną stronę, opuszcza drugą. Myślę, że silnik do wycieraczek da radę. Ma sporą przekładnię ślimakową. No i silnik elektryczny ma tę zaletę, że bez problemu można zrobić rewers na jednym przełączniku.

 

Ja widział bym to tak - silnik od wycieraczek z zamontowaną małą zębatką z roweru pociąga łańcuch rowerowy (około 1m łańcucha). Do obu końców łańcucha przyczepione stalowe linki zamocowane do znaczników. Obroty w jedną stronę - luzuje jeden znacznik, wybiera łańcuch z drugiej strony i podnosi drugi. Rewers - i na odwrót. Łańcuch musi mieć pewien kąt opasania zębatki, aby nie przeskakiwał, więc wskazane byłyby jakieś 2 rolki napinające.

 

Rozwinięcie tej koncepcji to dwa takie silniczki - jeden podnosi lewy, a drugi prawy znacznik. Wówczas można nawet zrobić podnoszenie obu znaczników na końcu pola.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukash    5

Chciałbym aby podnosiły się do pionu więc zębatka będzie założona w miejscu gdzie znacznik jest zamocowany - w miejscu obrotu - dlatego potrzebny jest mocniejszy silnik bo na zasadzie linek można to zrobić prościej zakładając jeden siłownik hydrauliczny który pociąga linki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas    7

Ten siłownik elektryczny, który podałeś w linku to tandeta i szkoda go kupować. Ma plastikowe tryby, silniczek jak w zabawce i na 12V dziala bardzo powoli.


,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Tak, wiem, czytałem parametry - 3,6mm/s, ale widziałem też droższe i mocniejsze.

Co do przekładni - myślę, że silnik od wycieraczek da radę, zwłaszcza od auta z jedną centralną wycieraczka, np Mercedes. A wycinek zębaty wziąłbym z wieńca od koła zamachowego, np z malucha.

Na silnik może coś takiego (przykład) http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-planetarna-63-obr-min-12v-2a-i4159301025.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukash    5

No ten silniczek ,który podał kolega @jahooo wydaje się być ok, ale nie wiem dalej czy on sobie poradzi z takim ciężarem - niby przełożenie jest duże ale znaczniki mają około 2m wysokości i są dosyć ciężkie tak ,że ręką stawiając do pionu jest co robić. Tutaj pokażę wam jak to będzie wyglądać żebyście mieli jakieś zdjęcie poglądowe (siewnik ten sam ale zdjęcie z neta). 1715507.jpeg

Edytowano przez Łukash

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Patrząc na te zdjęcia które zamieściłeś, nie widzę problemu, żeby zamontować w nim zwykłe siłowniki hydrauliczne. Do tego kilka przewodów i trochę spawania. Zrobić raz a porządnie. Takie jest moje zdanie, ale to twój siewnik.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukash    5

@Marcelix tak ale siłowniki musiałyby być dwustronnego działania, w dodatku długie żeby ściągnąć do pionu znacznik. Zbyt wiele przeróbek według mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Hmmm, ja bym to ujął tak - siłowniki to najprostszy pomysł. Skok siłownika, to droga jaka przebywa punkt położony w połowie tego krótkiego odcinka (do zagęcia znacznika) od połozenia "znacznik w pionie" do połozenia roboczego. Myślę, że nie jest to duży skok.

 

Raczej taki siłownk http://allegro.pl/silownik-do-pluga-plugu-dwustronny-wysow-200-i4105220160.html byłby wystarczający

Można się nawet pokusic o zrobenie całego układu na jednym silowniku, umieszczonym centralnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Łukash, kolega powyżej dobrze napisał. Ja bym to dobrze przemyślał na Twoim miejscu. Nawet rozwiązanie na jednym centralnym siłowniku jest wykonalne.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukash    5

No tak, zastanawia mnie tylko jak duży musi być wysuw tego siłownika żeby taki długi znacznik znalazł się w pionie. Na jednym siłowniku da się to zrobić mocując go centralnie i do niego jakieś sztywne "listwy" do znaczników, tylko żeby złożyć obydwa na raz trzebaby było odpiąć jedną listwę i zabezpieczyć. No i druga sprawa muszę jeszcze zrobić tak aby końcówka znacznika była luźna albo wrzucać wtedy na neutralną pozycję hydraulikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

To nie długość znacznika jest ważna, ale ramię, na jakie będzie działał siłownik. Umieść sworzeń w połowie ramienia od osi obrotu do zgięcia znacznika. Najprościej - weź miarkę, przyłóż jeden koniec do ramy i sprawdź wymiar, gdy znacznik jest w pionie do punktu w połowie tego krótkiego odcinka znacznika. Potem otwórz znacznik i z tego samego punktu na ramie zmierz odległość do tego samego punktu na znaczniku i masz już wymagany skok siłownika. A co do pozycji pływającej - zrób po prostu do znacznika otwór z "fasolką" i po problemie. Podnieść podniesie, a znacznik będzie miał nawet przy 1cm luzu na otworze na końcu spory zakres ruchu roboczego.

 

Do pracy w polu znacznik nie musi się podnosić do pionu, wystarczy, jak mieści się w obrysie ciągnik/siewnik.

Wykonanie jednego znacznika przepinanego na listwie za pomocą zawleczki to chyba nie problemm

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukash    5

No tak tak, zgadzam się z Tobą. Muszę zmierzyć ten skok, wtedy poszukam jakiegoś siłownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez pylos
      Sexual adventures
      Verified Women
      Prime Сasual Dating
    • Przez Soczi87
      Witam wszystkich. 
      Mam problem ponieważ montuję do przyczepy samoróbki jednoosiowej siłownik hydrauliczny który zakupił mój wujek w latach 90. W załączniku przesyłam zdjęcie tabliczki. Siłownik ma kulę o średnicy 53mm 
      i mam problem z doborem gniazda pod ten wymiar. W ofercie
      na rynku dostępne są rozmiary gniazd 52 i 55 nic pośredniego. Chce założyć gniazdo z zabezpieczeniem na seger. Czy roztoczenie gniazda 52mm to dobry pomysł ? 
      Moze ma ktoś z Was gniazdo na 53mm 
      Dziękuje. 

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj