Byk1995

Rasa blonde'aquitaine

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Jałówka
michal1014    246

Moim zdaniem rasa nie do końca doceniana w Polsce jednak powoli to się zmienia. Rasa ta trochę później dojrzewa ale bez przesady. Byczki jak i jałówki dobrze odpojone rosną wzorowo, jedna z najlepszych ras mięsnych, osiągają wysoką wagę oraz osiągają dobre wyniki po uboju. Najlepiej opasy hodować intensywnie bo mają potencjał. Mamki spokojnie mogą deptać po pastwisku. Bydło to znosi dobrze niskie temp. czyli jakaś wiata nie dokońca ocieplona też wystarczy. Jeżeli chodzi o młode i o mamki to cielę rodzi się o masie około 40kg nieraz trochę ponad 40kg. Mamki tu nieraz jest problem ponieważ bydło to jest dość silne i bardzo opiekuńcze, bardzo opiekuje się młodymi. Najlepiej w okresie gdy cielę chodzi przy mamce unikać bliskiego kontaktu heh :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

Właśnie ja doceniam tą rasę (bo słyszałem, że ma niezłe przyrosty i właśnie łatwe porody) i dlatego nie wiem czy wejść w czystorasowe czy pokrywać krowy hf i opasać takie mieszańce. Dzięki za odpowiedź.

 

Właśnie ja doceniam tą rasę (bo słyszałem, że ma niezłe przyrosty i właśnie łatwe porody) i dlatego nie wiem czy wejść w czystorasowe czy pokrywać krowy hf i opasać takie mieszańce. Dzięki za odpowiedź.

Edytowano przez Byk1995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

No z hf zmieszać taką rasę to też by wypaliło bo hf jest ogólnie dużą rasą, z ocieleniem nie będzie problemu a i geny mogą ładnie się skomponować a i jak taka krowa hf się ocieli to nie wykarmisz 1 cielaka ale za jednym zamachem 2 cielaki odpoisz czyli duży plus dla takiej mieszanki. Uważam że można spróbować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

Choć bardziej podoba mi się bydło hereford ale tylko ze względu na umaszczenie ale o tym nie w tym temacie.

 

Ale czy taka krowa(hf x bd) nie dostanie zapalenia wymienia z powodu zbyt wysokiej mleczności ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

No hereford trochę odstaje od czołówki mięśniaków, choć w polsce nawet sporo ich się hoduje. Według mnie jednak to nie jest to. O zapaleniach się nie wypowiem ( niech hodowcy mlecznych ) odpowiedzą. Ja mogę powiedzieć, że kiedyś miałem krowę hf i zacieliłem ją liemousine i wyszła jałówka 50% lim no to jak urosła to ją dopuściliśmy lim i wyszedł byczek. Ale ta jałówka. później to praktycznie krowa od początku czyli od ocielenia nie miała wogóle mleka tak więc nie wiem co z nią było ale poszła na ubój a byczek musiał się pożywiać mlekiem innej krowy i mlekiem w proszku :(;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

Właśnie mam teraz jałówkę (mieszaniec hf i lm) jest po dobrej mlecznej matce ale słyszałem że z takich mieszańców to mleka nie da i tak jak mówisz to by się zgadzało i teraz nie wiem co robić bo to ostatnia córka tej mlecznej krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Hereford nie jest u nas popularny ze względu na gorszą mięsność i szybszą tendencje do otłuszczania. Nadaja się głownie do chowu ekstensywnego.

Co do tematu to krzyżówka hf x bd nie będzie miała problemów z zapaleniami jeśli będzie tak samo traktowana jak inne bydło mleczne. Rasa blonde'aquitain jest bardzo popularna w Niemczech jednak u nas jeszcze ma problem z przebiciem się. A czemu nie chcesz spróbować ze sprawdzoną rasą chociażby limousinami czy charoleisami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

Chciałbym spróbować z inną rasą gdyż stad limousine w okolicy jest bardzo wiele i powoli jest to odczuwalne w cenach gdyż skupujący sami mówią że jest tanio bo jest dużo bydła tej rasy i powoli cena spada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

A właśnie ja kiedyś oglądałem taki artykuł i w Polsce najwięcej mieszańców MM powstaje z ras HF lub nie pełnych HF z domieszką Hereforda lub Lm potem inne rasy oczywiście mówię o mieszańcach a nie o czystych rasach. W polsce właśnie wszyscy ci co mają załóżmy tam po 5~7~10 krów mięsnych to przeważnie hodują je ekstensywnie i takich jest nawet sporo choć nie wszystkie są na pastwisku ale w małych obórkach coś zawsze tam powoli odchowają i oni nie stawiają na szybkie przyrosty :);) A tak po za tym wedłóg mnie: dla jałówek pierwiastek HF dał bym jej byka Piemontese lub Lm (tylko lm słyszy się o różnnych niespodziankach). Dla krów po paru ocieleniach które się ładnie cielą dał bym blonde‘aquitain lub chianina albo SM mięsny a dla doświadczonych dużych krów BBB Lub Ch. ;)

Edytowano przez michal1014

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

A wracając do blonde'aquitaine to masz może jakiś namiar na cielaki albo może wiesz ile mniej więcej kosztują byczki lub jałówki. Jestem z pomorskiego i w pobliżu nic niema.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

wejdz na strone PZHiPBM może cos znajdziesz

Edytowano przez Pantera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Ja też z Pomorza :) Właśnie wejdź na PZHiPBM może coś będzie. Najwięcej tego będzie pewnie we Francji. W Polsce to najszybciej będzie znaleźć nasienie ale odsadki lub jałówki to trudniej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

A nasienie rasy blondeaquitaine kosztuje więcej niż innych ras mięsnych? Ile takie nasienie kosztuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Ja mam kilka sztuk po rosignolu z wws i pokerze z topgenu lepiej mi się widzą jak krzyżówki z limoze .  Łatwo się cielą , a przyrosty lepsze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinat    5

Widziałem krzyżówkę Hfa z Blondem, po francuskim buhaju TRESOR (chyba) - niczego sobie wyglądała. Właścicel mówił, że poród przebiegł normalnie, ale cielak był spory i jałówek nie poleca kryć oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Cielak przy porodzie jest drobniejszy od szaroleza ilimoze ale jakby dłuższy co daje łatwiejsze wycielenia . Są byki z sersia france które dają bardzo łatwe wycielenia także jak jałówka wyrośnięta to spokojnie można zacielać . polecam przeszukać ofertę topgen można coś wybrać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Blond cieli się lekko w czystości rasy. Nie dlatego że są małe cielaki ale dlatego że krowy mają szerokie miednice. Przecież u mieszańców waga urodzeniowa dochodzi do 50kg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Która rasa według was jest najlepsza, jeśli ktoś z was je hoduje to niech pisze wady i zalety. Jeśli wiecie po ile chodzą jałówki i buhaje poszczególnych ras to piszcie
    • Przez radek24
      Jaką rasę mamek wybrać? Chcę hodować bydło mięsne tylko nie bardzo wiem jaka rasa najlepsza Ponieważ chciał bym hodować około 5 mamek i co pół roku dokupywać do nich byczka. Mamki były by zapładniane sztucznym bykiem.
    • Przez Staszek720
      Witam
      Chciałbym się zapytać o najlepsze rasy kur niosek
      które znosiłyby jaknajwięcej jaj.
      Obecnie mam 70-80 sztuk kur i ok. 20 jajek dziennie, to według mnie
      jest trochę mało szczególnie w tym okresie. Rasy nieznam którą mam
      ale zawsze kupuje w w okolicach maja kurki-1-dno dniowe.
      Czytam na forum że u niektórych osób , kury się niosą " wspaniale"
      -moje kurki mają jak w "Raju" Lecz nie okazują za bardzo wdzięczności
      -dostają pszenicę,pszenżyto,kukurydzę śrutę, ziemniaki, od wiosny do
      póżnej jesieni mają naokrągło zielonkę; trawę, codziennie świeże pokrzywy
      im dostarczam,a w okresie zimowym suszoną pokrzywę, również mają
      miejsce do biegania, grzebania itp.
      Mam więc prośbę do osób które znają się dobrze na tych sprawach o
      odpowiedż , jakiej rasy szukać ażeby wysyp jaj dziennie był jaknajwiększy
      i jak wogóle karmić taką rasę ( jak z paszą ) i wogóle.
      Zastanawiałem się nad Zielononóżkami ale z tego co czytam to chyba
      muszę zrezygnować.

      Pozdrawiam
    • Przez mi3p
      Witam często śledzę ogłoszenia dot. cieląt i często widzę określenie rasa NCB lecz w spisie ras nie ma takiego określenia rasy
      Bardzo prosiłbym o wytłumaczenie tego stwierdzenia
    • Przez PiotrFarmer85
      Ktora z tych ras wybrac jako uzupelnienie hf lub nawet glowna sile mleczna stada
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj