Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole
napaleniec93    13

witam :)

Tydzień temu zaorałem pole pod kukurydze lecz nie pryskałem tego pola od chwastów i strasznie było zachwaszczone a zaorane skiby pozostaly w rulonach^^ (niewiem jak to nazwac ) i po zwłóczeniu strasznie nawyciągało sie tego zielska. Co z tym zrobic ?

koksurolnik    0

ja na twoim miejscu bym to przede wszystkim przejechał talerzówką, tym sprzętem w miare potniesz te "rulony" a poza tym pole się trochę przyrówna

Edytowano przez koksurolnik

napaleniec93    13

tyle ze jak po zaoranym przejade tą talerzówką to nie nawyciaga się wiecej tego zielska? :)

Edytowano przez napaleniec93

Wiadomość z agroFakt.pl

adrin6231    13

pole przejedź talerzówką potem zasiej kukurydzę i opryskaj np adengo lub lumaxem bezpośrednio po siewie z dużą ilością wody. jak bedziesz miał szczęscie to już nic nie wyjdzie zależy jaki chwasty masz. a jeśli wyjdzie to zawsze możesz poprawić titusem z mustangiem lub elumisem. powodzenia

xerion3800    42

Jeśli masz dużo perzu to talerzówka "zasieje" ci tego jeszcze więcej. Jak już przejedź jakąś broną lub kultywatorem i opryskaj dobrym środkiem chwastobójczym tak jak kolega @adrian6231

gabrysiek    47

Również uważam, że talerzówka była by najlepszym rozwiązaniem. Pole powinno się wyrównać oraz wszystko się wymiesza. Używając maszyn z zębami to wszystko może się zapychać i ciągnąć.

masiew    21

użyj talerzówki. drapakiem lub bronami tylko powyciągasz pozostałe chwasty na wieszcz.

KlimekPL    123

Talerzówka może pociąć perz, przez co się namnoży. Ja też nie pryskałem pola przed orką i potem kilkakrotnie musiałem je bronować aby powyciągać jak najwięcej tych kłączy, a to co nie chciało się złapać na zęby bron to zebrałem widłami i pole miałem w miarę czyste, przynajmniej na powierzchni, bo pod spodem to cholera wie co się dzieje. :) Ale teraz rośnie pszenżyto i jak się przyjrzeć to wschodzi całkiem ładnie, perz też widać ale wcale nie jest tego dużo.

Słyszałem mnóstwo opinii na temat talerzówki i glebogryzarki na ugór, zdania są podzielone, ale głównie mówi się o tym, że te maszyny mogą nam tylko namnożyć chwastów, więc ja osobiście dałem sobie z nimi spokój. Przydają się na uprawione pole, ale na ugór nie brałbym talerzówki. Takie jest moje zdanie, choć o rolnictwie jeszcze wiem niedużo.

JD1052    79

Ogólnie to większość osób, które sie udzielają na forum ma na prawde totalnie dziwny i zacofany sposób uprawy ugorów czy też zaperzonych pól, kombinuja jak sie tego pozbyć, cudują, jeżdzą bronami innymi cudzami, wykonują orke ugoru na raz 30stka z wyrobem pługopodobnym itp... Masz ugór czy zaperzone pole? Proste wykonaj oprysk glifosatem i jest spokój, wszystko uprawisz bez problemu, przy niedużych kosztach, w roślinie uprawianej nie bedzie perzu, nie bedzie tematu w stylu talerzówka ci rozmnoży perz itp... I po sprawie!!

jacus    100

zeby to takie proste bylo, to swiat bylby piekny. glifosat pali tylko liscie a korzeni przeciez nie ruszy-jesli miales kiedys z nim do czynienia to powinienes to wiedziec. na uprawe zaperzonego pola najlepszy jest agregat uprawowy z walami ,wyciagaja perz na wierzch[trzeba pare razy pojezdzic] potem brony ,na waly zepchac i spalic albo widly i w krzaki

padre1989    9

na perz jest jeden sposob . roundap + siarczan amonu i głęboka orka oczywiscie dobrymi pługami w role nie wchodza unijne 2skibowce czy 3.. praktykowalem perzu brak .

KlimekPL    123

Dobry pług to znaczy jaki masz na myśli? I czym się bedzie różnić praca "dobrym" pługiem od grudziądzkiej dwójki lub trójki? Rozumiem, że grudziądzka czwórka lub piątka lepiej sobie poradzi? :D

xerion3800    42

Koledze chodzi o zachodni pług. Najlepiej o odkładni pół śrubowej lub śrubowej. Takie odkładnie ma np. kverneland czy lemken.

jajonasz    36

zeby to takie proste bylo, to swiat bylby piekny. glifosat pali tylko liscie a korzeni przeciez nie ruszy-jesli miales kiedys z nim do czynienia to powinienes to wiedziec.

Nie wiem jakim Ty glifosatem pryskasz że pali Ci tylko liście, a korzeni nie rusza :lol: Ale na pewno jest z nim coś nie w porządku. Jak porządne perzysko to czekać aż dobrze wypuści liście, 5l/ha, mało wody, broń boże dodatków typu siarczan i za 3 tygodnie można redlić nawet konnym :lol:

KlimekPL    123

Koledze chodzi o zachodni pług. Najlepiej o odkładni pół śrubowej lub śrubowej. Takie odkładnie ma np. kverneland czy lemken.

Dzięki za rzeczową informację, w takim razie ja też muszę rozejrzeć się za takim pługiem, bo mam przed sobą jeszcze sporo ugoru do przełożenia. :)

Czyli taki pług jest słaby na ugory? Ja właśnie takim grudziądzem orałem kilkuletni zadarniony ugór. Efekt widać w mojej galerii. :D

http://img15.tablica...lugi_rev003.jpg - to przypadkowe zdjęcie z google, nasz pług jest zadbany i w dobrym stanie. ;)

Edytowano przez KlimekPL

wieslaw16    46

Witam,roundap jest produkowany z tego co wiem na bazie glifosatu i to jest to samo tylko właśnie inna nazwa ,bo innego producęnta, a z pryskaniem perzu jest dokładnie tak jak podaje kolega jajonasz, musi mieć odpowiedni odrost aby środek miał być czym wchłonięty do korzeni przez rośliny, bo jeśli jest nikły odrost lub go nie ma wcale, lub pryskane jest w okresie zamierania rośliny(po wegetacji) ,to próżne tracenie kasy na oprysk, bo skutek będzie żaden i nie ma lepszej rzeczy jak na taką orkę ugoru (basowinę) dać talerzówkę tylko za mocno nie ukosować wałków aby nie wyrzucało darni ,ja właśnie przed chwilą zjechałem z pola od kolegi gdzie taką orkę potraktowałem talerzówką wzdłuż oranego i pięknie wygłąda, nie ma nawet śladu że to był ugór ale talerzówka musi być ciężka aby dość głęboko cieła darń,a jutro na to brona i siew seradely :huh: Pozdrawiam.

nightmare    81

zależy od regionu, ogolnie nie jest zle, nie jest za mokro, rzeki nie wylewaly, nie ma podtopien i wymokniec, oziminy niezle przezimowaly, na słabszych glebach niebawem się wyjdzie w pole

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Pavllik
      Witam zrobiłem analizę gleby i chce trochę pozamawiać brakujących nawozów. Proszę o pomoc jak obliczyć albo przeliczyć czysty azot na mg/dm który mam w analizie ?

W razie gdyby nie było napisane jasno, jeżeli np. na analizie gleby mam N-NO3 30g/dm gleby, to ile czystego składnika potrzebuje wnieść żeby podnieść tą wartość do 100mg/dm3?
    • Przez Alpha
      Witam wszystkich użytkowników Agrofoto. problemem z którym borykam się od roku są zatkane dreny na sąsiedniej działce(należy do sąsiada który wydzierżawia to pole typkowi z innej wioski)wskutek czego zalewa mi pole ,a właściciel tej działki nie chce usunąć niedrożności.Czy macie jakieś pomysły ?.
    • Przez bubel500
      Witam. Powiedzcie jak u was wygląda wiosna? U nas w podlaskim na polach jeszcze ponad metr śniegu, nie widać prawie bel które stoją na polu, wczoraj nie mogłem zawrócić się na polu, ledwo wyjechałem C-360 i to ma być wiosna? Prędko w pole się nie wyjdzie
      Pozdrawiam
    • Przez malouda15
      U mnie narazie zasiali jęczmień
    • Przez malouda15
      Ja mam do siania 3 ha mieszanki oraz buraki 4 ha i ziemniaki do sadzenia 3 ha i pszenice siejemy 4 ha