denis667

Budowa przyczepki jednosiowej.

Polecane posty

denis667    0

Witam chciałbym zbudować przyczepkę do 5 t .

Jaki profil zamknięty by był dobry na ramę dolną ,ramę górną i burty ?

Mam 2 osie z 2 tony wytrzyma jedna to jak będą 2 takie to wytrzyma z 4 tony ?

I czy koła z żuka x4 wytrzymają te 4-5 ton ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Koła z żuka nie wytrzymają na dłuższą metę takiego obciążenia. Poszukaj opon od jakiegoś 4x4 , ale felgi od żuka będą się giąć i pękać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denis667    0

Właśnie ja mam jakieś osie 2 i 1 oś napędowa z żuka bym je wszystkie założył to może by wytrzymały z 5 ton ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek83    7

ej konstruktorzy... Po pierwsze to co to za osie, bo że wyglądają "solidnie" o niczym nie świadczy, trzeba by ustalić jaką mają nośność (czy łożyska wytrzymają obciążenie?). Po drugie jeśli chodzi o konstrukcję, to zastosowany materiał uzależniony jest nie tylko od jego wymiarów, ale także choćby grubość ścianki oraz gatunku stali. Oczywiście ważna jest także sama konstrukcja, jak będzie usztywniona, ile będzie wzmocnień itp. Najlepiej podejrzeć fabryczne konstrukcje (ale fabryczne a nie od producentów garażowych) i na tym się wzorować. Ale trzeba pamiętać o tym, że sam wymiar zastosowanych materiałów o niczym nie świadczy, trzeba brać pod uwagę gatunek i samą konstrukcję.

Edytowano przez maniek83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denis667    0

Grubość tych 2 osi to 5 cm a z żuka to chyba podobnie.

Teraz mam wykorzystaną tą oś jedną do przyczepki jedno osiowej i ładuję na nią około 2,5 T i wytrzymuje.

I jak bym do niej założył jeszcze jedną to by wytrzymała z 5 ton ?

Edytowano przez denis667

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek83    7

przy przyczepce jednoosiowej masz rozkład masy na dwie osie - przy przyczepce i przy ciągniku. W przyczepach dwuosiowych (nie mylić z tandemem, który uznawany jest jest za jedną oś) masa rozkłada się wyłącznie na osie przyczepy. To oznacza, że teraz z tych 2,5 tony część masy X kg przypada na oś ciągnika, a część Y kg na oś przyczepki jednoosiowej. Tak więc nośność osi to Y kg a nie 2,5 t, więc nośność dwóch osi będzie 2xY kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denis667    0

A jak przedłuże przyczepe o 2 metry i dam na sam koniec oś to pójdzie ta masa na tylną oś ciągnika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denis667    0

Przyczepa ma być do 30 ale ma dolny nie orgynalny zaczep tylko porządną samoróbkę co wytrzymała 6-7 T.

Bo ja chce przerobić przyczepkę 1 osiową na 2 osiową tylko nie wiem czy nie lepiej było by ją zrobić z tego samego materiału od nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Musisz liczyć się z tym, że jeśli przyczepa ma byc jako 2-osiowy tandem (2 osie blisko siebie) bez wahacza i resorów, to w warunkach rzeczywistych będzie zawsze taki moment, gdy obciążenie będzie tylko na 1 osi, bo przecież drogi nie są idealnie równe.

Fakt, że chwilowo na przyczepę 3,5 tony można włożyc 8 ton drewna, nie oznacza, że teka jest nośność tej przyczepy, tylko, że została prawidłowo zaprojektowana z właściwym marginesem bezpieczeństwa. Stałe obciążenie takim ciężarem w krótkim czasie doprowadzi do zniszczenia elementów przyczepy - opon, piast, ramy.

 

Moim zdaniem na 2 osiach od żuka można przyjąć dopuszczalne obciążenie stałe około 3 ton. Takie, jak dla przyczepki wykonanej z wozu konnego. Prawidłowo wykonana przyczepa z takim obciążeniem może pracować wiele lat bez szkody dla konstrukcji.

 

Musisz się liczyć z faktem, że w przyczepie typu tandem występują znaczne przeciążenia boczne ramy przy skrętach i nierównościach, spowodowane oporami stawianymi przez układ kół. Popatrz sobie na naczepy TIR-ów przy skręcie, jak bardzo pracują opony. O wiele lepsze byłyby koła bliźniacze.

 

Na oponach balonowych 15,3 jeżdżą nasze rozrzutniki jednoosiowe o DMC 4,5 tony, więc taka oś wytrzyma spokojnie taki ładunek (minus masa własna przyczepy)

 

Najprościej, pomierzyć, jeśli masz możliwość ramę od rozsiewacza wapna/nawozów i dobrać podobny profil na ramę. 3T na pewno wytrzyma i będzie na lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie cały tylko mniejsza połowa. W każdym razie koła całkiem z tyłu to lekka przesada. Na środku jak jest na fotkach też nie jest dobrze.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denis667    0

A jak bym tak zostawił tą oś a ramę z paką przedłużył z 2 m to było by dobrze ? Oś by nie cierpiała ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jak by ramę trochę wzmocnił, przedłużył do przodu, zrobił porządny dyszel bo na nim spocznie część ciężaru to by było. Tak na pierwszy rzut oka.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denis667    0

Aha.

Ja chce najpierw wydłużyć około 2 metry a potem wszystko wzmacniać.

A dyszel też porządnie wzmocnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie wzmocnić tylko nowy zrobić. Solidny trójkąt wchodzący aż pod ramę przyczepki.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Ta rama, co jest, będzie za słaba. Na oko ma 6-7cm wysokości, a nie podałeś. Ja wykonałbym nową ramę z ceownika 10 albo 12, przechodzącego z przodu w trójkąt. Na tej osi przedłużona o 2 m z dobrymi oponami da radę. Będzie miała tak ze 2,5-3t ładowności. Ja dałbym oś w 1/3 długości paczki od tyłu, aby spora część masy spoczywała na ciągniku, albo 60/40. Nie wiem, jak duży masz ciągnik.

Przy 60/40 i 3t ładunku będzie z 1,2t nacisku na ciągnik, tak bez obliczeń. Zaraz mnie tu pewnie zakrzyczą specjaliści od belek i rozkładu sił :D

Nie wiem, co chcesz wozić, jakie ładunki (głównie) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekzet    78

Ja akurat zrobiłem sobie przyczepke wywrotke o podobnych parametrach w zeszłym roku, zdjęcia są w galeri i tam tez opisałem co z jakiego materiału zostało wykonane .... pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje wymienić olej w skrzyni w moim Case i czy w przystawce i w tylnym moście jest ten sam olej co w skrzyni? Jeśli tak to trzeba spuszczać zapewne ze skrzyni, przystawki do przedniego napędu i tylnego mostu osobno? Jaki olej tam zalać? Jaką gęstość? PS: Na zimnym oleju biegi wchodzą płynnie i wgl a jak olej się dobrze rozgrzeje to jest trochę gorzej, dlatego wydaje mi się że troche gestszy nie zaszkodzi chyba.
    • Przez miszka16
      Witam serdecznie. W związku z tym że przymierzam się do budowy obory z dofinansowaniem z PROW chciałbym na tym forum zapytać się. Czy jest ktoś  kto korzystał już z tego programu? I ewentualnie mógłby się podzielić swoim doświadczeniem jak również polecił jakąś firmę  która kompleksowo się zajmuje takimi programami i budową
    • Przez Dziuba
      Witam. Chciałem pszerobic swój kultywator na agregat uprawowy co sądzicie o dorobieniu wału packera??? A moze jakas inna opcja zdjecia moze ktos ma swojego cuda 😉 pozdrawiam 
       
    • Przez michalkowalski115
      Witam. Przymierzam się do odbudowy stodoły na starych fundamentach(są sprawdzone przez nadzór budowlany), jednak chce wymienić całą posadzke, ponieważ stara była popękana oraz nierówno wylana. W projekcie mam podsypkę piaskową zagęszczoną na 30cm, podkład betonowy na 10 cm, następnie folia z siatka i na to wylewka 4cm. I teraz mam kilka pytań: ile cm starego piachu powinienem wybrać? (projektant mi powiedział że tyle ile będzie podsypka plus wylewki, lecz wole o opinie kogoś kto miał w praktyce z tym do czynienia), Oraz czy po zagęszczeniu podłoża mogę od razu położyć folie z siatką i wylać posadzkę na grubość 14 cm betonu B25?  Zamówiłem już piach 120 ton, czy mniej więcej tyle powinno wystarczyć na 180m2?
      Pozdrawiam
    • Przez dzony9203
      Witam.
      Zastanawiam się nad zrobieniem ramy do bron ciezkich.
      Myślę aby domyślnie miała 6-7 pól, składana oczywiście. Pewnie hydraulicznie. 
      Będzie to ciągnąć ciągnik o mocy 80 koni.
      Z jakiego materiału radzicie zrobić ramę? Profil, ceownik czy może dwuteownik? Jak grubość ścianki?
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj