Byk1995

Krycie hfów rasami mięsnymi .

Polecane posty

Byk1995    6

Czy krycie krów hf rasami mięsnymi (inseminacja) to dobry pomysł? Chciałbym kryć je rasami hereford blondaquitain oraz angus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xerion3800    45

Kryć mięsnymi można tylko takie rasy jakie ty podałeś to są strasznie duże. Mogą być problemy z porodami spowodowane dużymi noworodkami. Ja polecam kryć rasami np. limouse lub charolaise (już są duże ale nie takie jak hareford). A te rasy które ty podałeś to już lepiej mieć rasową mamkę. Masz większą pewność że będzie łatwiejszy poród.


Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

hereford do dużego kalibru raczej nie należy. charolaise zdecydowanie tak. najlepiej zapyl te hf limousine, angus racZej za mały, temat wałkowany wielokrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

limousine najlepiej pasuje. takie pytanie to podstawa rozrodu. jezeli ktos ma doswaidczenie z krzyżowaniem bydla to wie ze hf jest dużą rasą i poza jałówkami, hfy można zacielać nawet bbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Kryć mięsnymi można tylko takie rasy jakie ty podałeś to są strasznie duże. Mogą być problemy z porodami spowodowane dużymi noworodkami. Ja polecam kryć rasami np. limouse lub charolaise (już są duże ale nie takie jak hareford). A te rasy które ty podałeś to już lepiej mieć rasową mamkę. Masz większą pewność że będzie łatwiejszy poród.

Hereford i Angus to tzw. rasy średnie, mniejsze od HF-ów. Nie wiem skąd masz informacje, że Hereford jest większy od Charolaise, ale to tak jakby stawiać Konika polskiego nad rosłego Araba. Blondy należą do grupy ras dużych, ale łatwość porodów przy krzyżowaniu towarowym z HF jest wysoka. Tak więc polecam poczytać materiały jakie są dostępne chociażby tu na forum w ogromnych ilościach, żeby nie wprowadzać innych w błąd i utwierdzać w nim siebie.

 

@Byk1995 - Angusy czy Herefordy można próbować ale wyłącznie dla jałówek, choć i tak lepsze są tu Limousine, bo to wyzszy kaliber ale cielaki rodzą sę małe więc i poród łatwy. Blondy są ok, poród łatwy i wychodzą dobre opasy, dla wieloródek można też brać nasienie Simentala mięsnego czy Charloise. Dla krów dużego gabarytu, które nigdy nie miały większych problemów z wycieleniem najbardziej polecane jest krzyżowanie z BBB (belgijska błękitna), uzyskasz najlepsze efekty w opasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byk1995    6

Większość forumowiczów poleca mi krycie limousine. Dotąd stosowałem takie krzyżowanie i nie jestem zadowolony i chciałem spróbować kryć inną rasą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Może rasa Piemontese jest to średnia rasa byki do 950kg urosną w polsce przy średnim żywieniu można liczyć tak minimum 800kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, aktualnie hoduję 5 szt byków(aby trochę się o nich poduczyć), w przyszłym roku chciałbym wystartować z hodowlą na większą skalę. Chciałbym kupić 20szt w przyszłym roku i 20 w następnym, tak aby sprzedawać co roku grupę 20 byków. Byki dostawały by śrutę zbożową i ziemniaki. Moje pytanie brzmi: ile hektarów kukurydzy na kiszonkę musiałbym zasiać w pierwszym roku a ile w drugim? Kiszonkę chciałbym przetrzymywać w silosie, tylko nie wiem jaki zrobić(ile m3). Czy warto żywić opasy wysłodkami i młótem? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.   
    • Przez Dominik0
      Witam jakie byki polecacie na opas Limousine czy Hereford i dlaczego ?
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj