Skocz do zawartości

Polecane posty

Byk1995    6

Czy krycie krów hf rasami mięsnymi (inseminacja) to dobry pomysł? Chciałbym kryć je rasami hereford blondaquitain oraz angus.

xerion3800    42

Kryć mięsnymi można tylko takie rasy jakie ty podałeś to są strasznie duże. Mogą być problemy z porodami spowodowane dużymi noworodkami. Ja polecam kryć rasami np. limouse lub charolaise (już są duże ale nie takie jak hareford). A te rasy które ty podałeś to już lepiej mieć rasową mamkę. Masz większą pewność że będzie łatwiejszy poród.

Wiadomość z agroFakt.pl

Taurus83    88

hereford do dużego kalibru raczej nie należy. charolaise zdecydowanie tak. najlepiej zapyl te hf limousine, angus racZej za mały, temat wałkowany wielokrotnie

limousine najlepiej pasuje. takie pytanie to podstawa rozrodu. jezeli ktos ma doswaidczenie z krzyżowaniem bydla to wie ze hf jest dużą rasą i poza jałówkami, hfy można zacielać nawet bbb

lukasz222    2354

Kryć mięsnymi można tylko takie rasy jakie ty podałeś to są strasznie duże. Mogą być problemy z porodami spowodowane dużymi noworodkami. Ja polecam kryć rasami np. limouse lub charolaise (już są duże ale nie takie jak hareford). A te rasy które ty podałeś to już lepiej mieć rasową mamkę. Masz większą pewność że będzie łatwiejszy poród.

Hereford i Angus to tzw. rasy średnie, mniejsze od HF-ów. Nie wiem skąd masz informacje, że Hereford jest większy od Charolaise, ale to tak jakby stawiać Konika polskiego nad rosłego Araba. Blondy należą do grupy ras dużych, ale łatwość porodów przy krzyżowaniu towarowym z HF jest wysoka. Tak więc polecam poczytać materiały jakie są dostępne chociażby tu na forum w ogromnych ilościach, żeby nie wprowadzać innych w błąd i utwierdzać w nim siebie.

@Byk1995 - Angusy czy Herefordy można próbować ale wyłącznie dla jałówek, choć i tak lepsze są tu Limousine, bo to wyzszy kaliber ale cielaki rodzą sę małe więc i poród łatwy. Blondy są ok, poród łatwy i wychodzą dobre opasy, dla wieloródek można też brać nasienie Simentala mięsnego czy Charloise. Dla krów dużego gabarytu, które nigdy nie miały większych problemów z wycieleniem najbardziej polecane jest krzyżowanie z BBB (belgijska błękitna), uzyskasz najlepsze efekty w opasie.

Byk1995    6

Większość forumowiczów poleca mi krycie limousine. Dotąd stosowałem takie krzyżowanie i nie jestem zadowolony i chciałem spróbować kryć inną rasą .

michal1014    239

Może rasa Piemontese jest to średnia rasa byki do 950kg urosną w polsce przy średnim żywieniu można liczyć tak minimum 800kg.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Mariusz_836
      Sprzedam jałówkę rasy mieszana miesna (matka simentaler)wiek 18 miesięcy

• Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie zapytać ile dałym rade utrzymać sztuk byków były by to mieszańce na 15 ha ornego z czego 9 ha to III klasa, 4,5 ha to IV i V kl 1.60 to VI kl do tego dochodzi 4 ha łąk koszonych 2 razy do roku ale u mnie z łąkami to nie problem bo dużo ludzi oddaje wiec z dzierżawą łąk nie będzie problemu wiec ok 9-10 ha będzie. Jeżeli chodzi o budynki nie mam żadnych problemów ponieważ w budynkach tak jak obliczaliśmy z tatą luzem zmieści sie ok 100 szt oczywiście tyle nie utrzymam ale byczki nie będą miały ciasno w oborach do tego dojdzie wybieg na dwór Oczywiśćie to by był dodatkowy zarobek ponieważ będę chodził do pracy pozdrawiam i prosze o odpowiedz
    • Przez Robert_Mobile
      Witam wszystkich, 
      obecnie mamy w fazie testów oprogramowanie dla weterynarzy: http://getcloudvet.com/

Jesteśmy w trakcie zbierania wymagań co do aplikacji mobilnej dla hodowców bydła, obecnie na liście mamy: 
      zarządzanie stada (dodawanie bydła przez skan kodu z kolczyka za pomocą aparatu), dodawanie wydarzeń (inseminacja, choroba, szczepionka, wycielenie) kalendarz stada - na podstawie informacji uzupełnionych w stadzie propozycje zasuszania, wycielenia etc. Co waszym zdaniem, zdaniem praktyków powinno się znaleść w aplikacji. 

Jeżli ktoś chce testować aplikację zapraszam do zapisania się na stronie http://getcloudvet.com/.

Ucinając dywagacje o cenę, aplikacja ma być darmowa dla gospodarstw poniżej 35 sztuk bydła. Powyżej symboliczny abonament lub chamskie reklamy - opcja do wyboru  

• Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?
    • Przez latka890098
      Czy ktoś zapładniał krowy buhajem hereford FULANO P?  ( https://mastergen.com/wp-content/pdf/fulano-pp.pdf?m=1502205612 ) Jak przebiegał poród ? Ładne cielaki? Ogólnie czy warto zapładniać tym buhajem krowy >?