piterwx2

Jaka prasa do sianokiszonki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jacki31    5

Miałem walcówke, teraz mam pasówke.Do pasowej bardziej podsuszam. Przy zgrabianiu kruzelą niema problemu z rozwjaniem. Po walcowej bele jest ciężko zacząć bo z wierzchu jak kamień, a w środku kwadrat i się przewraca przy rozwijaniu. Po pasowej, po zdjęciu siatki ładnie odrazu się rozwija i do końca stoi. Rozwinięcie mokrej, zielonej to faktycznie masakra, ale to dotyczy zarówno pasowej jak i walcowej To tak z mojej praktyki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto podsuszyć do pasowej, bo by pasy mogły puścić.. Szczerze to w przyszłym roku może się uda zrobić drugi silos i ciąć sieczkarnia jd 5830 i dużo taniej niż w balik (koszt foli jest niesamowity) tylko wiadomo problem jest z drugim i trzecim pokosem, wtedy może baliki :) Jak robiłem kuzyna welger rp 200 z rotorem to baliki wychodziły cięższe i lepiej się rozdawało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, powiedziałbym, że owijanie sznurkiem sianokiszonki to nie do końca nie porozumienie, ponieważ bele po sznurku (w moim przypadku welger rp 200 na wąskim podbieraku, bez rotora) lepiej ściąga bala, a po siatce jednak baliki wychodzą wieksze i troszkę poluźnione przy siatce.. owijam sitka 2,25 razy do okoła i aparat jest dobrze ustawiony na ściąganie. Jedyny ból przy owijajaniu sznurkiem jest to, że prasa przy maksymalnych obciążeniach chodzi dość długo mimo, że owijanie odbywa się na dwa sznurki.

Kolego może masz coś nie tak z siatką:  zła siatka i nie trzyma, albo nieprawidłowo ustawiony naciąg siatki. Jak wszystko prawidłowo ustawisz to nie powinno być takiego problemu. Ja u siebie porównuję tylko jakość kiszonki z tego samego zbioru po siatce i sznurku i jest ogromna różnica. Sznurek robi nierówną powierzchnię boku beli i może powodować, że pojawi się pleśń. Przy siatce wszystko ładnie przylega. Siatkę też łatwiej odwinąć przed karmieniem.

 

Kolego Rolnik995 jeśli nie planujesz prasować dużych ilości słomy to odpuść sobie łańcuchowe prasy. Do siana najlepsza jest walcowa, bo zostawia luźny rdzeń i jest bardzo prosta konstrukcyjnie, do sianokiszonki walcowa lub nowoczesna pasowa. Może poczekaj na dofinansowanie z nowego PROW i zakup SIPMA PZ 1832 PRIMA. Znajomy ma poprzedni model tej pasówki i jest bardzo zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do ustawiania siatki jest jak najbardziej w porządku, ustawiamy tyle ile się da;) potem siatka się rwie ;p a siatka w zeszłym sezonie to john deere zielona z ściagaczami na brzegach. No masz racje, że po sznurku nie równe są te brzegi i pojawia się pleśn, bo jednak jakieś powietrze tam się znajdzie. ;) W sumie z siatka nie jest tak, źle jak może to ujołem. Są troszkę koło siatki poluzinione, ale nie wpływa to źle na zakiszanie. A rozcinanie sznurka jest sporo gorsze, tym bardziej, że aby lepiej się zciągnął to zawsze po zarzuceniu sznurka jadę któryś metr, żeby kiszonka go przycisła ;) mimo, że w rp 200 aparat na podwójny sznurek zaczyna od środka idzie 5 cm w prawo a potem w lewo do brzegu balika, a nastepnie w prawy brzeg i kończy na środku ;) Przy rotorze jest oczywiste, że lepiej, aby było siatką owijane :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz dobry naciąg siatki to oznacza tylko jedno, że RP 200 bardzo mocno zbija balota więc on potem musi się trochę poszerzyć. U mnie jest nieco inaczej, bo mam MPS i balot jest zwijany tak jak w zmienno-komorowej do tego  jeżdżę powoli i balot po wyrzuceniu aż tak bardzo się nie powiększa. Średnica komory w Claas 250 wynosi 125cm a balot po obwinięciu siatką ma średnicę około 130cm. Dla mnie najważniejszy jest efekt końcowy czyli: jak najlepszy zapach kiszonki i jak najmniej balotów, na których pojawia się pleśń i tu w moim przypadku siatka zdecydowanie wygrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rp 200 ma średnice 130, to po owinięciu siatką 135-140 cm ma. ;) Też staram się jeździć wolno, bo nie sztuk narobić źle zbitych bali. :) Komora otwierania jest na dwóch zatrzaskach to po owinięciu jak otwieram to aż te zatrzaski "strzelają". Dodam, że prasa ma zrobione dopiero około 6-7 tysięcy balotów ;) W holandii pracowała u rolnika tylko przy sianie/sianokiszonce i zrobiła tam przez ponad 10 lat 3500 balotów ;) było to widać po niej (widoczna farba na krawędziach rywlowania wałków) U nas robi około 1500 słomy i 400 sianokiszonki i jak prawie bez awaryjnie (wymiana rolki na szynie przy podbieraczu). ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominik4321
      Witam mam do wyboru dwie prasy pasowe. Jedna z nich to McHale V660 która posiada 3 pasy. Drugą z nich jest John Deere V451M która posiada 6 pasów. Proszę o wypisanie wad i zalet  tych pras i czy lepsze bele są z prasy 3 pasowej czy 6 pasowej.
    • Przez Domek96
      Cześć mam pytanie może ktoś wie jak sprawdzić w skrzyni olej i jak coś to gdzie się go wlewa jakby co,prasa mascar
    • Przez Seba7341
      Witam 
      Mam jedno pytanie.
      Posiadam prasę rolujaca class variant 180 i dzieje mi się następującą sytuacja. 
      Podczas podawania siatki siatka nie leci na dol do komory beli tylko zaczyna się kotlowac tuż pod wałkiem gumowym co napędza siatke i gdy zrobi się wiecie tej siatki ta Zaczyna nawijac się na ten gumowy lub metalowy wałek.
       
       
      Mial ktoś może taki przypadek lub wie co może być winne??, 
      Z góry dzięki 
    • Przez Seba7341
      Witam serdecznie 
      Mam jedno pytanie.
      Posiadam prasę rolujaca class variant 180 i dzieje mi się następującą sytuacja. 
      Podczas podawania siatki siatka nie leci na dol do komory beli tylko zaczyna się kotlowac tuż pod wałkiem gumowym co napędza siatke i gdy zrobi się wiecie tej siatki ta Zaczyna nawijac się na ten gumowy lub metalowy wałek.
       
       
      Mial ktoś może taki przypadek lub wie co może być winne??, 
      Z góry dzięki 
    • Przez Seba7341
      Witam serdecznie 
      Mam jedno pytanie.
      Posiadam prasę rolujaca class variant 180 i dzieje mi się następującą sytuacja. 
      Podczas podawania siatki siatka nie leci na dol do komory beli tylko zaczyna się kotlowac tuż pod wałkiem gumowym co napędza siatke i gdy zrobi się wiecie tej siatki ta Zaczyna nawijac się na ten gumowy lub metalowy wałek.
       
       
      Mial ktoś może taki przypadek lub wie co może być winne??, 
      Z góry dzięki 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj