Skocz do zawartości
pablo1623

Pole uprawne z łaki

Polecane posty

pablo1623    0

Witam wszystkich,chcę sie poradzić,mianowice mam 16 h łaki,dokładnie nieuzytków,lezało to ze 20 lat,chce teraz to przerobic na pole uprawne,prosze o porade,co po kolei zrobic,co najlepiej zasiac i czy to opłacalne,grunty 4 klasy,pozdrawiam

ja bym najpierw skosił nieużytki rozdrabniaczem jakimś, poczekał aż odrośnie troche i opryskał round*pem a póżniej to bym to potraktował kultywatorem około trzy razy gdzieś co jakiś czas, zaorał i zasiał owies lub pszenżyto. plon powinien być dobry w pierwszych latach nawet bez nawożenia.

Wiadomość z agroFakt.pl

moim zdaniem sie opłaci. pole leżało 20lat więc ziemia odpoczeła i wyda przez najblizsze lata dobry plon. Sam bym chciał mieć taki ugór do uprawy. Krótko mówiąc to przez jakieś 4 lata to spokojnie mozesz nie siać nawozów.

Brounter    18

W pierwszej kolejności zetnij wszystko, potem opryskaj jakims desykantem a dopiero bierz sie za uprawę. Mozesz jeszcze powiedziec jaki to jest typ gleby/jaka klasa? Jesli nie wiesz czy bedzie sie oplacalo pod wzgledem urodzajnosci to zawsze mozesz zasiac jakies roslny straczkowe do ktorych jest wieksza doplata. Zawsze bedziesz mial pare zlotych do przodu

rudinho11    24

moim zdaniem sie opłaci. pole leżało 20lat więc ziemia odpoczeła i wyda przez najblizsze lata dobry plon. Sam bym chciał mieć taki ugór do uprawy. Krótko mówiąc to przez jakieś 4 lata to spokojnie mozesz nie siać nawozów.

Nie siej nawozów i zbieraj 2 tony z hektara -.- .

Kolego przede wszystkim zrób tak:

1. Jeśli Ci się nie śpieszy to możesz opryskać i czekać ale w tym roku plonu nie będzie.

2. Jeśli chcesz coś zyskać to zjedź pole talerzówką wzdłuż i w poprzek.

3. Wykonaj orkę.

4. Dobrze by było wysłać próbki do stacji chemiczno-rolniczej (ok 100zł) lub sprawdzić odczyn gleby ( prosty kwasomierz i płyn Lugola, cena ok 20 zł. a wiesz co masz na polu)

5. Nawozy polifoska wieloskładnikowa 4,6,8 i np. Wap-Mag ( nawóz wapniowo magnezowy jak będziesz znał odczyn gleby czyli kwasowość to będziesz wiedział mniej więcej ile nawozu zastosować. Jest to szybko działający nawóz, długofalowo będziesz musiał po wapnować gleby wapnem wapniowo-magnezowym ) no i wiadomo azotowych trochę.

6. Uprawić ciężką broną żeby nie wywlec na wierzch kęp trawy.

7. Zasiać roślinę taką aby opryskami łatwo zwalczyć dominujące chwasty/trawy zboże lub coś ze strączkowych.

8. Wykonywać opryski.

Na glebie klasy 4 jak piszesz po odpowiednich zabiegach i nawożeniu szczególnie ważne jest wapnowanie, możesz uzyskać 4- 6 ton zboża z hektara zależy jak będziesz uprawiał i dbał o glebę.

Pozdro i powodzenia :)

Taurus83    89

odczekaj aż odrośnie zielsko, popryskaj rund*pem, upraw talerzówką z dwa razy, zaoraj, zasiej gorczycę, przyoraj, rozsiej wapno, zabronuj, po miesiącu rozsiej z 300 kg pk, zasiej pszenżyto

perelka96    0

A ja bym polecił uprawić i posiać kukurydzę plon może nie będzie powalający ale z 10t to myślę że będzie. Musisz tylko dobrze opryskać to pole zostanie ci ładne.

Uprawę kukurydzy na takim stanowisku bym sobie odpuścił. Po łące będzie masa robaków(drutowców) i ładnie ci wytną kukurydzę. Poza tym duże nakłady na uprawę, można wydać sporo ciężko zarobionych pieniędzy a nie wiadomo co będzie, czy ta inwestycja się opłaci.

Ja bym proponował posiać owies, choć już trochę późno będzie na siew zanim doprowadzisz ten nieużytek do ładu.

Albo teraz posiać jakiś poplon a jesienią jakieś zboże ozime.

A to że ziemia przez tyle lat odpoczęła to bzdura.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez maciej92
      Witam wszystkich użytkowników AF.
      Dawno się nie udzielałem na forum lecz zaciekawił mnie jeden temat:0
      Na jednym polu ok. 1,5 ha (nie pamiętam która klasa jest to glina) mniej więcej na środku pola jest koło 2 metrów średnicy
      pylistej gliny z tego co tato mówił a jemu mój pradziadek to od niby uderzenia pioruna.
      Nie wierzyłem tacie i pojechałem specjalnie poldziem w pole na drodze bajoro na polu mokro jak nie wiem a to koło suche jak pieprz.
      I w tym miejscu ze 2 lata temu pszenicy ledwo co było kosić a w zeszłym roku w jęczmieniu samo zielsko?
      Z drugiej strony jak pamiętam plonu parę lat do tyłu około 4-6 jak popadało z rana z 2 godzinki i wieczorem całe pole przeschło a w tym miejscu
      woda stała.
      Co z tym zrobić żeby doprowadzić do stanu jak reszta pola bo ręce już opadają i nie wiemy co zrobić bo ten kawałek wystarczy żeby
      zasyfić chwastem cały zbiór proszę o pomoc i porady z góry dzięki.
    • Przez scofield
      Witam, przeczytałem kilkanaście tematów i niestety nie znalazłem odpowiedzi.
      Mianowicie, szukam ciągnika do takich prac:

-odśnieżanie + posypywanie dróg na wsiach
      -transport materiałów (piasek/elementy betonowe itp)
      -być może w przyszłości koszenie rowów

Oprócz tego miałby pracować w polu na obszarze max 8/10ha (razem z c330) + usługi z małą prasą kostkującą CLAAS.

Najważniejsze, czyli co musi mieć:

-napęd 4x4
      -szczelna kabina
      -klima nie musi być, ogrzewanie... jak najbardziej.
      - ROK PRODUKCJI, powyżej 2000 i to musi spełniać.
      -w miarę ekonomiczny
      -Cena mhm... nie więcej jak 80tyś.
      -marka w sumie obojętna, różne opinie są o różnych markach i to najczęściej od osób, które takich ciągników nie miały, ale z drugiej strony nie chcę czegoś wyszukanego np. z Doliny Kongo
      -dostęp do części w Polsce
      -skrzynia 40km/h (mile widziana)
      -moc, kosiarki do rowów na wysięgniku te najmniejsze wymagają około 40/50 KM i wagi ciągnika około 2.7t, więc myslę, że tak 60KM to będzie minimum.

Pytałem o Valtrę A73 75KM, powiedzieli mi 115tyś netto za "czystą".

Prz okazji, trafiłem na takie ogłoszenie:
      http://otomoto.pl/massey-ferguson-4245-a-rok-1999-A413166.html

Radzę uważać gdyby ktoś się na to napalił, śmierdzi przekrętem, znalazłem identycznego z TUREM za 76tyś.
    • Przez lukas9559
      witam!

Planuje kupić nowy ciągnik jak w temacie. Tylko mamy dylemat jakiej marki, bo w tych nowościach co są to można się pogubić.
      Chcemy żeby posiadał jak coś to AdBlue a nie EGR, ponieważ chyba z AdBlue będzie lepiej pracował w ładowaczu oraz pojemność żeby była przyzwoita na 4 cyl., czyli koło 4000cm3., ponieważ ma być główny.

Jestem otwarty na wszytkie wasze propozycje.
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??