mszk8

Prawo jazdy

Polecane posty

andrzej2110    535

3,5 t dotyczy tylko pojazdu samochodowego !!! Ciągnik nie jest pojazdem samochodowym i ograniczenie 3,5 t go nie dotyczy.

 

PS pojazd samochodowy to taki pojazd którego konstrukcja umożliwia poruszanie się z prędkości co najmniej 40km/h. Jak ktoś chce dokładniejsze info ---> http://www.google.pl


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

A jak zrobie B i T i chcę jeździc z przyczepka za samochodem, to muszę robic E?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

Hmm , z tego co mi wiadomo , to mama może z B wozić wode dla krów , beczką 1000l , i nikt nic jej nie może zrobić , ale zostawie pole do popisu dla taty . Stale mówie , żeby założył własne konto , bo siedzi prawie co dziennie , a nikt nie wie czy z jednego IP moge mieć dwa konta ? I z góry sory za OT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Tak jak napisałem w innym temacie nie masz stałego IP.

 

tak możne wozić pod warunkiem ze samochód + przyczepa nie wazy więcej niż 3,5 t.

 

@Matey kat T nie daje uprawnień B+E. C+E chyba tak ale nie jestem tego pewien.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

To nie wiem co się lepiej opłaca, B+E czy T. Teoretycznie chyba B+E, ale gdybym chciał zrobic uprawnienia na kombajn to muszę miec T lub C/D ?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

tez mam taki dylemat i chyba zostanę nadal przy B ;) Do kombajnu nie jest wymagane chyba T


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

a ja właśnie gdzieś wyczytałem, że albo T/D, ale ile w tym prawdy nie wiem, najlepiej zadzwonic do ODR i się dowiedziec, bo zazwyczaj oni robia kursy na kombajn


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

jak już to C. po co ci prawko na autobus do kombajnu


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17
tez mam taki dylemat i chyba zostanę nadal przy B ;) Do kombajnu nie jest wymagane chyba T

 

Żeby zrobić uprawnienia na kombajny wystarczy samo B.

 

 

posiadając tylko kat. B. można poruszać się ciągnikiem rolniczym ze wszystkimi maszynami zaczepianymi bądź też zawieszanymi, ciągnąć można też przyczpkę jednoosiową np. popularna dwukólka. bez wzgledu na mase.

 

posiadając kat. B+E, ciągnikiem można już ciągnąć przyczepy tez bez wzgledu na mase.

 

 

posiadając kat. B i T. samochodem osobowym można wtedy ciągnąc jedynie przyczepkę lekka czyli do 750kg. A ciągnikiem można ciągnąć przyczepy

mając B+E samochodem osobowym możemy ciągnąć przyczepke/lawete powyżej 750kg. i dodatkowo mozemy ciągnać przyczepy ciągnikiem.

 

 

Także pojazdy samochodowe na kat. B to tylko do DMC 3,5t

A ciągniki bez ograniczeń.


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

Tak.

 

B+E dopuszcza ciągnik rolniczy do poruszania się z przyczepą bądź przyczepami ;) Także nie ma problemu.


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

szkoda tylko ze nie bijają T po zdaniu B+E


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

A no szkoda, ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase ;) gdyby po zdaniu B+E zaraz bili T, to już są dobrą stówę do tyłu :o


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież B+E jest lepsze od samego T bo możesz busem z lawetą jechać, wiem bo mam takie prawko! Nierozumiem czemu [szkoda] komuś według mnie to całe szczęście że jest taka możliwosć bo zyskujesz dwu krotnie; po pierwsze że masz lepsze prawko a po drugie łatwiej zdać! Mam racje czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

Jak ktoś ma pojęcie to bez problemu zda na ciągnik.

 

Poza tym B+E nie zastępuje zupełnie T. T obejmuje wszystkie wolnobieżne a B+E tylko ciągnik z przyczepami.

 

Ja mam B i T i zamierzam zrobić C+E i przy okazji upragnione A. Oj będzie kosztowało>>> :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71
Jak ktoś ma pojęcie to bez problemu zda na ciągnik.

 

Poza tym B+E nie zastępuje zupełnie T. T obejmuje wszystkie wolnobieżne a B+E tylko ciągnik z przyczepami.

 

Ja mam B i T i zamierzam zrobić C+E i przy okazji upragnione A. Oj będzie kosztowało>>> :lol:

Poprawie kolege, bo nie ma racji B+E uprawnia do kierowania kat. T z przyczepami i pojazdami wolnobieżnymi z przyczepą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

To mnie nie poprawiaj bo jestem przekonany o tym, że np kombajnem nie możesz jeździć po drogach mając kategorię B+E czy C+E.

 

A tak w ogóle to radzę doczytać dokładnie bo za to można nieźle zapłacić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71
To mnie nie poprawiaj bo jestem przekonany o tym, że np kombajnem nie możesz jeździć po drogach mając kategorię B+E czy C+E.

 

A tak w ogóle to radzę doczytać dokładnie bo za to można nieźle zapłacić...

Tu wszystko pisze: http://www.v10.pl/prawo/Kodeks,drogowy,-,D....html#rozdzial1 i tu są uprawnienia do poszczególnych kategorii: http://www.roadking.riders.pl/prawo/uprawnienia.htm i nie znalazłem nic na temat pojazdów wolnobieżnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepek2    11

Trochę nie w temacie, ale na stronie Kodeksu Drogowego, do której link podaje macin87 wg. mnie jest sprzeczność: art.88 p.2.3a;b kontra art.88 p.3.3. Jak to rozumieć? Według pierwszego zapisu mogę (mam prawko A, B, T) jechać np. swoim Pajero, który waży prawie 2 tony i ciągnąć przyczepę z hamulcem o masie 1,5 tony (w dowodzie Pajero ma wbite więcej). Według drugiego zapisu mogę tylko zapiąć przyczepkę lekką czyli do 750 kg. DMC. Słyszałem dyskusje, że to sprawa otwarta i zależy od "widzimisię" policjanta :angry: . Swoją drogą to głupie, żeby w poważnej ustawie były takie buble. :lol:


Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Malutki    193

Prawda jest taka że jak masz samo B to możesz holować przyczepkę tylko do 750 kg DMC. Zależy też od wpisu w papierach auta. Bo każde auto ma inną masę podaną. Ale 750 kg to max dla kategorii B. Jeżeli chcesz holować przyczepkę o DMC powyżej 750 kg to musisz posiadać B+E. Takie są przepisy i każdy pies powie ci to samo. Dlatego np. ci co sprzedają przyczepy kempingowe to kłamią w żywe oczy że do holowania przyczep które oni sprzedają nie jest potrzebne B+E. A w rzeczywistości patrzy się na masę DMC a nie DMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

Maksymalną masę przyczepy ogranicza zapis w dowodzie rejestracyjnym samochodu i kategoria prawa jazdy, więc tak jak napisał poprzednik, kategoria B pozwala ciągnąć przyczepę do 750 kg ('lekką') a z kategorią B+E tyle ile jest określone w dowodzie.

 

A co do prawka B+E to od instruktora nauki jazdy dowiedziałem się, że np kombajnem można jeździć jeśli się ma T a B+E nie uprawnia do tego.

 

Chociaż na stronie, do której link podał marcin87 rzeczywiście jest napisane inaczej.

 

Ale sporo jest takich spraw trudnych do wyjaśnienia. Kiedyś próbowałem dowiedzieć się dokładnie nt. warunków używania koguta w ciągniku rolniczym. Jedni mówili, że w Polsce kogut jest zastrzeżony dla pojazdów ponadwymiarowych a do tego trzeba mieć jakieś tam zezwolenie, inni że można używać. Trzeba będzie przeczytać dokładnie cały kodeks i będzie wiadomo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Malutki    193

Napiszę jeszcze raz żeby było czytelne. Posiadając kategorię B można holować przyczepkę lekką o DMC wpisanej w dowodzie rejestracyjnym i wybitej na tabliczce znamionowej. Dla każdego auta jest to inna masa jednak nie może przekroczyć 750 kg.

Kategoria B+E pozwala holować przyczepy o większej ładowności, przyczepy kempingowe, lawety o ile ich DMC nie przekracza wpisu w dowodzie rejestracyjnym i wybitej na tabliczce znamionowej. To wszystko.

 

Do poprzednika - ja z kolei słyszałem że jak masz kategorię B to możesz jechać kombajnem po drodze ale nie możesz nim pracować w polu bo do tego są uprawnienia. I to by się pokrywało z przepisami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Wiecie co wam powiem mój kumpel mial taki przypadek że policja go zatrzymała i miał tylko B, a jechał kombajnem. Policjant tak sie przy.....dolił że nie ma uprawnień. Po krótkiej rozmowie na temat kodeksu policjant sprawdził to i niewiedział co powiedzieć. Od razu go puścił. Morał z tego taki że policja nie wie do końca co i jak więc trzeba samemu siebie pilnować i walczyć o swoje :lol: - jeżeli mamy racje, bo jak nie to sobie możem pogorszyć :D

A co do tzw. koguta to ja słyszałem że pare lat temu nie można było go urzywać (tylko za zezwoleniem) teraz można, ale to sprawdze i napisze (przepisy lubią się zmieniać :D:D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kacu    4

Ja za rok będę miał 16lat i planuję zrobić T.U mnie w domu tylko ojciec jeździ i jak przychodzi wozić siano albo transportować zboże to trzeba najmować kogoś do jazdy.Niestety w sąsiedniej wsi jest komisariat a ja mam tam pola.Odkąd policjanci dostali nowy wóz to zrobili się strasznie ruchliwi i nawet u siebie na wieś nie wyjeżdżam.

P.S.Już się nie łapię.Czy jak za rok zrobię prawko T to będę mógł jeździć z przyczepami czy tylko z zawieszanymi.


Zapraszam do oglądania moich fotek.
Jesteś ze świętokrzyskiego??Napisz na PW!!
Sprzedam rozdzielacz do Ursusa C-330(ten na błotnik).
Info na gg o PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj