glazu1991

Zakup prasy Sipma kilka pytań

Polecane posty

glazu1991    5

Witam wszystkich,

 

Stoję przed zakupem używanej prasy rolującej. Z sentymentu, opinii i doświadczenia wybór padł na krajową Sipmę, ewentualnie Warfama bądź Metal-Fach. W temacie pras rolujących jestem zorientowany pobieżnie, dlatego prosiłbym o odpowiedzi na kilka pytań z nimi związanych:

1. Pierwsza sprawa komora. Na pewno stała, tylko czy łańcuchowa, czy walcowa? O ile wiem to Sipma typowo walcowej to nawet nie ma w ofercie, tylko mieszaną. Wady, zalety jednej i drugiej?

2. Następnie blokada klapy komory. Mechaniczna (zamki), czy hydrauliczna? Jak działa jedno, a jak drugie rozwiązanie? Które jest lepsze?

3. Sterowanie hydrauliką prasy. Z tego co wiem, to sterowanie podbieracz - klapa odbywa się poprzez przestawienie rozdzielacza na prasie w odpowiednie położenie, dalej sterowanie odbywa się poprzez rozdzielacz z ciągnika. Trochę to mało wygodne, tak mi się wydaje. Jest możliwość sterowania rozdzielaczem z kabiny ciągnika? Bądź poprzez sterownik?

4. Załączanie owijania siatką i sznurkiem. Jak się odbywa, kiedy i w jakim momencie? Słyszałem o załączaniu elektrycznym i ręcznym. Jakie są różnice?

 

Prosiłbym o wypowiedzi użytkowników tych pras lub osób obeznanych w temacie. Forum jest rozbudowane, więc jeśli jest na nim temat bardzo zbliżony do mojego, to z góry przepraszam.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubahodowca    4

Ja posiadam sipmę łańcuchową ma dość dobry zgniot. Jesli chodzi o blokade komory to mam hydrauliczną ale jak jest ciągnik ze słabszą hydrauliką to nie jest dobre rozwiązanie.Sterowanie jest tak jak piszesz ale można dostawić jednego przewoda i będzie chodzić klapa i podbieracz.Owijanie odbywa sie za pomocą pociągnięcia takiego sznurka z kabiny ciągnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

jak ma być polska to najlepsze opinie z polskich ma chyba Unia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142

wg. mnie zamki mechaniczne na komorze są duże lepsze od hydraulicznej blokady ;) Sam mam mechaniczną i klapa nie ma prawa sie uchylić, a jak widze jak sie męczą Claasami Rolantami 44 to mi sie śmiać chce, jak sie klapa uchyla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glazu1991    5

Ja posiadam sipmę łańcuchową ma dość dobry zgniot. Jesli chodzi o blokade komory to mam hydrauliczną ale jak jest ciągnik ze słabszą hydrauliką to nie jest dobre rozwiązanie.Sterowanie jest tak jak piszesz ale można dostawić jednego przewoda i będzie chodzić klapa i podbieracz.Owijanie odbywa sie za pomocą pociągnięcia takiego sznurka z kabiny ciągnika

kuba jaki to model sipmy? Symbol i nazwa? Jakim ciągnikiem pracujesz z ta prasą? To wychodzi na to, że za blokadę klapy odpowiada instalacja hydrauliczna ciągnika, ale jakim prawem klapa może się uchylić, jeśli trzyma ją ciśnienie oleju hydraulicznego? Według mnie pęknie jakiś przewód prędzej niż klapa się uchyli, tak na logikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1224    3

rafal4610 masz rację ;) ;) ;)

A co do prasy to ja mam sipme z 569/1 2011 r która współpracuje z c 360.

1) komora łańcuchowa walcowa pozwala na lepszy zgniot beli

2)blokada mechaniczna jest dobrym rozwiązaniem, a po za tym hydrauliczna nigdy nie utrzyma ci klapy dociśniętej na maxa a w mechanicznej masz pewność że się nie otworzy chyba że przesadzisz ze zgniotem.

3)sterowanie może odbywać się i z kabiny ciągnika jak i po odłączeniu trzeciego węża z rozdzielacza prasy (ja ma rozdzielacz trzy sekcyjny dodatkowo do c 360)

4)załączanie owijania elektryczne siatki jest wtedy gdy ty chcesz owinąć bola, wtedy przyciskasz na sterowniku przycisk i zaczyna ci owijać (sznurka nie praktykowałem).

to chyba tyle by było z tego co się oriętuje (zapraszam na mój kanał na youtube tam masz zdjęcia i filmy sipmy)

https://www.youtube.com/channel/UCrmj1K3Ydg51kCT6iAzGAXw ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdeXZet    147

1. Komory łańcuchowe i mieszane (czyli walcowo-łańcuchowe) pracują głośniej niż walcowe, ale nie występuje zjawisko "zatrzymywania się beli w komorze", w walcowych takie zjawisko może się pojawić przy prasowaniu krótkiej i mocno przesuszonej słomy

2. Zamki tylko mechaniczne, wtedy komora nie ma prawa się otworzyć (chyba że zamki są żle ustawione), zamki hydauliczne opierają się tylko na hydraulice ciągnika i nie ma bata klapa będzie się uchylać

3. są rozdzielacze na prasie i są przenośne do kabiny ciągnika ( z tego co wiem to sipma i metal fach ma przenośne)

4. Załącznie siatki/sznurka może odbywać się ze sterownika jak i ręcznie ( tak było w starych sipmach i metal fach, ciągnąłeś sznurek i napinałeś pasek który napędzał rolkę podającą siatkę/sznurek), podawanie elektryczne dział tak jak napisał Seba1224, w momencie gdy chcesz owinąć balota naciskacz przycisk i silniczek elektryczny napędza rolkę podającą siatkę/sznurek

 

Nie wiem skąd jesteś ale może Cię zainteresuje moja prasa http://tablica.pl/oferta/sipma-farma-ii-z-569-1-CID757-ID5f6Nf.html#9c5b2f9897 sznurek podawany elektrycznie, rozdzielacz klapa podbieracz w kabinie robiła około 800-900 bel rocznie, pracowałem nią 65 konnym zetorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubahodowca    4

kuba jaki to model sipmy? Symbol i nazwa? Jakim ciągnikiem pracujesz z ta prasą? To wychodzi na to, że za blokadę klapy odpowiada instalacja hydrauliczna ciągnika, ale jakim prawem klapa może się uchylić, jeśli trzyma ją ciśnienie oleju hydraulicznego? Według mnie pęknie jakiś przewód prędzej niż klapa się uchyli, tak na logikę.

sipma farma 279/1 z 2001r. mam ją od nowości.Pracuje z ursusem 10014h.Mi niechodziło oto że się otwiera ale o to że kiedyś robiłem bele mtz 82 i co roku musiałem robić hydraulikę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

w zamkach hydraulicznych nie trzyma się tylko na zaworach ciągnika w prasie są zawory odcinające które trzymają ciśnienie jak za dużo ładujecie w prasę to dopiero puszczają i olej wraca na ciągnik a jak są zawory popsute to dopiero ciągnik musi robić te robotę zawory się reguluje a znajdują się koło dźwigni od podbieracza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

Najlepiej wybrać blokadę mechaniczną i nie trzeba się martwić, czy wytrzyma hydraulika, czy nie. Z moich obserwacji wynika, że prasa Warfama/Ursus (Z-543) jest lepsza od Sipmy (Farma II). Warfama pracująca z Zefirem 85 (85 KM) znacznie lepiej wypada od Sipmy pracującej z MF-em 3080.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glazu1991    5

 

Pod jakim względem wypada lepiej? Sądzę, że masz na myśli zapotrzebowanie na moc. Nawet producent Warfamy podawał, że jego prasa wymaga bodajże jedynie 45 konnego ciągnika. A co do samej pracy i obsługi Sipmy względem Warfamy masz jakieś zastrzeżenia? Mógłbyś opisać Warfamę biorąc pod uwagę te punkty, które wymieniłem w moim pierwszym poście tutaj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

1. W Sipmie krótkie i suche siano/słoma dosyć mocno wylatuje z prasy. W Warfamie jest to mniej widoczne, choć może to być moje subiektywne odczucie.

Ogólnie najlepszy zgniot daje prasa zmiennokomorowa. Ubija ona belę od początku, a nie jak stałokomorowe na koniec formowania beli.

2. Każdy mi mówi, że zamki mechaniczne są znacznie lepsze od hydraulicznej blokady, bo są pewniejsze i odciążają hydraulikę ciągnika.

3. i 4. W Sipmie jest "komputerek", który wkłada się do kabiny i nim steruje się owijaniem i otwieraniem komory. Są tylko problemy z przełączaniem sznurek - siatka. Trzeba też umieć siatkę dobrze zamontować w prasie. W Warfamie takich problemów nie pamiętam. Nie wiem też jak jest sterowana Warfama - chyba tam jest sterowanie na sznurek.

Wiem, że Warfamą znajomy całkiem zasuwa i nawet daje rade - prasa. Podbierak szybko pracuje i można szybciej pojechać. Oczywiście można też przesadzić i ją zapchać. Wymagany jest wałek z zabezpieczeniem. Sipma jest znacznie wolniejsza i nie wiem czemu. Z nią też było znacznie więcej problemów. Mechanizmy w tej prasie są średniej precyzji przez co jak się prasą mocniej bujnie (np. przejeżdżając przez bruzdę, itp.) przestawia się sterownik (wygląda jak nóż oparty na gwintowanym cylindrze) - już nie pamiętam od czego ten element jest. Ogólnie Warfama lepiej wypada od Sipmy - w mojej opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik556    9

W prasie Metal-Fach nic nie trzeba pociągać za żaden sznurek, w tej prasie jak bela jest już zrobiona to owijanie sznurkiem samo się włącza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glazu1991    5

Ale w jaki sposób samo się włącza? Coś musi dać jej sygnał żeby zaczęła owijać balota. A Ty możesz Metal Facha opisać względem tych moich kryteriów z pierwszego postu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142

w Metal Fachu jest tak samo jak u mnie w Gallignani(obie system Welger). Otóż masz skale zbicia beli i ustawiasz powiedzmy średni zgniot. Belujesz, a kiedy dobijesz bele do danego zgniotu to automatycznie sznurek jest spuszczany i zaczyna sie obwiązywanie. Nie wiem jak jest w Metal Fachu, ale u mnie jest sygnał dźwiękowy przy rozpoczęciu belowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik556    9

rafał4610 dobrze mówisz u mnie było tak samo, gdy dobijasz dele to skala idzie w górę i gdy jest już na czerwonym polu to sznurek automatycznie wpada do komory i zaczyna się owijanie. Sterowanie klapą i podbierakiem w tej prasie odbywa się poprzez rozdzielacz który mocujesz na ciągniku, posiada haki-nie odepchnie ci klapy nawet przy maksymalnym zgniocie, posiada również prosty sterownik. Ogólnie tę prase oceniam bardzo dobrze

 

rafał4610 dobrze mówisz u mnie było tak samo, gdy dobijasz dele to skala idzie w górę i gdy jest już na czerwonym polu to sznurek automatycznie wpada do komory i zaczyna się owijanie. Sterowanie klapą i podbierakiem w tej prasie odbywa się poprzez rozdzielacz który mocujesz na ciągniku, posiada haki-nie odepchnie ci klapy nawet przy maksymalnym zgniocie, posiada również prosty sterownik. Ogólnie tę prase oceniam bardzo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Scarface    2

Witam

Jak macie wyregulowane zamki mechaniczne w Sipmie Farma 2 z569 niech ktoś wstawi foto 2 sprawa w jaki sposób ustawić (kostkę) zawór hydrauliczny gdzie można zegar wpiąć i na jakie ciśnienie ustawić ?

 

z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
camre    0

Wiem, że kotlet. Ale muszę to napisać. Zamki hydrauliczne nie obciążają instalacji w ciagniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Ursus-23
      Prasa z 1990 roku, pracowała na małym gospodarstwie. W ciągłym użytku, gotowa do pracy bez wkładu finansowego. Małe zapotrzebowanie na moc. Bele 60-150x150, automatyczne owijanie sznurkiem. Prasa posiada sterownik dzięki któremu można mieć podgląd na podstawowe parametry pracy, oraz umożliwia sterowanie obwiazywaniem bez użycia linek prowadzonych do kabiny. Wałek WOM ze sprzeglem w komplecie. Cena do negocjacji.
       
      https://www.olx.pl/oferta/prasa-sipma-z263-CID757-IDvodxH.html
    • Przez radekFT675DT
      Witam.
      Czy ma może ktoś instrukcję obsługi do sterownika sipma z590/1 lub podobnej, albo może chociaż jakieś zdjęci lub skan z instrukcji.
    • Przez adamek1942
      Witam zakładam nowy temat  ponieważ nic nie znalazłem na temat tych kosiarek, co sądzicie o tych kosiarkach z tego co zauważyłem to mocowania mają lepsze od uni alki,
      zakładałem inny temat na temat kosiarek ale tamto jest już nieaktualne
    • Przez daniel20v
      Witam. Z racji iż zmieniłem swoją prase Gallignani RB21 na Carraro (swoją drogą bardzo polecam tamtą prase-jedyna wada to wąski podbieracz) to teraz zastanawiam się nad zmianą sposobu podawania sznurka. W Gallignani wszystko było automatyczne (Welger system) - tzn. jadę, gdy prasa zatrąbi to znak by się zatrzymuje bo rozpoczął się proces wiązania, następnie drugie zatrąbienie oznacza że można balota wyrzucić, ponieważ jest gotowy - wgl. nie ingeruje  się w proces wiązania.
      Teraz po zmianie prasy na Carraro Prower M120 jest mi trochę nie wygodnie ponieważ system podawania sznurka jest taki jak w sipmie- trzeba pociągnąć sznurek, przez chwile przytrzymać - dopiero wtedy rusza proces wiązania. 
      Czytając podobne posty, pomyślałem by zmienić to na hydrauliczne. Wymysliłem by dźwignię którą ciągnie się ręcznie (za pomocą sznurka z kabiny) załączać hydraulicznie. Myślę że taki siłownik by się nadał : https://allegro.pl/silownik-hamulcowy-hydrauliczny-skok-73-sprezyna-i7485269049.html  
      Coś na wzór kolegi który podobnie zrobił w sipmie: 
       
      Co o tym sądzicie? Czy to "zagra" ? Dobry siłownik? Proszę o opinie.
      Dodam że prase ciągnę John Deerem 2130 (też takie pytanko czy aby ciśnienie na wyjściu hydraulicznym będzie odpowiednie do ww. siłownika ? ?
    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj