Skocz do zawartości
john56l

Obora bez fundamentów, pozwolenia

Polecane posty

john56l    0

Witam. Chciał bym się dowiedzieć czy można postawić oborę bez fundamentów z konstrukcji typu "blaszak" z ociepleniem z płyty warstwowej postawionej na grubych płytach drogowych, chodzi mi o to czy potrzebuje zezwolenia czy wystarczy zgłoszenie, wszystkie posadzki były by z płyt drogowych, obora ma mieć jakieś 15m szerokości i 30 długości. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

daremw    128

nie powiem że wiem to na pewno ale... zważając na fakt że nawet altanki powyżej 25 m2 nie możesz zbudować bez zezwolenia więc szczerze wątpię aby była taka możliwość, ale byćmoże ktoś zna na 100% odpowiedź

Wiadomość z agroFakt.pl

romek6340    203

W skrócie potrzebujesz pozwoleń i planów na wszystko co jest na stałe związane z gruntem. Raczej obora musi być więc na skróty tego nie zrobisz.

ml78    1

Jak byś nie kombinował to i tak skończy się pozwoleniem na budowę !

Każdy obiekt trwale związany z gruntem i tu jest najważniejsze nie musi to być fundament !

Może to być płytka chodnikowa która zapewnia oparcie jest uważane za fundament wg wyroku sądu ! Niestety chore polskie prawo !!!!!!

dawidg2    30

U mnie namioty stawiają i przykręcają do kostki, betonu, asfaltu i jakoś funkcjonują. Tematu nie zgłębiałem ale też może namiot postawię.

john56l    0

Dzięki za wszystkie odpowiedź poza jedną, synproboszcza swoją wypowiedź możesz sobie do kieszeni wsadzić i iść z nią do przedszkola, jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to się nie wypowiadaj. Pablo44 nie wiem czy spotkałeś się z płytami drogowymi o rozmiarze 3m na 5m, jeśli konstrukcja bd przykręcona do takich płyt to nie ruszy jej nic, obora raczej szczelna być musi więc wiatr nie da rady jej porwać, chyba że bd tak mocny ale to wtedy nawet konwencjonalna obora ulegnie w jakimś stopniu zniszczeniu. Wybrałem takie rozwiązanie budowy ponieważ żyjąc w tak niepewnych czasach nigdy nie wiadomo kiedy bd trzeba zwinąć interes, a taką oborę mógłbym rozłożyć i sprzedać lub przenieść w inne dogodne miejsce. ml78 nie zgodzę się z tobą, kolega postawił taki jakby garaż na samochody z konstrukcji drewnianej i przykręcił do kostki brukowej aby się nie przesuwały słupy no i nie potrzebował zezwolenia. No niestety nasze prawo jest zbyt zagmatwane, ale zawsze można znaleźć jakaś furtkę.

ozik    0

Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę to nie chodzi tylko o trwałość związania z gruntem - to tylko jeden z elementów, ale pozostają funkcję które pełni w/w budynek a to już kwalifikuje się pod pozwolenie na budowę niestety, lecz powiem szczerze to akurat pikuś bo pozwolenie na użytkowanie można zgłoszeniem pojechać i tyle.

sirKonrado    8

Podepnę się pod temat. Jak wygląda sprawa z posadzką we wiacie w której utrzymywane jest bydło? Czy jeśli utrzymuje bydło w sezonie na pastwisku z dostępem do wiaty a w zimie na okulniku z dostępem do tej samej wiaty to wiata taka powinna mieć posadzkę i oodpływy na gnojowicę? (pod wiata głęboka ściółka)

Pablo1970    6

Na pewno powinna mieć posadzkę aby gnojowica i mocz nie zanieczyszczał wód gruntowych ,odpływ na gnojowicę na głębokiej ściółce jest nie potrzebny

ponieważ przy optymalnym wyścieleniu wilgoć wchłonie ściółka sam mam na głębokiej śćiółce cielęta i jałówki i przy wywozie obornika nie widać

żadnych wsięków :) .

Na pewno powinna mieć posadzkę aby gnojowica i mocz nie zanieczyszczał wód gruntowych ,odpływ na gnojowicę na głębokiej ściółce jest nie potrzebny

ponieważ przy optymalnym wyścieleniu wilgoć wchłonie ściółka sam mam na głębokiej śćiółce cielęta i jałówki i przy wywozie obornika nie widać

żadnych wsięków :) .

Moje pierwsze pytanie brzmi, czy zamierzamy stawiać oborę, czy wiatę?

Jeśli wiatę, fundamenty zasadniczo nie będą w tym przypadku potrzebne. Jeśli będzie to konstrukcja blaszana z powodzeniem zaliczy się do tzw wiat lekkich. Będzie idealna przy ekologicznym bądź ekstensywnym chowie bydła.

Zapraszam na portal www.bukaciarnia.pl

john56l    0

Ma to być wiata użytkowana jako obora, ściany bd z płyt warstwowych i dach również. Zamierzam hodować w niej opasy oraz jałówki do dalszego chowu w gospodarstwach mlecznych. zależy mi na tym aby ta obora była "mobilna" czyli że można by ją zdemontować na wypadek zakończenia produkcji z powodu likwidacji gospodarstwa lub innych czynników.

sirKonrado    8

Moje pierwsze pytanie brzmi, czy zamierzamy stawiać oborę, czy wiatę?

Jeśli wiatę, fundamenty zasadniczo nie będą w tym przypadku potrzebne. Jeśli będzie to konstrukcja blaszana z powodzeniem zaliczy się do tzw wiat lekkich. Będzie idealna przy ekologicznym bądź ekstensywnym chowie bydła.

Zapraszam na portal www.bukaciarnia.pl

Jeśli chodzi o mnie to miałem na myśli wiatę łukową, kryta blachą lub plandeką. Wiem że można to stawiać bez fundamentów ale czy jeśli będę tam trzymał bydło na ściółce to przyczepią sie że stwarzam zagrożenie zanieczyszczenia wód gruntowych..?

nikolas29    168
Napisano (edytowany)

mam trudne pytanie...planuje dostawić do bedacej obory kawełek sciany na obore..czyli rozbudowac przebudowac itp.lecz obora znajduje się bliko lasu mojego lasu,,po dostawieniu sciany od stony lasu zostaje tylko przejazd 3m..starajac się o pozwolenie pismo wyslasli az do ministerstwa do Warszawy iż maja wątpliwości czy można tak pobudowac...miał ktoś podobny przypadek i wie czy taki numer uda się>? czekam na odpowiedz już bardzo długo i nurtuje mnie ta sprawa

Edytowano przez nikolas29

jaffa    2

Jak las jest twój to idzie wszystko zrobić. Wyłączyć te grunty z produkcji leśnej i tyle (niestety przybędzie Ci pola do orania po tym lesie ale i trzeba zapłacić za to wyłączenie) i przekształć na rolne. Dalej drzewa można zdaje się usuwać bez pozwolenia pod przywrócenie do użytkowania rolnego.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez Theprzemo205
      Witam! Myślę nad postawieniem a raczej dostawieniem do starej obory kawałka wiaty/ obory z płyt betonowych(ogrodzeniowych)  na byki. Wszystko bym ocieplił po zewnątrz styropianem (10 cm). Czy byczki wytrzymają tam w zimę? Było by ich tam 5 szt. Może ktoś ma taką wiatę z was i się pochwali doświadczeniami ?
    • Przez Artaban
      Cześć! Mam do was sprawę. Chcę stary budynek (schemat na dole) przerobić na oborę dla opasów, i tu moja prośba. Podpowie mi ktoś jak najlepiej to zrobić żeby było jak najmniej roboty z byczkami przy wyrzucaniu obornika, najlepiej turem ale jeśli się nie nie da to będą widły. A może ruszta? Dodam że chcę aby była to obora wolnostanowiskowa.

Proszę nie pomijajcie tego, naprawdę zależy mi na waszych poradach.

Zbieram wszystkie wasze uwagi, piszcie co byście polecili. Pozdrawiam
      Plan.bmp
    • Przez PaweKozowski
      Mam zadanie wykonać Projekt obory wolnostanowiskowej dla 70 krów mlecznych, 30 opasów, 20 cieląt. Czy ma ktoś może pomysł na taką oborę i wrzuci swój projekt. Oczywiście z wyposażeniem. Pozdrawiam  
    • Przez John23
      Witam wszystkich jestem tu pierwszy raz. Mam taki dylemat, radziłem się już wielu znajomych co jest lepsze obora wolnostanowiskowa czy uwieziowa każdy ma swoje zdanie i rożne opinie na ten temat wiec postanowiłem zapytać was może mi doradzicie bo już sam nie wiem co jest lepsze. Ogólnie obstawałem przy wolnostanowiskowej wiadomo jest trochę mniej roboty. Tylko jest jeden dylemat najbardziej się martwię wywalaniem obornika. Otóż tłumacze o co chodzi, mam za duży ciągnik i nie idzie przerobić aby dało się nim wjechać pozostaje taczuszka i widły ale dam rade z czasem kupił bym coś mniejszego aby se ułatwić życie. A drugie pytanie to jak to wszystko zorganizować jak bym się namyślił na wolnostanowiskowa. Obora ma być z przeznaczeniem na byki a raczej polowa obory bo druga strona jest uwieziowa na której tez stoją byki. Wymiary tej strony to 20m na 3m. Proszę o porady i jakieś sugestie z góry dzięki.