Mateusz1q

Zasiłek macieżyński

Polecane posty

Mateusz1q    1785

Opisze sytuacje. nie moja, ale znajomcyh.

 

Żona ubezpieczona w ZUSie, on w KRUSIE.

 

Ona dostala tylko 1000 zl "becikowego". Czy należą im się jakieś jeszcze zasiłki? Ktos mial taka sytuacje lub zna sie na tym? Z gory dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek171    0

z krusu bo on jest ubezpieczony i teraz dziecko,i z gminy za urodzenie dziecka tylko nie pamiętam czy jest tam jakiś próg dochowy albo mi sie pomyliło, najlepiej zadzwonić do krusu zawsze powiedzą czy przysługuje i od razu mozna sie zapytać o dofinansowanie do ubezpieczenia na dziecko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W ZUSie, ale składki za jakie świadczenia odprowadzała i od jakiej podstawy? Wystarczyło odprowadzić pełne składki za cały miesiąc, nie 30 dni tylko równy miesiąc np. cały luty, przed porodem wtedy przysługuje jej zasiłek macierzyński przez 1 rok.

 

EDIT.

Z KRUS nic nie dostanie po za jednorazowymi ochłapami. Becikowe potrzebne jest zaświadczenie od lekarza że pacjentka regularnie chodzi na wizyty od bodajże 10 tyg. ciąży.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ja byłem w identycznej sytuacji - dostałem z krus jednorazowo 3tys plus 1 tysiąc becikowe z opieki. Progu dochodu nie ma - należy się każdemu. Dzwoń do centrum KRUS a nie do oddziałów powiatowych bo tam same nieudaczniki - mojej mamie wcześniejsza emerytura po zmarłym mężu nie przysługiwała wg nich a w oddziale wojewódzkim powiedzieli że przysługuje - porażka nie pracownicy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Opisze sytuacje. nie moja, ale znajomcyh.

 

Żona ubezpieczona w ZUSie, on w KRUSIE.

 

Ona dostala tylko 1000 zl "becikowego". Czy należą im się jakieś jeszcze zasiłki? Ktos mial taka sytuacje lub zna sie na tym? Z gory dzieki.

Becikowe - podwójne albo pojedyncze- zależy od dochodu Dla niej urlop macierzyński płatny z ZUS co miesiąc, dla niego jednorazowy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka i prawdopodobnie zwolnienie z niektórych składek KRUS (choć nie wiem czy to dotyczy tylko matki gdyby była w KRUS czy także ojca) O ten jednorazowy zasiłek z KRUS można się starać nawet do kilku lat po urodzeniu dziecka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Jak matka na zus-ie ma płacone składki z budżetu państwa to ojciec nie może mieć ulgi w krus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A co z ZUS nic nie dostała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Z ZUS pensja przez praktycznie całą ciążę i urlop macierzyński, opłacanie składek w tym czasie i potem na niepłatnym urlopie wychowawczym. Czyli bez porównania lepiej jak rolnicy w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

http://www.infor.pl/...e-rolnikom.html

 

U mnie jest tak samo. zona w zus ja w krus. ona dostała 1000zł z opieki a ja 3tys z krus.

 

Becikowe 1000zł nie dostaje matka tylko rodzice, jak się zgłosi do gminy ojciec to on je dostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z ZUS pensja przez praktycznie całą ciążę i urlop macierzyński, opłacanie składek w tym czasie i potem na niepłatnym urlopie wychowawczym. Czyli bez porównania lepiej jak rolnicy w KRUS

Ja to wiem dlatego pytam a co z ZUS skoro koledzy mówią że ich zony są na ZUS. Czy nie ubiegały się o żadne świadczenia, bo wychodzi to znacznie lepiej niż z KRUS jak sam napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Moja żona też jest na ZUS-ie, dostała właśnie te świadczenia jak pisałem wyżej a ja 3tys z KRUS i becikowe, jakie inne świadczenia masz na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pisząc <żadne> mam na myśli cały czas ZUS ;) . Akurat z ZUS jestem obcykany na tip top i wiem dużo. Ale jak to jest z KRUS. Załóżmy czysto hipotetycznie że w styczniu rodzi się potomek. Wtedy ojciec jego jest sobie np. bezrobotnym czy tam na ZUS. Natomiast w marcu kończy działalność gospodarczą (wypisuje się z ZUS) i zakłada gospodarstwo rolne czyli ubezpiecza się w KRUS. Wtedy też może ubiegać się o wspomniane 3000 zł? Czy już jest za późno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Trzeba minimum rok przed porodem opłacać składki KRUS. Podobnie jak w przypadku emerytur nie obchodzi ich że płaciłeś składki do ZUS-u

Edytowano przez pawel885

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

 

Becikowe 1000zł nie dostaje matka tylko rodzice, jak się zgłosi do gminy ojciec to on je dostanie.

Ja pisałem o moim przypadku i tu dziecko jest zameldowane w gminie gdzie jest matka, a ja jestem zameldowany gdzie indziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Trzeba minimum rok przed porodem opłacać składki KRUS. Podobnie jak w przypadku emerytur nie obchodzi ich że płaciłeś składki do ZUS-u

Nie nie nie - rok przed porodem dotyczy tylko ubezpieczenia NA WNIOSEK Natomiast jak ktoś ma ziemię na siebie (bądź dzierżawę na siebie) i ma obowiązek płacić KRUS to może być objęty tym obowiązkiem nawet dzień przed porodem i już mu się należy zasiłek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A dzień po już nie?

Więc teraz mi powiedzcie jak to będzie z młodym rolnikiem którego nabór ma być w czerwcu tego roku, czy gospodarstwo będzie można już mieć ten miesiąc przed naborem czy nie, a za otrzymane 3000 tys kupię porządną flaszkę dla tego co dobrze doradzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Co będzie to ciężko powiedzieć ale w ostatnim naborze od dnia rozpoczęcia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku nie mogło minąć 12 miesięcy a do dnia wydania decyzji o pomocy więcej jak 18. Więc logicznie myśląc żeby złożyć wniosek musisz być rolnikiem czyli mieć ziemię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacekP82    6

Witam

 

Żona w grudniu urodziła syna jest na Zusie dostaje co miesiąc macierzyńskie. Ja jestem na Krusie dostałem 3200 macierzyńskiego. Czy w tej sytuacji jestem zwolniony z płacenia składek krusowskich ? Słyszałem że coś takiego weszło że nawet do 5 lat można być zwolnionym ze składek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Z tego linku wynika ze jak żonie skończy się macierzyński to dopiero wtedy można składać wniosek - pod warunkiem że żona nie pójdzie na wychowawczy tylko wróci do pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja opiszę swój przypadek może ktoś coś doradzi. Przed wzięciem ślubu czyli 4 lata temu żona pracowała i ubezpieczona była w zus pracowała do końca czerwca 2010 roku.Zaszła w ciąże i poszła na zwolnienie a później na wychowawczy. Ile czasu zakład pracy czy tam teraz zus odprowadza składki i czy wogóle jeszcze ktoś za nią odprowadza.Pytam bo jestem zielony w tych tematach. Dodam że spodziewamy się następnego dzidziusia i tak się zastanawiam gdzie ubezpieczyć żonę teraz żeby było ok

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

umowa o pracę wygasła, więc nik nie płaci składek, możesz za zone płacić w krus jako domownik, a sam gdzie jesteś ubezpieczony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Może nie jasno opisałem spróbuje poprawić. Żona poszła na zwolnienie lekarskie jako że była w ciąży w lipcu 2010roku dziecko się urodziło w 2011 roku w styczniu później była na macierzyńskim no i teraz 3 lata na wychowawczym bo tyle można z jednym dzieckiem. Wychowawczy się jakoś teraz ma kończyć a żona w ciąży,i nie wiadomo za bardzo co dalej. Ja jestem zatrudniony jako międzynarodowy kierowca mechanik z wynagrodzeniem 1600zł+ 150zł za pracę w niedzielę i święta oraz pracę w nocy i godziny nadliczbowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj