nitek

Skrzynia pośrednia MTZ 82

Polecane posty

Znam te filmy na pamięć. Wczoraj obejrzałem je chyba ze 100 razy. Niestety autor się nie odzywa (pisałem na priv). Widać ewidentnie że zamontował. Dobrze byłoby gdyby napisał obiektywnie czy "gra warta świeczki". I konkretnie co na co wymienić, widać że ma doświadczenie. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Według mnie warto. Ilość biegów razy dwa i likwidujesz dziurę pomiędzy 8 a 9.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się! Czyli co 9 + reduktor daje taki 8+? Widać, że wszystko jest do kupienia tylko składać. Ale bez porady aktora filmu nie zaczne. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jedziesz na 8 zając, potem 9 żółw i 9 zając. 

8 zając 18,3 km/h

9 żółw 25,7 km/h

9 zając 34 km/h

W zależności od opon ale założenie to samo.

ja bym tam przejrzał katalogi i kompletował części na razie na kartce. Potem zakup a samo złożenie to ci problemu nie przyniesie.

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Dokładnie. 9 żółw wypełnią tą dziurę. W transporcie bardzo często z tego korzystam. 

Dużo lepiej już rusza się z żółwia lecąc do góry aż do 9-ki i dopiero na niej wbijasz zająca. Na żółwiu odstęp pomiędzy 8 żółw a 9 żółw jest mniej odczuwalny.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem swojego od kolesie który miał tego 552 i 82 to pytałem jaka jest różnica w uciągu, to mi odpowiedział że gdyby 552 miał reduktor to żadna. Mówił że jak leci z przyczepami to często na górce brakuje mu 9 żółw żeby wyszedł a zejście aż do 8 jest tragiczne. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

No właśnie. Tak że niczym się nie przejmuj, kompletuj części i tyle. 

Naruchać trzeba katalog mtz-50 czy 550 drugi mtz-82, zrobić spis części i tyle. 

Możesz też pogrzebać za używaną skrzynią pośrednią  z 82 dodatkowo zyskasz wałek 1000 obr/min. Fajna sprawa przy rotacyjnej.

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@new_profil_luki21 pewnie wiesz, ale dla pewności napisze kolega z yt ten co zakładał reduktor to @zbyszekbrzuze.

 

Edytowano przez StaryKumurun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Katalog do 82 mam ale do 50 niestety nie ma nigdzie. Jedyne to jest to co podałeś na stronie AgroTrade. Autor przeróbki był w komfortowej sytuacji bo miał dwie skrzynie na stole. Wszystko wtedy jest jak na dłoni. Tu trzeba będzie improwizować. 

 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

Ja wykonywałem tą przeróbkę.

Obudowa w 550 jest taka sama jak 82, ma numer MTZ-70..... Czyli pasuje.

W 50/2 jest gumowe sprzęgło, w 550/2 masz tulejkę, a 82 ma reduktor.

[galleryimg=503982]

 

Do tego potrzebujesz:

-wałek sprzęgłowy

-obudowę dużą łożyska wałka sprzęgłowego

-3  koła zębate reduktora

-Obudowę dolnego łożyska przedniego skrzyni

-łożysko igiełkowe

-2 łożyska do dolnego koła zębatego reduktora

-pokrywę z widelcem i dźwignią reduktora

-przesuwkę.

-segery, śruby itp

 

 

Napędu wałka WOM nie przerabiaj jeśli nie wymieniasz silnika, a nawet jeśli to też nie zmieniaj, bo będziesz musiał piłować silnik na dużych obrotach przy 540, a 1000 jest za szybki.

 

@seweryn nie miałeś 550, to nie wiesz jakie fajnie dobrane obroty ma wałek w naszych wersjach :)

 

Nie wiem, czego w filmie nie widać. Brat może trochę źle poukładał zdjęcia.

 

Nie mogłem się odezwać na PW, bo byłem poza domem, a wieczorem nie zawsze wchodzę na AF.

Jak byś miał jakieś problemy podam tel na PW.

Edytowano przez zbyszekbrzuze

KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Jednak się nie myliłem, że tą przeróbkę widziałem na YT i na agrofoto. No i zostaje w sumie tylko obudowa skrzyni pośredniej, reszta do wymiany.

Ja się zastanawiałem nad przeróbką, ale bez wymiany silnika nic bym nie zyskał.

Dlaczego MTZ-50 ma tak niską prędkość na 9 biegu ? W sumie jedzie tyle co 3p, bo próbowałem z ojcem. Ta przekładnia od reduktora to ma przełożenie zwiększające obroty ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

MTZ 50 kręci się do 1700 obr, a MTZ 82 do 2200, także  w tym jest problem. W przekładni technicznie jest to samo.

Nie ma przekładni zwiększającej w reduktorze, tylko na szybkim biegu jest spięty na sztywno wałek.

 

 


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Tyle że ja mam tuningowany silnik i kręci się do 2000 obr/min (wał z przeciwwagami), a różnica w prędkości spora. U mnie orka 3 skibowym pługiem na płaskim polu odzie na VII biegu, pod górki na VI. Porównywałem do MTZ-82 i wygląda na to, że mam przełożenia jak 82 z reduktorem, w tym też IX bieg wolniejszy.

Może to jeszcze kwestia zwolnic i mostu ??

Bardzo mi to nie przeszkadza w polu, ale przy przemieszczaniu się trochę denerwuje.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

Może jest inna przekładnia w moście, bo wierzę, żeby na przodzie tak było. Choć mogę się mylić. By trza rozkręcić i sprawdzić


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Słyszałem że mtz 550 z racji innego zakresu obrotów ma inne przełożenie womu.  Zależy może do czego 1000 jest za szybkie bo przy rotacyjnej, opryskiwacz zawieszany, pająk do siana rewelacja. Problem może być bo 550 słabszy. 

Można założyć 540/1000 z tsa tam max obroty wałka przypadają na niższe silnika niż w zwykłym mtz-cie.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Po dłuższym używaniu wałka na 1000obr pompa od opryskiwacza tak dostaje w kość, że się rozlatuje, rozsiewacz też. Znajomy tak ma i co 2-3 lata robi przekładnie. Owszem, drobna oszczędność jest na paliwie, ale poza tym maszyny nie wytrzymują. A porównując do MTZ-50 mam wersję EKO wałka bez przeróbek, przy max obrotach silnika coś około 750 obr WOM. Sieczkarnia do kukurydzy tylko syczała. Z opryskiwaczem też nie ma problemu. Pryskam na VI biegu prawie na jałowych obrotach, na pewno mniej niż 1000 obr silnika. A znajomy tak jeździ przy 1000 obr wałka w MTZ-82.

 

Brakuje mi tylko przejścia między 8 a 9 biegiem, ale ciągałem 2 przyczepy i nie jest tak tragicznie u mnie. Tylko że 26km/h to nie 35.

Z drugiej strony - mniej mechanizmów, mniej rzeczy do zepsucia. Jak to mówi mój sąsiad mechanik - jak w ruskim coś się nie psuje, to znaczy, że nie działa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@zbyszekbrzuze Dzięki za odpowiedź. Powiedź czy racjonalnie jest to do zrobienia i czy warto? Jak się ogarnę po sylwestrze to wstawię fotkę z katalogu z zaznaczonymi elementami które podałeś celem weryfikacji. 

 

Zrobiłem wstępny kosztorys modernizacji (montaż reduktora). W oparciu o katalog od 82 wypisałem potrzebne części do montażu.

1. Przesuwka            70-1721045      - 69 zł

2. Koło zębate           70-1721031      - 72 zł

3. Koło zębate           70-1721025    - 150 zł    

4. Koło zębate           70-1721041    - 150 zł  

5. Wał sprzęgłowy     70-1721113A  - 150 zł

6. Obudowa               70-1721022    - 130 zł

7. Pokrywa z dźwignią                         - 80 zł

8. Łożyska  211      3 szt.                    -180 zł

9. Segery                                           - 30 zł

10. Gniazdo dolnego wału red.         - 100 zł

11. Podkładka odrzutnika 70-1721318 - 2 szt - 10 zł

12. inne (śruby, podkładki, zabezpieczenia) 

 

Podsumowując uzbierała się sumka około 1200 zł za tę przyjemność. Myślę, że nie ma aż takiej tragedii. 

 

 

 

 

Edytowano przez new_profil_luki21

KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

Kolego dla pewności jeszcze ci dam obrazki. Komuś się przyda też:

post-10681-0-97031300-1451690563_thumb.jpg

post-10681-0-68361100-1451690607_thumb.jpg

post-10681-0-90853100-1451690621_thumb.jpg

 

O igiełkach zapomniałeś 4x34,8 - 47szt

Przesuwkę kupisz za 29zł

A i pokrywa z dźwignią tą wygiętą od sportowej kabiny niezbyt pasuje, bo dźwignia prawie nie wystaje z podłogi, lepiej kupić z prostą i do tego tą dłuższą dźwignię dokładaną :)

 

A z kosztem nie jest tak źle, do zachodniego to do każdej ceny by trzeba zero dopisać :P

Edytowano przez zbyszekbrzuze

KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego do czego doszedłem i z tym co pokazałeś wyżej to widzę, że nic więcej nie ruszam.  

Na tych igiełkach ślizga się koło zębate reduktora? 

 

Taka dźwignia może być?

http://allegro.pl/agro-mar-widelki-reduktora-mtz-belarus-pronar-i5862919102.html

Edytowano przez new_profil_luki21

KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jahooo póki co jeżdżę na 1000 i na razie wszystko ok. Wiadomo ze przeginać z obrotami nie wolni jeżdżąc na 1500 około chodzi jak złoto.

Tym bardziej że 1000 obrotów  wałek osiąga dopiero przy 2300 silnika.  

 

Ta pokrywę kup co link wstawiłeś i dźwignię załóż jak w nowszych pod kierownicą a nie w podłodze. Trzeba trochę pokombinować żeby nie kolidowało z wajchą biegów w podłodze ale ogólnie lepiej się zmienia nie trzeba się schylać.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rabit500
      Witam
      Mam do Was pytanie przymierzam się do kupna Tm 190 z lat ok 2006. I w związku z tym ze będzie pracował w większości z mulczerem leśnym potrzebuje jeśli ktoś ma rozpiske prędkości na poszczególnych biegach w szczególności jazda do tył w zależności od skrzyni jaka jest zamontowana. Więc jeśli ktoś ma taką rozpiske proszę o wrzucenie.
    • Przez wrodarek
      Witam
      Mam problem ze skrzynią w traktorze władimirec t-25. Otóż po wbiciu biegu szosowego sprzęgło nie odbija do końca, zatrzymuje sie w połowie, po przejechaniu ok 10,15 metrów bieg wyskakuje i słychać tylko zgrzyt. Po rozłożeniu skrzyni okazało sie ze na ruchoma zębatka na wałku głównym nie zazębia sie do końca w tej od przełożenia szosowego. Co może być tego przyczyną ?
    • Przez macius11157
      Witam czytałem trochę o tym ale nigdzie nie ma dokladnie wyjasnionego czy każdy dx posiada blolade 6 biegu po przez zabezpieczenie srubka. Przerabial ktoś taki temat ?chciałbym mieć pewność że nie narobie się na darmo.
      Ciągnik to dx 4.50 1987r
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Piotrekk9540
      Witam, mam problem ze skrzynia biegów w ares 710 2000r rewers mechaniczny. przy zmianie polbiegow słychać uderzenie w skrzyni podobne do uderzenia młotkiem w metal. najsilniejszy dźwięk wydaje przy zmianie z 3 na 2. gdy zmieniam na większe polbiegi uderzenie to jest cichsze. miał ktoś podobny problem ?
    • Przez Maikel1987
      Chce się dowiedzieć jak się spisuje  skrzynia w tym modelu 5120 ? Drogi koszt naprawy skrzyni jak coś siadzie ?  Ona jest na tarczkach  czy jak ? Ogólnie ile wytrzymują ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj