Zaloguj się, aby obserwować  
damianjarosz11

Unia Max czy Expom Wicher

Polecane posty

Witam posiadam ciągnik nh t6030plus (117km) i mam problem z wyborem agregatu do uprawy. W opcje wchodzi tylko agregat zawieszany. Zastanawiam się głównie nad agregatem uni max 4-4,5m lub expom wicher 4-4,5m z tylnym walem croskill. Moje pytania:

- jaka szerokość lepsza mam stary agregat o szerokości 4,2m tym traktorem nie da się uprawiać szybciej niz 11-12km/h (taka przekładnia) ciągnik nie odczuwał dużego obciążenia, czy 4,5m dałby radę ciągać?

- czy te agregaty wykonują dobrze swoją pracę (najlepiej za 1 przejazdem) ( ziemie mam rożne jedne z dużą ilością brył trafia się glina inne kamieniste),

- jaki tylni wal uni max zachodzący croskill z tylną płozą zębatą czy croskill i strunowy?

- jakie redlice zwykłe czy gęsiostópki (na jaka glebę, które lepsze),

- czy ten ciągnik da rade współpracować z agregatem o takiej masie 2150-2300kg (udźwig ciągnika 6600kg 610mm od końcówek kulowych),

- czy z przodu agregatu lepsza jest listwa wyrównującą czy wałki,

- możne jakieś inne propozycje agregatu, innych firm itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

Czy wicher nie jest przypadkiem nieskładany? Z tym wałem jest ciężki ale robotę robi. Niedaleko mnie na dużym gospodarstwie mają właśnie wicher i bardzo mi się podoba jak pracuje.

A tak właściwie czemu chcesz uprawiać szybciej niż 12 km/h?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coffey23    21

ja mam wichra 4,5 metra robił z d-f 145km z uciągiem nie było problemu szybciej niż 12km na piachu nie pojedziesz bo wałki przestają się kręcić i się sunie na glinie polecisz więcej niż 12 jeśli myslałeś o zawieszanym tak jak mój wicher to odradzam bo mam obciążnik ok 1000kg na przodzie i jak sie wicher okleił troche ziemią mokrą to na nawrociach przód w górze z udźwigiem d-f nie ma problemu bo ma silną hydraulike teraz mam troche większy ciągnik to nie mam problemu z podnoszeniem przodu jak na taką cene to jestem zaddowolony z uprawiania tego agregatu na raz jak by się uparł to by siął po nim zależy kto jak uważa kiedy jest pole uprawione ja robie jeden przejazd a puźniej i tak siewnik mam na hydropaku z agregatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie w tych agregatach redlice? biernym im szybciej tym lepiej walki mielą ziemie :) Wicher jest składany zależy od wersji. Jeśli zaś chodzi o zawieszany czy ciągany jest jedna wada w uni max różnica ceny około 15tys a w expomie nie wiem.

Czytałem gdzieś ze gęsiostópki lepsze na ziemie brylaste, te które ciężej się uprawia.

Edytowano przez damianjarosz11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

Ale w uprawianiu ziemi nie chodzi o to żeby jak to ująłeś "zemleć" ziemie. Jak masz gleby minutowe to trzeba rozstawić namiot na polu i czekać :) A tak poważnie to zależy co siejesz i jaki efekt chcesz uzyskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ztym mieleniem to przesadziłem, ale pod buraki gleba powinna być z jak najmniejsza ilością bryłek by nasiono dobrze płytko przykryło, pyzatym sieje rzepak, pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coffey23    21

ja mam gęsiostopki i dobrze mi z nimi jak rozpylisz lekie ziemie to bedzie niedorze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Gęsiostopy są najlepsze, bo przy uprawie podcinasz całą powierzchnią a nie na części, niestety ciężej idą. Ale uprawa prawie ideał.

szerokość ma 4 metry do 120km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

@tomek73, nie do końca masz rację bo w agregatach z zębami sprężynowymi nie ma "dziur" w uprawie. Szczerze mówiąc to nie widziałem gleby po takim agregacie. Ale wydaje mi się że na cięższych ziemiach może się sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znacie może obecne ceny tych agregatów dodatkowo jeszcze kombi w wersji 5,1m? oraz czy wiecie może czy są gdzieś na składzie u dilerów w woj. dolnośląskim? dobrze było by się im przyjrzeć z bliska.

I wracając który agregat jest lepszy unia max czy expom wicher?

 

@edit

Wracając do tematu szerokości da rade współpracować nh 6030 plus z agregat uni max lub wichrem o szerokości 4,5m?

Edytowano przez damianjarosz11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Miałem Fortschritty i Farmeta kompakrtora, i teraz Ostroja, i Po gęsieostopach są równiejsze wschody i ładniejsze. Nawet gdzieś na prospektach widziałem różnicę między gęsiostopami a redlicami. A zwłaszcza ciężkich ziemiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

ja niedawno kupiłem Unie Max 4 m. agregat kupowany pod ciągnik 125 konny, ale teraz na wiosnę będę uprawiał 1224. z uciągiem nie ma jakichś większych problemów, ale 4,5 m to już przesada do ciągnika 117 KM. do takiego to przynajmniej 140 KM żeby dało się jechać z tą zalecaną prędkością czyli ponad 10 km/h. też wybierałem między Expomem a Unią. padło na Unie bo Max jest trochę lepiej wykonany niż Wicher. waży 2 tony z hakiem, więc Twój NH raczej podniesie go bez problemu, pod warunkiem że na przodzie ma konkretny balast. chciałem gęsiostopy ale bałem się tego że będzie mi wyciągać łodygi po kukurydzy i mam zęby SV które też dobrą robotę robią. co do wału, podwójny Crosskill z płozą równającą to był jedyny słuszny wybór z pośród wszystkich wałów ;) za tym agregatem jest równo jak na stole i co najważniejsze, nie rozpyli tak gleby jak wałki strunowe bo przecież nie o to chodzi w uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z udźwigiem wiem, że nie będzie problemu, nie wiem jak się zachowa po podniesieniu agregatu w tym cały problem. Wydaje mi się ze 4m to trochę mało z tego względu ze mam zwykły agregat uprawowy 4,2 m mocy dużo w zapasie a szybciej nie mogę pojechać (chciałbym nadrobić prędkość szerokością)

za tym agregatem jest równo jak na stole i co najważniejsze, nie rozpyli tak gleby jak wałki strunowe bo przecież nie o to chodzi w uprawie.
za 1 przejazdem?

 

Mam pytanie również odnośnie podwójnego crosskila czy te walki nie za za rzadko jak na siebie zachodzą ile jest cm pomiędzy 1 a 2 rzędem wałków (tak wygląda na zdjęciach-niedokładne)

@edit

 

Odnośnie zapotrzebowania mocy według producenta (nie wiem czemu ale nie mogę wkleić tabeli ze strony http://www.uniagroup...nd?brand.id=165) :

 

4m -110-120km 4,5m 120-130km

 

 

 

Więc o moc się nie martwię, raczej jak się ciągnik zachowa co do obciążenia mam obciążnik na przedni tuz waga około 1t .

Edytowano przez damianjarosz11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie porównuj tych dwóch agregatów bo to inne zapotrzebowanie mocy. Ja z 4 m Farmet 1224 silną ledwo z bidą dawałem rady, a zwykłym 5,2 dawała bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1681

117km to masz na silniku.Na kołach 100 może 105. 4m potrzebuje 110-120km, a ty myślisz o 4,5m ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Kompaktor zdecydowanie, zwykłego agregatu jak miałem Fortschrittta nawet nie ma co porównywać, zresztą teraz go sprzedałem a mam Ostroja , to samo co Lemken, niestety topi mi się w ziemi i mószę niekiedy na kołach go podtrzymwać.

o komptakorze jest równo, lepsze wchody i lepsze podsiąkanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

@damianjarosz1 tu chodzi o to żebyś nie porównywał kompaktora do zwykłego agregatu jakim jest np Kombi. zapotrzebowanie mocy podane przez producent jest naciągane. wierzysz że z 6 metrowym kompaktorem poradziłby sobie 160-konny ciągnik? swoją drogą jeśli patrzysz na tą tabelkę to powinieneś sobie uświadomić że agregat do Twojego ciągnika to Max 4 bo Twój ciągnik ma 117 KM czyli jest w przedziale tego agregatu i będzie miał ten zapas mocy który się przyda np pod górkę czy na cięższej glebie. 4,5 m to zdecydowanie przesada

 

co do podwójnego Crosskilla. pierścienie nie są za rzadko, są w takiej samej odległości jak w pojedynczym wale, tyle że są rozłożone na dwa wały. odległość między pierścieniami to jakieś 2 cm. dzisiaj próbowałem pracować bez płozy równającej to tak ładnie nie wyglądało bo zostawia bruzdki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Zależy od ciągnika, ja 150 km ciągam 6 m ale 5 było by optymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad004    7

ja mam maksa 6m na gesiostopkach z wałem crosskil z tyłu i daje rade ciąga go 1634 albo valtra t171 ale też próbowałem 130km i też szło jako tako


Valtra-Power Partner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Powiem szczerze to nie zbyt wyobrażam pracę z1634 z 6 m kompaktorem, dla niej to 4 metry, piszę o odpowiedniej szybkości, i pracę 2 biegiem, na zającu

Przecież ona ma130 km naprawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

tak samo jak 1224 w rzeczywistości ma maksymalnie 100 KM dlatego 4 m to już ostateczność. podejrzewam że będzie mi ciężko rozpędzić 12-stkę na 4 terenowej, no ale na glinie może będzie trochę lepiej bo na piachu to przedni wał się normalnie zapada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Konrad2510
      Słuchajcie panowie posiadam agregat unia kombi 4,2 i mam pytanie czy wymieniał ktoś łożyska na przednich walkach oraz te piasty bo rozebralem wczoraj żeby wymienić łożyska a tam piasty pekniete i rozmielone a nowych już nie sprzedają takich proszę o rade
    • Przez KrzysztofWyszyski
      Problem polega na tym że zawiasy puszczają po spuszczeniu z przewodów oleju i było odpowietrzane. Co to może być za przyczyna?
    • Przez ZetorPower
      Witam Pany mam pytanie jest do kupienia agregat unia ares tl drive z hydropakiem ale nie mam pojęcia jak taki wał oponowy poradzi sobie w uprawie i siewie po orce centralnie po orce lub wstepnie przebronowane ciezkimi bronami na rędzinie lub glinie no i troche na normalnych glebach  rozwali to troche bryły czy opony za miekkie są?? własciciel pracował nim na lekkich glebach to mówi że malina 
    • Przez Arek84
      Jak w temacie, poszukuję agregatu unia kombi 3,7 m rozkładany hydrauliczne  rozważę  każdą propozycje najlepiej nie malowany w oryginale i w obrębie tarnowa, krakowa,  katowic i kielc.
    • Przez norbi9032
      Witam stoję przed zakupem zestawu uprawowo siewnego (Unia cerse z wałem packera + poznaniak 500/3D lub podobny zestaw z AGRO MASZ-u)
      Który zestaw był by lepszy.? Wady i zalety? I może orientuje się ktoś jak wychodzą cenowo.?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj