Pawel89pl

Kategoria B+E a traktor z 2 przyczepami

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ptaszyna    170

Nikita, było już o tym na poprzedniej stronie i sam dałeś link do ustawy, w niej jest zastrzeżenie że na terytorium Polski B+E można kierować pojazdem wolnobieżnym z przyczepami i ciągnikiem z przyczepami i nie ma słowa o masie całkowitej.

 

Do drugiej linijki to co? nauka jazdy Zetorkiem z 4t przyczepą nauczy Cię jazdy kirovcami  i co tam jeszcze wymieniłeś, bo chyba tymi sprzętami co wymieniłeś to nigdzie nie uczą powozić na T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wiesz, było tylko nie daje mi to spokoju ;)

 

12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

 

oraz w następnym punkcie

 

2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);

 

dalej idąc w RP można jeździć ciągnikiem na B.

 

 

Nie wiem kiedy znajdę czas przejrzeć całość albo pogadać z chłopakami z drogówki ale nie daje mi spokoju to że gówniarz robiąc B na jakimś punto robi potem E i śmiga zestawem o DMC=40ton. Sorki ale dla kogoś obeznanego w mechanice to nie widzę problemu ale dla jakiegoś dupka co ledwo zrobi prawko i ma w dwa lata 20pkt na koncie dać zestaw 40tonowy to trochę dziwne tym bardziej że taki ciągnik np JCB Fastrac leci 70-82km/h max do tego wózek dolly+naczepa pełna zboża.....

 

 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

To nie kwestia mechaniki tylko techniki jazdy. Punto to nie ponad dwudziestometrowy zestaw.  Zgadzam się z tobą jak najbardziej.  


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

A  co stoi na  przeszkodzie  żeby taki sam gówniarz mógł zrobić T ?  i  wtedy może  wszystko? 

Jest jasno  napisane i  w  punkcie  dotyczącym  ciągników  na  B+E,  nie  ma  mowy  o  ograniczeniach  masy przyczepy [przyczep].

Tak  samo mozna  powiedzieć że  inaczej jedzie  sie  golfem,  a inaczej  200 konnym  traktorem , z agregatem  o  wadze  5  ton 

 

 

Nie  ma  co  nadinterpretować przepisów , nawet jak  chłopaki  z drogówki  ,  [ chwalisz się  znajomościami?] powiedzą że  nie  może  -to  nie jest  napisane nic o  ograniczeniach masy i mogą  naskoczyć :P

 

 

 

 

 

 

 

]

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ale jednak jakieś podstawy prowadzenia ciągnika pod kątem techniki czy zagrożenia powinni uczyć. Auto to auto. Dalej jedzie się tak samo pod względem technicznym nie odbiega jedno od drugiego.  


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nikt na  kursie  nie  nauczy  sie panować nad  40  tonowym  zestawem  ,  czy to na kat  B+E  czy na  T 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

tak ale powiedzą ci jak z grubsza prowadzić, cofać jedną przyczepa, to z pierdoł.  Nauczą ile i czy masz mieć powietrze w instalacji pneumatycznej,  zapiąć przewody czy samą przyczepę. Jak by się postarał to można by jeszcze długo wymieniać rzeczy technicznych odnośnie samego pojazdu jak i techniki jazdy różniące samochód od ciągnika. 

Osobne kategorie są dla pojazdów o wiele mniej różniących się od siebie np. motorowery i motocykle, ciężarowy samochód i autobus. 

A tutaj całkowicie dwa inne pojazdy różniące się technicznie i sposobem prowadzenia a informacji na temat ciągnika na kursach żadnej. Coś chyba nie tak?

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Posiadając kat B+E nie ma ograniczenia wagowego. Trafiłeś na debili nie policję. Nic nowego.

 

Pewnie ze racja. Jak może być do 3,5 tony jeśli daje ci prawo do kierowania zespołem pojazdów składających się max z 3. To co można  zapiąć taczki?

Jeśli jest ograniczenie  DMC to jest to w kodeksie napisane, jeśli nie ma na ten temat słowa to ograniczenia nie ma. 

seweryn20 to nie twoje? Co Ci się tak optyka zmieniła?

 

 

Jak T można zrobić od 16 roku życia a B od 18, to co wydaje się ważniejsze. Nie wiem czy taki 16-to latek w pojazdach które wymienia Nikita to takie bezpieczne.

 

Temat mnie bardzo interesi bo na dniach syn idzie na prawko (zaczyna od "b" i potem w końcu nie wiadomo czy ma robić E czy T, bo E dawało by większe możliwości.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Powietrze? nie każdy  traktor ma  sprężarkę  nawet...   są  też  hamulce  hydrauliczne .

 A  jeśli ma  sprężarkę   to  zawór  ustala jakie  ciśnienie  ma  być , cofać tak  samo cofasz na  kursie  T  jakąś  pusta przyczepą  i tak samo  na  E  lawetą, nie  małą  lekką  przyczepką .

Róznica  między  C  i  D  polega  głównie  na tym , że  inaczej  się  jeździ  wożąc  piach  , a  inaczej  wożąc  ludzi 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kajtek_1    13

masz rację ale takimi zestawami nie jeżdzą chłopcy z miast którzy niedawno zdali prawko B+E tylko chłopaki z wiosek a oni od małego jerzdzą ciągnikami i ich ojcowie dawno im już wytołkowali co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ptaszyna nie rozumiem twojego stwierdzenia.

Nie można wrzucać wszystkiego do jednego wora że ciągnikami jeżdżą ludzie ze wsi bo to bzdura. Zanim zaczniesz poruszać się jakimkolwiek pojazdem jest przedstawiony ogólny zarys danego sprzętu. odnośnie ciągnika kierujący z kat B nie posiada nawet najmniejszej informacji co się  z czym je, a pisanie że nie każdy ma powietrze czy cofa się tak samo to bzdura. Jak wspomniałem wyżej pomiędzy motorem a motorowerem a autobusem czy ciężarowym są mniejsze różnice a kategoria osobna.  Ciężarowym z jajkami czy wódką  pojedziesz tak samo jak autobusem pełnym ludzi. 

jak by nie było różnice są poważne i powinno się o tym mówić na kursach. A nie ma nic.

Ptaszyna niech robi E. Zdecydowanie lepiej na tym wyjdzie będzie miał większe uprawnienia niż samo T.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kajtek_1    13

Też jestem zdania że lepiej zrobić E zamiast T sam tak miałem robić tylko w wojsku mi się udało zrobić C A w cywilu dorobiłem E

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

... a pisanie że nie każdy ma powietrze czy cofa się tak samo to bzdura. Jak wspomniałem wyżej pomiędzy motorem a motorowerem a autobusem czy ciężarowym są mniejsze różnice a kategoria osobna.  Ciężarowym z jajkami czy wódką  pojedziesz tak samo jak autobusem pełnym ludzi. 

jak by nie było różnice są poważne i powinno się o tym mówić na kursach. A nie ma nic

Pisanie że nie  każdy ma  powietrze  to  fakt  nie bzdura  , na świecie  są  nie tylko MTZ . 

Jak ja  robiłem kurs, to nikt  nie mówił nic o ciśnieniu w pneumatyce  

Na egzaminie   trzeba  było  zrobic ósemkę  traktorem  z przyczepą i cofnąć  na prosto  , to nie żadna  filozofia i nie ma nic  wspólnego  z  jazdą  po publicznych drogach traktorem  z przyczepami .

Traktor to nie  samolot , na  wsi traktorami jeżdzą gówniarze co mają po  10 lat  , samochodami  tacy raczej nie jeżdzą,  a ty się uparłeś  że  jazda  traktorem  to bóg wie co , to proste  jak budowa cepa  :P .

 

 

Jak  ktoś nie  umie  cofać  idąc  na kurs  - to i  sie na kursie nie  nauczy . 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2201    51

Temat jest taki. Kat. B+E można jechać ciągnikiem + 2 dwie przyczepy ale o łącznej masie całkowitej 3,5 t. W ustawie o kierujących pojazdami jest napisane: art. 6.1 pkt 12  kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t; najlepiej zrobić kat. T i jest spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

  Ograniczenie  wagowe w  B+E   dotyczy tylko  pojazdu okreslonego  w kategorii , 

W  punkcie o uprawnieniu do kierowania  ciągnikami  i pojazdami  wolnobieznymi  nie  ma  żadnego  ograniczenia 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;

©Kancelaria Sejmu s. 8/144 2015-10-28

2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);

 

Jest to cytat z ustawy (końcówka strony 7 i początek 8) którą wkleił kiedyś Nikita. Nie mogę się tu doczytać o ograniczeniu wagowym. Poprzedzające zapisy dotyczą tak jakby prawka międzynarodowego, dlatego później jest o terytorium kraju.

 

Mieszanie do tego mechaniki, techniki, pneumatyki i co tam jeszcze uważam za robienie niepotrzebnego zamętu, bo nie o tym temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Temat jest taki. Kat. B+E można jechać ciągnikiem + 2 dwie przyczepy ale o łącznej masie całkowitej 3,5 t. W ustawie o kierujących pojazdami jest napisane: art. 6.1 pkt 12  kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t; najlepiej zrobić kat. T i jest spokój

 

Cytat z ustawy po raz n-ty: "kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;"

 

A teraz:

1) odpowiedz nam na pytanie jaki pojazd(!) jest określony w prawie jazdy kat. B.

2) powiedz od kiedy w RP uprawnienie kogoś do jazdy ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) jest obłożone jakimkolwiek ograniczeniem tonażowym (pomijając ograniczenia wynikające z DMC pojazdu)

3) przestań mącić innym w głowach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JumperTomek    9

Dzwoniłem wtedy do jednej szkoły i powiedzieli, że nie można. W 2 szkole powiedzieli, że można ale do 7T :D a w 3 że można normalnie :D zadzwoniłem w końcu do word Częstochowa i powiedzieli że można normalnie jeździć z przyczepami :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Nie jest zbędne, przede wszystkim dla wielu to szansa na legalną jazdę od 16 roku życia. Poza tym trzeba pamiętać, że B+E = T na terytorium RP, jak chcesz dorabiać na ciągniku np. w Niemczech, musisz mieć T.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Jeżeli ktos nie  potrzebuje  B [  lub  C ,D ],  to  łatwiej mu  jest  zrobic  T  niz np  B+  E 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ciągnik to nie samolot a jednak od samochodu różni się poważnie. 10-cio latki ganiają a potem wysłuchujesz w telewizji o wypadkach na wsi. 

20 lat temu na kursie uczyli mnie zapinać przyczepę, musiałem wyjeździć godziny na parkingu i gwarantuje ci że cofać się nauczysz, podawali wiele informacji które nie są kompletnie przydatne jadąc samochodem a cięgnikiem już tak. Technika jazdy szczególnie z przyczepa w terenie górzystym to już całkiem inna historia i też o tym wspomnieli. Tak że samolot to nie jest ale samochód też nie. I jak wspomniałem jeżdżą ciągnikami ludzie którzy wcześniej nie mieli z nimi styczności.  To że u ciebie takich nie ma to nie znaczy że tak jest wszędzie. 

Sytuacje można śmiało porównać do jazdy motorowerem na który uprawnia tylko dowód osobisty. Co z tego że facet od dziecka rowerem czy wueską jeździł jak pojęcia o przepisach nie ma.  Prawo jest jakie jest ale jak dla mnie to lekka dziura.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Równie dobrze można powiedzieć, że jazda busem do 3,5t z ludźmi nijak ma się do jazdy Micrą czy innym Swiftem z instruktorem/egzaminatorem, a jednak prawko B do tego uprawnia, bo taki bus to samochód osobowy. I jak już ktoś wspomniał, zdając egzamin na małym Zetorku z tandemem nikt nie nauczy Cię obsługi i techniki jazdy ciągnikiem, który nie mieści się na swoim pasie jezdni, z podczepioną jeszcze większą maszyną. Możesz zrobić 10 kursów a jak nie masz wyobraźni i umiejętności przewidywania, to stanowisz zagrożenie na drodze. Daj więc spokój tej dyskusji, bo tutaj akurat wprowadza tylko niepotrzebny zamęt, a i tak nic nie zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

seweryn20 daj se chłopie siana. Żeś się uczepił tego motoroweru jak rzep psiego ogona. Osoba nie pełno letnia musi mieć kartę motorowerową a dorosłemu wystarczy dowód bo wychodzi się z założenia że dorosły człowiek zna podstawy ruchu drogowego. Gdy by tak nie było to nawet pieszo nie wolno by było chodzić. Z twoją nadgorliwością to do chodzenia by trzeba mieć uprawnienia.

Następny kit to tekst o jeździe w górach, kto tego uczy, czy to na T czy na B.

Nie wiem co Ty chcesz osiągnąć wypisując swoje teorie? 

Temat jest o tym czy można jeździć ciągnikiem z przyczepami na B+E i koniec. A nie gdzie czym i jak się lepiej nauczyć jazdy ciągnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6380

Podczas jazdy z przyczepą w górach należy przestrzegać jednej podstawowej zasady. Jedziemy tak aby przyczepa nas nie wyprzedziła. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Sebastian
      Jaki ciagnik na 20-26ha nie zwracajac na cenne (no moze nie wiecej jak 180tys)?? I jakie maszynny do niego??
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, czy ktoś wie czym różnią się te kategorie względem prowadzenia ciągnika? Czy kat B+E uprawnia do jazdy ciągnikiem i dwoma przyczepami o dowolnej ładowności, czy są jakieś ograniczenia. Z góry dziękuję za odpowiedz.
       
    • Przez PrzedstawicielGS
      Witam, Szukam części do traktora Deutz z 1940 roku f2m 315 lub podobne. Ewentualnie mogę kupić cały ciągnik. Jeśli ktoś coś wie lub ma, to polecam się pamięci. 
      tel. 507 79 79 04
      Marek
    • Przez Konrad156
      witam ja mam takie pyatnie czy jak dwa miesiące temu zrobiłem teorie na kat b i jakies dwa tygodnie temu odebrałem prawo jazdy to moge na podstawie tej teorii zdać kat t czy nie bo chciałbym sie zapisać ale nwm jak to dokładnie wygląda
      jaka cena prawa jazdy jest na kat t?
       
    • Przez przemo101112
      Witam.  Mam pytanie odnośnie handlu ciągnikami Z UK. Czy jest ktoś kto się tym zajmuje.?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj