zyz1o

kiszonka w silosie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zyz1o    9

Hejka chcialbym a odpowiedzieli ci co robia kiszonke w pryzmach

 

powiedzcie mi jak zrobi dobra kiszonke zaczynajac od koszenia:

-kiedy najlepiej zbierac taka trawe na 2gi czy na 3ci dzien po skoszeniu?

-jak ja dobrze ugniesc zeby gora nie plesniala (mam taki problem)?

-czy przed zakryciem pryzmy posypujecie ja sola?

-jakiej folii najlepiej uzyc jaka polecacie ?

-czy cienka przezroczysta folia cos daje ?

-czy trawa powinna byc suchsza czy mokrzejsza ??

-czy zakiszacz cos daje i czy warto go stosowac (czy zapobiega plesni) ?

 

To chyba takie pytania zgrubsza rozchodzi sie o to ze zaczalem robic kiszonke w pryzmach fajnie to wszystko idzie tylko problem polega na tym ze jakie 30 cm a moze wiecej mi plesnieje i to ostro i teraz tak 1 pokos jak robilem to myslalem ze jest za suchy i za slabo ujezdzony bo wlasnie taka warstwa mi zgnila jakies 4 dni temu otworzylem nowy silosik 2 pokos i znowu to samo a staralem sie robic mokrzejsza trawe i ugniatalem o wiele dluzej dodam tylko ze na 1 pokos dawalem cienka przezroczysta folie a potem ta normalna a na 2gi pokos nie mialem wiec nie dawalem tej cienkiej wiec wezdzie cos doradzcie bo szkoda mi materialu wywalac dajcie mi jakiej porady z wlasnego doswadczenia albo opiszczie jak wy robicie trawe w pryzmy hhe czekam na odp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysak2014    0

Siema. Moim zdaniem najlepiej jest zbierać trawę po skoszeniu na drugi dzień , wystarczy aby trochę przewiędła. Aby kiszonka nie pleśniała należy dobrze ugnieść każda przywiezioną przyczepę zależy też od tego dobre przyciśnięcie folii ( dobre są opony bądz worki z piaskiem) na koniec zwożenia, a co do folii to polecam MAGELLANA sprawdzona od wielu lat. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyz1o    9

no to ja na boki od sciany daje worki z piaskiem a na wierzch pare opon a ile mniej wiecej czasu ujezdzasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Najlepiej zebrać sieczkarnią na drugi dzień. Dobrze pocięta, nie trzeba wozu paszowego i dobrze się ugniata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysak2014    0

Worki od ściany też układam a ujeżdżam tak około 25 min każdą przywiezioną przyczepę no i na koniec z godzine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam8550    15

Jaką przyczepą zwozisz i czym ugniatasz? Może koty lub psy chodzą po pryzmie i dziurawią folię, małych dziurek można nie zauważyć. Ja u siebie zwożę też zbierającą i nie mam problemów z pleśnią, ważne aby folia była cała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyz1o    9

woze na 2 przyczepy pottinger jumbo i lely xr 75 a ugniatam ladowarka jcb 531 70 i czasami jeszcze jakis ciagnikiem zawsze ta koncowka plesnieje te 30 cm a moze wiecej moze jaka folie dziadoska kupilem ;/ moze to jakas cienka zwykla jaka polecacie ? oprucz magellana i dzisiaj zauwazylem ze takie male dziurki gdzie niegdzie sa ale to od tego by tak mocno zgnilo ;/ doradzcie cos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam8550    15

Tak jak mówisz ta cienka "przezroczysta'' nazywa się jakoś transparentna czy coś podobnego, u kolegi jak przykrywaliśmy kukurydze tą folią to folia po zetknięciu się z wilgotnym materiałem przykleja sie i przez co usuwa powietrze nagromadzone. Stosujesz siatki pryzmowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyz1o    9

no tak ja tak cienka dalem na kukurydze a akurat na ta pryzme z trawa nie dalem tak mam siatki pryzmowe tylko akurat na tej pryzmie nie bylo hehe ;/ ale dodam ze na wczesniejszym silosie ktorego spaslem byla cienka folia i siatka a i tak zgnilo ale to chyba dlatego ze bardzo suche bylo siano i slabo ujezdzone wiec byc moze zebym dal cienko folie i siatke to by ta pryzma nie przygnila a tobie od sciany nie gnije ? czy dajesz cos na siciany silosu bo u mnie przewaznie jest tak ze jak przykrywam np kuku to klade folie no i przykladam workiem do sciany a on tak troche sie odchyla od sciany no i zawsze jest plesn przy scianach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam8550    15

Ja u siebie niestety robię wszystko w w pryzmy lecz strat powyżej 3-5% nie mam a jak wszystko pójdzie tak jak trzeba to strat brak, chyba że jakaś dziura się trafi. Wybierasz wycinakiem czy krokodylem? W ciągu jakiego czasu zamykasz silos tzn. jak długo trwa zwożenie trawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyz1o    9

trawe wybieram wycinakiem z 1 pokosem bawilem sie chyba z tydzien wiec nawet sie nie dziwie ze duzo strat ale ten 2gi pokos o ktorym pisze zrobilem w 2 dni i 3ciego dnia nakrywalem. Stosujesz jakas specjalna folie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam8550    15

Stosuje zwykle folie kiszonkarskie czarno-białe. Obsypuje w około piachem a na wierzch opony chyba że zabraknie to też piach. Zamknięcie po trzech dniach to taki optymalny termin po którym nie powinno występować "psucie się" kiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyz1o    9

no wlasnie tez tak mysle widocznie to przez ta ze folia ma jakies delikatne dziurki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj