Renesis16xT

Likwidacja plantacji porzeczek

Polecane posty

Renesis16xT    13

Witam,

 

drodzy koledzy, nie wiem czy to właściwy dział. W każdym razie, mam możliwość wzięcia w dzierżawę około 2ha pola, obsadzonego drzewkami porzeczkowymi. Czy ktoś z Was ma doświadczenie w likwidacji tego typu plantacji?

 

Ponieważ, tak w zasadzie, nie mam w ogóle pomysłu ;]


Zapraszam na mój kanał na YouTube i Facebook:

Agroblog

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dstefansky    6

Po co chcesz to usuwać ? Ziemia po krzewach przez kilka lat będzie słaba tzn. będzie dawała Ci mały plon . Jeśli porzeczki są w dobrym stanie to poczytaj , podowiaduj się i próbuj kontynuować produkcje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wmiarę łatwo się je wyrywa turem widłami potem trochę pracy z wytrzepaniem piachu z korzeni a jak poleży i wyschnie to rozdrabniacz do gałęzi i jest z tego dobry materiał do pieca .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Po co chcesz to usuwać ? Ziemia po krzewach przez kilka lat będzie słaba tzn. będzie dawała Ci mały plon . Jeśli porzeczki są w dobrym stanie to poczytaj , podowiaduj się i próbuj kontynuować produkcje .

 

Czemu ma dawać słaby plon?? Jest właśnie odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dstefansky    6

Czemu ma dawać słaby plon?? Jest właśnie odwrotnie.

 

Ja likwidowałem w tamtym roku nieużytki na których rosły maliny . Starałem się zrobić wszystko jak najlepiej a kukurydza którą tam posiałem wytworzyła po 1 marnej kolbie i otrzymałem plon 7 ton /ha na IV klasie ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

To zależy jakim sprzętem dysponujesz. Ja nie mam duzego ciągnika i talerzówki wiec najpierw wszysko ścinam rozdrabniaczem, następnie jadę po karpach glebogryzarką, następnie głęboka orka i siew gorczycy. Jeżeli masz duży ciągnik to zetnij rozdrabniaczem sadowniczym, lub bijakowym, zjeździj kilka razy ciężką talerzówką następnie głęboka orka i siew poplonu. Korzenie i tak będą wychodzić z ziemi jeszcze ze 3 lata. Jeżeli masz możliwość to daj z 15 ton na ha obornika, aby pobudzić glebę do życia po po porzeczce.

Edytowano przez michal009

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woyto    16

mozna tez zjezdzić rzędy po ścieciu rozdrabniaczem kretem do karp-działa podobnie jak glebogryzarka tylko głębiej i lepiej,pomyśl o opryskaniu randapem +starane,przed ponownym wsianie czegokolwiek i koniecznie głęboka orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

ale dlaczego likwidować? ile lat mają porzeczki? jeżeli plantacja nie jest w stanie agonalnym to lepiej w nią zainwestować i napewno lepiej wyjdziesz niż na zbożu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

To, że lepiej wyjdzie to nie wiadomo i gwarancji nie ma. Jeżeli plantacja była zaniedbana rok, lub dwa to może się okazać, że najlepszą metodą ratowania jest jej skasowanie. Może niech autor wątku coś napisze o tej plantacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renesis16xT    13

Dzięki za odpowiedzi.

 

Porzeczki rosną ponad 20 lat. Ale od około 10 lat nie są w ogóle zbierane. Generalnie przez te wszystkie lata kompletnie nic na tym polu się nie działo. poza tym, zbiór nie wchodzi w grę, ponieważ zwyczajnie nie ma na to czasu i siły roboczej. Zajmujemy się TYLKO produkcją roślinną na około 30ha, w związku z tym mam jeszcze czas, aby pracować normalnie na etat. Na zajmowanie się porzeczkami zwyczajnie tego czasu by zabrakło... ;]

 

Na początku myślałem, aby po prostu je wyrywać. Ale ciekaw jestem czy głębosz z 1 zębem, podczepiony do dużego ciągnika by wystarczył. Mam tylko 80km, ale znalazłby się ciągnik o wiele większy ;]

 

Glebogryzarki, do "głębokiej" uprawy niestety nikt w okolicach nie ma.


Zapraszam na mój kanał na YouTube i Facebook:

Agroblog

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kozer
      Witam, mam pytanie jak można z początkującego plantatora przejść w wyspecjalizowane gospodarstwo zajmujące się produkcją malin.
      Posiadam aktualnie 10 ha gruntów ornych. Z czego 15 arów maliny, 30 arów truskawki oraz 15 arów porzeczek. Reszta gruntów obsiana jest zbożem...
    • Przez 650elx
      Witam,niewiem gdzie to napisać więć tu napiałem.
      Jak skutecznie zlikwidować luz na frezach,
    • Przez Adi21
      Chciałbym zlikwidować nieużytki na polach i chciałbym wiedzieć czy jest taka możliwość zgodnie z przepisami, gdyż słyszałem że po 2014 roku nie można będzie czegoś takiego zrobić. Nie wiem czy to prawda czy nie, a nigdzie takiego tematu nie mogę znaleźć. Wiem że gdy gospodarstwo jest objęte programem rolnośrodowiskowym to czegoś takiego nie wolno zrobić, natomiast gdy nie jest objęte?
      Niektóre z nieużytków mam zakrzaczone inne zadrzewione, jak można to rozwiązać, aby nie dostać kary lub utraty dopłat. Proszę o pomoc w tej sprawie.
    • Przez putekemil
      Witam,
      chciałbym przerobić swoją ślęze na taką do jagodników. Wie ktoś gdzie można kupić taką przystawkę typu Octopus ?
    • Przez terezjasz
      Witam
       
       
      Jakich zabiegi trzeba wykonać aby zlikwidować plantację Miskanta Olbrzymiego?
       
       
      Czy zabiegi takie jak:
       
       
      - Wyoranie karp i Oprysk herbicydem wystarczą?
       
       
       
      Z góry thx za udzielenie odpowiedzi.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj