Zaloguj się, aby obserwować  
Michal456

Kiszonka dla królików!

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michal456    9

Cześć!

Słyszałem że dla królików można dawać sianokiszonkę.Ja w tym roku będę próbować bo za stodołą mam ok. 2 a łąki i wykoszę,zostawię na 2-3 dni i zgrabię i wezmę na sieczkarnię potnę,

kupię siatkę plastikową,zwiąże i wsadzę sieczkę do worka czarnego( chodzi o worek na śmieci), wysysam odkurzaczem powietrze mocno zawiążę

i powinno być dobrze.Jak ktoś daje kiszonkę dla królika to niech powie ile daje na początek a potem o ile zwiększa.Słyszałem że na początek powinno się dawać 0,25 kg , ale jak się przedobrzy to królik zdycha czy to prawda i co o tym sądzicie.Proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Ja daję królikom kiszonkę od zeszłego roku i nie było żadnego przypaku aby mi jakaś sztuka padła. Ja robię w wiaderkach albo w workach na śmieci, dobrze ubijam i wiążę, a na ten sezon beczki już czkają ;). Jak dla mnie to zbyteczna ta siatka, odkurzacz też bym sobie darował. Ja nie tnę tylko dorazu kiszę bez zordarbniania, w tym roku miałem kisznkę z koniczyny czerwonej, miała długość ok 20-30 cm i świetnie się zakisiała. Kiszonkę to czasem odrazu po ścięci kiszę, albo po podsuszeniu. 0,25kg :o nie dawaj aż tle bo z pewnością odlecą! Ja dawałem garść na początek, póżniej zwiększyłem dawkę do oporu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
askakonik    4

U nas króliki dostają sianokiszonkę z mieszanki trawa+ koniczyna, ale mamy duże bele dla koni, a króliki korzystają niejako przy okazji. Uważam, że bardzo fajna pasza na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pelo111    23

U mnie króliki nigdy nie dostawały kiszonki jedynie pełnoporcjówka siano i trawa

Strach że pozdychają nie pozwolił mi dać im kiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Starszym to rano i wieczorem, teraz jak mam samice z małymi to tylko raz. Kiszonki nie daję samicom zakoconym, aż do miesiąca po wykoceniu, żeby małym nic nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Koniczynę i lucernę jest bardzo ciężko wysuszyć dość wystarczjąco by nie spleśniała, po co ciąćna sieczkarni? Jak już chcesz mieć siano bdb jakości to dawaj zwykłe siano i wysusz sobie pokrzywę, i dawaj na przemian albo wymieszaj ją z sianem.

Ps. lucerna, koniczyna, pokrzywa ma duże straty po wysuszeniu(kruszenie się listków)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

będę dawał na wiosnę jak nie będzie trawy a resztę będę magazynować w garażu tylko bele zrobię sam z siatki plastikowej a z ogródka z

trawnika gdzie będzie ładna trawa to pójdzie na kiszonkę a w październiku zrobię ostatni pokos z lucerny i pójdzie też na kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Też daję lucernę królikom. Magazynować w garażu to chcesz jako siano czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

siano w garażu a kiszonkę wyleję przed garażem mały skrawek betonu i będę ustawiać pionowo niedługo wstawię zdjęcia ze sprzątania

garażu i budowania zagród i może pierwsze zdjęcia z siana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Jeśli planujesz robić siano z lucerny to będzie problem, wiem bo sam robiłem w zeszłym roku. Do siana to jeszcze troche czasu ;), szybciej będzie zbiór pokrzyw. Jak planujesz robić tą kiszonkę, opisz tak dokładniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

no to będę kosić trawę w ogrodzie kosiarką,potem wezmę siatkę plastikową docisne mocno,potem wezmę w worek po śmieciach zapakuje,potem odkurzaczem wyzsam powietrze,mocno zawiążę i po miesiącu mam kiszonkę ale jak zrobię w październiku to jak postoi trochę dłużej to nic się nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Nic się nie stanie, a nawet lepiej bo dużej przefermentuje, obecnie karmię króliki kilkumiesięczną kisznką z koniczyny czerwonej. Ja robię kisznkę tak że wkaładam do wiadra kilka cm towaru, dogniatam ręką i tak aż do pełna, jeśli robię w workach to tak samo a na końcu związuję(daję od 2 do 4 worków, bo koniczyna i lucerna są roślinami które maja twarde łodygi, ale bo zakiszeniu i tak są mięciutkie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Można, ale nie wiem czy to królikom wchodzi, ja nie robię ponieważ o kiszonkę z kukurydzy musiałbym sobie zasiać kukurydzę, albo kombinować z zdobyciem materiału do zakiszenia. Koniczyny, mleczy, lucerny, trawy mam pod dostatkiem, więc robię kisznkę tylko z tego towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

no a ile masz ha lub a i ile pokosów robisz rocznie

 

a czy można robić kiszonkę z trawy którą się wykosi w ogródku kosiarką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

W ogródku koszę kosiarką szwedzkiej firmy Stiga(spalinowa z koszem do zielonki) robię z tego kiszonkę lub koszę połowę i skarmiam na bierząco, a za tydzień koszę drugą połowę i też na bierząco. Obecnie ziemi nie mam ani ara ;)(chyba że ogródek) niedaleko mnie rośnie koniczyna( nikt jej nie kosi, to czemu by sobie nie skorzystać).Całe wakacje siedzę sobie u wujka który ma ok 18 ha hoduje bydło i trzodę, większość towaru mam od niego(siano, lucerna,otręby i inne) W tym roku zasieję marchew pastewną i brukiew. kukurydzę mam od znajomego, który mieszka w tej samej miejscowości co wujek(w porządku gość, nie raz byłem u niego sobie zarobić). Pokosów w ogródku nie liczę, najczęściej to koszę co 7 dni(średnie obroty i szybkie tempo). Do wujka jeżdzę co tydzień więc przywożę sobie lucerny i mleczy w worku i mam na ok 3 dni do skarmiania, resztę dorwę sobie w okolicy. Wujek tez hoduje króliki, teraz ma już tylko jedną samicę, ale nie raz miał już 100 króli. kiszonki robię gółwnie w wakacje gdy jestem u wujka, a lucerny nie ma zbyt wiele, kilkanaście a, pokosów jest robione sporo, nawet do ośmiu, czyli bardzo dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

Mam pytanie bo klatki będą pod ścianą a metr nad nimi jest taka deska przybita do ściany która kiedyś służyła jako mały stoliczek.Deska ma ok 50 cm i ja tak pomyślałem

że można było by tam dobić kilka desek i zrobić nad nimi mini strop i tam bym przechowywał siano co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Niezły pomysł, ale siano to lepiej w pomieszczeniu, bo mniejsze ryzyko wilgoci, ale z braku laku to i to dobre.

 

Co do kiszonek to ja królikom dawałem kiszone wysłodki buraczane mieszane pół na pół z owsem do oporu i siano, ale siana to za wiele nie jadły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

Cześć!

Mam ważne pytanie! Jaką marchew lepiej posiać pastewną czy zwykłą i jak zrobić potem kiszonkę z natką na jesień i w jakich ilościach ją

mam dawać jak będę miał tą kiszonkę z natki?

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

Pierwsze słysze zeby robić kiszonke z natki ale mozna sprubowac . Moim zdanie lepsza pastewna bo wieksza urośnie i bedzie jej więcej, chodz bym powiedział ze obojetnie jakąposiejesz bo i tak zjedzą. Osobiście uważam z doświadczenia że lepiej zasadzić ziemniaki i je puzniej parować. Chociąz zwierzyna ma po tym wage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominikfm3
      robie kiszonke z 7 ha. górne 10cm (pryzmy) jest dobre a następne 10 się psuje! co robie żle?
    • Przez rolnik2102
      Witam, czy jest ktoś z okolic Kalisza i kupuje płynny wywar gorzelniany do bydła lub by był zainteresowany kupnem? Osobiście bym chciał kupić tą pasze  tylko że muszę wziąć całą cysternę a aż tyle nie potrzebuje i szukam chętnych z okolic kto by był jeszcze zainteresowany kupnem tej paszy 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Używacie dla cieląt powyzej miesiąca paszy gotowej z sieczką lub suszem z lucerny określanej jako "pasza TMR dla cieląt" ??Charakteryzuje się ona wiekszą zawartoscią włókna, przez co ułatwia przygotowanie do pobrania objetościówek w przyszłości.
      Na rynku jest kilka firm oferujących, np.VitTra, Biofeed czy DeHeus. 
      Jeśli ich używacie, moglibyście ocenić wyniki ich stosowania? Może jakies zdjęcia samej paszy? Koszty? 
      Ja używam jednej z nich, ale co dostawa to inaczej wygląda. Liczę na pomoc, z góry dzięki za odzew.
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam chciałbym się dowiedzieć jaką stosować pasze dla warchlaków(25 kg-30 kg) do 120-130 kg . Obecnie stosuje na 1 tonę  250 kg jęczmienia, 250 kg owsa, 500 kg pszenżyta, 30 kg koncentratu z sano na szybki tucz i przyrosty są słabe trzeba hodować około 7-8 miesięcy. Szukałem podobnych tematów ale nie ma. Proszę o pomoc 
    • Przez Ziks
      Witam, czy ktoś wie gdzie bym mógł sprzedać króliki w kujawsko-pomorskim.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj