Skocz do zawartości
wladek

Młoda jałóweczka - jak stwierdzić czy będzie mleczna

Polecane posty

wladek    0

Dwa tygodnie temu ocieliła mi się krowa - Simental - doi się najlepiej spośród wszystkich jakie posiadam w swoim stadzie (to jej już 5 laktacja, do tej pory miała same byczki) i teraz ma jałóweczkę.

I teraz mam pytanie: Jałóweczka na pierwszy rzut oka rasy SM - krowa zaskoczyła mi dopiero za 4 razem, nazwy byka po jakim została cielna nie mam bo inseminator daje tylko kwit za pierwszym razem a powtórki to pisze tylko datę długopisem na pierwszej kartce. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jałóweczka jest rasy mlecznej? Jak sprawdzić czy opłaca mi się ją trzymać 24 miesiące.

Kiedyś od innej krowy wychowałem sobie jałóweczkę z nadzieją, że też będę miał z niej pociechę a tu okazało się ze zupełnie nie poszła w ślady matki i dawała max 6-7 litrów na udój i nawet nic nie poprawiło się w drugiej laktacji.

mora    14

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

Wiadomość z agroFakt.pl

Radan    28

i po dobrej krowie mlecznej czasem jest wielkie gów... a nie mleczycha

Szymi40    373

Niektórzy starzy hodowcy przy zakupie krowy patrzyli na długość ogona ( mam na myśli część kostną, a nie pędzel) im dłuższy-tym lepiej. Nie wiem dlaczego.....

Dlatego żeby kitą sięgnąć dojarza jak za mocno ciągnie.... ;) A tak poważnie to krowę jeszcze ocenisz ;;na oko'' czy dójka ale takie ciele to raczej nie.

• Like 1

daremw    128

główne takie cechy to zazwyczaj głowa która powinna być mała (chociaż mam simentala a one raczej nie mają małych głów a w miarę mleczna jest), mały obwód tułowia z przodu a możliwie największy z tyłu (to raczej u dorosłych krów). ogólnie ważną cechą jest grubość skóry ale od tego też miałem wyjątek... niby im cieńsza i delikatniejsza skóra tym bardziej mleczna powinna być krowa. jednak na dobrą sprawę cielę ciężko ocenić, a i ocena może być jednoznaczna a ostateczny wynik może zaskoczyć, to jest jednak trochę loteria, nigdy nie można mieć 100% pewności bo genetyka też płata figle

• Like 1

tay29    25

Mozliwe ze zacilil ci krowe miesna rasa. Krowy po miesnych bykach latwiej sie zacielaja tym bardziej ze to byl 4 raz. Ja na twoim miejscu i tak bym ja zostawil. Kiedy bedzie widac ze to mleczna sztuka zostawisz ja i zacielisz jak noe to utuczysz i sprzedasz na mieso ( placa wiecej niz za krowy) i raczej tez nie stracisz na tym, sam mam teraz taka sztuke ktora po roku nie zapowiada sie na mleczucha i dostaje max kuku sruty i az paski miesni na bokach ma:-)

Edytowano przez tay29

Spike98    1

U mnie jedna krowa ma ogon poniżej kolana (cz. kostna) i daje +/- 20l dziennie, druga zaś ma 10 cm krótszy i daje +/- 15l mleka. A żeby było ciekawie ta z krótszym ogonem jest matką tej z dłuższym ;-) :-P

• Like 1

daremw    128

20 to nie cud techniki :) może i coś z tym ogonem jest tak popatrzyłem po krowach i faktycznie te z dłuższym ogonem żywione na podstawowej dawce dają nawet po 28 litrów dziennie (kiszonka i sianokiszonka ale nie zawsze do oporu i troszeczkę śruty swojej)

nikolas29    168
Dnia ‎06‎.‎03‎.‎2014 o 21:30, Szymi40 napisał:

Dlatego żeby kitą sięgnąć dojarza jak za mocno ciągnie.... ;) A tak poważnie to krowę jeszcze ocenisz ;;na oko'' czy dójka ale takie ciele to raczej nie.

to tak jak z kobietą nie która lubi dluga kite by dobrze ciagla......

a jeśli chodzi o te cieliczkę to trzeba było mowic inseminatorowi by mleczne bylo

Luke16    157

Pytanie z innej beczki... Co to za inseminator który nie daje za każdym razem kwita? Każdy zabieg jeden kwit...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez zetor7745
      Zakladam temat o problemach z krowami (choroby itd)

Napisze tu od siebie na 4 przypadki ostatnie przezylo mi 2 cielaki ( w tym jedna krowa miala blizniaki) 2 krowy poronily w 8 miesiacy, jedna sie szczesliwie ocielila ale teraz cos sie z nia dzieje nie je ( napewno ketoza) a wczoraj ocielila sie jedna miala blizniaki jedno przezylo a drugie nie (napilo sie plynow w srodku) a dzisiaj zachodze o 6 do obory zaczac odpasac patrze a ona zdechla szok po prostu dostala przed snem wapna i byl weterynarz a rano kip ;/ musiala dostac porazeniapoporodowego jak z tym walczyc co jest zle pasza?? skladniki??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
    • Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez node3mer
      witam.
      Pilnie potrzebuję porady.
      Krowa nadepnęła na strzyk, wygląda to bardzo źle, przewód mleczny przerwany, końcówka strzyku wisi na włosku.
      Jeden wet przyjechał to rozłożył tylko ręce, dał jej środek o nazwie wetaxil i coś jeszcze po którym krowa prawie się przewróciła, co też mnie martwi bo właśnie ma się cielić
      można coś z tym zrobić, jakoś zaszyć? Może ktoś przerabiał podobne przypadki i wie jak najlepiej można jej pomóc
    • Przez AgroPodhale
      Witam wszystkich. Kończę właśnie szkołę i mam zamiar podjąć jakąś pracę. Nie posiadam gospodarstwa rolnego, ani żadnych maszyn. Zastanawiałem się nad zakupem kilku zwierzaków w celu dorobienia kilku groszy do wypłaty. Tu moje pytanie. Jakie wybrać zwierzęta ( krowy, świnie, owce czy kury ) Ile sztuk musiałbym posiadać aby się to opłacało? Nie zależy mi na "kokosach" lecz tak jak wcześniej mówiłem chciał bym trochę dorobić. A może w ogóle nie opłaca się podejmować takiego " wyzwania". Mam trochę własnej ziemi lecz żadnych budynków gospodarczych i maszyn.