Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie



Wiadomość z agroFakt.pl


Jurmiczek    11

Cena zboża jest na przyzwoitym poziomie i jest wiadome że moze tylko stanieć.Natomiast cena żywca będzie nieopłacalna z małymi wyjątkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jezeli ma sie cykl zamkniety to nadal sie opłaca, wystarczy srednio 20 prosiaków odchowanych od lochy, ci co twierdza inaczej niech zmienia profesje

rozumiem jak ktos mówi ze sie nie opłaca w przypadku gdy płaci ponad 300zł za warchlaka zachodniego (choroby w gratisie), bo to nie moze sie opłacac tym co go kupuja, tylko tym co go sprzedaja :D

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

maxiben    14

mysle ze 20 szt odchowanych od lochy to trochę mało ale jeżeli udaloby się tyle wyhodować dobrego tucznika i przyzwoicie go sprzedać oczywiście można mowic o jakiejś oplacalnosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ty maxiben, dodałeś na youtube, ten filmik o nowoczesnej produkcji trzody chlewnej.?bo coś kojarze ze to ty pisałeś ze masz porodówke w systemie wannowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

maxiben    14

a no dałem bo film ten był utworzony na potrzeby forum trzodziarskiego w Gdańsku gdzie poproszono mnie o prezentacje innowacyjnych rozwiązań w produkcji trzody w moim gospodarstwie. Muzyka może nie za bardzo i trochę zbyt długi jak na youtube ale cos tam widać

jakie wrażenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiem ci ze bardzo mi sie podoba twoja chlewnia no kurcze nie widziałem takiej, ale nie jestem zbytnio przekonany do tych wannien. zwykły kanał i odpowiednia wentylacja nie dała by takich samych efektów? powiedział byś jaki by wyszedł koszt porodówki chodzi mi konkretnie o 2 pomieszczenia po 18 stanowisk porodowych w takim wyposażeniu jak ty to zrobiłeś.z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach



maxiben    14

powiem ci ze bardzo mi sie podoba twoja chlewnia no kurcze nie widziałem takiej, ale nie jestem zbytnio przekonany do tych wannien. zwykły kanał i odpowiednia wentylacja nie dała by takich samych efektów? powiedział byś jaki by wyszedł koszt porodówki chodzi mi konkretnie o 2 pomieszczenia po 18 stanowisk porodowych w takim wyposażeniu jak ty to zrobiłeś.z góry dzięki.

zwykle kanały i nawet odpowiednia wentylacja niestety nawet nie zbliży czystością tam nie ma much bo nie maja możliwości rozwoju oraz mikroklimatem do tej która wybudowałem twierdze tak bo takowa posiadałem wcześniej i nie byłem ani ja ani tym bardziej świnie zadowolone fakt ze nie było tak dobre wyposażenie i inna genetyka jak teraz wiec jestem przekonany o słuszności swoich decyzji podpartych wynikami odchowu prosiąt z porodówki i tak podam najważniejsze parametry za pierwszy kwartał tego roku 2 genetyk prosięta odsadzone na miot 11,50 i 13,92[ średnia bardzo wysoka bo odsadziłem rekordowy miot 19 prosiąt w wadze 124 kg co dało 6,52 kg /szt w 24 dniu laktacji] prosięta odsadzone locha/rok 26,02 i 33,12 sr.28,78 miot/locha/rok 2,30 waga odsadzeniowa miotu 92,83 i 109 kg sr.99,,61 kg co daje odpowiednio 8,07 i 7,83 kg sr.7,96kg w 25,94 dniu laktacji. Oczywiście samo wyposażenie nie daje wyników bo wszystko musi ze sobą współgrać a najważniejsze to -GENETYKA-ZDROWOTNOŚĆ-ŻYWIENIE-UTRZYMANIE-DOGLADANIE i wszystko musi być na najwyższym poziomie by uzyskać opłacalne rezultaty

wiec przy takich wynikach kto co bardziej kumaty w trzodzie odpowie sobie sam czy opłaca się hodować świnie !?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


tymtus    41

Siemka. Jeżeli chodzi o opłacalność to mi wychodzi:

Pobranie paszy na kg przyrostu 2,7 kg

Od kupienia prosiaka w wadze 20-25 kg do 110-120 kg mija 100 dni

Cena za paszę w tym okresie tuczu 270 zł (liczone po średniej cenie zboża na rynku)

Prosiaki kupuję od z dużego gospodarstwa za cenę powyżej 10 zł/kg

Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości do tego co napisałem, to na wszystko mam faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wyniki ciekawe

teraz jeszcze pochwal sie, jak mozesz oczywiscie, dawkami/proporcjami zywieniowymi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tymtus    41

Nie znam, bo kupuję gotową pasze od weterynarza, i mieszam ze swoim zbożem.

Mogę podać ceny za paszę, jeśli chcesz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wojtal24    173

Nie znam, bo kupuję gotową pasze od weterynarza, i mieszam ze swoim zbożem.

Mogę podać ceny za paszę, jeśli chcesz ;)

 

Kolego pasze pełnoporcjowa to sie daje sama, a ze zbozem miesza sie koncentrat lub premix a z Twoich wczesniejszych wyliczeń to nie wynika ile zarabiasz na trzodzie. pasza wychodzi 1000 zł tona prosiak kosztuje 200zł szt czyli mamy już 470zł dolicz do tego prad15zł + woda 7zł + 20zł weterynaria + koszt robocizny 20zł+ amortyzacja sprzetu i budynków 15zł = łacznie kosztów masz 545zł a sprzedajesz 120kg miesa po 4,70zł= 564zł - koszty 545=19zł ze szt

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tymtus    41

Ja nie mówię, że dużo zarabiam, bo cena opłacalności w moim wypadku zaczyna się od 5,40 zł/kg

Po prostu jestem dumny z przyrostu i zużycia paszy.

U mnie tona paszy wychodzi:

Starter 790 zł + 800 kg zboża

Grower 472,5 zł + 850 kg zboża

Finisher 356 zł + 880 kg zboża

A tucznik zjada średnio:

Startera 20 kg na tucznika

Growera 100 kg na tucznika

Finishera 150 kg na tucznika

 

@wojtal24 Spoko, postaram się zapamiętać ;)

Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

thor1984    7

Kolego czy ja dobrze rozumiem, że np. na tone startera dajesz 800 kg zboża i 200 kg pełnoporcjówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


wojtal24    173

Ja nie mówię, że dużo zarabiam, bo cena opłacalności w moim wypadku zaczyna się od 5,40 zł/kg

Po prostu jestem dumny z przyrostu i zużycia paszy.

U mnie tona paszy wychodzi:

Starter 790 zł + 800 kg zboża

Grower 472,5 zł + 850 kg zboża

Finisher 356 zł + 880 kg zboża

A tucznik zjada średnio:

Startera 20 kg na tucznika

Growera 100 kg na tucznika

Finishera 150 kg na tucznika

 

@wojtal24 Spoko, postaram się zapamiętać ;)

 

Ja w twoim wieku jak miałem 16 lat nie miałem takich wyników w tuczeniu trzody i nie sprzedawałem po 5,40 mimo kryzysu trzody :)

Piszesz to co Ci tata czy wójek powiedzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

thor1984    7

Czyli twój starter to 800 kg zboża, 200 kg pelnoporcjówki i do tego 20 kg koncentratu? Jesli to nie tajemnica to jakie zboże i jakiej firmy koncentrat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tymtus    41

@wojtal24 Zapraszam do Sztumu, możesz Sobie obejrzeć fakturki, bo nie chce mi się skanować tego przez 10 godzin ;) Btw. Nie mówię, że sprzedaje po 5,4 zł. 5,4 zł to próg opłacalności, czyli każdy grosz wyżej to już zysk.

@thor1984 Daję 200 kg koncentratu i 800 kg zboża. Koncentrat kupuję od Weterynarza, On sam go robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


tymtus    41

Pisałem, że parametrów nie znam.

Starter 790 zł + 800 kg zboża

Grower 472,5 zł + 850 kg zboża

Finisher 356 zł + 880 kg zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez lukasz76
      Witam wszystkich.
       
      Oglądałem niedawno kurnik w systemie tunelowym francuskiej firmy, właściciel zachwycony.
      Ciekawi mnie czy jest gdzieś taki obiekt dla świnek i co najważniejsze jaki to koszt.
      Budowla prosta i wydaje się tania: rusztowanie jak tunel foliowy, ocynkowany, kryty brezentem, zaizolowany
      wełną mineralną, szczyty z płyty warstwowej, ruszt pełny(u świń, bo kury mają ściółkę).
      Proszę o spostrzeżenia.
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez oczkomac
      witam kolegów rolników czy ktoś z kolegów miał styczność z tą firmą ,chodzi o warchlaki,jeżeli tak to proszę o opinie lub kontakt na mój adres            oczko-1985@o2.pl z góry dziękuję jest to dla mnie bardzo ważne

      chodzi oczywiście o firmę Osadkowski
    • Przez pusty19
      Witam zakładam nowy temat ponieważ chcę wiedzieć czy można podawać mleko od krowy maciorom.
×