Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Spożycie mięsa nie spadło tylko jak robią z 1 kg mięsa 3 kg kiełbasy to potrzeba 3 razy mniej świń do wyprodukowania tej samej ilości żywności więc pogłowie spada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Panowie wiecie czy są takie firmy które sprowadzją warchlaki ze można zapłacić im za zwierzęta dopiero po ich sprzedaży do ubojni ? Interesują mnie takie firmy które do hodowcy wiozą pierwszy raz warchlaki. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

Witam Panowie. Myśle o hodowli świń jako dodatkowy dochód. Mam 5ha pola + mogę wziąć 7ha pola w dzierżawę. Ile rocznie wychoduje z 12ha tuczników? Obore mam przystosowaną do hodowli tuczników, ponieważ kiedyś mój tato hodował ale teraz pracuje i nie chce juz hodowli. Ile ogólnie rośnie tucznik? Proszę o odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

a chcesz kupić prosięta czy masz swoje maciory jak chcesz kupić to taki 20 kg 3-3,5 miesiąca co do ilości świń to musisz policzyć sobie ile tak zbierzesz zboża z tej ziemi jeden tucznik zje 300kg paszy średnio tak liczą do tego dolicz szczepionki jakiś zaszczyk lecz nie wiadomo czy cena sie utzryma bo idą w dół :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

tzn teraz nie mam. Kupiłbym z 10 na początek. w tym 3-4 świnki, żeby potem je trzymać na lochy. I potem juz od tych loch trzymać prosiaki. 4 lochy niech każda ma po 10 to by bylo 40 prosiaków. Dam rade na 12ha? chciałbym jeszcze trzymać ze 3 kucyki więc one też troche paszy zjedzą. Czyli na dobra sprawe hodowla zaczela by sie po roku. Co myślisz o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w sumie na start było by dobrze tylko z 1 młodej lochy licz tak 7 że wychowa ale jak liczysz 40 to dziennie tyle sztuk zje około 100 kg gotowej paszy wiec przez cały rok yyyy musisz sobie policzyć :P te 100 kg to myślę o dużych małe zjedzą mniej :D

Edytowano przez StaryWyjadacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

a od lochy do 20 kg ile rośnie?

 

 

 

@StaryWyjadacz - to zakładając ze od lochy rośnie 5miesięcy i jak wcześniej napsiałeś ze 40prosiaków zje 100kg paszy dziennie to przez 5 miesięcy zjedzą 15 ton paszy? dobrze licze?

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

licząc 12ha i zbiór z pola 4 ha czyli przez rok uchowam 80 prosiaków? coś za pięknie mi sie wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

Nie wiemy jakie ziemie bo można przyjąć że 1 locha = 1ha przy plonie ok. 6t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

zawsze jak ojciec obrabiał ziemię i z tego co pamiętam to było ok 4ton z hektara ale ggnoju zbytnio sie nie dawalo bo nie bylo nawozu tez szalu nie bylo

Edytowano przez direx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek12346    0

ile może kosztować dobudówka tuczarni na rusztach? ok 18m długa na ile tuczników to by było ? ile metrów od granicy można budować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    14

w sumie na start było by dobrze tylko z 1 młodej lochy licz tak 7 że wychowa

przy zakladaniu takiej wydajnosci doajcie sobie spokoj z hodowla swin szkoda waszego czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    101

Przyznam Ci kolego rację minimum 24 sztuki od lochy rocznie czy pierwiastka czy wieloródka nie ma tu znaczenia jeśli utrzymujesz lochy na każdą dolicz rocznie ok 1200 kg paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
speeeder    32

przy 80 tucznikach rocznie nie ma na tym jakiego kolwiek zysku?

 

Direx, sądząc po Twoich postach, to jesteś całkowicie początkujący, więc taka dobra rada, jeżeli chcesz bawić się w ten biznes, to najlepiej abyś poszukał w swojej okolicy hodowców, którzy Ci doradzą jak chować świnie czy w tuczu otwartym czy w zamkniętym.

Na forum nikt Ci nie pokaże ani tak malowniczo opisze na czym polega chów lub też hodowla świnek.

 

A'propos ilości ha do ilości tuczników.

Nie ma to w ogóle znaczenia, bo zawsze jak ci braknie zboża na paszę to możesz dokupić lub kupić gotową paszę.

Ilość ha przy wielkości produkcji ma znaczenie w przypadku ilości produkowanego obornika gdzie liczysz ilość tzw. szt. obornikowej w stosunku do ha. czyli mówiąc wprost ile obornika możesz przyjąć na swoje pole. Ale to są już tematy zaawansowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

kolego speeeder ten biznes chce jako dodatkowy gdyz pracuje w PSP i mam 2 dni wolne po kazdej sluzbie czyli moglbym poswiecic ten czas wlasnie na to. wtedy gdybym mial sluzbe nakarmic swienie to albo zona albo ojciec. dlatego pytam o was. u mnie w okolicy nine ma swiniarzy. wszyscy nastawieni na krowy albo byki albo indyki. jesli mają swienie to po 5-6 szt czyli od nich sie za duzo nie dowiem. dlatego pytam Was Panowie. Fakt jetem początkującym bo mam 22 lata i chce wszystkiego sie nauczyc od podstaw. dlatego zglosilem sie do was abyscie mi doradzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx    1

Panowie a jak wygląda sprzedaż małych prosiaków. Tzn takich 20 kg odchowanych zaraz od maciory. Ludzie chętnie je kupuja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam posiadam chlewnię na ok 120sztuk tucznika ,myślę o wznowieniu hodowli, na początek chciałbym zakupić warchlaki około 50 sztuk o masie około 30 kg gdzie liczę że ten warchlak maksymalnie kosztowałby mnie 300zł jest to wydatek około 15tyz zł pasze kupowałbym gotową z firmy Neorol gdzie cena teraz za tonę wynosi 1005zł zakładam że ten warchlak aby osiągnąć masę 110kg będzie musiał zjeść około 300kg ów paszy koszty jej kupienia również to okoł15tys zł jest to najbardziej plus 10zł dziennych kosztów tz woda prąd zakładając że te warchlaki będą rosły 90 dni to jest 900zł razem kosztów nie dodaję kosztów weterynaryjnych gzie mogą one wynieść podobnie,a nawet więcej niż dzienne koszty sumując wszystko zakup warchlaka oraz paszy i koszty dzienne wynosi to 30975zł liczmy że żaden z tych warchlaków nie padnie i uda się mi tego tucznika odstawić po 90 dniach o masie 110kg za żywą wagę około 5,8 daje nam 31900 odejmując koszty wychodzi że zarobiłem 925 zł xD ma ktoś może bardziej optymistyczne kalkulacje wiadomo można zaoszczędzić na kupnie warchlaka dosyć sporo jeśli się go uda po dobrej cenie kupić uważam że w tej cenie 300zł za sztukę nie warto ponieważ niech mi padną 3 sztuki i jestem już na 0 a gdzie moja codzienna praca i słoma którą mógłbym sprzedać niech ktoś napisze wypowie się w tym temacie chętnie wysłucham

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×