Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dawid727    18

zgadzam się z przedmówcą... czytalem wypowiedzi poprzedników, kupować zboże to dopiero masakra.... przy takich cenach.... dobrze ze z tych moich hektarów tego zboza starcza i mogę troche sprzedać.... inaczej to pozostalo by mi tylko załamać ręce.... chyba czas przeżucić się na produkcję roslinną tylko i wyłacznie.... sprzedać zboże i leżeć brzuchem do góry...

Co do cen zbóż.... ile kosztuje w tym momencie pszenżyto?

krolikNH    56

Tylko zważ na to, że koszty produkcji roślinnej są też masakrycznie wysokie... ;)

ralfMTX140    3

Ja jestem w stanie likwidacji produkcji zwierzecej. Na rok odstawialem do 600 szt. Zostalo mi jeszcze ok 120 sztuk tucznikow. Nie mam zadnej maciory prosiaka ani knura.

Wiadomość z agroFakt.pl

benek79    13

Robie popwoli to samo co ty. Słaby interes(zadny),słaba ochota do pracy!!!

wyrebski1    35

ja od prawie dwóch lat zrezygnowałem z hodowli świń i jestem zadowolony, bo pieniędzy więcej na koncie. A tak tylko jak się sprzedało tuczniki to zaraz trzeba koncentrat kupić do następnych i nigdy pieniądze nie mogły się utrzymać. O zbożu się nie liczyło, a teraz chociaż tanie ale wiem, że je sprzedam i mam pieniądze. Na pewno nie żałuję.

Pawel330    0

Na dzień dzisiejszy jest cena mała ponad 3 zł/kg no ale bywają gorsze ceny .Trzoda chlewna może i jest opłacalna ale przy dużych ilościach.moim zdaniem teraz najlepszy zarobek jest na bykach

pawel74    0

Ja się chciałem poradzić. Mam 42h w tym 2h łąki mam 200 tuczników. Chciałbym kupić opasy. Na te 200 świń średnio przeznaczam rocznie 20h i jeszcze nie rezygnuje z uprawy rzepaku rocznie 10h są to na dzień dzisiejszy pewne pieniądze.

Moje pytanie jest takie ile bym mógł utrzymać byków z tych pozostałych 10h ornych i 2h łąki :) z góry dziękuje..i pozdrawiam wszystkich farmerów. :)

i czy lepiej kupić mamkę na cielaki czy kupować poprostu cielaki???? :)

Na dzień dzisiejszy jest cena mała ponad 3 zł/kg no ale bywają gorsze ceny .Trzoda chlewna może i jest opłacalna ale przy dużych ilościach. Moim zdaniem teraz najlepszy zarobek jest na bykach

ja odwoziłem dzisiaj i były po 4.20 kg u nas narazie poniżej 4-ki nie spadają :):) ale musiał być kontrakt z masarnią :)

Jak to 8 byków 12h pola. :):) Sąsiad ma 20h ornej i ze 3łąki i trzyma 30 opasów i jeszcze zboże sprzedaje. :)

Kuki19    2

Chciałbym hodować kilka świń na ubój we własnym gospodarstwie, więc czy założyć księgę stada tzn zarejestrować świńska fermę i kolczykować, no i co potem jak ubije kabana we własnym gospodarstwie to jak potem wyrejestrować takiego kabana i czy nie będą potrzebne jakieś zaświadczenia od weterynarza itd i czy kabany muszą mieć osobny budynek czy mogą mieć przemurowany kawałek obory odgrodzony murkiem wysokim na 1,2m od bydła?

lukasz27    2

Po takie informacje to najlepiej zadzwoń do oddziału regionalnego ARiMR tam się na pewno wszystkiego dowiesz z pewnego źródła

Kuki19    2

he no dzięki tyle to i ja wiem, ale myślałem że ktoś na af jest w stanie szybko odpowiedzieć mi na takie pytanie, najważniejsza dla mnie kwestią jest jak to jest jak zabije sam świniaka to jak to potem wyrejestrować?

andrzej2110    529

Świnie nie mogą być razem z krowami. Z pozostałym bydłem mogą być.

Co do rejestracji stada na własny użytek to nie wiem ale chyba nie trzeba rejestrować ale nie można (teoretycznie) sprzedać takiego świniaka.

Kuki19    2

Z cielętami i młodym bydłem może przebywać świniak? Na własny użytek podobno tylko jedną sztukę można trzymać, a jak jest 2 to można teoretycznie powiedzieć że 2ga jest babki wujka czy brata, ale w praktyce któż to wie!!

ps. czy świnie mogą przebywać w jednym pomieszczeniu z drobiem? 5 kurek i kogut :)

lukasz27    2

Było kiedyś coś takiego jak ubój gospodarczy czy jakoś tak i można było zabić świniaka na własne potrzeby czy to dalej funkcjonuje to nie wiem.

damian40000    85

W mojej okolicy robią tak że po prostu nie zgłaszają wszystkich świnek, nie ma wtedy problemu z tymi do własnego uboju i tymi które padną.

Davidastra    0

Na legalu możesz zarejestrować świnie

Po uboju zgłaszasz fakt w ARiMR i gotowe

A co do ilości to chyba są jakieś ograniczenia ale tego to na pewno nie wiem

Poza tym można mieć naprawdę dużą rodzinę co zjada świnia na tydzień

hehehehhe

czarnyyyy    1

Wiem, że jak zabijasz jakieś bydło do 6 miesięcy to jest specjalny druk i wysyłasz do ARiMR i masz wyrejestrowane. Powyżej 6 miesięcy samemu już nie wolno zabić.

frutis    0

Po trzodzie zostaje dobry nawóz na pole i dlatego trzoda ma coś wspólnego z nawozami.

tumek19    5

Z tym dobrym nawozem to bym się kłócił... Od bydła jest jeszcze lepszy nawóz...a o końskim nawet nie wspomnę... Ale sam nawóz naturalny nie wystarczy... Musi być sztuczny...

frutis    0

Zgodzę się za sam naturalny nie wystarczy, ale dzięki niemu można sztuczny zredukować do minim.

pawel74    0
Po trzodzie zostaje dobry nawóz na pole i dlatego trzoda ma coś wspólnego z nawozami.

Przecież nie trzymasz świń tylko dla tego żeby mieć nawóz. :lol:

frutis    0
Przecież nie trzymasz świń tylko dla tego żeby mieć nawóz. :lol:

No tak nie hoduje trzody tylko po to alby mieć naturalny nawóz na pole, ale przyznam że dzięki nawozowi który mi zostaje po trzodzie moja ziemia lepiej rodzi.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez lukasz76
      Witam wszystkich.

Oglądałem niedawno kurnik w systemie tunelowym francuskiej firmy, właściciel zachwycony.
      Ciekawi mnie czy jest gdzieś taki obiekt dla świnek i co najważniejsze jaki to koszt.
      Budowla prosta i wydaje się tania: rusztowanie jak tunel foliowy, ocynkowany, kryty brezentem, zaizolowany
      wełną mineralną, szczyty z płyty warstwowej, ruszt pełny(u świń, bo kury mają ściółkę).
      Proszę o spostrzeżenia.
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.

• Przez oczkomac
      witam kolegów rolników czy ktoś z kolegów miał styczność z tą firmą ,chodzi o warchlaki,jeżeli tak to proszę o opinie lub kontakt na mój adres            oczko-1985@o2.pl z góry dziękuję jest to dla mnie bardzo ważne

chodzi oczywiście o firmę Osadkowski
    • Przez pusty19
      Witam zakładam nowy temat ponieważ chcę wiedzieć czy można podawać mleko od krowy maciorom.