Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaczmarek    277

Słuchaj albo liczymy zyski z całego gospodarstwa, albo z produkcji świń. Do kalkulacji zawsze przyjmuje się cenę rynkową, bo może się okazać że na zbożu zarobisz ale na świniach już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Czepiasz się :)

@lukaczmarek A lepiej tuczniki, czy warchlaki sprzedawać? Ty sprzedajesz to, i to, więc napewno masz jakieś porównanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Raz się lepiej wychodzi na prosiakach raz na tucznikach. Wahania są częste i ciężko tu cokolwiek powiedzieć ale ja 70% sprzedaje prosiaków resztę tuczników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
speeeder    32

Tymtus, liczy sie czy ma się zyski w skali roku, bo czasami przy otwartym tuczu masz rzut dobrze do przodu a drugi na zero lub do tyłu a bilans roczny i tak na +

 

W przypadku sprzedaży prosiąt czy warchlaków też bilans roczny się liczy a nie chwilowa konkiunktura lub jej brak.

Natomiast nie możesz liczyć kosztów paszy wg. kosztów produkcji własnego zboża tylko liczysz swoje zboże po cenie rynkowej i wtedy Ci wychodzi czy wyjdziesz na świniach z zyskiem czy też lepiej opłacało się to zboże sprzedać niż chować.

Jeżeli juz masz możliwość budowy chlewni to conajmniej na 500szt. a lepiej więcej. nie rozumiem w jaki sposób obliczyłeś że na 200 szt. opłaca ci sie budować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Bo źle liczyłem zboże :) Liczyłem ile kosztuje mnie wyprodukowanie tony, a nie cena rynkowa. Skoro liczy się cene rynkową to mogę na 2 tyś sztuk stawiać. Ale góra to 600 sztuk. Myślisz, że dostanę na to PROW? I jaki będzie koszt budowy? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

PROW już się skończył a nawet jeśli by był to nie można budować chlewni z dofinansowaniem.

600 sztuk oczywiście na ruszcie w 500 tyś powinieneś się zamknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Wiem, ze się skończyło, ale następne :) A czemu nie można budować na dofinansowanie? O.o

500 tyś to mnie pocieszyłeś :D myślałem, że coś koło 800 będzie :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Scian nie mozna ale wyposazenie mozna wrzucić na prow, ale tego nikt nie poleca bo bedziesz miał kilka cm za małą klatkę i całe dofinansowanie bedziesz musiał oddać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Oczywiście założyłem fakt że będziesz robił większość prac we własnym zakresie. Z tego co wiem wyposazenie można brać ale tylko w remontowanych budynkach a nie w nowo budowanych. Ale to bez znaczenia bo jak pisałem PROW już się skończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Zacznie się ponownie za rok :D (miejmy nadzieje)

A czy młodego rolnika, o ile takowy będzie, mógłbym przeznaczyć na budowę tuczarni? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Młodego rolnika zapewne będziesz mógł a jakie będą inne programy i kryteria tego jeszcze nie wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Boje się trochę budować na 600 sztuk, a co sądzicie o 300? Zboża mi starczy, mniejsze koszty wstępne :) I może z dotacji (MR czy coś) pokryje chociaż 30% kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

to rocznie prawie 900 zrobisz, to i wystarczy na początek. Młody jeszcze jesteś, jak bedą zyski to za parę lat dobudujesz sobie dalej. Ale i przy 300 nie polecam jednorazowego wstawienia tylko, co 2 miesiące po 150 albo postaw na 400 i po 200wstawiaj. Warchlak polski czy z zachodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Myślałem o partiach po 50-60 sztuk :)

Prosiaki polskie, sąsiad jest bardzo zaawansowanym hodowcą, i mam u niego pewne prosiaki :)

A zna ktoś może jakieś plotki, wróżby o produkcji trzody w polsce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Tego to nawet wróżbici nie wiedzą, z takimi małymi partiami to troszke kłopot paszowy, dużo prazy ręcznej, pogodaj z sąsiadem chociaż po 100sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

A jak pasze każdej grupie wiekowej bedziesz dawał? Chyba że wszyscy jednakową bedą mieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Z woreczka do tubomatu, przy parti 60 sztuk, to 6 pari x2 worki=12 worków dziennie, co to jest :)

Szkoda kasy na jakieś paszociągi itp itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

No poki co to jest mało ale z czasem to bedzie gorzej;p a nie myslisz o wstawianiu 3x100? tak co miesiąc po 100sztuk, przy takiej partii to i cenę można lepszą wychaczyć a 10-20gr na kg to juz sporo jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Obawiam się troszkę "świńskiego dołka" bo co mi da 20 gr przy cenie 4,8 zł, jeżeli za miesiąc może być cena 5,5 zł. I tu jest ten problem, bo nie można przewidzieć :)

Ale może masz rację z tą partią po 100 sztuk.

A pytanko, ile by kosztowało wybudowanie zbiornika na gnojowice, na cały rok (czyli te 900 sztuk)? Ile tak w ogóle przypada m3 na tucznika? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam pytanie do rolników którzy mieli już kontrole wedle ASF. jak tam sprawa z siatkami na okna jaskółkami i wróblami. przecież są pod ochroną gniazd nie rozwale a co podczas kontroli. kujawsko pomorskie 
    • Przez gutfi888
      Czy opłaca się hodować 15 sztuk rasy limousine i sprzedawać je na ubuj?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj