Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
POL1    28

Ja powiem po swojemu.

Opłaca się hodować świnie pod warunkiem że małe ma się swoje po własnej macierze.Inaczej nie ma sensu , bo koszt zakupu prosiaków, wody, paszy(prowitu) , zboża, szcepienia itd będzie kosztem takim jaki odbierzemy za sprzedane świnie no może coś nam to zostanie jak będzie dobra cena żywca.

Przy terazniejszej cenie zboża, trzeba się bardzo ale to bardzo zastanowić nad howem świń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek20    71

kolega wynajmuje chlewnie i dostaje pensje co miesiąc i czynsz za wynajem okolo 200 sztukna raz pasze i bułke z chleba dostarcza wynajmujący pensja około 3tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

kombinator18    18

Ja powiem po swojemu.

Opłaca się hodować świnie pod warunkiem że małe ma się swoje po własnej macierze.Inaczej nie ma sensu , bo koszt zakupu prosiaków, wody, paszy(prowitu) , zboża, szcepienia itd będzie kosztem takim jaki odbierzemy za sprzedane świnie no może coś nam to zostanie jak będzie dobra cena żywca.

Przy terazniejszej cenie zboża, trzeba się bardzo ale to bardzo zastanowić nad howem świń.

 

 

Ja kupuje prosieta i nie narzekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja kupuje prosieta i nie narzekam.

 

ja jak przeliczyłem jak zakupie 15 prosiąt , to jak sprzedam je po 4 mc to zarabiam na nich 600-800 zł , o ile żadne nie padnie albo nic sie nie stanie.Nie liczę wody ani jazdy do młyna .To za 4 mc warto za te 600-800zł się fatygować?

U nas w moim regionie mało kto już howa świnie bo cena zbóż jest wysoka więc lepiej sprzedać a cena prowitu i prosiąt wysoka .

Więc opłacalność świń mija się z celem i jest nie opłacalna.

Przykład.

15 prosiąt po 400zł =3000zł

4500kg zboża x 900zł /Srednio = +- 4000zł

Provit .-- Na 180-200 kg mieszanki zboża woreczek provitu po 70 zł czyli około 25 woreczków provitu po 70 zł = + - 1700zł provit.

Szczepienia 100zł

Odżywki np.Dolfos + - 200zł

 

Cena zakupu i utrzymania 15 sztuk to 9000zł

Sprzedając 15 sztuk w wadze 120kg + - po średnio 5.50 zł na czysto daje nam 9900zł , a wiadomo cena skacze , nie daj Boże jak spadnie poniżej 5.00zł wtedy jesteśmy w plecy.

 

Nie liczyłem słomy , wody i jazdy za prosiakami.

Słomę sprzedam po 250 zł/1 t , woda -cenę znamy.

 

Tak więc pomyślcie sami czy warto?????

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    41

Przy większej ilości bardziej się opłaci.

A takie 15 świnek, to raczej hobby ; p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Przy dzisiejszych cenach nawet większe ilości sie nie opłaci.

Kolo mnie był gość co hodował duże ilości to zrezygnował.

 

Gra wartna świeczki.

Ja kupiłem niedawno ale tylko po to by mieć obornik pod swoje 0.20 ar ziemniaków co na wiosnę chce posadziś .A Tak to wiem że te pieniądzę co włożę bez zysku ..tyle że odbiorę w "kupie" tą kase.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witold    1

na jakiej podstawie twierdzisz że obornik od trzody do niczego się nie nadaje?? Mógłbyś mnie oświecić?

 

np po świńskim ziemniak łapie parcha - mówcie jak chcecie ale ja tak uważam - od kiedy daję

bydlęcy i koński nie ma prawie wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    265

@POL1 twoje wyliczenia wzkazują na to że zakupiony prosiak( przypuszczam że 25 kg) zjada prawie 350 kg paszy. Przy takim zużyciu nikomu nie opłaciło by się hodować. U mnie jest to średnio 260 kg, czyli już jestem jakieś 80-90 zł na sztuce do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

Tak jak napisał poprzednik 3,5 kg na kg przyrostu to porażka, zużycie paszy aby zarobić musi być poniżej 2,8 kg paszy na kg przyrostu.

 

Ale nawet niech koledze zostanie 40 zł z sztuki *2000 szt/ rocznie = 80 000 zł/rok / 12 m-cy =6 666 zł/miesiąc. To przy dobrej organizacji pracy można niezłą wypłatę zarobić.

 

I zadam pytanie czy się nie opłaci (niech każdy sobie odpowie) ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    320

Tym którym najczęściej się nie opłaca to rolnicy sprzedający małe ilości świnek które w dużym stopniu są żywione nieprawidłowo dlatego wychodzi im takie zużycie paszy na kg przyrostu. Nie mówiąc już o budynkach których dobrostan pozostawia wiele do życzenia głównie w kwestii wentylacji. Mam przykład pod bokiem i takie są moje spostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

Kolego to śmiesz twierdzić że osoby które chowają większe ilości maja źle w głowie lub są samobójcami finansowymi ???

 

Jakoś sobie żyję z trzody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

u nas największe gospodarstwo po byłych pgrach mające kilkaset ha produkujące kilkadziesiąt tysięcy tuczników rocznie w tamtym roku zlikwidowało hodowlę całkowicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

@POL1 twoje wyliczenia wzkazują na to że zakupiony prosiak( przypuszczam że 25 kg) zjada prawie 350 kg paszy. Przy takim zużyciu nikomu nie opłaciło by się hodować. U mnie jest to średnio 260 kg, czyli już jestem jakieś 80-90 zł na sztuce do przodu.

 

lukaczmarek założyłem że kupiłem prosiaki 22-27kg mniej więcej bo takie się kupuje.

I nie 350 ale 300 kg.

Weż pod uwagę jeszcze prosiaki , bo nie wszystkie idą równo.

Nie daj Boże jak trafisz na "parchy" :( :( :( :( to już wtedy jesteś na maxa w plecy.

Tuczniki to jest loteria taka prawda.

A z tym obowrnikiem świńskim to prawda.

Nie ma co porównywać bydlęcego , koskiego czy ptasiego.

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    265

@POL

Napisałeś

 

4500kg zboża x 900zł /Srednio = +- 4000zł

Provit .-- Na 180-200 kg mieszanki zboża woreczek provitu po 70 zł czyli około 25 woreczków provitu po 70 zł = + - 1700zł provit.

 

4500kg zboża + 625 kg koncentratu (25x25) daje nam 5125kg. podziel to na 15 sztuk to daje 341,7 kg a nie 300.

Bo przecież wyliczając zużycie paszy liczymy zużycie paszy a nie samego zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego to śmiesz twierdzić że osoby które chowają większe ilości maja źle w głowie lub są samobójcami finansowymi ???

 

Jakoś sobie żyję z trzody.

Ja nie twierdzę że mają źle w głowie, ba nawet podziwiam że maja głowę na karku i rozwijają się oraz nie boją się ryzyka. Poprostu to co napisałem to realia, im większa ilość tym wieksze dochody ale co za tym idzie ryzyko. Jesli miał bym zainwestować od zera nawet te 9 tys po to by zarobić po 3-4 miesiącach 800 zł to nie zdecydował bym się na to bo DLA MNIE to za duże ryzyko. Z drugiej strony jeśli ktoś ma fermę w której jest pełna automatyzacja i nie napracuje się za dużo to co innego niż ktoś kto wszystko robi ręcznie. Za i przeciw jest wiele ale przy obecnych cenach jesli ktoś ma zarobić na świni 50 zł i przy 15 szt padnie jedna lub trafi się jakiś wyścigowiec który nie będzie rósł (bo tak bywa) lub cena spadnie a my będziemy chcieli przetrzymać świnie, to pracujemy za darmo i modlimy się by tylko sprzedać. Takie jest moje zdanie i nie ma co się kłócić bo ile ludzi tyle opini.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

@POL

Napisałeś

 

4500kg zboża x 900zł /Srednio = +- 4000zł

Provit .-- Na 180-200 kg mieszanki zboża woreczek provitu po 70 zł czyli około 25 woreczków provitu po 70 zł = + - 1700zł provit.

 

4500kg zboża + 625 kg koncentratu (25x25) daje nam 5125kg. podziel to na 15 sztuk to daje 341,7 kg a nie 300.

Bo przecież wyliczając zużycie paszy liczymy zużycie paszy a nie samego zboża.

No tak moja pomyłka.Ale chodziło mi że mniej więcej żeby tucznik urusł do wagi ubojowej jest przyjęte że musi zjeść 300kg zboża.

O to mi chodziło.

Czasem urośnie po 270kg a czasem po 350kg.

Nie ma reguły.

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

Wychodzę z takiego założenia "Jest ryzyko, są pieniądze ale są również problemy". - nie znaczy to też że zawsze jesteśmy na wygranej pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal09086    4

Gdybym ja zarobił za każdym razem 50 zł ze sztuki ale "na czysto" po odliczeniu energi, leków i słomy to w zupełności by mi wystarczyło i był bym spokojny. Mógłbym spokojnie dalej sie rozwijać w tym kierunku a tak to jest wiele nie wiadomych. U mnie średnie zużycie wychodzi zawsze 2,8 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Farm    0

A w mim gospodarstwie zużycie paszy na 1kg przyrostu tucznika to 2,9/3,0 kg ale dzwoniłem do doradcy sano i powiedział mi że postara się pomuc mi zmniejszyć właśnie na poniżej 2,8 kg paszy. według mnie jak ktoś sie niezna to lepiej zadzwonić po specjaliste i będom zyski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×