Skocz do zawartości
Gość Profil usunięty

tuczarnia na płytkiej sciółce + zgarniacz obornika

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

posiada ktos taka tuczarnie ?

zastanawiam sie na przerobieniem obory po bydle i zastosowaniem takiego systemu

JARAS    5

Ja mam na głębokiej ściółce :) obornik bardziej przerobiony jest :) a zwierzęta u mnie rzadko chorują:)

wojtal24    206

Kiedyś po moich rodziców była płytka scióka, daj sobie z tym spokój lepiej głęboka ściółka albo ruszta, obecnie jest ruszt i jest ok a tak słoma, ścielenie, usuwanie obornika możesz założyć najlepszy zgarniacz i tak widłami będziesz zapier...ł to było dobre 20-30lat temu, a teraz to jak na szybko, tanio i na krótko to głęboka ściółka ładowacz do ciągnika i po sprzedaży wywozisz obornik a jak chcesz bardziej zainwestować i na dłużej to rusz betonowy dla tuczników a dla warchlaków plastik, koszty montażu są spore ale odpada koszt słomy i duży koszt robocizny na co dzień w porównaniu z płytką sciółką

Edytowano przez wojtal24

ZETOR TEAM

Wiadomość z agroFakt.pl

Kogut    1

Ja przerobilem obore po bydle na gleboka sciolke. Z plytka sciolka mozna sie zarobic. Tak jak mowi wojtal24. Moim zdaniem swinki uwielbiaja buszowac w slomie:-D

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ruszta odpadaja bo potrzebuje duzo obornika, bo mam słabe ziemie, no i ruszta to za duzy koszt w moim przypadku, no i zbyt duzo problemów technicznych w starej oborze

Kogut    1

Moja przerobiona obora ma 40m dlugosci i 10m szerokosci. Podzielilem ja na 7 kojcow. Najgorsze te slupy w oborze...

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

masz przerobione na ruszt ?

LUKASZ14    4

Kiedyś po moich rodziców była płytka scióka, daj sobie z tym spokój lepiej głęboka ściółka albo ruszta, obecnie jest ruszt i jest ok a tak słoma, ścielenie, usuwanie obornika możesz założyć najlepszy zgarniacz i tak widłami będziesz zapier...ł to było dobre 20-30lat temu, a teraz to jak na szybko, tanio i na krótko to głęboka ściółka ładowacz do ciągnika i po sprzedaży wywozisz obornik a jak chcesz bardziej zainwestować i na dłużej to rusz betonowy dla tuczników a dla warchlaków plastik, koszty montażu są spore ale odpada koszt słomy i duży koszt robocizny na co dzień w porównaniu z płytką sciółką

Nie mam pojęcia jak wybrać z pod tych ruszt tą gęstą gnojowicę. Czy potrzeba dolewać wody /?? jakim wozem ją pompujesz wywozisz ??

wojtal24    206

to samo spływa rura (fi 220cm) do szamba po wyjeciu korka chodź jest gestę dobrze jest to czymś rozmieczać pod rusztami, ale jak wyciagniesz korek to wytwarza sie podcisnienie i samo zaczyna splywac te wanny aby szeby nie były za szerokie max 2,5M 

ZETOR TEAM

LUKASZ14    4

A co ile taki korek musi być umieszczony ? Nie do końca jestem przekonany do takiego rozwiązania bo nie mam u kogo podejrzeć :( Obawiam sie że po kilku latach na dnie wanien będzie osiadał "szlam" który nie spłynie. Mieszanie to podstawa ale czy uda się rozmieszać wszytko aż do samego dna ?? Też zastanawiam się nad założeniem wyciągu tylko nie do końca wiem jak to zrobić. Jest to budynek 20X9 metrów. Duże drzwi z jednej i drugiej strony o szerokości 3 m. No i te słupy. podpowie ktoś ?

lukaczmarek    265

Przede wszystkim w chlewniach kożuch robi się na wierzchu a nie na dnie. Na dnie zbiera się sama woda. Na tuczarni trzeba mieszać przed spuszczeniem bo inaczej spłynie ci rzadkie z dna a cały kozuch zostanie w kanale i nie ma szans żeby spłynęło.

LUKASZ14    4

AA to zmienia postać rzeczy. Ja mając zbiornik na gnojowice przy płytkiej ściółce to na dnie owego zbiornika zostaje same gęste co przy dużej ilości wody nie sprawia probelu ale gdy by było 50/50 albo więcej.  

AA to zmienia postać rzeczy. Ja mając zbiornik na gnojowice przy płytkiej ściółce to na dnie owego zbiornika zostaje same gęste co przy dużej ilości wody nie sprawia probelu ale gdy by było 50/50 albo więcej.  

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez FOX2
      Witam serdecznie,

W mojej oborze znajdują się 2 wyciągi dolno-linowe, czyli stara klasyka (Rys.1 ). Generalnie borykam się z dwoma problemami. Jednym z nich jest sterowanie, drugim jest ślizgająca się lina na bębnie napędowym. Chciałbym zmodernizować i ulepszyć wyciąg obornika. Podzielę wypowiedź na 3 kwestie.

Kwestia 1. Chciałbym założyć dodatkowy włącznik przy drzwiach, przez które szufla wyjeżdża na obornik (Rys. 2). Chodzi o to, aby sterować wyciągiem i jednocześnie obserwować szuflę z drzwi. Mam na myśli system podobny do sterowania oświetleniem schodów, gdzie dwa włączniki, umiejscowione w różnych miejscach, sterują jednym oświetleniem. U mnie wyglądałoby to tak, aby dwa włączniki (jeden przy silniku i bębnie, drugi przy drzwiach) sterowały tym samym wyciągiem. Czy jest możliwe wykonanie takiego czegoś?

Kwestia 2. Jeżeli temat 1 jest do zrobienia, to chciałbym posunąć się o krok dalej i wykonać następującą rzecz. Chciałbym aby każdy sterownik (a byłoby ich 4 - 2 dla jednego wyciągu, 2 dla drugiego wyciągu. Rys.2 Rys. 3) miał możliwość sterowania dwoma wyciągami. Wizję takiego sterownika przedstawiłem na Rys. 4.

Czy możliwość do wykonania Kwestia 1 i Kwestia 2?
      Tyle moich pytań o samo sterownie

Kwestia 3. Obecnie muszę non stop naciągać linę ręcznie, żeby zgarniacz mógł wyciągnąć obornik na zewnątrz. Gdy tylko lekko zwolnię napięcie liny, od razu następuje ślizganie się liny po bębnie. Czy ktoś z Was boryka się z podobnym problemem? Bęben, który mam nie jest rowkowany (żłobiony), tylko gładki. Lina na bębnie nawinięta jest 3 krotnie. Czy ktoś rozwiązał u siebie ten problem? Czy istnieją specjalne bębny do takich celów? Czy może istnieją jakieś materiały, którymi można pokryć bęben, aby zwiększyć jego przyczepność?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, sugestie i pomoc. Załączone zdjęcia znajdują się poniżej (niestety nie mogę załączyć gotowych obrazków)

Pozdrawiam,
      FOX2

http://zapodaj.net/i...6fbc109f941.gif
      http://zapodaj.net/i...0614c527dd3.gif
      http://zapodaj.net/i...7a9bccea62e.gif
      http://zapodaj.net/i...7da5f9c15a9.gif
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez misz123
      Proszę o pomoc w wyborze rozrzutnika, który jest lepszy ?

Metal Fach N267 - 8t
                  czy
      Metal Fach N280/1 - 8t

Różnica pomiędzy nimi jest tak, że przy jednym są otwierane burty i zaczepiany jest na górny zaczep oraz droższy o 10 tyś.
      W drugim jest cała skrzynia i zaczepiany jest na dolny zaczep.

Proszę o wypowiedzi użytkowników bardzo liczę na waszą pomoc

• Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam, chciałbym wybydować w niedalekiej przyszłości tuczarnie 500-800 sztuk. Taka rozbierzność, ponieważ nie wiem ile wynosi koszt budowy i czy w budżecie się zmieszczę. Bardziej rozważam opcje z rusztami, koszt budowy na ściółce znacznie wyższy.  Ktoś postawił chlewnie na 750 sztuk i powiedział, że całkowity koszt budowy i wyposażenia wyniósł go niespełna 600 tyś brutto. Jest to realne ? 
      Ile trwa załatwianie formalności przy budowie takiej tuczarni ?
      Jakie dokumenty są potrzebne ? 
      Jakie ciekawe rozwiązania można zastosować jeśli chodzi o wyposażenie tuczarni ? 
      Ruszta, jak to zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, zniwelować zimno itd.  
      Ktoś niedawno budował tuczarnie ? 
      Może ktoś posiada tuczarnie na ściółce o dużej obsadzie ? 
      Jeśli tak to jak to wygląda, jeśli chodzi o obornik. 
      pozdrawiam. 
    • Przez stuart
      Witam panowie, od jakiegoś czasu każdą wolną chwile poświęcam na robienie szynowego zgarniacza obornika (zdecydowałem się na taki a nie linowy, bo zależy mi na zaoszczędzeniu miejsca na podwórku), praktycznie doszedłem już do miejsca gdzie ma być płyta gnojowa, w stodole zgarniacz będzie wisiał na niezależnej konstrukcji (profile kupione w cenie złomu). A samo zadanie mam na tyle ułatwione, że kanał wyleje właśnie pod wyciąg. I teraz mam dylemat czy można postawić 2 słupy trzymające ten maszt w miejscu starych drzwi stodoły, tuż przy betonowych filarach (Rys. 1)? Będzie dość szeroko ok 4 metrów rozstaw, a same słupy będą wychodzić kilka metrów nad stodole a  wiązania poprowadzić przez dach robiąc jakieś "kukawki". Praktycznie wszyscy producenci odsuwają się od budynków kilka metrów właśnie dla tego wiązania co idzie z czubka wierzy to poziomych szyn (Rys. 2)
      Ostatnio przeglądając internet natrafiłem na wyciąg który nie miał właśnie takiego wiązania a tylko ten trzymający maszt (Rys. 3)  i właśnie czy i ten sposób się sprawdzi najlepiej? o wykończenie dachu zbytnio się nie martwię. Mam na myśli czy konstrukcja wytrzyma i nie będzie problemu z transportem obornika (rampa itd) ? 

Czy długość masztu ok 4-5 metrów będzie wystarczająca? I pod jakim kątem powinien on być? Lub zakładając, że szyny są na wysokości 2,5m nad kanałem, to jak wysoko powinien być koniec wyciągu?
      Mam jeszcze pytanie czy podczas usuwania obornika widać naprężenia na zgarniaczu nad płytą gnojową? 

Proszę jeszcze o jakieś inne uwagi użytkowników, na co zwrócić szczególną uwagę itp.

Rys. 1
      Rysunek poglądowy, nie czepiać się, nie jestem architektem i nie mam Autocadu 

Rys. 2

Rys. 3