Polecane posty

ogólnie simental rasa łatwa w odchowie dość ładne przyrosty ma waga 100kg powinny być to cielaki odpojone zależy jak z wiekiem co piły i z czego były pojone wodę i tak muszą mieć nie zależnie czym pojone pasze to musiał byś wiedzieć w jakim one wieku i dobrać pasze odpowiednią z swoją śrutą z tych zbóż możesz mieszać ale nie wiem czy będą umiały jeść ziemniakami to na razie nie chodź ja kiedyś 2 simentale w wieku od 2 miesięcy byczki tak szybko upasłem ziemniakami ale niektórzy odradzają ja jak mam to daje tylko ciężko nauczyć do tego oczywiście siano lub sianokiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Większość byczkow sprzedaje ale do stałego kupca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Karol ziemniaków i żyta to na razie bym im nie dawał to są małe cielaki a co do pojenia preparatem to daj sobie spokój chyba że będą powiązane lub w kojcach ale to i tak będzie dużo roboty . Zamiast preparatu mlekozastępczego kup jakiejś cjki pełno porcjowej i też odchowasz . Zresztą niech sie wypowiedzą więksi hodowcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

ziemniaki to my parujemy i mieszamy ze śrutą i ciepla woda i tak sie daje im pic ale to juz tym wiekszym odchowanym na mleku w sobote jak przywiaza te simki to napisze w jakim wieku sa dodam ze jada z Rumunii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Jeśli chowasz na mięso to lepiej poić mlekiem, a nie preparatem mlekozastępczym, bo wtedy lepiej rosną.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Muszę sprzedać krowę która odchowywała mi cielęta i chcę przejść na mleko w proszku tylko jaką ilość tego mleka daje się na litr wody ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Na opakowaniu jest napisane, bo zależy jaki preparat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

karolr2 to nieźle wdepnąłeś źle Ci nie życzę ale koledzy którzy trzymają rumuny rezygnują z tego bydła są ciągle problemy jak wyleczysz płuca to biegunka jak załatwisz biegunkę to nie wiadomo z jakiej przyczyny gorączka ciągle coś się dzieje nie ma spokoju są z innego mikro klimatu te bakterie mutują nasze leki słabo działają niby cielak tańszy ale w lekach trzeba dołożyć no i sporo jest upadków. jedno pytanko kto Ci przywozi te cielaki?co do odchowu to od razu na wodę one nie znają mleko panów są z surowych warunków 90kg, średnia i stanęły od razu na wodę i wiedziały co to jest. żyto i kartofle nawet parowane to odstaw jak złapią jakieś 150-180kg.na początek to siano i śruta z pszenicy i cały owiesie jakiś premiks lub koncentrat ta firma która wozi koło Ciebie ma taki koncentrat ,,maggi,,dobrze się sprawdza i nieźle się na nim odchowują*zrób im wymazówki zanim podasz jakiekolwiek leki czy witaminy i zawieś do lekarza niech sprawdzi co przywiozły ze sobą no i ja bym podał vitaswlen na wzmocnienie,jak będą problemy to pisz w miarę możliwości i czasu coś uradzimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gamel30    0

witam,

mam pytanko,właśnie zakupiłem 3 byczki sześciotygodniowe i dwie jałóweczki......w prównaniu z waszymi hodowlami to u mnie to taka mała popierdółka jest, ale skoro juz to chciałbym sie poradzić co z tym dalej zrobic.wiadomo "fachowców" mam w domu, ale to takie myślenie troszeczkę nie na czasie.

Stąd moje pytania, co oprócz picia w mlekoplanu takim stworkom dawać, kiedy i jakie witaminki im zapodać i ogólnie jakies podpowiedzi i uwagi chetnie przyjmę..

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Może aż tak żle to nie bedzie mam taka nadzieje. Przywozi firma agrostar to ospa z żyta sie nie nadaje u nas zawsze byla tylko z owsa i zyta i troche przenicy i te nasze dobrze rosly. a dzisiaj już kupilem koncentrat z nutreny i cos od biegunki i jakas cj-ke i to wszystko zmieszalem i mam dodawac do ospy ze zboza i siano i woda narazie a dalej sie zobaczy

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

@Karol2 może z żytem to się powstrzymaj dosypiesz im jak trochę odrosną, ja też nigdy nie dawałem żyta takim cielakom. Dawałem dopiero jak miały 400 500 kg żeby wagi lepszej złapały a teraz w ogóle nie daje bo nie sieje. Mówią że takie małe się zatruwają od żyta , dostają sierści .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Ja swoje cieliczki na dalszy chów poiłem mlekiem od matki do 2 tygodnia (12% masy ciała/ dzień) potem stopniowo mieszałem preparat mleko zastępczy z mlekiem, poiłem do 2 miesięcy tak do ok 70kg + ziarno jęczmienia i granulki Dossche 360 + siano a potem odstawiałem całkiem mleko a teraz mam byczka na mięso ma 80 dni i wazy ok 85kg i od dawna nie dostaje mleka, wcina wszystko jak krowa lecz bez treściwej i chce mu dołożyć treściwej z koncentratem sano Bull tylko nie wiem w jakich proporcjach a jak wy żywicie przyszłe rekordzistki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

odpuść sobie to żyto bo je zakwasisz i popsujesz im żołądki i będziesz miał jazdę jak złapią 150-200kg zacznij im parować to żyto jak ziemniaki po miesiącu zobaczysz efekty. z kąt jesteś tak orientacyjnie z jakiego powiatu Agrostar znam po ile Ci liczyli za cielaka i w jakiej faktycznej wadze przyjechał?marcin2057 sanbul jest z tego co pamiętam 4%-owym koncentratem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

W pewnym numerze Topagrar było opisane jak karmić cieliczki na przyszłe rekordzistki i tak do 5 dnia pełne mleko 3-4 dawki średnio po 1,2-1,5l

-po 5 dniu życia preparat mlekozastępczy (20% BO.13,2 % tłuszczu i0,4% włókna)

dodatkowo od 3-4 dnia świeże całe ziarna jęczmienia i QQ

od 10 dnia siano, pasza treściwa 1/3, całe ziarno QQ1/3 i całe ziarno jęczmienia 1/3 i tak do 2,5 miesiąca

 

Tylko już nie było napisane do jakiego czasu podawać preparat mlekozastępczy

po 3 miesiącach pasza treściwa bogata w białko 30% sianokiszonka i siano do woli

miedzy 5 a 6 miesiącem słoma i niedojady od krów 2-3kg/ dobę i tak do 13 miesiąca

po 13 miesiącu 1kg śruty jęczmiennej, 0,2 witamin, 0,2 śruty rzepakowej i do woli sianokiszonka i siano

inseminacja w 14-15 miesiącu i po badaniou na cielność słoma i niedojady od krów 2-3 kg/ dobę

3 tygodnie przed wycieleniem stopniowo sianokiszonka, siano wysłodki,

2 tygodnie przed wycieleniem 5kg kiszonki z QQ, 10 kg sianokiszonki, 2-3 siana, drożdże, witaminy, 0,2 śruty jęczmiennej, 0,3 tłuszczu chronionego i 0,1 kg białka ogólnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

powiat Łuków za 10sztuk 16600 tys wczoraj przywiezli jeszcze ich nie widzialem bo mam wyjazd jak wroce to zwaze bo ojcu sie nie bedzie chcialo a ty z jakiego jestes powiatu i ile wzieles krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

marcin2057 całe ziarno jęczmienia ?może gniecione ? owies tak ale jęczmień nigdy nie słyszałem o czymś takim. jestem z powiatu lubartowskiego robię troszkę ponad 200szt rocznie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

W pewnym numerze Topagrar było opisane jak karmić cieliczki na przyszłe rekordzistki i tak do 5 dnia pełne mleko 3-4 dawki średnio po 1,2-1,5l

-po 5 dniu życia preparat mlekozastępczy (20% BO.13,2 % tłuszczu i0,4% włókna)

dodatkowo od 3-4 dnia świeże całe ziarna jęczmienia i QQ

od 10 dnia siano, pasza treściwa 1/3, całe ziarno QQ1/3 i całe ziarno jęczmienia 1/3 i tak do 2,5 miesiąca

 

Tylko już nie było napisane do jakiego czasu podawać preparat mlekozastępczy

po 3 miesiącach pasza treściwa bogata w białko 30% sianokiszonka i siano do woli

miedzy 5 a 6 miesiącem słoma i niedojady od krów 2-3kg/ dobę i tak do 13 miesiąca

po 13 miesiącu 1kg śruty jęczmiennej, 0,2 witamin, 0,2 śruty rzepakowej i do woli sianokiszonka i siano

inseminacja w 14-15 miesiącu i po badaniou na cielność słoma i niedojady od krów 2-3 kg/ dobę

3 tygodnie przed wycieleniem stopniowo sianokiszonka, siano wysłodki,

2 tygodnie przed wycieleniem 5kg kiszonki z QQ, 10 kg sianokiszonki, 2-3 siana, drożdże, witaminy, 0,2 śruty jęczmiennej, 0,3 tłuszczu chronionego i 0,1 kg białka ogólnego

Wszystko się zgadza tylko nie jest powiedziane że musimy dawać preparat mlekozastępczy po 5 dniu, bo bardziej wartościowe dla cielaka jest mleko, więc ważne jest aby pozostać jak najdłużej na mleku matki. Niestety jest to uciążliwe i nie opłaca się i dlatego wszyscy przechodzą na preparaty (ja zresztą też) ale osobiście jestem za pozostaniem na mleku matki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

to z jakiego zboza robic im śrutę mam tylko owies żyto i przenżyto wszystkiego po trochu czy bez zyta bo wlasnie zyta mam najwiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Karol przecież pisał Krzysiek że żołądki im zakwasisz. Może żyto zostaw na dalszy opas, jeszcze nie słyszałem ani nie widziałem żeby cielakom 100 kg ktoś dawał żyto. Ja jak miałem kiedyś żyto to zawiozłem do młyna i za nie kupiłem jęczmień a cześć żyta spasłem jak miały po roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@miecz8 ja właśnie karmię tak jak wcześniej napisałem lecz mleko od matki podaje do 2 tygodni potem 2tygodnie pół na pół kolejne 2 tygodnie 1/3 mleka od matki i 2/3 mlekozastępcze i do 8-10 tygodnia preparat mlekozastępczy, i jak narazie mam jałówki po 9 i 10 miesięcy i ładnie wyglądają i nie są zatłuczone przynajmniej jak narazie i nie miałem problemów z biegunką lecz podstawą wg. mnie jest oddzielenie cielaka od matki najlepiej zaraz po wycieleniu.

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja nie mam takiej możliwości jak ty że mieszam preparat z mlekiem, bo mam stacje do pojenia cieląt a tam mleka nie wleję, więc u mnie nawet od 3 dnia dostają preparat mlekozastępczy. Oczywiście nie jestem za tym. Jałówki też mam ładne. Dostają u mnie paszę z sano musli od pierwszego dnia życia oraz siano, a w późniejszym odchowie do zacielenia nie daję niedojadów tylko robię oddzielną paszę dla nich. Po 17 miesiącu życia karmię samą sianokiszonką, a przed ocieleniem przeganiam do krów.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

w sobote zaszczepil mi lekarz te cielaki czyms podobnym do selektanu i powiedzial ze ma byc dobrze zeby podawac im witaminy to kupil dzisiaj ojciec jakis starter vomilk granulat. maja wody siana do oporu i ospy troche jedza i pija wode ale podobno sa smutne jak im pomóc

jaszcze ja ich nie widziałem bo jestem za granica

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

już nie wiem co mam robić podobno zaczeły pokasływać co nie które ale ten lekarz powiedział ze tym co szczepił to wlaśnie na płuca jakaś szczepionka długoterminowa. Prawdopodobnie raz wszystkie śpią za chwile skacza po sobie podchodza i po rękach liżą a i ściane też liżą.to pewnie trzeba im lizawke jakas kupić. co to jest witamina z selenem i gdzie to kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

karolr2- lizawki na razie nie dawaj ,bo są za małe i będzie biegunka ,a poza tym za duzo na raz nowości w jedzeniu, Kup polfamix dla cieląt i dodawaj do mleka. Można podać wit. AD3 w zastrzyku. Obserwowac na bieżąco stan zdrowotny cieląt, sztuki u których brak poprawy zgłósic do weta,który może podać drugi antybiotyk. Zachowanie cieląt - muszą się poznać i zaaklimatyzować w nowych warunkach, potem będą rozrabiać. Lizawki sprzedają w Greene, w punktach sprzedaży pasz dla zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

słuchaj chłopie lizanie ścian to niedobór witamin i wapnia musisz im do ospy dodawać kredę pastewną lek na poprawienie humoru to vita selen tak za bardzo to łapek do nich nie wkładaj bo mogą mieć grzybicę lub jakieś inne pieruństwo lizawkę to czerwoną z selenem tylko stopniowo im dawaj na godzinę potem na dwie żeby się nie rozwolniły a i jeszcze jedno nasze leki słabo działają na te cielaki niech się Twój lekarz nie dziwi bo jedną szczepionką tego nie załatwisz mierz im temperaturę i niech Ci pisze co podaje bo narobisz sobie bałaganu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj