Polecane posty

PatrykGY    4

Krzysiek no może trochu się zbulwersowałem za mocno przyznaję ;) Ale wg mnie cielę powinno od 1-wszego dnia dostawać wodę tak po troszku czy zrobi łyk czy wcale ale się przyzwyczaja tak jak z dzieckiem. My tak robimy od początki hodowli ale każdy ma swój sposób jeśli się sprawdza to poco rezygnować ze sprawdzonych rozwiązań ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Kapitał jakim będę dysponował to 75tyś nie trudno się domyśleć skąd:D Nic wielkiego stodoła jest nie wielka ale 16 stanowisk dwa wyciągi linowe przede wszystkim dojarka rurociągowa na 24 sztuki razem to mam w planach. stado chce zwiększyć do max 24 sztuk a na jaki odchów cieląt będę mógł sobie pozwolić to nie wiem nie mam za dużo ha:(

Chciałbym dopiąć to na ostatni guzik. Wtedy miał bym już o wiele wiele mniej roboty

 

 

Nie wiem jak wygląda ten budynek, ale osobiście wolałbym wolnostanowiskową, Dostawiłbym korytarz gnojowy ze żłobem (być może na kracie) i głęboka ściółka. Halę udojową można zrobić samemu, wystarczy pospawać konstrukcję, dojarka może być od biedy konwiowa. Zrobisz jak uważasz, najważniejsze, żeby Tobie było wygodnie. Powodzenia życzę :)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Krzysiek no może trochu się zbulwersowałem za mocno przyznaję ;) Ale wg mnie cielę powinno od 1-wszego dnia dostawać wodę tak po troszku czy zrobi łyk czy wcale ale się przyzwyczaja tak jak z dzieckiem. My tak robimy od początki hodowli ale każdy ma swój sposób jeśli się sprawdza to poco rezygnować ze sprawdzonych rozwiązań ;)

 

dobrze wiesz że przez pierwsze 2a a nawet 3y dni życia cielakowi nie we łbie woda i nie mamy nawet o czym dyskutować.(nie bierz tego do siebie)ludzie na forum potrafią pisać różne dziwne żecz czasami to nie wiem ,czy to wyrwany fragment książki czy wybujała fantazja.chyba wszyscy wiedzą że bydło czy mleczne czy mięsne ma lepszą wydajność w chłodniejsze miesiące a opas najlepiej wychodzi jesienią i zimą.bydło nie lubi przeciągów i ciepla.wody napije się każdej i zimnei i ciepłej ważne aby czystej.mały cielak dobrze sobie radzi w niskich temperaturach(nawet -20) pod warunkiem :że jest suchy,ma suchą ściółkę,jest regularnie pojony ciepłym i dobrej jakości pujłem,ma bobrą paszę i nie ma przeciągów.koledzy trochę profesjonalizmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@krzysiek79w

 

Profesjonalizm profesjonalizmem, ale słownik ortograficzny to by się przydał:P Nie korzystacie z Firefoxa? tam jest korekta i podkreśla błędy w pisowni. Wiem, że może to nie jest najważniejsze, ale ortografia to też część zasad obowiązujących na forum. A to co piszesz, to prawda, nie rozumiem o co chodzi Ci z profesjonalizmem? Poza tym "wyrwany fragment książki" to też wiedza, po to jest teoria, żeby działała w praktyce, tym bardziej, że nie odkrywamy nowych wymiarów i nie podważamy teorii względności, dyskutujemy i wymieniamy się wiedzą.(i praktyczną i książkową) :)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

@krzysiek79w

 

Profesjonalizm profesjonalizmem, ale słownik ortograficzny to by się przydał:P Nie korzystacie z Firefoxa? tam jest korekta i podkreśla błędy w pisowni. Wiem, że może to nie jest najważniejsze, ale ortografia to też część zasad obowiązujących na forum. A to co piszesz, to prawda, nie rozumiem o co chodzi Ci z profesjonalizmem? Poza tym "wyrwany fragment książki" to też wiedza, po to jest teoria, żeby działała w praktyce, tym bardziej, że nie odkrywamy nowych wymiarów i nie podważamy teorii względności, dyskutujemy i wymieniamy się wiedzą.(i praktyczną i książkową) :)

Tu masz rację z polskiego nigdy nie byłem orłem a komputera dopiero się uczę,internet mam od miesiąca.znalazłem ten program o którym pisałeś już nie będą raziły Cię moje błędy .ale my tu gadamy o bydle, błędy ortograficzne to pikuś w porównaniu z błędami w oborze.Przez kilka dni miałem zepsuty komputer i nie przeglądałem forum czytając kilka postów wstecz zdziwiło mnie jakimi drobiazgami ludzie zawracają sobie głowę(energia zużyta przez cielaka na ogrzanie organizmu po wypiciu zimnej wody)może niedługo zaczniemy obliczać kąt padania światła na cielę lub krowy.PROFESJONALIZM do przesady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

O przeciągach i o temp pisałem wcześniej co do temp to idealna zaczyna się od zera ;) Ale Bydłu mróz nie straszny byle nie było mokro ;) W tym sie zgadzamy ;):D Tylko troszkę zeszliśmy z tematu ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

co do wody dla cielakow... uwierz mi ze 1 cielak moze nie ruszyc wody przez 2 tyg a 2gi juz nastepnego dnia bedzie po trochy spijał, wiec jezeli masz wiaderko wiecej to co za problem nawac z 5 litrow i niech stoi wymienic 2x dziennie na swieza... bedzie pil to fajnie a jak nie to z czasem sam zacznie myslec po co to wiaderko u niego w kojcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

co do wody dla cielakow... uwierz mi ze 1 cielak moze nie ruszyc wody przez 2 tyg a 2gi juz nastepnego dnia bedzie po trochy spijał, wiec jezeli masz wiaderko wiecej to co za problem nawac z 5 litrow i niech stoi wymienic 2x dziennie na swieza... bedzie pil to fajnie a jak nie to z czasem sam zacznie myslec po co to wiaderko u niego w kojcu

Pewien stary i doświadczony profesor z akademii rolniczej nie jakiś tam gryzipiórek z za biurka będąc w moim gospodarstwie oglądał warunki chowu opasów na temat wody powiedział:woda dla bydła musi być taka żebyś nie bał się sam jej napić,a śruta najlepsza gnieciona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Nie wiem jak wygląda ten budynek, ale osobiście wolałbym wolnostanowiskową, Dostawiłbym korytarz gnojowy ze żłobem (być może na kracie) i głęboka ściółka. Halę udojową można zrobić samemu, wystarczy pospawać konstrukcję, dojarka może być od biedy konwiowa. Zrobisz jak uważasz, najważniejsze, żeby Tobie było wygodnie. Powodzenia życzę :)

Niestety budynku nie da się adaptować na wolno stanowiskową, też o tym myślałem. Musiał dobudowywać znacznie większe koszty, budynek jest za wąski, Zresztą już postanowione, Moje cielaczki 3tyg zgodnie z tym co mówiłeś po trochu pobierają QQ i jedzą trochę słomy. Ale do śruty im się jakoś nie spieszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Niestety budynku nie da się adaptować na wolno stanowiskową, też o tym myślałem. Musiał dobudowywać znacznie większe koszty, budynek jest za wąski, Zresztą już postanowione, Moje cielaczki 3tyg zgodnie z tym co mówiłeś po trochu pobierają QQ i jedzą trochę słomy. Ale do śruty im się jakoś nie spieszy.

Spróbuj podać całe ziarno kukurydzy z całym owsem i trochę otrąb pszennych,u mnie zawsze to chętnie jadły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Popieram cielęta bardzo chętnie to jedzą ;) Obcy jakby zobaczył powiedziałby że chyba głupi jesteś on tego nie zje a tu ździwko wszystko zjedzone :D


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

No muszę się zaopatrzyć w owies i kukurydzę dla 3 to 50kg kukurydzy i 250 owsa na długo mi starczy?? Bo na razie dysponuje taką ilością tylko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

mozesz kupic gotowa mieszanke zbóż- sano musli chyba tak to sie nazywa tyle ze 50 kg troche kosztuje, jednak fakt faktem znika to momentalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

No muszę się zaopatrzyć w owies i kukurydzę dla 3 to 50kg kukurydzy i 250 owsa na długo mi starczy?? Bo na razie dysponuje taką ilością tylko.

Spokojnie nie rozpędzaj się,nie dokupuj narazie więcej mały cielak trawi całe ziarno,z wiekiem zmienia się jego żołądek,żwacz,jelita jak w odchodach zobaczysz ziarno kukurydzy musisz przejść na śrutowane a najlepiej gniecioną śrutę treściwą.Uważam że to co masz w zupełności Ci wystarczy.Arek676 też dobrze radzi sano,josera ma gotowe musli tylko ta cena,może josera ma i lepsze bo w skład wchodzą: gnieciony jęczmień,kukurydza,wysłodki melasowane(pelet)pektyny jabłkowe.Na zeszłą turę byków dostałem dwa worki na próbę od przedstawiciela josery,zniknęło momentalnie.ale ja i tak robię sam chociaż wiem ile czego dałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

My mieliśmy taki starter z jakiejś niemieckiej firmy chyba ibeka panto o ile db mówię to 25 kg ok 80 zł i tam był owiec kukurydza słoma i coś tam jeszcze bardzo bogate było a 2 jałówki wciągły to w oka mgnieniu ... :D


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

W okresie zimy będę odchowywał 10 cielaków więc mogę się zapatrzyć, kupować to raczej na razie nie będę, będę dawał ten owies ziarno kukurydzy troszeczkę kiszonki, a w tym tygodniu przestawiam na mleko zastępcze. Jakie mi możecie polecić??

Edytowano przez daromen89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Josera Josera my stosowaliśmy i jesteśmy zadowoleni tylko cena 129 zł za worek <_< Ale jakość mleka bardzo dobra ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

W okresie zimy będę odchowywał 10 cielaków więc mogę się zapatrzyć, kupować to raczej na razie nie będę, będę dawał ten owies ziarno kukurydzy troszeczkę kiszonki, a w tym tygodniu przestawiam na mleko zastępcze. Jakie mi możecie polecić??

Ja mleka używam tylko kilka kilo wciągu całego tuczu,po prostu pruszę po wierzchu owsa i kukurydzy tak aby je lepiej zachęcić do zasmakowania w zbożu a kupuje najtańsze mleko jakie uda mi się znalezć chociaż od kilku lat używam bulena-josery na opas intensywny do ospy.Rozumiem że te cielaki są poniżej 100kg.ja to z tą kiszonką bym trochę jeszcze poczekał bo mogą mieć biegunkę i wzdęcia

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    705

Ja daję 2-miesięcznym cielętom kiszonkę z kukurydzy i sianokiszonkę jak dotąd nie zdarzyło się żeby coś któremuś cielakowi było. Wiadomo wszystko o odpowiednich proporcjach, bo jak naładujesz nie wiadomo ile to się przeje i może wtedy zaszkodzić.


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Nie no kiszonki daję delikatnie wczoraj wsypałem owies to QQ zjadły owsa nie a maja około miesiąca. W tym tygodniu przestawiam na mleko zastępcze. A to josera mleko to ile kg i na jaki czas wystarczy?? Mlekiem zastępczym zamierzam poić do 2 miesiąca czyli jeszcze jakiś miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

W zasadzie do 10-12miesiaca życia u mlodych jałoszek rozwijają się gruczoły mlekowe. W tym okresie powinny cielęta dostawać dobre siano/ sianokiszonkę, i śrutę (ok 1-1,5kg dziennie). Bez nadmiernej ilości pasz posiadajacych duzo energii, typu kukurydza- energia powoduje powstawanie zamiast gruczolow mlekowych tkanki tluszczowej, co skutkuje potem małą wydajnością. Po ukonczeniu roku mozna jalowce nie dawac śruty, a jedynie bazować na dobrej sianokiszonce, przed przwidywanym terminem krycia mozna podawac kukurydze, zeby przyspieszyc ruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Myślę,że za wcześnie z tą QQ,chyba że masz na mysli całe,albo gniecione ziarno.

Mam na myśli ziarno jaki i kiszonkę.. ale to bardzo małe ilości dosłownie garść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Te mleko jest po 25 kg w worku ;) Jeśli będzie z 10 cielaków to worek na tydzień to minimum ;)

Niestety nie pamiętam dawkowania


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Nie no kiszonki daję delikatnie wczoraj wsypałem owies to QQ zjadły owsa nie a maja około miesiąca. W tym tygodniu przestawiam na mleko zastępcze. A to josera mleko to ile kg i na jaki czas wystarczy?? Mlekiem zastępczym zamierzam poić do 2 miesiąca czyli jeszcze jakiś miesiąc.

Spróbuj podawać tym cielakom tyle owsa z kukurydzą żeby zdążyły wyjeść wszystko z koryta na dwie godziny przed wieczornym obrządkiem i miały dostęp do siana,wtedy głód sam przyjdzie a siano pomoże rozwinąć się żołądkom i całej reszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj