Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zetor10    1

Panie i panowie potrzebuje pomocy chodzi o to że jest kupiony cielak kilku dniowy i za nic nie chce pić mleka. Mleko to z josery. Co zrobić?. Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

1. Sprawdż temperaturę, powyżej 40 weterynarz

2. Obejrz gówno. Jeśli rzadkie proszek na biegunkę sondą niech ci poda wet. Jeśli nie ma w ogóle to nawilżonym palcem w gumowej rękawicy(termometrem) grzebnij w tyłku i sprawdż czy to nie zaparcie pomoże grzebanie. 

3. Jeśli ma szybki i/lub harczący oddech wezwij weta

Jak dla mnie to stres po podróży i biegunka się wdała. Proszek z poiłem powinien wystarczyć. Jeśli poda się sondą, to szybko zadziała.

Osobiście sama sobię radzę i podaję leki, ale już diagnozuję dobrze. Wzywam weta, gdy sondowanie i leki na biegunkę nie pomagają. Na 50 cieląt miałam 1 padnięcie, ale zależy to także od kondycji matek i szybkiej interwencji.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nic nie pisał o biegunce. Nie wiadomo jak był pojony i czym przed kupnem. Jak biegunki nie widać to podać inne mleko, bo jakaś partia gorzkiego się trafiła. Różne są przypadki i nikt Ci nie loda diagnozy jak Ty sam nie opiszesz dokładniej przypadku. Poprzedniego właściciela zapytać najprościej, chyba że od handlarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maroslaw0770    264

Może być też tak, że cielak kupiony od rolnika u którego ssał krowę i teraz poprostu ciężko go nauczyć do wiaderka tym bardziej z innym mlekiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak zdrowy to nieraz trzeba żeby się przegłodził . Zgłodnieje to będzie pił i nie będzie trzeba zmuszać . Zdarzało się że po dwóch dobach cielak przypominał sobie że jest głodny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Jak nie chce pić z wiadra to palec w mordę żeby zaczął ssać i łeb do wiadra 2-3 razy tak napoić i sie nauczy ;) a niektóre nawet od razu sie uczą pić z wiadra trzeba im tylko pokazać że tam jest mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor10    1

Cielak kupiony od rolnika tylko że młody, biegunki nie ma. Pierwszy raz spotkałem się z takim upartym bydlakiem a po drugie to nie pierwszy raz odchowuje cielaki. Po prostu nie ma instynktu ssania. Dzięki za odpowiedzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Możesz też nalać mleka to jakiegoś małego garnuszka i mu że tak powiem na siłe wlewać ... 2 palce w mordę żeby próbował ssać łeb do góry i mu wlewać po trochu ... ja tak zawsze poje cielaki po ocieleniu jak jeszcze nie umieją dobrze pić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Głodem go. Widocznie przed sprzedażą właściciel dobrze  go opoił, żeby dobrze wygladał i teraz  nie ma ochoty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor10    1

Dziękuję wszystkim za pomoc może go jakoś coś zastosuje z waszych rad żeby go przewziąźć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Macie jakiś sposób aby zachęcić cielaka do picia? Wczoraj wieczorem urodzony. Poród był dość ciężki i się bardzo umęczył. Długo dochodził do siebie. Przegłodzić go? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Tak młodego cielaka nie można przegłodzić.Siary się napił ?Trzeba trochę cierpliwości palec mu wkładaj do pyska żeby zaczął ssać. Jeżeli nie to sonda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siary właśnie nie chciał. Coś tam pił ale słabo. Podejrzewam że mógł się trochę opić wód podczas porodu bo charczał na początku i ciężko było mu oddech złapać ale się unormowało. Zobaczę wieczorem jak nie będzie chciał pić to trzeba będzie wezwać weta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

A po porodzie uniosłeś go za tylne nogi do góry żeby łeb był na dole i te wody ewentualnie jeszcze wyleciały? Próbowałeś może zwykłą butelką dla dzieci? Ma odruch ssania czy nie bardzo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak podnosiliśmy. Zawsze tak robimy jak widać że cielak ma problemy z oddychaniem. Próbowałem wiaderkiem ze smokiem i zaciskałem mu szczękę żeby posmakował ale nie chciał za bardzo sam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Może smoczek jest zbyt twardy? Ale jeśli mówisz że widać problemy z oddychaniem to ja bym nie czekał z weterynarzem póki nie jest za późno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rano jak byłem to się unormowało już z oddychaniem. Zobaczę później jak sytuacja wygląda i najwyżej zadzwonię po weta. Dzięki za pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja do pojenia maluchów mam butelkę ze smoczkiem. Z wiadra to piją po kilku dniach. Jeśli trafia się taki umęczony po porodzie i nie chce pić to wkładam smoczek do pyska razem z palcem i naciskam, żeby poleciało. Czasem uda się i wypije litr a czasem tylko szklankę, dwie i odpuszczam. Za kilka godzin dojdzie do siebie to wróci odruch ssania. Nieraz zdarzało się, że cielak w ogóle siary nie wypił(krowa nie miała), tylko mleko nie było najmniejszego problemu z odchowem. Różne ciekaki były i żaden z tego powodu nie padł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

A co najlepsze na biegunkę ok 7 dni po porodzie?dostawał 2 l mleka na raz i chyba za dużo. Pojona z wiaderka ze smoczkiem. Może woda ciepła? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie żaden wirus? 2 litry to nie tak dużo chyba że cielak bardzo mały 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

tak z ciekawości czy ktoś z was stosuje suszoną siarę http://polmass.eu/naturalna-siara-suszona-siara-dla-cielat/ lub pastę doustną w zastrzykach dla cieląt które zawierają m.in. Immunoglobuliny i witaminy ? jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Miałem teraz 2 porody i były to 2 bardzo ładne byczki. Zacząłem właśnie stosować taką pastę. Cielęta dostały ją po 2 razy. Raz po podaniu siary od krowy i drugi raz do 5 godzin po porodzie. Moim zdaniem chyba najlepiej po 3 godz.  Cielęta same w sobie były w dobrej/bardzo dobrej kondycji więc nie widać rezultatu.  Waszym zdaniem warto to stosować czy może jednak odpuścić? W każdym razie ostatnie 2-3 lata miałem spore problemy z cielętami więc w tym roku będę to stosował bo na pewno im to  nie zaszkodzi. I jestem bardzo ciekawy waszej opinii o tej suszonej siarze z polmass-u


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U cieląt nie stosowaliśmy past ale u starszych mających po kilka miesięcy jak wystąpiła jakaś biegunka to  pasty pomagały. 

@ukaszProcho Według mnie to jakiś wirus lub bakteria. Aż tak dużo tego mleka nie dostaje. Najlepiej to w jakiś dobry środek od weta się zaopatrzyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Palec w mordę żeby zaczął ssać łeb do góry i wlewać mu siare do mordy i nie ma że nie chce pić ;) jak tak zawsze poje cielaki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj