Polecane posty

dyziek_1    48

Siana na start bym nie polecał. "Tresciwa" lub musli od drugiego tygodnia a nawet wczesniej OK. Woda ez musi byc. Sruta sojowa jest lepsza jałowkom cenowo wychodzi podobnie. Jak ktoś ma wieksze stado to moze wprowadzić dwie tresciwe, jedną do 8 mies kolejną od do zacielenia i ta moze byc z rzepakiem. 

 

 

To od którego dnia polecałbyś siano? I dlaczego śruta sojowa? Non GMO kosztuje 2400zł brutto tona, drogie te białko jelitowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Natury nie oszukasz i jak po 2-3 tyg grzebie w ściółce to daję siano. Późniejsze przyrosty byków na opas raczej nienajgorsze jak ja bydło mięsno-mleczne.

Tak to prawda.. U mnie też to czasami się zdarza ale nie zawsze. Siano czy inne objetosciowe długo zalega i działa na niekorzyść, bo nie pobudza żwacza tylko tam leży i gnije. Długo eksperymentowałem z zywieniem tej grupy i ostatecznie wyrzuciłem siano. Tak nawiasem jak porównam odchów cieląt mojego taty "troche na odpier**l" i mój "super hiper nowoczesny" to jego był zdecydowanie tanszy a wydajności wcale nie były mniejsze. Jedyna strata co prawda ważna to poźniejszy w1w.

 

 

To od którego dnia polecałbyś siano? I dlaczego śruta sojowa? Non GMO kosztuje 2400zł brutto tona, drogie te białko jelitowe.

Sojowa podobno jest bezpieczniejsza, ma mniej substancji antyzywieniowych i lepszy skład aminokwasowy. Podobno też lepiej działa na układ rozrodczy. Aczkolwiek bardzo długo zywiłem jałówki sr rzep i z zacieleniami ani przystostami nie miałem problemów. Ja nie mam GMO więc płace ok 1500zł/t. Tak nawiasem myślałem, że cieleta i opasy można zywić GMO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem to gnicie siana w żwaczu to bełkot wszelkiej maści profesorów, którym zdanie zmienia się zależnie od tego kto płaci za artykuł. Raz to jest dobre a za jakiś czas inny mówi, że to jest dobre. A i ostatnio jakiś profesorek mówił, że siano ma jednak dobry wpływ na rozwój. U mnie oprócz krowiego mleka do 6-7 tyg i wspomnianego siana dostają też starter. Uważam, że siano "rozpycha" żwacz i zwiększa jego pojemność. Późniejsza wydajność zależy właśnie od tego ile krowa (czy byk na opas)jest w stanie zjeść. Przykładowo moje krowy są w stanie zjeść blisko 50 kg tmr podczas, gdy znajomego z forum nie potrafiły zjeść 40 kg. Ten sam wóz i podobne jakościowo komponenty.
Inny przykład byk, który u mnie średnio jadł, bo co dostał to wywalił pod nogi a krowy zjadały to samo bez problemu pojechał do nowego właściciela i miał przyrosty po 18 msc życia rzędu 2kg/dobę, bo wpierdzielał wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jestem tego samego zdania że ci profesorowie to mówią tak jak kto im zapłaci. Natury się nie oszuka a ci profesorowie nic nowego nie odkryją. Bydło to przeżuwacze więc jak widzę że cielak zaczyna pobierać słomę na której leży to lepiej dać mu dobrego siana i niech sobie je ile chce. Dla mnie to wygodniejszy sposób niż skakanie nad każdym cielakiem i zastanawianie się a może dać mu tego a może tego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To ze proofesorowie bełkoczą jak im kto zapłaci to jest oczywiste, a najlepszym przykładem jest promocja rzepaku i innych produktów pochodnych co mają byc lepsze niż soja a nikomu się to nie sprawdza. Co do tego siana to kiedys odstawiałem potem wróciłem i teraz niedawno znowu odstawiłem bo czytałem(mordowałem się) jakiś amerykański artykuł po angielsku i ogólnie mówiąc nie polecali. Fizjologicznie na to patrząc troche racji w tym może być. Poza tym siano aż tak mocno żwacza nie pobudza. Ja póki co większej różnicy u siebie nie widze. Wiem od których sztuk zrobiłem zmianę i zobaczę jak bedą się doić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Siano to włókno, pobudza żwacz i tyle. W Kanadzie czy USA dawki są układane głównie na śrucie sojowej, kiszonce z kukurydzy i słomie. Wydajności mają zaje****e, jak ktoś się interesuje to wie jakie tam parametry ma mleko. 

 

 

 

Sojowa podobno jest bezpieczniejsza, ma mniej substancji antyzywieniowych i lepszy skład aminokwasowy. Podobno też lepiej działa na układ rozrodczy. Aczkolwiek bardzo długo zywiłem jałówki sr rzep i z zacieleniami ani przystostami nie miałem problemów. Ja nie mam GMO więc płace ok 1500zł/t. Tak nawiasem myślałem, że cieleta i opasy można zywić GMO.

 

 

Generalnie na układ rozdrodczy czyli m.in. wykrywalność ruj, skuteczne zacielenia, wycielenia itp. odpowiada energia, a nie białko. Chociaż białko jest potrzebne, aby dawka była zbilansowana :)

 

Jeśli oddajesz mleko do Mlekpolu musisz karmić swoje zwierzęta paszami NON GMO, tyczy się to również cieląt i opasów żyjących w gospodarstwie. Chociaż do końca też niewiadomo jak to jest, różnie instruktorzy mówili. Póki co czekamy na pierwsze kontrole.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlatego pisałem, że oprócz siana co rozpychsa dostają starter który pobudza i stymuluje żwacz.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Dlatego pisałem, że oprócz siana co rozpychsa dostają starter który pobudza i stymuluje żwacz

 

Dodam jeszcze,że najlepsze jest siano z drugiego pokosu ponieważ siano nie jest wtedy za długie i cielak nie ma problemów,żeby nie przeżuwać. U mnie są cielaki które po 3 tygodniach tmr wcinają. Siano,starter , mleko lub mlekozastępcze i rosną jak na drożdżach. U niektórych hodowcach w odchowie jałówek zauważyłem skrócony odchów podpajania. 60 dni i cielak bez mlekopanu. Kilka dni po wycieleniu dostają suszony tmr kupowany w workach. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skrócony odpój i to na mlekopanie jest dla mnie nieporozumieniem. Odkąd odpajam mlekiem od początku tak skończyły się problemy z odchowem, biegunkami. Nieraz próbowało się dawać tyle ile producent zaleca i kończyło się to zawsze biegunką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Skrócony odpój i to na mlekopanie jest dla mnie nieporozumieniem. Odkąd odpajam mlekiem od początku tak skończyły się problemy z odchowem, biegunkami. Nieraz próbowało się dawać tyle ile producent zaleca i kończyło się to zawsze biegunką.

No tak jeden hodowca prowadzi i ma średnią wydajność 10tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Siano to włókno, pobudza żwacz i tyle. W Kanadzie czy USA dawki są układane głównie na śrucie sojowej, kiszonce z kukurydzy i słomie. Wydajności mają zaje****e, jak ktoś się interesuje to wie jakie tam parametry ma mleko. 

 

 

Generalnie na układ rozdrodczy czyli m.in. wykrywalność ruj, skuteczne zacielenia, wycielenia itp. odpowiada energia, a nie białko. Chociaż białko jest potrzebne, aby dawka była zbilansowana :)

 

Jeśli oddajesz mleko do Mlekpolu musisz karmić swoje zwierzęta paszami NON GMO, tyczy się to również cieląt i opasów żyjących w gospodarstwie. Chociaż do końca też niewiadomo jak to jest, różnie instruktorzy mówili. Póki co czekamy na pierwsze kontrole.

 

Nie mówię, że siano nie pobudza żwacza, chodzi mi o to ze nie działa tak agresywnie. 

 

Zgadza sie za ruje zacielenia odpowiada energia ale jałowka to nie krowa i pomimo ze rosnie intensywnie az tak dużo jej nie potrzeba, białko potrzebne jest także na wzrost! Układałeś w ogóle kiedyś dawkę jałówkom? 

 

Wiem ze ameryka to inny swiat, ale jak inaczej zywić krowę która daje grubo powyzej 70 litórw na dobe i nic dziwnego ze parametry są słabe. Poza tym nie na kiszonce się skupiają a na ziarnie i nie koniecznie na słomie a raczej lucernie choc nie zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Nie mówię, że siano nie pobudza żwacza, chodzi mi o to ze nie działa tak agresywnie. 

 

Zgadza sie za ruje zacielenia odpowiada energia ale jałowka to nie krowa i pomimo ze rosnie intensywnie az tak dużo jej nie potrzeba, białko potrzebne jest także na wzrost! Układałeś w ogóle kiedyś dawkę jałówkom? 

 

Wiem ze ameryka to inny swiat, ale jak inaczej zywić krowę która daje grubo powyzej 70 litórw na dobe i nic dziwnego ze parametry są słabe. Poza tym nie na kiszonce się skupiają a na ziarnie i nie koniecznie na słomie a raczej lucernie choc nie zawsze.

 

 

Układałem, zgadzam się że trzeba więcej białka w tym stadium, tylko też chciałem zwrócić uwagę żeby jałówki nie zatuczyć niezbilansowaną dawką. Szybko się zatuczają, łatwo o otłuszczenie gruczołów mlekowych, a wtedy wydajności już nie będzie. 

 

 

Tak swoją drogą, wróćmy może do cieląt bo o nich jest temat. Ma ktoś większe doświadczenie przy stacjach odpojeniowych? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbor    124

Koledzy doradzi ktoś ile czego i kiedy dawać cielakom? Są to dwa byczki (HO) i jałówka(krzyzówka z SM) z maja. Dostają rano i wieczorem wysłodki moczone + osypka. Wysłodek daje im wiadro 16 l czubate na 3 sztuki do tego osypka z pszenicy (50%), jęczmień i owies (po 25%) + sanbull od tygodnia (ok 15%) po ok 4kg na dzień. Raz dziennie od około dwóch tygodni dostają ziemniaki. Stopniowo im zwiększam ale na obecną chwile dostają 12l wiadro siekanych ziemniaków na 3 szt. Dostają też jeszcze koniczynę białą z trawą i innymi chwastami raz dziennie. No i siano do woli. Wyglądają nieźle, teść twierdzi nawet że on w życiu takich nie miał ale ja mam jakiś niedosyt. Co dodać, czego ująć a co zmienić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Rozumiem, że wszystkie 3 sztuki idą na opas. Dajesz dużo skrobii w postaci wyslodek i śruty zbożowej, Sanbull ma 38% białka ogólnego i 9,5 MJ energii więc generalnie, dawałbym mniej sanbulla a dorzucił jakieś białko jelitowe np śrutę sojową. Ziemniaki ok.

Edytowano przez dyziek_1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5
Dnia 17.10.2017 o 14:33, damianbor napisał:

Koledzy doradzi ktoś ile czego i kiedy dawać cielakom? Są to dwa byczki (HO) i jałówka(krzyzówka z SM) z maja. Dostają rano i wieczorem wysłodki moczone + osypka. Wysłodek daje im wiadro 16 l czubate na 3 sztuki do tego osypka z pszenicy (50%), jęczmień i owies (po 25%) + sanbull od tygodnia (ok 15%) po ok 4kg na dzień. Raz dziennie od około dwóch tygodni dostają ziemniaki. Stopniowo im zwiększam ale na obecną chwile dostają 12l wiadro siekanych ziemniaków na 3 szt. Dostają też jeszcze koniczynę białą z trawą i innymi chwastami raz dziennie. No i siano do woli. Wyglądają nieźle, teść twierdzi nawet że on w życiu takich nie miał ale ja mam jakiś niedosyt. Co dodać, czego ująć a co zmienić. 

Sanbull z mocznikiem dla cieląt. Ludzie nie trujcie zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Cielak pije trche skubie siano ale nie chce jeść tresciwych, do tego stoi na nim sierść co mu może być?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odrobacz go. Valbazen do pyska, 1cm3 na 10kg masy ciała. Za 2-3 tyg powtórz wlew. Za jakiś czas wet może podać Biomectin. Zmniejsz mu mleko to zabierze się za treściwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lagunal6    2
Dnia 9.04.2009 o 20:48, samczyk1991 napisał:

Koledzy, mam do was pytanie:

Od którego (mniej-więcej ) miesiąca można bez żadnych obaw można karmić cielaki sianokiszonką, w jakim wieku muszą one być, żeby kiszonka im nie zaszkodziła (biegunka i inne), moim 3 jałówkom zaraz stuknie miesiąc, ja tydzień temu dałem im trochę kichy, żeby spróbowały, jadły ze smakiem, matka twierdzi, że są jeszcze za młode i zabroniła ich kichą karmić. Kolega który uczy się w 3 klasie technikum rolniczego mi powiedział, że jak im smakuje to im dawaj i nie powinna im zaszkodzić, i kto tu ma rację.

pamietaj mamusia ma zawsze rację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Ułoży ktoś dawkę dla cielaków bo mam średnie przyrosty. Aktualnie dostają koncentratach z de heus,ale dodaje jeszcze trochę soi bo jest no gmo. Chciałbym dawkę na premiksie.Mam jęczmień, pszenice,kukurydze,śruta rzepakowa,sojowa,otręby pszenne,żyto,przeżyto,owiec. Z objętościowych dostają tmr 50%kukurydzy,30% wysłodki mokre,20%sianokiszonka i 1% słomy,Mają też siano.Puki są na mlekopanie ładnie przyrastają i dobrze wyglądają.Do 3 miesiąca dostają granulki kaliber. Tmr zaczynają  jeść od 3 tygodnia po urodzeniu. Apetyt mają duży, ale takie niejakie są czegoś im brakuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
125gram na 1l wody do 8l dziennie ja dawałem. teraz odpajam krowim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

Ja daję 100-110gram na litr, jak dostawały tak jak podaje producent to był problem z biegunka, na dzień 2x4litry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj