Polecane posty

Dinek94    13

Witam was koledzy czy cielakom takim około 150 kg mogę podawać śrutę z pszenicy ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan_Zagadka    3

Witam chciałbym się zapytać ile wam średnio idzie mleka na cielaka mięsnego 100 kg (7-8 tydzień życia).Moje wypijają 6-7 l i zastanawiam się tak czy to na taki kawał mięcha wystarczająco bo zdaje mi się że powinny wypijać jakieś 10 l w tym okresie i mieś jakieś 120-130 kg wagi. Czy to sygnał żeby dawać im coraz więcej pasz objętościowych (sianokiszonka kiszonka z qq)? Dodam że do tej pory poza mlekiem dostawały ziarno qq i owsa, osypkę, siano i małe ilości sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

W tym wieku powinny chociaż 3-4 kg treściwych zjadać. W tym 2/3 śrut 20-25% białka i 1/3 całego ziarna z owsa i kukurydzy. Trochę sianka na zaspokojenie potrzeby skubania:), a mleko jak uważasz. Na mleku szybciej rosną, jeśli mają "na rządanie" przy matce. Jeśli zmniejszasz mleko, to zjedzą więcej treściwych. Kiszonki daję po pojawiwniu się ziarna w kale, gdy cielę zaczyna być przeżuwaczem, czyli po 3 miesiącu.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flakns    16

A to ile dajesz tresciwych sztukom po 600 kg, skoro 100 kg powinien zjesc co najmniej 4 kg?

Nie mowie ze to nie prawda ale moje 4 sztuki okolo 6 tyg zjadaja moze z jeden kg nw sztuke, jak se pomysle ze 4x4kg czyli powinny zjadac dobre wiadro na dzien nie dlugo to troszke zaczynam w siebie watpic. Moje dostaja 2 x 3 l dziennie mleka do tego sianko i wlasnie to cj z owsem. Jedna sztuka dostaje 2 l bo po wiekszych ilosciach cos ja bierze i sie przewraca - pisalem o nim w chorobach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

W tym rzecz, żeby w tym okresie do 10 tyg jadły optymalnie treściwe. Jak w kale pojawiają się ziarna, przestawia się je na objętościówki i treściwe powoli zmniejsza, żeby szły w masę, a nie w tłuszczyk. To jest program intensywny. Jest drogi, ale bardzo efektowny. Ja tak mleczne jałówki odchowuję i mam świetne efekty. Próbowałam tą metodą byczka pół-mięsnego, to efekt był super.
Teraz mam tygodniowego byczka i jałoszkę. On ma 60-70 kg i wypija 9-10 l mleka dziennie. Ona z 45-50 kg i zjada max 6 l. Wszystko zależy od predyspozycji danej sztuki, a od nas, czy zauważymy ich możliwości. Najważniejsze to kontrola i kojce indywidualne.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flakns    16

Dlaczego kojce indywidualne?

Czyli w okresie do trzech miesiecy ograniczyc im siano calkowicie? Bo wlasniezauwazylem ze za sianem sie bardzo ogladaja a cj to od czasu do czasu troszke, ze trzy kg na dzien to max - dla wszystkich czterech szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Kojce indywidualne bo:
1. Kontroluje ilość mleka, wody i paszy.
2. Nie konkurują o jedzenie.
3. Łatwiej i szybciej diagnozuje i lecze.
4. Biegunka jest silnie zakażna przez kontakt z kałem.
5. Nie ssą się.

Mam w jednym pomieszczeniu kilka do kilkunastu(wg zapotrzebowania) kojców z palet 1x2 szt. W każdym pojemnik wieszany na starter, wiaderko z wodą i haki na wiaderko ze smoczkiem. Gdy przejdą na objętościówki , przenoszę je na wybieg na powietrzu.
Siana daję trochę, bo są na ściółce i ją skubią. Starter robię w mieszalniku ze zbóż, kukurydzy, soi, rzepaku i witamin. Dostają go "do woli". Raz dziennie uzupełniam i sprawdzam ile zjedzą. Gdy zjadają więcej niż 1 kg i mają ponad 6 tygodni, odstawiam mleko.
Bywają i porażki, ale 0 padnięć od 3 lat uważam za sukces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adams452    13

Witam, od wielu lat biorę od tego samego dostawcy San bulla dla opasów i dzisiaj zauważyłem że na dnie wiader osadza się piasek. Zdarzyło się to po raz pierwszy, żeby dosypany był piasek i nie wiem co teraz robić. Taki wałek to mega przegięcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flakns    16

Pkt 1 i 2 to malo istotne bo wodyi paszy maja do woli wiec i konkurowac nie musza. Ale pozostale faktycznie przysparzaja mi problemow, tyle ze niestety ja karmie dosc szybko bo praca zawodowa do tego zmusza., choc musze nad tym na przyszlosc pomyslec by je rozdzielac.. 1x2 szt oznacza wielkosc kojca w m na sztuke czy ze 1 kojec na dwie szt?

Czyli Ty cj nie kupujesz, tworzysz sama bo lepsze czy to ekonomiczniejsze? Na soje i rzepak niesa za male? Czegos tu tez nie rozumiem, te szt ktore u Ciebie zjadaja 3 kg dziennie tresciwych to juz nie dostaja mleka tak?

Szukam miejsc gdzie popelniam bledy, jezeli moje slabiej interesuja sie cj kosztem siana to odstawić im sianko? Wygladaja dosc chudo,szczególnie dwa wiec zastanawim sie czy czego im brakuje. Odrobaczasz takie male zawsze?
Zero upadkow to rzeczywiscie sukces, zwlaszcza kiedy obraca sie wiekszymi ilosciami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja cielakom daje  6l preparatu dziennie  do 12 tygodnia życia  teraz  daje  jednej grupie  po 8 litrów  zobaczymy  czy będą   lepsze  przyrosty  do tego  Vital  musli   do woli  i  woda  siano  słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
treek    0

pomożecie. kupiłem kilka tygodni temu cielaki mają od 2-3 miesięcy i nie wiem czy mogę im dawać obierki ziemniaczane . proszę o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jak będą chciały jeść, to dawaj. Tylko nie przesadzaj z ilością.

Wracacając do odchowu cieląt.
Od matki trafiają do kojców z palet takich 1 na szerokość i 2 na długość. Paleta ma więcej niż metr długości, ale nie mierzyłam dokładnie.
Teraz przez 6 tyg karmie mlekiem krowim. Zaczynam od 2 l na odpój i zwiększam jeśli cielę jest duże i ma ochotę. Nie przekraczam 10 l/dzień. Msksymalna ilość jest w 3-4 tyg. Potem byczki sprzedaję, a jałówkom zmniejszam mleko, żeby do startera zachęcić. Jak zjada 1 kg dziennie odstawiam mleko. Karmie starterem z ziarnem "do woli" aż pokaże się ziarno w kale. Wtedy odstawiam całe ziarno, śruty daję 3 kg dziennie i mieszam ją z qq i sianem. Nie odrobaczam lecz szczepię od Bvd i Ibr takie 3 miesięczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

czym szczepisz jakie szczepionki i dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Jak będą chciały jeść, to dawaj. Tylko nie przesadzaj z ilością.

 

Wracacając do odchowu cieląt.

Od matki trafiają do kojców z palet takich 1 na szerokość i 2 na długość. Paleta ma więcej niż metr długości, ale nie mierzyłam dokładnie.

Teraz przez 6 tyg karmie mlekiem krowim. Zaczynam od 2 l na odpój i zwiększam jeśli cielę jest duże i ma ochotę. Nie przekraczam 10 l/dzień. Msksymalna ilość jest w 3-4 tyg. Potem byczki sprzedaję, a jałówkom zmniejszam mleko, żeby do startera zachęcić. Jak zjada 1 kg dziennie odstawiam mleko. Karmie starterem z ziarnem "do woli" aż pokaże się ziarno w kale. Wtedy odstawiam całe ziarno, śruty daję 3 kg dziennie i mieszam ją z qq i sianem. Nie odrobaczam lecz szczepię od Bvd i Ibr takie 3 miesięczne.

Paleta EURO  60-120cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
annasprobio    0

PBM – Probio Minerał jest naturalnym, ekologicznym produktem w postaci pudru. Jest biologicznym antidotum  potęgując kolonizację szczepów probiotycznych, które wypierają florę patogenna (pleśnie i grzyby) oraz likwidują toksyny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Sprawia, że pożyteczne  mikroorganizmy mogą się rozwijać tworząc tym samym przestrzeń życiową dla całego ekosystemu. Posiada najwyższy wskaźnik probiotyczny. Produkcja zwierzęca – dodatek do pasz, procedura do higienizacji zwierząt oraz urządzeń do karmienia. Produkt w 100% ekologiczny. Cena hurtowa netto wynosi 70 zł za kg. Więcej informacji pod numerem telefonu 502 591 511. Strona internetowa http://annasprobio.wix.com/sprobio


PBM – Probio Minerał jest naturalnym, ekologicznym produktem w postaci pudru. Jest biologicznym antidotum  potęgując kolonizację szczepów probiotycznych, które wypierają florę patogenna (pleśnie i grzyby) oraz likwidują toksyny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Sprawia, że pożyteczne  mikroorganizmy mogą się rozwijać tworząc tym samym przestrzeń życiową dla całego ekosystemu. Posiada najwyższy wskaźnik probiotyczny. Produkcja zwierzęca – dodatek do pasz, procedura do higienizacji zwierząt oraz urządzeń do karmienia. Produkt w 100% ekologiczny. Cena hurtowa netto wynosi 70 zł za kg. Więcej informacji pod numerem telefonu 502 591 511. Strona internetowa http://annasprobio.wix.com/sprobio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flakns    16

Paletka EURO to 80 na 120.

Stosowaliscie dla cielat EM PROBIOTYK? Pani wet mowi "to na prawde widac ze dziala" raczej nie sadze by byla osoba wciskajaca by sprzedac. Skusilem sie i kupilem dawke na miesiac ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Takie czary mary w ulotkach tych specyfików. Skład korzystny tylko pytanie, czy nadaje się do wszystkiego. Panaceum na wszystko. Jakie to byłoby proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flakns    16

No tak, nie ma lekko. Ale cos tam moze zdrowia doda... to chyba zimna woda :-))

Tak ladnie mowila ta bajeczke ze sie przekonalem na test. A propo, lizawke od jakiego wieku mozna zawiesic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

Starter robię w mieszalniku ze zbóż, kukurydzy, soi, rzepaku i witamin

A podasz proporcje? Bo ja kupuje gotowy, a może taniej by wyszedł Twój przepis

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

pomożecie. kupiłem kilka tygodni temu cielaki mają od 2-3 miesięcy i nie wiem czy mogę im dawać obierki ziemniaczane . proszę o odpowiedz.

jak najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antosia    0

witam  w jakim miesiacu cielaka można mu podawac pocieta zielonke z kukurydzy?


 

Edytowano przez antosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

po skończeniu podawania mleka. Ale podawanie bydłu zielonki z qq jest troche bez sensu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj